• <

Czernicki ćwiczy z hiszpańską flotą

jk

09.06.2017 07:25 Źródło: własne
Czernicki ćwiczy z hiszpańską flotą - GospodarkaMorska.pl

Marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki zakończyli udział w dwutygodniowych manewrach sił przeciwminowych w rejonie archipelagu Balearów. Dzisiaj (9.06) polski okręt wraz z dowodzonym przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza sojuszniczym zespołem wchodzi do portu w Kartagenie i rozpoczyna przygotowania do kolejnych ćwiczeń. Tym razem będą to manewry z udziałem największych jednostek hiszpańskiej floty.

Przez ostatnie dwa tygodnie marynarze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki uczestniczyli w manewrach sił przeciwminowych pod kryptonimem Spanish Minex 17. W trakcie ćwiczenia wchodzące w skład Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2 (SNMCMG2) okręty z Hiszpanii, Niemiec, Turcji i Włoch (ESPS Tajo, FGS Rottweil, TCG Erdek oraz ITS Alghero) wraz z francuskim niszczycielem min FS Capricorne przeszukały akwen o powierzchni ponad 130 km². Wykorzystując sonary, pojazdy podwodne oraz działania nurków-minerów odnalazły i zidentyfikowały 11 ćwiczebnych min. Dowodzone przez kmdr por. Aleksandra Urbanowicza jednostki doskonaliły również procedury reagowania na zagrożenia asymetryczne z powietrza i wody. Jednocześnie podczas ćwiczenia służbę pod flagą NATO zakończyły niszczyciele min z Hiszpanii i Włoch. To oznacza, że w skład SNMCMG2 wchodzi teraz trzy okręty: flagowa jednostka zespołu ORP Czernicki, niemiecki okręt wsparcia działań nurkowych FGS Rottweil oraz turecki niszczyciel min TCG Erdek.

W Kartagenie okręty uzupełnią zaopatrzenie oraz odtworzą gotowość do działania w morzu. Ich załogi wezmą udział w konferencjach i odprawach, na których omówione zostaną szczegóły przebiegu manewrów Spanish Flotex 17. Według scenariusza ćwiczenia ORP Czernicki będzie jednostką dowodzenia jednej z dwóch grup sił przeciwminowych. W jej skład wejdą okręty SNMCMG2 wspierane przez hiszpański niszczyciel min klasy Segura a za planowanie i realizację zadań całej grupy odpowiadać będzie sztab zespołu składający się głównie z oficerów polskiej Marynarki Wojennej.

W poniedziałek rozpocznie się faza morska manewrów z udziałem ponad 30 okrętów z 4 państw. Wśród nich będą jednostki desantowe ESPS Juan Carlos oraz ESPS Castilla oraz kilka fregat typu Alvaro de Bazan i Santa Maria – to okręty stanowiące trzon hiszpańskiej floty, a także okręt podwodny typu Agosta, jednostki patrolowe i zaopatrzeniowe.

Spanish Flotex 17 to dla marynarzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Czernicki ostatnie duże międzynarodowe manewry. W trakcie półrocznej misji polscy oficerowie planowali i nadzorowali zadania realizowane przez Stały Zespół Sił Obrony Przeciwminowej NATO Grupa 2. Marynarka Wojenna RP po raz pierwszy w historii skierowała okręt to tego zespołu. Polscy marynarze uczestniczyli także w ćwiczeniach organizowanych przez marynarki basenu Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W tym czasie współpracowali z załogami okrętów z Bułgarii, Czarnogóry, Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Malty, Niemiec, Rumunii, Turcji, Ukrainy oraz Włoch. ORP Czernicki odwiedził także 18 portów w 9 krajach demonstrując obecność Polski w strukturach NATO i podkreślając wkład naszego kraju w zapewnianie bezpieczeństwa na kluczowych dla światowego transportu morskiego akwenach.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.