• <

Wynik wyszukiwania - "spp" - Wiadomości

Kraje i porty morskie w indeksie połączeń liniowych. Polska na 5. miejscu w Europie Północnej

Wśród najlepiej skomunikowanych krajów połączeniami oceanicznymi aż siedem krajów jest w Azji, a tylko dwa kraje w Europie. W czołówce krajów, których porty są najlepiej skomunikowane ze światem poprzez połączenia liniowe są Chiny, Korea Południowa oraz Singapur. Za nimi plasują się Stany Zjednoczone. Hiszpania jest najlepiej skomunikowanym krajem europejskim i zajmuje ósme miejsce na światowej liście – informuje w najnowszym raporcie IAPH World Ports Tracker.
09.04.2024

Nadchodzące inwestycje zmienią obraz Portu Gdynia i samego miasta

Kolosalny wzrost przeładunku paliw, pokaźne wzrosty przeładunków zbóż, węgla i koksu, a także bardzo poważne inwestycje, które w znaczny sposób zmienią port i miasto w ciągu najbliższych kilku-kilkunastu lat – tak wygląda 2023 rok w Porcie Gdynia.
23.10.2023

Zmiany w przepisach o bezpieczeństwie powodem do obaw miłośników fotografowania okrętów?

Od pewnego czasu niczym bumerang wraca temat zmian zmian ustawy w Kodeksie Karnym, dotyczącym fotografowania obiektów o znaczeniu ważnym dla bezpieczeństwa państwa. Wywołuje to oburzenie i obawy wśród fascytatów tematyki okrętowej, gdyż nowe przepisy mogą im uniemożliwić robienie zdjęć statków i przede wszystkim okrętów, a także dzielenie się nimi w Internecie.
18.07.2023

Uwaga Wodór! "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " [ODCINEK SPECJALNY 19]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energia i magazynowanie - rozmowa z Barbarą Adamską - prezeską PSME " jest już w sieci!
27.06.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie? [ODCINEK SPECJALNY #4]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Jak dobrze zacząć, czyli systemy wspomagające projektowanie?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy ekspertkę Katarzynę Więckiewicz-Dominiczak z e-engineer.
11.06.2023

Nawigowanie pomiędzy globalnymi sporami. Analiza rynku frachtowego i czarterowego (tygodnie 16 – 19/2023)

Nadal główny wpływ na sytuację geopolityczną jak i ekonomiczną światowej gospodarki mają obecne wydarzenia, które odbywają się na międzynarodowej arenie. Spory między USA i Chinami, trwająca na Ukrainie wojna i wiele innych wydarzeń niewątpliwe zaburzają dotychczasowe rozumienie zależności i wzorców handlu międzynarodowego, w tym morskiego. Ten proces trwa już od wielu miesięcy. Zmiany na rynku a także nieustanne dostosowywanie do ciężkiej sytuacji przez przewoźników nieustannie trwają.
29.05.2023

Uwaga Wodór! Podcast - Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda? [ODCINEK 18]

Najnowszy odcinek Uwaga Wodór! pt. "Energetyka jądrowa - czy w Polsce się to uda?" jest już w sieci! Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy profesora Ludwika Pieńkowskiego, wykładowcę AGH i eksperta KGHM - z którym poruszają tematykę energetyki atomowej.
16.05.2023

PKN Orlen osiągnął rekordowe wydobycie własne gazu w 2022 r.

Ponad 7 mld m sześc. wydobycia gazu w roku ubiegłym - nigdy takiego nie było - poinformował we wtorek podczas EKG w Katowicach członek zarządu PKN Orlen ds. wydobycia Robert Perkowski. Dodał też, że Baltic Pipe w tym roku może przetłoczyć 6,5 mld m sześc. gazu.
25.04.2023

PERN i Port Gdynia: strategiczna współpraca na rzecz bezpieczeństwa państwa

Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych należące do Portu Gdynia i baza paliw PERN w Dębogórzu to dziś kluczowe elementy infrastruktury stanowiące filary bezpieczeństwa energetycznego Polski. Współpraca obu podmiotów właśnie wchodzi na wyższy poziom. Trwają intensywne prace nad pogłębieniem toru wodnego w Porcie Gdynia, który pozwoli PERN rozładowywać tankowce z olejem napędowym o ładowności ponad 100 tys. ton i zanurzeniu do 15 m.
14.02.2023

