• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Armatorzy tankowców masowo złomują jednostki VLCC

PMK

19.03.2018 19:17 Źródło: własne

Partnerzy portalu

Armatorzy tankowców masowo złomują jednostki VLCC - GospodarkaMorska.pl

W pierwszym kwartale tego roku zezłomowano więcej VLCC niż w całym poprzednim roku. Łącznie 16 takich dużych tankowców trafiło do stoczni złomujących w porównaniu do 13 przed rokiem – donosi portal VesselsValue.

Ponadto dwa kolejne VLCC, przekształcone wcześniej w platformy FSO, zostały także sprzedane na złom. Ogółem średni wiek złomowanych jednostek zmniejsza się z roku na rok. W tym roku wyniósł on 18,5 lat w porównaniu do 21,5 lat rok wcześniej.

Co więcej, najmłodszy statek, który ma być wysłany do rozbiórki w tym roku, ma zaledwie 16,6 lat, a najstarszy, który wysłano do recyklingu, miał 23,5 lat. Wzrost liczby rozbiórek spowodowany był wyższą ceną złomu i niskimi stawkami frachtu.

Okres większego złomowania ma utrzymać się przez kolejne 5 lat – zapowiadają eksperci z agencji McQuilling Services. W tym roku z światowej floty ma zniknąć 10 VLCC, w 2019 ta liczba wzrośnie do 23, a dalej nawet do 34 jednostek rocznie.

- W ostatnich latach doszło do dużego powiększenia się floty tankowców, więc naturalną konsekwencją tego jest wzrost złomowania starszych jednostek. W latach 2018-2021 armatorzy odbiorą też zdecydowanie mniej statków niż w obecnym roku – informuje McQuilling.

Przez ostatnie 3 lata zezłomowano tylko 8 mln dwt tankowców - to odpowiada raptem 2,2 proc. obecnej floty tych jednostek. W takiej sytuacji armatorzy mają prawo obawiać się ciężkiego roku, pamiętając jak duża liczba nowych statków fatalnie wpłynęła na rynek kontenerowców i masowców.

Dziękujemy za wysłane grafiki.