• <

Wynik wyszukiwania - "sonary" - Wiadomości

Tak powstaje napęd "Miecznika". Zakończono próby fabryczne silnika dla przyszłego ORP Wicher

Zakończyły się próby fabryczne silnika wysokoprężnego MTU 20V8000M71 przeznaczonego na pierwszą z trzech fregat Miecznik, budowanej od sierpnia ub. r. W niedalekiej przyszłości zostanie on dostarczony do gdyńskiej stoczni celem umieszczenia go w siłowni okrętowej.
26.04.2024

Babcock wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik transferem wiedzy i technologii w trakcie budowy fregat

Babcock International Group aktywnie wspiera konsorcjum PGZ-Miecznik w ramach programu dostawy trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej, a wiedza i doświadczenie firmy mają pozwolić usprawnić realizację tego kluczowego dla polskiego bezpieczeństwa przedsięwzięcia.
22.04.2024

W amerykańskiej stoczni Fincantieri położono stępkę pod fregatę dla US Navy. Czegoś takiego nie było od dekad

W stoczni Fincantieri Marine Marinette odbyła się 12 kwietnia ceremonia położenia stępki pod budowę pierwszego od wielu lat okrętu klasy fregata, jaki znajdzie się w składzie US Navy. USS Constellation (FFG-62) należy do serii opartej na francusko-włoskiej platformie FREMM, a jego planowana dostawa ma nastąpić w 2029 roku.
15.04.2024

Gaz-System zbadał dno Zatoki Gdańskiej dla potrzeb FSRU

Celem badań zleconych przez spółkę było szczegółowe rozpoznanie obiektów na obszarze projektowanego terminalu LNG oraz gazociągu podmorskiego, łączącego terminal z lądem. Obecnie Marynarka Wojenna RP realizuje ostatni etap działań polegający na neutralizacji wykrytych materiałów niebezpiecznych.
12.04.2024

W Finlandii położono stępkę pod pierwszą korwetę typu Pohjanmaa

W fińskiej stoczni w Rauma odbyła się 11 kwietnia uroczystość położenia stępki pod pierwszą z czterech wielozadaniowych korwet projektu Laivue 2020. Mają one wzmocnić potencjał Marynarki Wojennej Finlandii (Merivoimat).
11.04.2024

35 lat temu w Morzu Norweskim zatonął sowiecki okręt podwodny K-278 Komsomolec

7 kwietnia 1989 r. zatonął okręt podwodny K-278 "Komsomolec". Miał być ukoronowaniem sowieckiej myśli technicznej. Głównym powodem katastrofy był niski poziom wyszkolenia załogi zastępczej - powiedział PAP ekspert Zespołu Badań i Analiz Militarnych w Warszawie Tomasz Grotnik.
07.04.2024

Dostawa fregat dla sił morskich USA opóźniona o trzy lata

Pentagon poinformował, że w 2026 roku nie dojdzie do dostarczenia pierwszej z sześciu oczekiwanych fregat typu Constellation. Wyzwaniem przy budowie okazały się braki kadrowe, co wpisuje się w problemy branży stoczniowej w USA.
03.04.2024

Kolejny francuski okręt z wizytą w Gdyni. Tym razem to FS Thétis (A 785)

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł okręt badawczy typu Lapérouse, Thétis, wchodzący w skład francuskiej Marynarki Wojennej (Marine nationale). Wizyta miała charakter roboczy i służyła odpoczynkowi załogi oraz uzupełnieniu zapasów. Obecność jednostek morskich państw NATO w polskich portach służy potwierdzeniu ich znaczenia dla działań sojuszniczych oraz utrzymywania bezpieczeństwa na Bałtyku.
25.03.2024

Hanwha Ocean i Babcock International podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy okrętów podwodnych

W trakcie spotkania, które odbyło się w Warszawie, południowokoreańska stocznia Hanwha Ocean nawiązała współpracę z brytyjskim koncernem Babcock International. Ma to stanowić "znaczący krok naprzód" w zakresie zabezpieczenia programów budowy okrętów podwodnych, oferowanych do wielu państw, wskazując m.in. na Polskę i Kanadę.
08.03.2024

II Polsko-Szwedzkie Forum Technologii Morskich - zacieśnianie współpracy na rzecz bezpieczeństwa na Bałtyku

Po kilku latach wróciła formuła spotkań polskich i szwedzkich specjalistów morskich, odbywających się w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Eksperci związani z branżą technologiczną, zbrojeniową, a także przedstawiciele władz oraz sił zbrojnych mogli podzielić się opiniami na temat wspólnych wyzwań i możliwości współpracy. Celem tej edycji Polsko-Szwedzkiego Forum Technologii Morskich było również nakreślenie strategicznej roli Morza Bałtyckiego w kontekście aktualnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie.
07.03.2024

Wyjątkowe znalezisko nad Bałtykiem. Spacerowicz znalazł rosyjski sonar

Na litewskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego dokonano 3 lutego zaskakującego odkrycia. Odnaleziono sonar hydroakustyczny produkcji rosyjskiej. Znalazca natychmiast poinformował o swoim odkryciu armię.
07.02.2024

„Miecznik” programem ponad podziałami. Położenie stępki pod przyszły ORP Wicher w PGZ Stocznia Wojenna

To było wyczekiwane przez wielu wydarzenie, wskazujące na kolejny etap największego przedsięwzięcia zbrojeniowego w Polsce. W gdyńskiej stoczni, z udziałem przedstawicieli władz, kadry dowódczej sił zbrojnych oraz branży stoczniowej odbyła się, 31 stycznia, ceremonia położenia stępki pod prototypową, wielozadaniową fregatę programu „Miecznik”. Przyszły Wicher oraz bliźniacze Burza i Huragan będą służyć w Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów i stacjonowały w Porcie Wojennym Gdynia.
31.01.2024