Uwaga Wodór! Podcast - O NesoBusie - Polskim Autobusie Wodorowym - oraz planach Grupy Polsat na zeroemisyjny transport nad Wisłą [Odcinek 12]

Grupa Polsat to nie tylko potęga medialno-telekomunikacyjna w naszym kraju, ale również coraz większa siła na polskim rynku energetyczno-paliwowym.
12.12.2022

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O roli, jaką w transformacji energetycznej mogą odegrać zielone gazy płynne, opowiada Bartosz Kwiatkowski z Polskiej Organizacja Gazu Płynnego [odcinek 12]

Dzisiaj premiera dwunastego odcinka podcastu Uwaga wodór! O kryzysie energetycznym, zmianach klimatycznych i , z rozproszonymi źródłami energii i równym dostępem do zasobów. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta Bartosza Kwiatkowskiego dyrektora Polskiej Organizacji Gazu Płynnego.
05.10.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru PKN Orlen S.A.? [odcinek 7]

Dzisiaj premiera najnowszego 7 odcinka podcastu Uwaga Wodór! O tym skąd pochodzi i jak powstaje paliwo do pierwszej w Polsce stacji tankowania wodoru Grupy Orlen?
08.07.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. [odcinek 5]

Dzisiaj premiera piątego odcinka podcastu Uwaga wodór! Projekty wodorowe w obszarze usług komunalnych. Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta inż. Wojciecha Nowaka, kierownika projektów wodorowych w Grupie Veolia.
09.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
12.04.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej [odcinek 3]

Dzisiaj premiera trzeciego odcinka podcastu Uwaga wodór! Organizacje wspierające rozwój gospodarki wodorowej.
15.03.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? [odcinek 2, część 2]

Dzisiaj premiera drugiej części drugiego odcinka podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie: Wodór to ekologia czy biznes?
27.01.2022

Uwaga Wodór! Podcast - Wodór to ekologia czy biznes? Odcinek 2 część 1

Dzisiaj premiera drugiego odcinku podcastu Uwaga wodór! Eksperci Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski odpowiadają na bardzo istotne pytanie - wodór to ekologia czy biznes?
17.01.2022

Uwaga wodór! Premiera podcastów o zielonej energetyce na ZielonaGospodarka.pl

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.
16.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Mitsubishi Shipbuilding skutecznie wychwytuje CO2 ze spalin statków

Mitsubishi Shipbuilding, część MHI Group, wraz ze swoimi partnerami uruchomiła projekt wychwytywania dwutlenku węgla na statku towarowym z ambicją opracowania komercyjnych systemów, które zmniejszyłyby wkład sektora w zmiany klimatu.
30.10.2021

Bariery produkcji zielonego wodoru na morzu

Zwolennicy niektórych z pierwszych morskich projektów wodorowych mają niewielką nadzieję na osiągnięcie zysku.
07.10.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Kontynuacja wzrostu przeładunków w Porcie Gdynia

Port Gdynia po ośmiu miesiącach roku 2021 osiągnął wzrost przeładunków 12,8% ogółem (w samym sierpniu 15,2% r/r). Największe wzrosty odnotowano w grupach ładunkowych: drewno +112,5% , (a w samym sierpniu 607,1%), ropa i przetwory naftowe +70,7% , (a w samym sierpniu 26,4%). W ciągu ośmiu miesięcy bieżącego roku można również zaobserwować trend wzrostowy w przeładunku kontenerów. Wzrost ten liczony w TEU wyniósł 11,9%.
16.09.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

Rekord przeładunków paliw płynnych w Porcie Gdynia

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2021 roku przeładunki na terminalu paliwowym (Stanowisko Przeładunku Paliw Płynnych) w Porcie Gdynia wzrosły o 57,5 proc. - w stosunku do okresu styczeń-kwiecień 2020 roku, zaś o 181 proc. wzrosły w kwietniu 2021roku (200 755, 24 ton) w porównaniu do wyniku z kwietnia 2020 roku (71 434, 52 ton).
26.05.2021

Inwestycje infrastrukturalne Portu Gdynia oraz PERN

Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN wzmocniły współpracę, zmierzającą do umocnienia Portu Gdynia jako niezależnego, morskiego hubu paliwowego. Wynika to ze wzrostu zainteresowaniem importu paliw drogą morską. Przeładunki gotowych paliw płynnych w gdyńskim porcie wykazują wyraźną tendencję wzrostową, I kwartał 2021 roku okazał się być rekordowy.
25.04.2021

Pomorze poszkodowane przy podziale unijnych pieniędzy?

