• <
nauta_2024

PGZ i Rohde & Schwarz podpisują kolejną umowę w sprawie wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

11.07.2024 15:15 Źródło: Rohde & Schwarz
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGZ i Rohde & Schwarz podpisują kolejną umowę w sprawie wyposażenia dla fregat programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Rohde & Schwarz poinformował 9 lipca o podpisaniu kontraktu z Polską Grupą Zbrojeniową w sprawie programu "Miecznik", obejmującego dostawy wyposażenia dla trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. Firma z Niemiec ma być partnerem systemowym i integratorem architektur bezpiecznej łączności i elektronicznych środków wsparcia na okrętach, które wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i będą stacjonować w Porcie Wojennym Gdynia.

Kontrakt ma podkreślać zaangażowanie firmy we wspieranie potrzeb obronnych i bezpieczeństwa swoich klientów na całym świecie. Podpisanie kontraktu w sprawie okrętów programu "Miecznik" ma oznaczać wg przedsiębiorstwa początek długoterminowego, zrównoważonego partnerstwa na rynku morskim w Polsce. Dostarczy łączność morską oraz elektroniczne środki wsparcia radarowego i łączności (RCESM) dla trzech fregat wielozadaniowych Miecznik.

- Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy wybrani przez PGZ do dostarczenia systemu RCESM dla fregat programu "Miecznik" dla Marynarki Wojennej RP. Ten kontrakt jest świadectwem naszego zaangażowania w dostarczanie najwyższej jakości technologii i rozwiązań naszym klientom i nie możemy się doczekać ścisłej współpracy z PGZ, aby zapewnić pomyślne wdrożenie systemu na nowych fregatach - powiedział Michael Niewöhner, wiceprezes ELINT/RESM w Rohde & Schwarz.

Zgodnie z warunkami umowy, Rohde & Schwarz dostarczy polskiej Marynarce Wojennej najnowocześniejszy system RCESM, który został zaprojektowany w celu zapewnienia zaawansowanego ESM dla zastosowań morskich. Wyposażenie to zostanie zainstalowane na fregatach programu "Miecznik", obecnie budowanych w PGZ i będzie wykrywało i identyfikowało potencjalne zagrożenia, zapewniając bezpieczeństwo i ochronę platformy okrętowej, na której się będzie znajdować.

O podpisaniu dwóch poprzednich umów z dostawcą systemu PGZ informował w maju tego roku. W ramach pierwszej Rohde & Schwarz dostarczy zestawy środków zewnętrznej łączności radiowej zakresu HF/VHF/UHF. Radiostacje, odbiorniki oraz elementy pola antenowego będą stanowiły elementy Zintegrowanego Systemu Łączności (IcommS) produkcji PGZ Stoczni Wojennej. Drugi kontrakt dotyczył systemu walki radioelektronicznej (RESM/CESM). Mieczniki zostaną wyposażone w sprawdzone nowoczesne systemy WRE firmy Rohde & Schwarz stosowane z powodzeniem na niedawno oddanych do użytku czterech niemieckich fregatach F-125. Te same systemy znajdą się również na przyszłych fregatach typu F-126. Dzięki budowanej w ostatnich latach strategicznej relacji między firmami, w PGZ Stoczni Wojennej powstanie również Akademia Walki Radioelektronicznej i SIGINT w oparciu o symulator oprogramowania R&S. Będzie to jedyna w Polsce międzynarodowa baza inżynieryjno-szkoleniowa RESM/CESM oraz COMINT i ELINT dla okrętów Marynarki Wojennej RP.

Od 16 sierpnia ub. r. trwa budowa pierwszej z trzech fregat programu "Miecznik", przyszłego ORP Wicher. Położenie stępki odbyło się 31 stycznia tego roku, a wodowanie jest planowane na 2026 rok. Wszystkie okręty tej serii mają zostać dostarczone do zamawiającego w latach 2029-2031.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.