Pół wieku pod biało-czerwoną banderą. Wyjątkowy jubileusz ORP Piast

Jeden z okrętów ratowniczych polskiej Marynarki Wojennej obchodził 50-tą rocznicę podniesienia bandery. W tym czasie wykonywał wiele zadań na rzecz sił zbrojnych, acz od wielu lat częściej można zobaczyć go w stoczni, niż w morzu.
28.01.2024

Zatwierdzenie aneksu nr 4 programu "Miecznik". Wszystkie zamówione fregaty otrzymają swoje wyposażenie i uzbrojenie

Agencja Uzbrojenia w tym tygodniu zatwierdziła procedurę wyposażenia wszystkich trzech wielozadaniowych fregat programu "Miecznik". Ma to rozwiać obawy, czy finansowanie oraz płynność przedsięwzięcia są zagrożone.
14.12.2023

Ceremonia z przytupem. Indie wodują trzy okręty naraz

W krajowej stoczni w Koczin odbyła się nietypowa uroczystość, gdyż zwodowano aż trzy, przyszłe korwety przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (Anti-Submarine Warfare Shallow Water Craft, ASW SWC). Wydarzenie ma być dowodem wzmacniania zdolności obronnych państwa, jak i możliwości przerobowych indyjskiego przemysłu stoczniowego.
06.12.2023

Położenie stępki pod ORP Wicher planowane wstępnie na 31 stycznia. To kolejny etap programu "Miecznik"

Na portalu X (dawniej Twitter) Polska Grupa Zbrojeniowa podała informację, kiedy miałoby się odbyć kolejne wydarzenie związane z budową pierwszej z trzech, wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
25.11.2023

Cztery nowoczesne patrolowce dla Singapuru powstaną w niemieckiej stoczni Fassmer

Jednostki zaklasyfikowane jako Offshore Patrol Vessel (OPV) powstaną na podstawie umowy, którą 20 listopada br. podpisały Ministerstwo Obrony Singapuru oraz niemiecki koncern Fassmer GmbH & Co. KG. Podobne znajdują się także w wyposażeniu niemieckiej straży wybrzeża.
22.11.2023

Australijscy nurkowie odnieśli obrażenia z powodu niebezpiecznego użycia sonaru przez chiński okręt

– Nasi nurkowie odnieśli obrażenia, najpewniej w wyniku „niebezpiecznego i nieprofesjonalnego” użycia sonaru przez chiński niszczyciel, który zbliżył się do australijskiej fregaty niedaleko Japonii – ogłosił w sobotę minister obrony Australii Richard Marles.
17.11.2023

Kongsberg prezentuje innowacje obronne i morskie podczas Baltexpo 2023 [wideo]

Podczas tegorocznych targów Baltexpo, Kongsberg zaprezentował swoje zaawansowane rozwiązania zarówno z obszaru obronności, reprezentowanego przez Kongsberg Defence, jak również z zakresu aplikacji cywilnych dla gospodarki morskiej, reprezentowanych przez departament Kongsberg Maritime. W rozmowie Piotrem Głogowskim, dyrektorem ds. rozwoju Kongsberg Defence, zapytaliśmy o najważniejsze aspekty oferty firmy.
13.11.2023

Deutsche Marine otrzymuje drony do prowadzenia podwodnych działań

Siły Marynarki Wojennej Niemiec wzbogacają się o systemy rozpoznawcze dalekiego zasięgu SeaCat. Znajdą się w wyposażeniu niszczycieli min.
24.10.2023

Thales i Naval Group zapewnią wsparcie techniczne dla francuskich fregat

W życie wchodzi siedmioletni kontrakt na zapewnienie wsparcia przez cały okres eksploatacji dla wielozadaniowych fregat (FREMM) francuskiej marynarki wojennej (Marine nationale). Został on przyznany firmie Thales przez koncern Naval Group. Umowa ma zagwarantować długoterminową dostępność operacyjną sprzętu na pokładzie okrętów, zapewniając że będą w stanie wykonywać zadania zgodnie z ich przeznaczeniem.
04.09.2023

Idzie Wicher nad polskie morze. Cięcie blach pod pierwszego „Miecznika” już za nami

W gdyńskiej PGZ Stocznia Wojenna odbyła się 16 sierpnia br. zapowiadana od dawna ceremonia, oznaczająca symboliczne rozpoczęcie budowy pierwszej z trzech wielozadaniowych fregat programu „Miecznik”. W przyszłości będzie się on nazywał ORP Wicher, kontynuując tradycję zasłużonych dla polskiej Marynarki Wojennej niszczycieli.
16.08.2023

Royal Navy testuje autonomiczne jednostki nawodne, mające wzmocnić zdolności przeciwminowe

Morskie służby Wielkiej Brytanii chcą sprawdzić możliwości wykorzystania autonomicznych pojazdów nawodnych (Unmanned Surface Vehicle, USV) i podwodnych (Autonomus Underwater Vehicle, AUV) do działań w zakresie zwalczania obiektów niebezpiecznych znajdujących na wodzie jak i pod wodą. Ma to być rozwój przełomowych technologii, które rozwiną potencjał Royal Navy w zakresie wykorzystania pojazdów bezzałogowych, biorąc przykład z wielu państw, w tym Polski.
04.07.2023

Nord Stream 2 – podwodne nagrania duńskiej telewizji rzucają nowe światło na sabotaż

Opublikowane przez duńską telewizję nowe podwodne nagrania uszkodzonej w efekcie sabotażu rury Nord Stream 2 pokazują, że została ona zniszczona w inny sposób niż Nord Stream 1.
22.06.2023

Trwa dramatyczna walka z czasem. Szanse na uratowanie pasażerów łodzi Titan coraz mniejsze