Przy planowanym podziale alokacji na lata 2021-2027 środków z budżetu Unii Europejskiej województwo pomorskie staje się jednym z najbardziej poszkodowanych regionów w kraju - oświadczył we wtorek Sztab Pomorskich Pracodawców (SPP).
23.02.2021

PERN: Tworzymy paliwowy hub morski w Dębogórzu

O połowę większa liczba załadowanych cystern kolejowych w nadmorskiej bazie paliw PERN w Dębogórzu, a w efekcie stabilizacja krajowego i międzynarodowego rynku logistyki produktów naftowych – to główny powód dla którego firma rozpoczęła modernizację tej bazy. Inwestycja jest istotna dla Klientów, którzy po jej zakończeniu będą mogli zwiększyć liczbę realizowanych przeładunków. Rozbudowa infrastruktury pozwoli również podnieść jakość świadczonych obecnie usług. Wykonawcą modernizacji będzie firma Colas Rail Polska Sp. z o.o.
22.12.2020

Coraz większe kontenerowce to jednocześnie większe ryzyko? Trwa dyskusja po incydencie ONE Apus (wideo)

30 listopada, z pokładu kontenerowca ONE Apus spadło 1816 kontenerów. Była to największa strata kontenerów na morzu od czasu zatonięcia MOL Comfort siedem lat temu. Według Światowej Rady Żeglugi, średnia roczna liczba kontenerów utraconych na morzu na całym świecie w latach 2017-2019 wynosiła 779, co daje pewne spojrzenie na skalę tego wypadku. Oprócz olbrzymich strat finansowych, należy pamiętać, że duża część utraconego ładunku trafi na dno morskie, wywierając ogromny wpływ na środowisko i gatunki żyjące w morzu.
14.12.2020

Wybuch miny w saudyjskim porcie. Uszkodzony tankowiec

Dzierżawiony przez Grecję tankowiec został uszkodzony w wyniku eksplozji miny w saudyjskim terminalu - poinformowała w środę brytyjska morska firma ochroniarska Ambrey. Uszkodzony został kadłub jednostki.
25.11.2020

Port Halifax zakończył rozbudowę terminala kontenerowego

Rozbudowa terminala kontenerowego South End w kanadyjskim porcie Halifax jest już ukończona i w pełni operacyjna.
26.10.2020

Rekordowy przeładunek oleju napędowego w Porcie Gdynia (wideo)

Do Portu Gdynia dotarł z Primorska największy zbiornikowiec, jaki w tym roku będzie rozładowywany w tutejszym porcie. Chodzi o statek „TORM LOIUSE” pływający pod duńską banderą, którego nośność wynosi blisko 50.000 DWT. Jednostka mierzy 183 metry długości przy szerokości 32,5 metra, a aktualne zanurzenie w trakcie przybycia do Portu Gdynia wynosi 11,4 m. Tankowiec dostarczył 37 tys. ton oleju napędowego, który trafi do bazy Paliw PERN w Dębogórzu.
26.10.2020

Inwestycje sprzyjające rekordowym przeładunkom paliw płynnych w Porcie Gdynia

Wzrost zainteresowania importem paliw drogą morską wzmocnił współpracę Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. oraz PERN, które dążą do przeistoczenia Portu Gdynia w niezależny, morski hub paliwowy. Baza Paliw w Dębogórzu, korzystająca z terminala paliwowego na falochronie, staje się znaczącym ogniwem importu przetworów naftowych drogą morską.
27.07.2020

Rekordowe wyniki przeładunków paliw płynnych w Porcie Gdynia

Przeładunki paliw płynnych w gdyńskim porcie wykazują wyraźną tendencję wzrostową. W czerwcu 2020 r. przeładowane zostało 209,5 tys. ton, co w porównaniu do wyniku z tego samego okresu w 2019 r. - 127,1 tys. ton - jest wzrostem o 65%.
15.07.2020

Rzeź na amerykańskim rynku pracy nie popsuła nastrojów na rynkach walutowych

W minionym tygodniu poznaliśmy sporo danych z amerykańskiego rynku pracy. W kolejnych dniach odczyty z USA również skupią na sobie uwagę rynku, jednak warte uwagi będą także dane o polskim PKB w I kwartale.
11.05.2020

