• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Wyższe zanurzenie w Kanale Panamskim pół miesiąca przed czasem

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Wyższe zanurzenie w Kanale Panamskim pół miesiąca przed czasem

Partnerzy portalu

Zarząd Kanału Panamskiego zwiększył dopuszczalne zanurzenie w śluzach Neoponamax do 45 stóp (13,7 m). Pierwotnie korektę tę zapowiedziano na 15 czerwca.

Poziom wód w jeziorze Gatun reguluje się, więc Kanał Panamski również ponownie zbliża się do normalnych poziomów dopuszczalnego zanurzenia. Dotychczas ze względu na porę suchą zmniejszano je, od wczoraj jednak wynosi ono 45 stóp (13,7 m). Do osiągnięcia optymalnych wartości 50 stóp (15,2 m) wciąż jednak nieco brakuje

Ogłoszenie zwiększonego dopuszczalnego zanurzenia jest tym lepszą wiadomością, że następuje dwa tygodnie wcześniej niż pierwotnie zapowiadano. Oryginalnie miało nastąpić 15 czerwca, jednak zbliżająca się pora deszczowa i przewidywany poziom wód w jeziorze Gatun pozwoliły na taką decyzję już teraz. Tafla jeziora jest obecnie wyżej niż rok temu o tej samej porze, na początku pory deszczowej. 30 maja głębokość jeziora wynosiła 81 stóp (24,6 metra), nieco ponad stopę więcej niż przed rokiem.

Jednocześnie Kanał Panamski przygotowuje się do dodania nowego w siatce slotu na tranzyt przez śluzy Neopanamax, co zwiększy przepustowość kanału do 32.

fot. Depositphotos


bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.