Na Oceanie Atlantyckim trwa jedna z największych w ostatnim czasie misji ratunkowych nadzorowana przez Bostońską Straż Przybrzeżną. Chodzi o zaginiętą łódź podwodną, wykorzystywaną do zabierania turystów na obserwacje wraku Titanica. Poszukiwania zbliżają się do krytycznego momentu. Pasażerom zostało tlenu na kilkadziesiąt godzin.
21.06.2023

Media: pasażerom zaginionej łodzi podwodnej Titan pozostało tlenu tylko na 24 godziny

Pasażerom eksperymentalnej łodzi podwodnej Titan, która zaginęła w niedzielę, tlenu wystarczy tylko na najbliższe 24 godziny - wyliczył w środę po południu portal news.com.au.
21.06.2023

Pierwszy na świecie bezzałogowy prom elektryczny pływa już w Sztokholmie

Pierwszy na świecie komercyjny bezzałogowy prom elektryczny MF Estelle wypłynął w poniedziałek w regularną trasę. Statek mogący pomieścić 30 osób oraz rowery połączył wyspy Kungsholmen z Soedermalm, będącymi dzielnicami miasta.
12.06.2023

Wspierane przez USA badanie dotyczące słuchu waleni zawieszone po śmierci wieloryba

Prowadzony w Norwegii kontrowersyjny projekt badawczy mający na celu zrozumienie, w jaki sposób wieloryby reagują na hałas oceanu, został zawieszony po tym, jak spowodował śmierć płetwala karłowatego.
12.06.2023

Zebranie podkomisji ds. przemysłu obronnego ws. programu "Miecznik". Podano kluczowe szczegóły

Podkomisja stała do spraw polskiego przemysłu obronnego oraz modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP zebrała się 24 maja, aby przedstawić informacje dt. budowy wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.
24.05.2023

Fińscy celnicy: do Rosji próbuje się przemycać znaczną ilość gotówki, drony czy sonary

Fińscy celnicy odnotowali na wschodniej granicy wiele prób przemytu różnego rodzaju towarów objętych międzynarodowymi sankcjami nałożonymi na Rosję. W ubiegłym roku dochodzenie wszczęto w ponad 300 przypadkach. W poprzednich latach takich spraw było po kilka na rok – wynika z okresowego raportu służby celnej.
01.05.2023

W wyniku wojny na Ukrainie delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Ukrainy mają dowody na to, że delfinom z Morza Czarnego grozi wyginięcie. Powodem jest działalność rosyjskich okrętów wojennych. Wyniki ich badań właśnie zostały opublikowane w międzynarodowym czasopiśmie Biology Letters. Pierwsze doniesienia o martwych delfinach wyrzuconych przez Morze Czarne na brzeg pojawiły się zaraz po wybuchu wojny na Ukrainie.
10.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

Platforma transferu wiedzy FindFISH

Platforma transferu wiedzy FindFISH jest odpowiedzią na główny problem zdiagnozowany w sektorze rybołówstwa, jakim jest zmniejszenie opłacalności połowów rybackich. Dodatkowymi problemami są: rosnące koszty eksploatacyjne ponoszone przez rybaków, konieczność odbywania przez rybaków dłuższych i dalszych wypraw w poszukiwaniu ryb, połowy mało wartościowych bądź małych ilości ryb, prowadzenie działalności na granicy opłacalności poprzez rosnące koszty, ograniczenie limitów połowowych i związane z tym trudności.
16.03.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy dwóch rosyjskich okrętów na Morzu Północnym

Służby prasowe Royal Navy poinformowały, że fregata Typ 23 HMS Portland śledzi ruchy poruszającej się w pobliżu wód brytyjskich rosyjskiej okrętowej grupy zadaniowej złożonej z fregaty proj. 22350 Admirał Kasatonow oraz towarzyszącego jej tankowca proj. 23130 Akademik Paszyn.
13.03.2023

Brytyjska fregata śledzi ruchy rosyjskiego okrętu na Morzu Północnym

Okręt HMS "Portland" śledzi ruchy wyposażonej w pociski kierowane rosyjskiej fregaty "Admirał Gorszkow" oraz towarzyszącego jej tankowca Kama, które przepływają przez wody międzynarodowe w pobliżu Wielkiej Brytanii - poinformowała w środę Royal Navy.
11.01.2023

„Ratownik” marynarce potrzebny

Poruszenie podczas XIV Konwentu Morskiego na początku grudnia tematu budowy nowego okrętu ratowniczego dla polskiej Marynarki Wojennej służy nie tylko przypomnieniu o potrzebach tej formacji. Każe przypomnieć sobie o kwestii rozwoju zdolności ratownictwa morskiego i jak ważne są jednostki przeznaczone do takich zadań.
26.12.2022

Francuskie korwety dla Grecji

Ważny gracz na rynku okrętowym Naval Group proponuje greckiemu odpowiednikowi znaczny udział przy budowie korwet proj. Gowind (typu Kimon), które mają wzmocnić potencjał marynarki Wojennej Grecji (Polemiko Naftiko).
12.12.2022

Bezzałogowa łódź nowej generacji powstaje na Politechnice Gdańskiej

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej tworzą bezzałogową łódź nowej generacji. Ma służyć m.in. do patrolowania farm wiatrowych na morzu, inspekcji kanałów żeglugowych i wykrywania obiektów. Będzie to pierwsza tego typu jednostka w Polsce - zapowiada uczelnia.
20.11.2022

Zalew Szczeciński. Specjaliści szukają fragmentów amerykańskiego B-17; mogą też odnaleźć szczątki załogi

Badacze i pasjonaci za pomocą specjalistycznego sprzętu badają, co kryje się w dnie Zalewu Szczecińskiego w miejscu, gdzie zlokalizowano wrak amerykańskiego samolotu B-17G zestrzelonego przez Niemców w 1944 r. Poprzednio udało się namierzyć fragmenty maszyny, które nie były głęboko schowane. Niewykluczone, że podczas obecnych badań, natrafią na szczątki załogi.
30.10.2022