Pierwszy morski transport oleju napędowego trafił do portu w Gdyni

W ostatnią środę, 15 kwietnia, do portu w Gdyni przypłynął tankowiec RYSTRAUM z pierwszym transportem oleju napędowego sprowadzonym z zagranicy przez Esppol Trade. Z Gdyni, transportem kolejowym, część produktu zostanie przewieziona do kilku baz na terenie kraju.
20.04.2020

Port Gdynia zwiększa możliwości przeładunkowe paliw płynnych

Obserwowany od kilku lat wzrost przeładunku paliw płynnych na rynku transportu morskiego, spowodował konieczność modernizacji Stanowiska Przeładunku Paliw Płynnych w Porcie Gdynia (SPPP).
06.09.2019

Eksperci: do kwitnienia toksycznych sinic przyczynia się również człowiek

Do powstawania masowych zakwitów sinic w pewnym stopniu przyczynia się człowiek. Sinicom (nie wszystkie z nich są toksyczne dla człowieka) sprzyjają m.in. nawozy z upraw rolniczych dostające się do wód, a także ocieplający się klimat - mówią eksperci.
16.07.2019

Gróbarczyk: mam nadzieję, że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną

Szef MGMiŻŚ Marek Gróbarczyk ma nadzieję, "z dużą dozą pewności", że w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Według niego w tym roku polskie porty mogą przekroczyć historyczny rekord przeładunków - 100 mln ton.
05.12.2018

Prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego: stoimy na straży dobrego imienia Stoczni Szczecińskiej (wywiad)

Szerokim echem odbiło się zlożenie zawiadomienia w prokuraturze w sprawie Szczecińskiego Parku Przemysłowego przez PO. Dotyczyło ono możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Według posłów PO, SPP bezprawnie używa nazwy "Stocznia Szczecińska" i przedstawia fałszywe certyfikaty. O zdanie postanowiliśmy zapytać Andrzeja Strzebońskiego, prezesa zarządu spółki. Dlaczego korzystanie z nazwy Stocznia Szczecińska przeszkadza niektórym posłom PO, skąd nasilone ataki i jakie są najbliższe plany n
21.09.2018

Resort gospodarki morskiej apeluje do posłów PO o niehamowanie odbudowy przemysłu stoczniowego

Resort gospodarki morskiej apeluje do posłów PO o nieużywanie instrumentów sądowych do hamowania procesu odbudowy przemysłu stoczniowego – poinformowało ministerstwo w odpowiedzi na złożone przez posłów zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa ws. używania nazwy Stocznia Szczecińska.
19.09.2018

PO złożyła w prokuraturze zawiadomienie ws. Szczecińskiego Parku Przemysłowego

Szczecińscy posłowie Platformy Obywatelskiej złożyli we wtorek w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Według nich SPP bezprawnie używa nazwy "Stocznia Szczecińska" i przedstawia fałszywe certyfikaty.
19.09.2018

Oświadczenie Zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego

W odpowiedzi na rozpowszechniane w przestrzeni publicznej nieprawdziwe, szkodliwe informacje wprowadzające odbiorców w błąd i godzące w wizerunek Stoczni Szczecińskiej, zarząd Spółki opublikował następujące oświadczenie:
20.08.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Oceanograf: sinice bywają toksyczne, ale nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami

W czasie intensywnego namnażania niektóre gatunki sinic produkują szkodliwe dla człowieka i zwierząt toksyny. Jednak nie są one jednoznacznie złymi organizmami: produkują tlen, a naukowcy liczą, że izolowane z nich substancje przydadzą się w leczeniu chorób cywilizacyjnych - mówi oceanograf.
26.07.2018

Gróbarczyk dla DGP: Dziesięć promów w piętnaście lat

Stocznie idą pod nasz nadzór, bo mamy ambitny plan uzdrowienia tego przemysłu - mówi minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk w wywiadzie dla "DGP". Zapowiada w nim dostarczenie polskim armatorom 10 promów w ciągu 15 lat.
06.06.2018

Tory kolejowe do Stoczni Szczecińskiej jeszcze w tym miesiącu

Jeszcze w tym miesiącu mają być gotowe tory kolejowe do Stoczni Szczecińskiej – poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe. Kończy się ostatni etap remontu ponad 4-kilometrowego odcinka z dworca Szczecin-Niebuszewo. Pociągi wrócą na teren szczecińskiego zakładu po kilkunastoletniej przerwie.
05.04.2018

