• <
HARTWIG SZCZECIN

Goodman zwiększa powierzchnię magazynową w gdańskim porcie (foto, wideo)

21.06.2017 13:54
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Goodman zwiększa powierzchnię magazynową w gdańskim porcie (foto, wideo)
Goodman zwiększa powierzchnię magazynową w gdańskim porcie (foto, wideo) - GospodarkaMorska.pl

Drugi magazyn w Pomorskim Centrum Logistycznym w Gdańsku już otwarty. Goodman, globalny deweloper powierzchni logistycznych, oddał go do użytku w środę. Tym samym powierzchnia PCL zwiększyła się do 88 000 m2.

– Jesteśmy taką funkcją wspierającą port, czyli ich rozwój jest też naszym rozwojem i działa to też w drugą stronę. Port nie mógłby się tak rozwijać, gdybyśmy nie budowali tutaj tych budynków dla ich klientów – tłumaczy Maciej Madejak, dyrektor ds. rozwoju biznesu Goodman.

Drugi budynek w PCL ma łączną powierzchnię 36 700 m2. Magazyn został już w 95 % wynajęty. Działalność prowadzi tam obecnie sześć firm z branży logistycznej. Do wynajęcia pozostało w nim jeszcze 3 500 m2 nowoczesnej powierzchni. Jak poinformowali przedstawiciele firmy Goodman podczas ceremonii otwarcia drugiego magazynu, rozmowy z najemcą już trwają.

Zdaniem Marka Tarczyńskiego, przewodniczącego Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki, branża logistyczna coraz bardziej przekonuje się do centrów logistycznych zlokalizowanych w pobliżu portów.

– To jest dodatkowe rozwiązanie wzbogacające bezpośrednie dostawy kontenerów w głąb kraju, dające możliwość rozformowania ich w porcie i dalszej dystrybucji – mówi Marek Tarczyński, przewodniczący Rady Polskiej Izby Spedycji i Logistyki.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeładunki w Porcie Gdańsk się podwoiły. Jego dynamiczny rozwój powoduje, że w PCL potrzebne są nowe miejsca. Goodman uzyskał już wszystkie niezbędne pozwolenia na budowę trzeciego magazynu o powierzchni 36 000 m2.

– W każdych naszych prezentacjach pokazujemy port jako nie tylko nabrzeża i terminale, ale także inwestycje powstające obok, które powodują, że staje się on bardzo uniwersalny – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

PCL to flagowa inwestycja Goodmana w Polsce.

– Dla Gdańska kolejne projekty Goodmana oznaczają nowe miejsca pracy i wpływy do budżetu miasta, głównie z podatków, a dla nas to też powód, żeby dalej się angażować w rozwijanie tego miejsca, głównie poprzez budowę infrastruktury – mówi Alan Aleksandrowicz, prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, która zarządza terenem PCL.

Jak wyjaśnił Aleksandrowicz, Pomorskie Centrum Logistyczne to obszar o powierzchni około 200 ha, który od wielu lat funkcjonuje na zapleczu terminalu kontenerowego DCT. Obecnie to właśnie projekt Goodmana, czyli 110 ha, określany jest jako Pomorskie Centrum Logistyczne, a pozostałe tereny są prezentowane inwestorom już jako Pomorskie Centrum Inwestycyjne.

Goodman dostarczył klientom w Polsce już ponad milion m2 powierzchni logistycznych. Po ukończeniu wszystkich inwestycji w Gdańsku, PCL stanie się największym centrum logistycznym w kraju. Będzie ono mogło zaoferować nawet do 500 000 m2 powierzchni magazynowej i produkcyjnej wraz ze zintegrowanymi powierzchniami biurowymi. PCL oferuje łatwy dostęp do terminalu DCT, a także znakomite połączenia drogowe, umożliwiając klientom skorzystanie z ułatwień w ramach tzw. „port-centric logistics”. Trasa Sucharskiego i Południowa Obwodnica Gdańska łączą PCL z autostradą A1 prowadzącą na południe Polski, a także drogami ekspresowymi S7 do Warszawy oraz S6 do Szczecina i dalej w kierunku Niemiec. W odległości zaledwie 23 kilometrów od centrum znajduje się Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, trzecie co do wielkości lotnisko w Polsce obsługujące zarówno krajowe, jak i międzynarodowe połączenia.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.