Technologia w służbie ochrony infrastruktury krytycznej

O tym, jak istotnym zagadnieniem jest ochrona i bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej, takiej jak rurociągi czy terminale przeładunkowe krytycznych surowców energetycznych, w otaczającej nas dziś rzeczywistości nie trzeba już nikogo przekonywać. Niemal codziennie w mediach usłyszeć możemy informacje dotyczące awarii lub uszkodzeń kluczowych dla funkcjonowania państw i gospodarek instalacji. Koszty ponoszone w sytuacji powstania takich szkód są bardzo często trudne do oszacowania biorąc pod uwagę ich szeroko rozumiany wpływ na
24.10.2022

Naukowiec: ponad 5 tys. delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Ponad 5 tysięcy delfinów zginęło w Morzu Czarnym od początku inwazji Rosji na Ukrainę z powodu rosyjskich ostrzałów i manewrów - uważa ukraiński biolog Iwan Rusew, na którego wypowiedź powołuje się we wtorek brytyjski dziennik "Daily Telegraph".
23.08.2022

Cztery kraje regionu Morza Czarnego potwierdzają masową śmierć delfinów wskutek wojny

Biolodzy oraz organizacje ochrony zwierząt z Ukrainy, Rumunii, Bułgarii i Turcji potwierdziły setki przypadków padłych delfinów wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym, prowadzonych przez Rosję w ramach inwazji na Ukrainę.
03.06.2022

Rumunia, Turcja. Wskutek działań wojennych na Morzu Czarnym padło kilkaset delfinów

Z powodu prowadzonych na Morzu Czarnym działań zbrojnych związanych z rosyjską inwazją na Ukrainę na akwenie tym padło kilkaset delfinów. Najczęstszym powodem śmierci tych zwierząt są wewnętrzne krwotoki, wywołane prawdopodobnie przez wybuchy bomb lub okrętowe sonary - wskazują rumuńscy weterynarze.
15.05.2022

Rosjanie staranowali sonary brytyjskiej fregaty

Brytyjczycy poinformowali, że w 2020 roku rosyjska łódź podwodna zderzyła się z holowanym przez fregatę HMS Northumberland sonarem. Do zdarzenia prawdopodobnie doszło na skutek umyślnych działań załogi rosyjskiego okrętu.
07.01.2022

Thales: jesteśmy gotowi na rozwój współpracy z polskim przemysłem

Rozwój współpracy z polskim przemysłem deklaruje Thales – jedna z firm zakwalifikowanych do dalszych rozmów w programie fregaty Miecznik, proponująca system kierowania walką dla nowych okrętów.
26.12.2021

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie wraz z policją monitorują akweny

Naukowcy z Akademii Morskiej w Szczecinie oraz zachodniopomorska policja będą wspólnie monitorować akweny Pomorza Zachodniego i Meklemburgii Pomorza Przedniego. Celem projektu jest m.in. wykrywanie i usuwanie zagrożeń z ekosystemu.
06.12.2021

Morska obrona to system obrony morza, wybrzeża i przestrzeni powietrznej

W czasie obrad XII Konwentu Morskiego premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rosną inwestycje w politykę obronną, w tym Marynarkę Wojenną. Dodał również, że będą one rosły.
29.11.2021

Ubezpieczenia jachtów – co warto o nich wiedzieć?

Zgodnie z polskim prawodawstwem ubezpieczenie jachtu wykorzystywanego do celów rekreacyjnych jest dobrowolne. Wielu właścicieli tego rodzaju jednostek pływających decyduje się jednak na zakup ubezpieczenia ze względu na istnienie szerokiego zakresu potencjalnych zagrożeń towarzyszących żegludze morskiej.
20.10.2021

Poszukiwania starosty płockiego na Wiśle - sprawdzono ok. 20 km rzeki

W trakcie poszukiwań na Wiśle starosty płockiego Mariusza Bieńka (PSL), który zaginął w niedzielę wieczorem, gdy wywróciła się łódź, którą płynął, przeszukano we wtorek ok. 20 km rzeki. Wykorzystano m.in. sonar, którego odczyty będą teraz analizowane. Akcja zostanie wznowiona w środę.
25.08.2021

Płock. Starosta wypadł z łodzi na Wiśle, trwają poszukiwania

W niedzielę wieczorem z łodzi pływającej po Wiśle w okolicy Świniar niedaleko Płocka wypadł mężczyzna. Prokuratura Rejonowa w Płocku potwierdziła, że jest to starosta płocki Mariusz Bieniek. W akcji poszukiwawczej bierze udział kilkanaście jednostek.
23.08.2021

Indonezja: marynarze z zaginionego okrętu mają tlen do soboty

Marynarze na pokładzie zaginionego indonezyjskiego okrętu podwodnego mają wystarczająco tlenu, aby przetrwać do soboty. Jednostka była w dobrym stanie - poinformowali w czwartek na konferencji prasowej indonezyjscy dowódcy. Poszukiwania okrętu trwają.
22.04.2021

Sztuczna inteligencja i widzenie maszynowe – roboty przejęły nasze najnowsze laboratorium

W nowym laboratorium na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji mamy cztery nowe roboty humanoidalne. Ich możliwości od kilku tygodni poznają nasi naukowcy.
31.03.2021

System sonarowy do teledetekcji i obrazowania nad powierzchnią wody

Do tej pory zmapowano w wysokiej rozdzielczości mniej niż 5% wód powierzchniowych na świecie, ze względu na bariery technologiczne. Sonar jest obecnie najskuteczniejszym narzędziem do obrazowania dna morskiego, jako że systemy wodne mają ograniczony zasięg przestrzenny przez na niską przepustowość obrazowania.
08.12.2020

Naukowcy odkryli nową rafę koralową [foto, wideo]