W SPP powstaje kolejny megajacht (foto)

Na pochylni Wulkan Stoczni Szczecińkiej w miniony piątek postawiono pierwszy blok megajachtu. Kadłub z cześciowym wyposażeniem wspólnie ze Szczecińskim Parkiem Przemyslowym buduje firma G+K Steelcon. Jednostka powstaje na zamówienie Brytyjczyków, a jej głównym wykonawcą jest niemiecka stocznia jachtowa.
19.12.2017

Wizyta Radnych Sejmiku w SPP – Stoczni Szczecińskiej (foto)

W siedzibie SPP – Stoczni Szczecińskiej we wtorek odbyło się spotkanie Radnych Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego – Komisji ds.Rozwoju Gospodarki Morskiej pod przewodnictwem Jerzego Falińskiego z Zarządem SPP, który reprezentował prezes Andrzej Strzeboński.
30.11.2017

W Szczecinie powstaje kolejny bezemisyjny prom dla Duńczyków

W Szczecińskim Parku Przemysłowym trwa budowa kolejnego promu dla Duńczyków – poinformowało Radio Szczecin. Jednostka zostanie wyposażona w napęd elektryczny. Parametrami ma przypominać prom zwodowany w SPP pod koniec września.
22.11.2017

Fundusz MARS stabilizuje sytuację spółek stoczniowych na Pomorzu Zachodnim

Na Zachodnim Pomorzu Fundusz MARS jest większościowym udziałowcem Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia, Szczecińskiego Parku Przemysłowego, a od niedawna również ST3 Offshore. Przejęcie pełnej kontroli operacyjnej nad fabryką fundamentów do wież wiatrowych pozwoliło na ustabilizowanie sytuacji firmy, a także na zadbanie o interesy sąsiadujących spółek – MSR Gryfia i SPP, a przez to także wielu lokalnych dostawców i podwykonawców.
13.11.2017

TF Silesia sprzedało ostatnie postoczniowe działki i kończy projekt w Szczecinie

Po siedmiu latach od przejęcia terenów po b. Stoczni Szczecińskiej Nowa, Towarzystwo Finansowe Silesia sprzedało ostatnie posiadane w Szczecinie działki, kończąc swoje zaangażowanie w tym mieście. Spółka ocenia, że dzięki kolejnym inwestorom powstanie tam co najmniej sto nowych miejsc pracy.
31.10.2017

Konefał: Prognozy dla ST3 Offshore bardzo optymistyczne

Prognozy dla ST3 Offshore budującej fundamenty morskich farm wiatrowych są bardzo optymistyczne - ocenił członek zarządu MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Konrad Konefał. Niedawno Fundusz Inwestycyjny Mars objął blisko 80 proc. udziałów w ST3 Offshore.
16.10.2017

Już wiadomo, co stanie się z ST3 Offshore

Zakończyły się trwające od połowy sierpnia wielostronne negocjacje w sprawie przyszłości szczecińskiego zakładu. 3 października 2017 podpisane zostały akty notarialne, na mocy których kontrolowany przez Polską Grupę Zbrojeniową fundusz inwestycyjny MARS objął niespełna 80% udziałów w ST3 Offshore sp. z o.o. Zmieniono również umowę spółki, która obecnie zapewnia Funduszowi pełną kontrolę operacyjną.
09.10.2017

W Szczecinie zwodowano prom dla Duńczyków

Na pochylni Wulkan w Szczecińskim Parku Przemysłowym zakończono prace nad kadłubem promu na zamówienie duńskiej stoczni Søby Værft A/S. Stępkę pod budowę jednostki położono we wrześniu zeszłego roku. Pom powstał w firmie Spawrem.
01.10.2017

W Szczecinie rozpoczynają się przygotowania do transportu gigantycznej suwnicy. Mierzy tyle, co 18-piętrowy wieżowiec

W najbliższą środę do szczecińskiego portu wpłynie statek, który zabierze do Irlandii wyprodukowaną na Pomorzu Zachodnim suwnicę o imponujących rozmiarach. O jednostce Fairmaster mówi się, że to jeden z dwóch najsilniejszych statków na świecie.
26.07.2017

