• <
nauta_2024

Kontrakt na systemy wyrzutni torped Eurotorp MU90 dla fregat programu "Miecznik"

07.06.2024 16:03 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Kontrakt na systemy wyrzutni torped Eurotorp MU90 dla fregat programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

PGZ Stocznia Wojenna podpisała umowę na dostawę systemu wyrzutni torped Eurotorp MU90. Jako już zintegrowany z kilkoma systemami zarządzania walką (CMS) został specjalnie zaprojektowany do wystrzeliwania torped MU90 LWT, stanowiących uzbrojenie, jakie znajdzie się na fregatach programu "Miecznik".

System wyrzutni torped Eurotorp MU90 ma być w pełni sprawdzony i zapewniać  bardzo szybkie i skuteczne wystrzeliwanie kolejnych torped. Zastosowanie zaawansowanej technologii systemu uzbrojenia MU90 LWT dodatkowo zapewni wysoką skuteczność obrony okrętów polskiej Marynarki Wojennej przed zagrożeniami podwodnymi.

Torpeda MU90 LWT jest jednym z najbardziej zaawansowanych systemów uzbrojenia  LWT III generacji. Zaprojektowana i zbudowana przy użyciu najnowocześniejszych technologii ma funkcjonować jako torpeda typu "odpal i zapomnij" (fire and forget), stworzona z myślą o potrzebach operacyjnych walki w zakresie zwalczania okrętów podwodnych (ASW, Anti-Submarine Warfare) w XXI wieku.

Systemy MU90 LWT są używane przez marynarki wojenne Francji, Włoch, Niemiec, Polski, Australii i Danii. Wchodząc w skład uzbrojenia fregat programu "Miecznik" będą stanowić element zdolności wielozadaniowych tych jednostek.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna


To kolejne testy wyposażenia budowanej od sierpnia ub. r. fregaty proj. 106. W maju w fabryce RENK Group w Augsburgu odbyły się testy fabryczne pierwszej z przekładni, natomiast w kwietniu Stocznia Wojenna poinformowała o testach napędu dla okrętu programu "Miecznik" w fabryce Rolls-Royce.

Przyszły ORP Wicher ma zostać przekazany zamawiającemu do 2029 roku, natomiast w 2026 jest zaplanowane jego wodowanie w PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni. Kolejno w 2025 i 2026 roku mają odbyć się cięcie blach pod dwa seryjne okręty programu. Dalsze etapy budowy w ich przypadku to położenie stępki tak samo w 2025 i 2026 roku, wodowanie w 2027 i 2028 roku i przekazanie gotowych okrętów w 2030 i 2031 roku. Jednocześnie już na przyszły rok zaplanowano gotowość większości infrastruktury stoczniowej, w której okręty mają być budowane i doposażone. Wszystkie jednostki wejdą w skład Dywizjonu Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów.

Umowa z Inspektoratem Uzbrojenia została podpisana 27.07.2021 roku. Za realizację projektu odpowiada Konsorcjum PGZ-Miecznik w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. Partnerami strategicznymi w projekcie są firmy: Remontowa Shipbuilding S.A., Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

Fot. PGZ Stocznia Wojenna

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.