Ma ponad 500 m wysokości, jest więc wyższa Empire State Building (381 m.) w Nowym Jorku czy Petronas Twin Towers (452 m.) w Kuala Lumpur. W ostatnich dniach października naukowcy z z James Cook University w Australii odkryli w pobliżu przylądka Jork - najdalej na północ wysuniętego przylądka Australii - pierwszą od ponad 120 lat nową rafę koralową.
07.11.2020

Motorówki Hydrograficzne na Zatoce Puckiej

Głębokości rejonów przybrzeżnych Morza Bałtyckiego, basenów portowych i wód śródlądowych ulegają ciągłym zmianom. Pracami batymetrycznymi na tych akwenach zajmują się motorówki ze składu Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego MW, które prowadzą sondaże w rejonach niedostępnych dla okrętów hydrograficznych.
06.08.2020

Serwisowe S.O.S czyli szybka reakcja, dobra organizacja i solidna robota

O tym, że działają trochę jak pogotowie i o tym, jak odnieść sukces na rynku usług serwisowych w branży morskiej, rozmawiamy z Radosławem Gawlikiem, członkiem zarządu Enamor sp. z o.o., firmy, która od lat oferuje prace instalacyjne, uruchomieniowe i naprawcze.
19.03.2020

Polska zamawia system Double Eagle SAROV firmy SAAB dla Kormoranów

Saab otrzymał zamówienie na dostawy systemu "Double Eagle Sarov", przeznaczonego do działań przeciwminowych (MCM). System zostanie dostarczony dla niszczycieli min typu "Kormoran II", budowanych dla polskiej Marynarki Wojennej w ramach konsorcjum w stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding. Dostawy zaplanowano na lata 2021-2022.
11.02.2020

19 radiowozów i łódź hybrydowa dla zachodniopomorskiej policji

Dziewiętnaście nowych oznakowanych radiowozów i patrolową łódź, przekazano w czwartek zachodniopomorskiej policji. Łódź z sonarami i radarem ma posłużyć m.in. do wykrywania przestępstw środowiskowych na Zalewie Szczecińskim i w delcie Odry.
19.12.2019

W pobliżu Falklandów odnaleziono wrak niemieckiego okrętu (foto)

Niemiecki krążownik pancerny Scharnhorst z okresu pierwszej wojny światowej odnaleziony u wybrzeży Falklandów. O tym niezwykłym odkryciu poinformowała organizacja Falklands Maritime Heritage Trust.
06.12.2019

Wodowanie i chrzest niszczyciela min w stoczni Remontowa Shipbuilding (foto, wideo)

W gdańskiej stoczni Remontowa Shipbuilding odbyła się w czwartek uroczystość wodowania i chrztu niszczyciela min ORP "Albatros". Położono też stępkę bliźniaczej jednostki ORP "Mewa". Okręty budowane są na zamówienie MON dla polskiej Marynarki Wojennej.
10.10.2019

Prokuratura: Zidentyfikowano ciało znalezione w czwartek w jeziorze Kisajno

Identyfikacja potwierdziła, że znaleziono w jeziorze Kisajno ciało mężczyzny, który 18 sierpnia uczestniczył w wypadku, co do którego prokuratura rejonowa w Giżycku prowadzi śledztwo - podała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Od niedzieli poszukiwanym był Piotr Woźniak-Starak.
22.08.2019

Wszczęto śledztwo w sprawie wypadku na jeziorze Kisajno

Prokuratura w Giżycku wszczęła śledztwo w sprawie niedzielnego wypadku na mazurskim jeziorze Kisajno, podczas którego z motorówki wypadł do wody producent filmowy Piotr Woźniak-Starak. Dotychczasowe poszukiwania zaginionego nie przyniosły rezultatu.
21.08.2019

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

Okręt podwodny HMS Uppland klasy Gotland ponownie zwodowany

19 czerwca ponownie zwodowano HMS Uppland. Tym samym zakończono kompleksową modernizację „mid-life upgrade” (MLU) dwóch okrętów podwodnych klasy Gotland i są one gotowe sprostać wyzwaniom na morzu.
19.06.2019

MON: portal Polityka.pl mija się z prawdą porównując wartość śmigłowców AW101 z Caracalami

W związku z artykułem porównującym wartość śmigłowców AW101 z Caracalami, który ukazał się na łamach portalu "Polityka", Ministerstwo Obrony Narodowej wydało komunikat. Poniżej publikujemy jego pełną treść.
28.04.2019

Japonia i USA wciąż poszukują wraku myśliwca F-35A, który spadł do Pacyfiku

Władze Japonii wysłały na Pacyfik swój najbardziej zaawansowany technologicznie statek badawczy, by odnaleźć wrak należącego do japońskich sił powietrznych myśliwca F-35A. Samolotu wciąż poszukują siły zbrojne Japonii i USA - pisze w środę "Financial Times".
24.04.2019

Delegacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w 3. FO

Z roboczą wizytą w piątek w 3. Flotylli Okrętów przebywała delegacja Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa na czele której stanął dyrektor Maciej Zawadzki.
07.04.2019

Prawie 25 ton wyłowionych sieci - projekt Marelitt Baltic w walce z sieciami widmo (wideo)

Projekt Marelitt Baltic, który rozpoczął się w 2016 roku, wkracza w decydująca fazę, dlatego też prace prowadzone przez Fundację WWF Polska oraz partnerów projektu ze Szwecji, Niemiec oraz Estonii są coraz bardziej intensywne.
22.01.2019

BAE stworzy system rzeczywistości rozszerzonej dla Royal Navy

BAE Systems chce niedługo rozpocząć testy systemu rzeczywistości rozszerzonej na pokładzie okrętu brytyjskiej marynarki wojennej. Będzie to część nowoczesnego systemu do zaawansowanej walki o wartości 20 mln funtów.
06.12.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła budowę drugiego niszczyciela min typu Kormoran II (foto, wideo)