Pociągi wracają do szczecińskiej stoczni

Po kilkunastu latach przerwy, pociągi znów w szczecińskiej stoczni. Pierwszy skład ma wjechać na teren Szczecińskiego Parku Przemysłowego już jesienią – poinformował Radio Szczecin Andrzej Strzeboński, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego. Obecnie trwa przyłączanie stoczniowej magistrali do linii kolejowych.
16.07.2017

Montwiłł: Położenie stępki w szczecińskiej stoczni to milowy krok polskiego przemysłu morskiego

Położenie stępki pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej to milowy krok polskiego przemysłu morskiego – mówi PAP dr inż. Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie.
25.06.2017

Budowa promu dla PŻB rusza już za dwa tygodnie. Pochylnia Wulkan gotowa

Pochylnia Wulkan, na której 23 czerwca ma zostać położona stępka pod budowę pierwszego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, jest już gotowa – poinformował Radio Szczecin Andrzej Strzeboński, prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego (SPP).
09.06.2017

Znamy szczegóły budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej

Prace związane z realizacją budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej przez Morską Stocznię Remontową Gryfia nabierają tempa. Na ukończeniu jest pierwszy etap projektowania, a jednocześnie ruszyły przygotowania do położenia stępki oraz modernizacji pochylni Wulkan Nowy na terenie Szczecińskiego Parku Przemysłowego.
06.06.2017

Kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego

Konsolidacja branży stoczniowej, sytuacja Stoczni Marynarki Wojennej, plany inwestycyjne MON zdominowały kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu ds. Przemysłu Stoczniowego. Obrady prowadził Paweł Brzezicki, podsekretarz stanu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
19.02.2017

Port Gdynia podsumował 2016 rok. Był rekordowy (wideo)

Rekordowy rok dla Portu Gdynia. W 2016 r. przychody Zarządu Morskiego Portu Gdynia z działalności wyniosły prawie 205 mln zł, o ponad 12 proc. więcej niż w 2015 roku. Zysk netto wyniósł ponad 60 mln zł, o ponad 31 proc. więcej niż rok wcześniej. Oficjalne dane zostały zaprezentowane w ZMPG podczas konferencji wynikowej.
14.02.2017

PO: konsolidacja przemysłu stoczniowego w Szczecinie to działanie pozorowane

Konsolidacja przemysłu stoczniowego to działanie o charakterze pozorowanym – powiedział w środę podczas konferencji prasowej w Szczecinie poseł PO Zdzisław Gawlik. W jego opinii budowa promów dla PŻB przez grupę kapitałową Mars jest powieleniem planowanej inwestycji z jesieni 2015 r.
01.02.2017

Stocznia Remontowa Piotra Soyki zbuduje w Szczecinie prom dla PŻB

Stocznia Remontowa Piotra Soyki z Gdańska zbuduje w Szczecinie prom pasażersko- samochodowy we współpracy ze stoczniami grupy kapitałowej MARS dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej – dowiedziała się PAP w źródłach zbliżonych do rządu. Umowa może zostać zawarta w marcu 2017.
29.01.2017

Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa

Zakup Stoczni Szczecińskiej przez Fundusz Inwestycyjny Mars jest pierwszym krokiem w odbudowie polskiego przemysłu stoczniowego – podkreślali w poniedziałek przedstawiciele polskich władz na konferencji w Szczecinie. Nad Bałtykiem ma powstać największa grupa stoczniowa.
23.01.2017

Mnóstwo podań o pracę od monterów i spawaczy w Szczecinie. Chcą wracać z zagranicy

Kilkadziesiąt podań o pracę monterów i spawaczy, którzy wyjechali do niemieckich i skandynawskich stoczni wpłynęło do Szczecińskiego Parku Przemysłowego – informuje Radio Szczecin. Wiążą oni nadzieje na wejście w życie ustawy stoczniowej i reaktywację przemysłu okrętowego.
04.01.2017

Wykaz wymagań IMO wchodzących w życie w 2017 roku

Ośrodek ds. IMO przy Polskim Rejestrze Statków S.A. przekazuje instytucjom gospodarki morskiej wykaz wymagań uchwalonych przez Międzynarodową Organizację Morską, które zaczną obowiązywać w roku 2017.
02.01.2017