Stocznia Remontowa Shipbuilding rozpoczęła w Gdańsku budowę drugiego z serii trzech niszczycieli min projektu 258 Kormoran II dla polskiej Marynarki Wojennej. Uroczyste cięcie blach odbyło się we wtorek. Okręt ma być gotowy za trzy lata.
18.09.2018

Polacy znaleźli zaginiony w 1940 r brytyjski okręt; organizują spotkanie rodzin marynarzy

W ub.r. Polacy, szukając wraku polskiego okrętu ORP Orzeł, natrafili przypadkiem na zaginiony w 1940 r. brytyjski okręt podwodny HMS Narwhal. Z poszukiwaczami nawiązały kontakt rodziny 20 angielskich marynarzy. Polacy zaprosili ich na spotkanie w Londynie.
11.01.2018

Malezja zapłaci 70 mln USD za odnalezienie wraku zaginionego samolotu

Rząd Malezji oznajmił w środę, że zapłaci amerykańskiej firmie Ocean Infinity do 70 mln dolarów za odnalezienie w ciągu 3 miesięcy wraku bądź czarnych skrzynek zaginionego nad Oceanem Indyjskim niemal 4 lata temu samolotu malezyjskich linii lotniczych.
11.01.2018

W MON podpisano umowy na kolejne niszczyciele min i okręt ratowniczy

Dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min projektu Kormoran wraz z trzema pakietami wsparcia logistycznego oraz jednego okrętu ratowniczego z opcją zamówienia drugiego zakładają warte blisko 2 mld zł umowy, podpisane w środę w MON. Dostawy przewidziano na lata 2020-22.
27.12.2017

MON: Po świętach umowa na kolejne niszczyciele min

Umowa na dostawę dwóch kolejnych niszczycieli min oraz nowego okrętu ratowniczego zostanie podpisana w najbliższą środę – poinformowało w piątek MON.
22.12.2017

ORP Kormoran wprowadzony do służby. Macierewicz: Polska musi być silna na Bałtyku (foto, wideo)

Polska musi być silna na Bałtyku – powiedział minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas uroczystości wprowadzenia do służby niszczyciela min ORP Kormoran II, która odbyła się we wtorek. Zorganizowano ją w 99. rocznicę odtworzenia polskiej Marynarki Wojennej. Zdaniem szefa MON, MW była „przez wiele lat, z różnych powodów, zaniedbana”.
28.11.2017

Kownacki: Przekazanie „Kormorana” ważne także symbolicznie

Przekazanie ORP "Kormoran II" jest ważne nie tylko ze względu na zdolności Marynarki Wojennej, ale i symbolicznie - to pierwsza od dawna nowa jednostka; jest to także wskazówka dla innych zakładów - powiedział w poniedziałek wiceszef MON Bartosz Kownacki.
28.11.2017

Gdynia: Marynarka Wojenna zaprezentowała okręt ORP „Kormoran” (foto)

Marynarka Wojenna zaprezentowała w Gdyni nowy okręt – niszczyciel min ORP "Kormoran". Na wtorek zaplanowano uroczyste pierwsze podniesienie bandery na jednostce; od tego momentu formalnie zacznie ona pełnić funkcję okrętu MW.
27.11.2017

Pierwsze podniesienie bandery na ORP Kormoran

Najnowszy polski okręt wojenny zostanie wcielony w skład Marynarki Wojennej w dniu 99. rocznicy jej utworzenia. Okręt ORP "Kormoran" otrzyma banderę MW już w najbliższy wtorek 28 listopada w Gdyni.
27.11.2017

Budowa Kormorana zakończona sukcesem. MON zamówi dwa kolejne niszczyciele min

Inspektorat Uzbrojenia potwierdził, że Ministerstwo Obrony Narodowej zamówi dwa kolejne niszczyciele min typu Kormoran II – poinformowało Radio Gdańsk. Nowa umowa ma zostać podpisana jeszcze w tym roku. Prototypową jednostkę stocznia Remontowa Shipbuilding przekazała Marynarce Wojennej w ubiegłym tygodniu. Kormoran wejdzie do służby już w najbliższy wtorek.
23.11.2017

Jeszcze nie podnieśli bandery, a już chcą go kupić. Kormoran stał się hitem

Pięć krajów chce kupić polskiego niszczyciela min typu Kormoran II – podało Radio Gdańsk. Piotr Dowżenko, prezes stoczni Remontowa Shipbuilding potwierdził tę informację.
21.11.2017

Kormoran gotowy. Niszczyciel min w piątek opuścił gdańską stocznię (wideo)

Kormoran gotowy do działania. Niszczyciel min w piątek wypłynął ze stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku. Obecnie cumuje w gdyńskim porcie, gdzie czeka na poniesienie bandery. Uroczystość zaplanowano na 28 listopada.
17.11.2017

Podniesienie bandery na ORP Kormoran przy nabrzeżu Pomorskim

Uroczyste podniesienie bandery na nowoczesnym niszczycielu min ORP Kormoran planowane jest na 28 listopada przy nabrzeżu Pomorskim. Ten dzień wybrano nieprzypadkowo. Jest to 99. rocznica utworzenia nowożytnej Marynarki Wojennej w Polsce, na mocy dekretu wydanego przez Józefa Piłsudskiego. To również 390. rocznica zwycięskiej bitwy pod Oliwą będącej największym osiągnięciem floty z czasów I Rzeczypospolitej.
16.11.2017

10 lat temu przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał

10 lat temu 21 sierpnia 2007 roku przez mazurskie jeziora przeszedł biały szkwał, w którego wyniku utonęło 12 osób. Choć było widać, że nawałnica nadchodzi, nikt nie spodziewał się konsekwencji w takiej skali. Ratownicy podjęli z wody blisko 100 osób.
21.08.2017

Czernicki ćwiczy z hiszpańską flotą

Marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki zakończyli udział w dwutygodniowych manewrach sił przeciwminowych w rejonie archipelagu Balearów. Dzisiaj (9.06) polski okręt wraz z dowodzonym przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza sojuszniczym zespołem wchodzi do portu w Kartagenie i rozpoczyna przygotowania do kolejnych ćwiczeń. Tym razem będą to manewry z udziałem największych jednostek hiszpańskiej floty.
09.06.2017

Warmińsko-mazurskie: Ratownicy ocenili bezpieczeństwo na jeziorach

Od czasu tragicznego w skutkach białego szkwału z 2007 r. na mazurskich jeziorach znacznie rozwinął się system ratownictwa - wynika z konferencji o stanie bezpieczeństwa na wodach, która odbyła się we wtorek w Giżycku.
30.05.2017

W Naucie zwodowano kolejny statek rybacki (foto, wideo)

Drugie w tym roku wodowanie w Stoczni Remontowej Nauta. Tym razem to częściowo wyposażony statek rybacki m/v AINE. Jednostka przeznaczona jest dla duńskiego klienta Karstensens Skibsvaerft AS.
02.04.2017

Escort - specjalizacja w podwodnych badaniach, pomiarach i monitoringu

Obecna na rynku polskim od ponad 25 lat, działająca początkowo jedynie jako firma serwisowa w zakresie urządzeń elektroniki morskiej, rozszerzyła zakres usług także na inne dziedziny związane także z wodami śródlądowymi. Wyspecjalizowała się w dziedzinie badań podwodnych, monitoringu podwodnego oraz pomiarów hydrograficznych.
20.12.2016

Sonary, georadary i komputery sprawdzają kolejowe mosty

Wyższy poziom bezpieczeństwa na mostach i wiaduktach kolejowych, większy komfort podróży, optymalne planowanie prac utrzymaniowych – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z ośrodkami naukowymi prowadzą badania obiektów inżynieryjnych.
11.10.2016

Nagrody DEFENDER dla spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej

Nagrody DEFENDER za najbardziej innowacyjne i perspektywiczne produkty zwiększające bezpieczeństwo państwa przyznane zostały ostatniego dnia XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Aż 4 z 10 przyznanych nagród trafiły do spółek wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
16.09.2016

Ogromny wieloryb znaleziony na plaży

Ponad 12-metrowy kaszalot zmarł na brytyjskiej plaży Perranporth w Kornwalii. To już 7 wieloryb, jaki został w tym roku wyrzucony na brytyjskie wybrzeże i 30 znaleziony na plażach w Holandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.
11.07.2016

Za tydzień rusza kolejna wyprawa w poszukiwaniu okrętu ORP Orzeł

23 maja ruszy już siódma ekspedycja poszukująca okrętu ORP Orzeł - informują koordynatorzy projektu "Santi Odnaleźć Orła". Tym razem grupa pasjonatów wypłynie z holenderskiego portu Ijmuiden koło Amsterdamu.
17.05.2016

Motorówki hydrograficzne na wodzie

W Porcie Wojennym Gdynia odbyła się operacja opuszczenia na wodę motorówek hydrograficznych typu "Wildcat 40". Jednostki MH 2, MH 3 i MH 4, rozpoczynają drugi sezon prac pomiarów hydrograficznych, zbierania i przetwarzania oraz wstępnego opracowywania danych hydrograficznych do produkcji i aktualizacji map morskich.
04.04.2016

Sejner Ruth gotowy do połowu

Kilka dni temu sejner rybacki Ruth, którego kadłub częściowo wyposażony powstał w stoczni Nauta, został przekazany armatorowi. W związku z tym przypominamy, jak statek powstawał na pochylni Nauty.
16.03.2016

Plaga martwych wielorybów na plażach Morza Północnego (wideo)

Kolejnych osiem wielorybów zmarło, po tym jak morze wyrzuciło je na niemiecką plażę. Do incydentu doszło wczoraj (01.02). W ciągu ostatniego miesiąca liczba zgonów tych ssaków wzrosła do 23 w północnej Europie.
02.02.2016

Ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 w Gdyni

Prowadzenie akcji ratowniczej w obszarze morskim to jeden z wielu epizodów ćwiczenia RENEGADE/SAREX 2015 prowadzonego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, w którym uczestniczył okręt ratowniczy ORP „Lech”).
13.10.2015

Nauta zbuduje kolejny sejner

Stocznia Nauta pozyskała kolejny kontrakt na budowę sejnera. Umowa z duńskim klientem została podpisana 8 października podczas targów Danfish w Aalborgu.
12.10.2015

BALTEXPO docenia zaangażowanie w rozwój gospodarki morskiej

Już dziś – 7 września, otwarcie XVIII Międzynarodowych Targów Morskich BALTEXPO 2015 z udziałem kierownictwa administracji rządowej i samorządowej, instytucji i agend rządowych, środowisk przemysłowych, importerów i eksporterów, organizacji i stowarzyszeń branżowych. Podczas Ceremonii Otwarcia odbędzie się uroczyste wręczenie nagród Konkursu „Złota Kotwica” BALTEXPO 2015. Kapituła konkursu, w skład której wchodzą eksperci gospodarki morskiej, przemysłu okrętowego przyznała nagrody „Złota Kotwica” w kategoriach „Produkt”, „
07.09.2015

Kolejny sejner powstanie w Naucie

Stocznia Nauta zawarła kolejną umowę na budowę częściowo wyposażonego statku rybackiego typu purse seiner trawler. Klientem Nauty jest ponownie duńska stocznia Karstensens Skibsvaert AS.
06.08.2015

Co SAAB i DCNS oferują polskiej marynarce wojennej? Sprawdzamy

O kontrakt na sprzedaż Polsce trzech okrętów podwodnych ubiega się m.in. szwedzki Saab Kockums, który już otrzymał pierwsze zamówienie na okręt A26, i francuska DCNS, która chce u nas otworzyć centrum szkoleniowe. Jakie obiecują nam korzyści?
27.07.2015