Lokalne partnerstwo szansą dla Pomorza Zachodniego

MSR Gryfia, Szczeciński Park Przemysłowy i Polska Żegluga Morska to kluczowi przedsiębiorcy Pomorza Zachodniego. O współpracy pomiędzy istotnymi podmiotami gospodarki morskiej w regionie rozmawiali uczestnicy Debaty z cyklu Safety Forum, która odbyła się 19 grudnia w Szczecinie.
22.12.2016

Escort - specjalizacja w podwodnych badaniach, pomiarach i monitoringu

Obecna na rynku polskim od ponad 25 lat, działająca początkowo jedynie jako firma serwisowa w zakresie urządzeń elektroniki morskiej, rozszerzyła zakres usług także na inne dziedziny związane także z wodami śródlądowymi. Wyspecjalizowała się w dziedzinie badań podwodnych, monitoringu podwodnego oraz pomiarów hydrograficznych.
20.12.2016

Szczeciński Park Przemysłowy trafi w ręcę Polskiej Grupy Zbrojeniowej

PGZ nabędzie od Towarzystwa Finansowego Silesia spółkę Szczeciński Park Przemysłowy - donosi Radio Szczecin. SPP zarządza obecnie terenami stoczniowymi w Szczecinie.
20.09.2016

Stocznia Gryfia i Szczeciński Park Przemysłowy w jednym funduszu?

O możliwym przebiegu konsolidacji poinformował szczecińskiego posła Arkadiusza Marchewkę wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki - donosi Radio Szczecin.
09.07.2016

Byli pracownicy stoczni chcą wrócić do szczecińskiego zakładu

Dawni stoczniowcy chcą wrócić do szczecińskiej stoczni, jeśli zostanie ona odbudowania. Obecnie działają oni w internecie i próbują nawiązać kontakt ze Szczecińskim Parkiem Przemysłowym – donosi Radio Szczecin.
18.04.2016

Jest nowy prezes zarządu Szczecińskiego Parku Przemysłowego

Rada Nadzorcza Szczecińskiego Parku Przemysłowego dokonała wyboru nowego zarządu SPP. W postępowaniu konkursowym na stanowisko prezesa SPP wybrano Andrzeja Strzebońskiego. Natomiast na stanowisko wiceprezesa powołano Marka Bączkowskiego. W nowym składzie zarząd SPP rozpocznie pracę 14 marca 2016 r.
11.03.2016

Szczeciński Park Przemysłowy szuka prezesa zarządu

Rada Nadzorcza Spółki Szczeciński Park Przemysłowy ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko prezesa i wiceprezesa zarządu. Kandydaci powinni mieć ukończone studia wyższe magisterskie i posiadać co najmniej 5-letni staż pracy.
18.02.2016

Zarząd Szczecińskiego Parku Przemysłowego odwołany

Nowa rada nadzorcza odwołała z funkcji prezesa Grzegorza Huszcza oraz Artura Łopuszko. Przyczyny dymisji nie są znane. Jeszcze nie wybrano nowych władz SPP.
16.02.2016

SPP zbuduje przynajmniej dwie specjalistyczne jednostki w 2016 r.

W Szczecińskim Parku Przemysłowym (SPP) powstaną co najmniej dwa statki w tym roku – zapowiedział w Radiu Szczecin Grzegorz Huszcz, prezes SPP.
22.01.2016

Luksusowy jacht powstanie w Szczecinie

Wielki prom pasażerski powstanie w Szczecinie
08.12.2015

Największa maszyna do cięcia blach w Szczecinie

Na terenie byłej stoczni w Szczecinie (dzisiejsze tereny Szczecińskiego Parku Przemysłowego) wielkie zmiany. Kończy się budowa szatniowca, czyli budynku z pomieszczeniami socjalnymi, odnawiane są bocznice kolejowe oraz oddano do użytku nowoczesną plazmę do cięcia blach. Inwestycje kosztowały około14 mln złotych.
02.12.2015

Dawną stocznię ma przejąć fundusz Mars. Rządowy plan na lepsze zlecenia

Osiągający dobre wyniki finansowe Szczeciński Park Przemysłowy jeszcze przed wyborami może zmienić właściciela - wynika z nieoficjalnych informacji "Gazety Wyborczej". Państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia odsprzeda tę spółkę funduszowi Mars - kolejnemu państwowemu podmiotowi inwestycyjnemu. Państwowe Towarzystwo Finansowe Silesia odsprzeda tę spółkę funduszowi Mars - kolejnemu państwowemu podmiotowi inwestycyjnemu.
16.10.2015