Podwójne wodowanie w stoczni Nauta

3 lipca w Zakładzie Stoczni Remontowej Nauta zostały zwodowane dwa częściowo wyposażone sejnery do połowu ryb. Obie jednostki spłynęły na wodę z pochylni B1, tym samym po raz pierwszy w historii pochylni został wykorzystany system umożliwiający podwójne wodowanie.
06.07.2015

Specjalistyczne jednostki pływające w RZGW w Warszawie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie chcąc zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa na szlakach żeglownychpoprzez m.in. dostosowanie oznakowania nawigacyjnego do warunków żeglugi całodobowej, zrealizował projekt „Budowa i zakup specjalistycznych zestawów pływających w celu zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, dzięki przystosowaniu oznakowania dla żeglugi całodobowej”.
16.10.2014

Specjalistyczne jednostki pływające w RZGW w Warszawie

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie chcąc zapewnić najwyższy standard bezpieczeństwa na szlakach żeglownych poprzez m.in. dostosowanie oznakowania nawigacyjnego do warunków żeglugi całodobowej, zrealizował projekt „Budowa i zakup specjalistycznych zestawów pływających w celu zapewnienia bezpieczeństwa nawigacyjnego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, dzięki przystosowaniu oznakowania dla żeglugi całodobowej”.
14.10.2014

Maersk będzie musiał znaleźć kilkaset zgubionych kontenerów

Rząd francuski wyznaczył armatorowi Maersk Line termin do końca lata, aby wskazał miejsce około 500 kontenerów, które wypadały za burtę z jego kontenerowca „Svendborg” w Zatoce Biskajskiej podczas sztormu w lutym tego roku.
02.06.2014

ORP „Arctowski” odkrył wraki na dnie Bałtyku w pobliżu Kołobrzegu

ORP "Arctowski" odkrył dwa wraki - informuje portal polska-zbrojna.pl. Pierwszy to najpewniej jednostka wojskowa z czasów ostatniej wojny, drugi zaś to kuter rybacki. Hydrografowie dokonali odkrycia w pobliżu Kołobrzegu - informuje portal polska-zbrojna.pl. Okręt hydrograficzny badał dno w miejscu, gdzie przebiegać będzie trasa żeglugowa wzdłuż południowego wybrzeża Bałtyku.
25.09.2013

Ekspedycja ORP Lech - prace rozpoczęte

Okręt ratowniczy ORP Lech doszedł wczoraj (czwartek, 6 czerwca) na pozycję zalegania wraku okrętu podwodnego i o godzinie 13:00 rozpoczął prace weryfikacyjne. Termin zakończenia prac na badanym obiekcie oraz ich zakres jest uzależniony w dużej mierze od warunków pogodowych.
07.06.2013

Marynarka Wojenna dostanie nowe motorówki

Cztery wyposażone w nowoczesny sprzęt motorówki hydrograficzne trafią niebawem w ręce Marynarki Wojennej. Inspektorat Uzbrojenia ogłosił właśnie przetarg na ich dostawę. Stare jednostki są mocno wysłużone, bo pracują od lat 80.
01.03.2013

Zliczanie ryb w przepławkach z wykorzystaniem sonaru DIDSON

Departament Ryb i Dzikich Zwierząt na Alasce (ADF&G) zakupił pięć sonarów DIDSON pracujących na dwóch częstotliwościach i zainstalował je na pięciu różnych rzekach podczas migracji łososia. Debbie Burwen i Suzanne Maxwell (ADF&G), wykonali prezentację w PP z doświadczeń z sonarem DIDSON na rzekach Wood, Anchor oraz Kenai. W dalszej części podsumowanie ich prezentacji.
26.10.2012

Hydro-Naval - Kierunek Offshore

O polskich firmach kooperujących z zagranicznymi koncernami, najczęściej mówi się jako o solidnych wykonawcach. Polską branżę morską kształtują przedsiębiorstwa nastawione na bardzo specjalistyczną produkcję. Hydro-Naval- przedsiębiorstwo produkujące sprzęt dla przemysłu wydobywczego ropy naftowej oraz wyposażenie pokładowe jednostek pływających wszystkich typów zapowiedziało ostatnio, że dzięki możliwościom, które daje nowy kompleks przemysłowy ulokowany w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, może nie tylko zwiększyć asort
06.07.2012

Sonary antykolizyjne FarSaunder z trójwymiarowym zobrazowaniem

Sonar antykolizyjny FarSounder staje się systemem niezwykle użytecznym na dużych jachtach. Trójwymiarowa prezentacja tego, co znajduje się w wodzie bezpośrednio przed statkiem umożliwia uniknięcie potencjalnie zgubnych kolizji z obiektami pod wodą.
10.03.2012

Systemy wykrywania zagrożeń firmy Kongsberg Mesotech

Kongsberg Mesotech produkuje sprzęt hydroakustyczny, są to:
31.05.2011

Jak sonar skanujący może pomóc w połowach?

Sonary skanujące są stosowane w rybołówstwie od dłuższego czasu. W okresie ostatnich 15 lat niektóre kutry wymieniły sonary skanujące na sonary dookolne. Główną przyczyną było uzyskanie szybszego przeszukiwania na większym zakresie. Czy jakiś cel w wodzie może zostać pominięty z tej przyczyny, że sonar dookolny jest szybszy w działaniu? Czy sonar skanujący może wykryć cel, którego nie wykryje sonar dookólny?
22.04.2011

Sonary w rybołówstwie

Koszty jednostkowe związane z przemysłowym łowieniem ryb uzależnione są od szeregu zarówno politycznych, jak i ekonomicznie obiektywnych czynników, na które współczesne rybołówstwo najczęściej ma ograniczony wpływ. Ponieważ koszty te stale rosną, jednym ze sposobów ich ograniczania jest wykorzystanie rozwoju techniki w lokalizacji ławic ryb oraz szacowaniu ich wielkości.
04.04.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.