Szczecin: Firmy stoczniowe mają problem z korzystaniem z transportu kolejowego

Firmy działające na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej nie mogą korzystać z transportu kolejowego, mimo iż niedawno wyremontowano na jej terenie wszystkie tory. Winne jest miasto, które nie wymieniło skrzyżowań torów kolejowych z tramwajowymi.
05.10.2015

Wojewoda obiecuje wyjaśnienie sprawy nabrzeża barkowego

Minister skarbu nie będzie zwlekać z uzupełnieniem dokumentów nabrzeża barkowego - tak uważa wojewoda zachodniopomorski Marek Tałasiewicz.
20.04.2015

SPP - nie ma zgody na użytkowanie wybrzeża, bo zaginęły ważne dokumenty

Szczeciński Park Przemysłowy nie może uzyskać zgody na użytkowanie najważniejszego nabrzeża w byłej stoczni, bo zaginęły dokumenty dwóch działek stanowiących jego część. Chodzi o nabrzeże barkowe.
16.04.2015

SPP musiał odesłać statek do konkurencji, Kapitanat Portu zakazuje cumowania

Statek, który przypłynął zabrać konstrukcje stalowe wyprodukowane na terenie byłej Stoczni Szczecińskiej nie dostał zgody na cumowanie przy nabrzeżu barkowym. Szczeciński Park Przemysłowy, który zarządza tymi działkami poinformował, że musiał odesłać armatora do konkurencji. Cumowania zakazał Kapitanat Portu.
15.04.2015

Co nam zostało po wielkiej stoczni? Mniejsze, prężne firmy wyrosły na jej „zgliszczach” [RAPORT]

Sześć lat po zwodowaniu ostatniego wielkiego statku, 12 lat po likwidacji wielkiego stoczniowego holdingu szczecińska branża stoczniowa narzeka na brak spawaczy, monterów i rurarzy. Kto i dlaczego tak ich potrzebuje? Co są w stanie wyprodukować mniejsze zakłady zatrudniające stoczniowców?
01.02.2015

Ponad 40 firm działa na terenie byłej stoczni szczecińskiej

Ponad 40 firm działa na terenie byłej stoczni. Tu powstają konstrukcje Mostu Brdowskiego, specjalistyczne jednostki pływające, częsci do platform wiertniczych czy elektrowni wiatrowych.
28.10.2014

Jest decyzja, co dalej z majątkiem Stoczni Szczecińskiej

Za tydzień majątek po zlikwidowanej Stoczni Szczecińskiej Nowa ma stać się własnością Szczecińskiego Parku Przemysłowego - poinformował w poniedziałek w Szczecinie wiceminister skarbu Rafał Baniak, który odwiedził tereny postoczniowe.
28.10.2014

Most na Wulkanie, dok w hali

Przestaliśmy produkować zegary wieżowe, przeszliśmy na szwajcarskie zegarki ręczne – takiego porównania użył jeden z dyrektorów stoczniowej spółki, dzierżawiącej nieruchomości w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Na terenie dawnej Stoczni Szczecińskiej nie buduje się już dużych statków, powstają małe, specjalistyczne jednostki. Ale też wielkie konstrukcje stalowe.
28.10.2014

Klaster lobbuje na rzecz gospodarki morskiej

Klaster Logistyczno-Transportowy „Północ-Południe” proponuje uwzględnienie gospodarki morskiej, sektora transportowego oraz logistyki jako kluczowe branże do Inteligentnych Specjalizacji Województwa Pomorskiego.
25.02.2014

Inny obraz byłej stoczni

Przed tygodniem pisaliśmy o najważniejszych projektach, nad którymi pracuje nowa spółka powołana do zarządzania majątkiem po Stoczni Szczecińskiej. Jej prezes mówił o tym na posiedzeniu komisji zachodniopomorskiego sejmiku. Radni usłyszeli też, że dzisiejszy obraz tych terenów bardzo się różni od tego, jaki ujrzeli w marcu ub. roku.
11.02.2014

System Pozycjonowania Podwodnego SPP1

System pozycjonowania podwodnego SPP1 oferuje rozwiązanie dla użytkowników wymagających określania pozycji obiektów pod wodą w czasie rzeczywistym.
04.11.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.