• <

Wynik wyszukiwania - "rekompensaty" - Wiadomości

Fregata Iver Huitfeldt opuszcza Morze Czerwone i wraca do Danii

Duński okręt kończy swój udział w misji pk. "Prosperity Guardian", której celem jest ochrona żeglugi na trasie przez Kanał Sueski przed atakami jemeńskich bojowników Huti. Aktualnie fregata przekroczyła Kanał Sueski i jest w drodze z powrotem do kraju.
03.04.2024

Okręty podwodne jako zadośćuczynienie Niemiec za II wojnę światową - pomysł genialny czy nierealny? (opinia)

Ogłoszone w ubiegłym roku prace w związku z pozyskaniem okrętu podwodnego w ramach programu „Orka” wywołują zarówno kontrowersje, jak i obawy. Aktualnie trwają wstępne konsultacje rynkowe, a są też nadzieje, że jeszcze w tym roku zostanie otwarty przetarg. W związku z potrzebą utrzymania zdolności podwodnych w prasie i mediach społecznościowych pojawiły się pomysły, by Polska otrzymała okręty w ramach... zadośćuczynienia za II wojnę światową od Niemiec.
15.02.2024

Dania wysyła fregatę na Morze Czerwone w związku z misją pk. "Prosperity Guardian"

Władze Danii zdecydowały się wysłać okręt w ramach międzynarodowych wysiłków na rzecz stabilizacji i bezpieczeństwa w rejonie Morza Czerwonego i Zatoki Adeńskiej. Odbywa się to w ramach misji pk. "Prosperity Guardian" pod auspicjami USA. Jest to odpowiedź na atak skierowane przeciwko statkom i okrętom prowadzone przez szyickich bojowników Huti z Jemenu. W wyniku tego wiele firm i armatorów zrezygnowało z poruszania się tą trasą żeglugową, co nie zostaje bez wpływu na światową gospodarkę.
31.12.2023

Dania podwoi wynagrodzenie dla staktów żeglujących przez Morze Czerwone

W ramach rekompensaty za ryzyko związane z atakami jemeńskich Huti, branża żeglugowa w Danii zgodziła się na podwojenie wynagrodzenia dla załóg statków poruszających się przez Morze Czerwone. W ostatnim czasie trasa ta stała się niebezpieczna i wiele firm wycofuje się z transportu przez ten obszar.
29.12.2023

Tysiące mieszkańców wyspy mają tydzień na wyprowadzkę, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki

Siedem i pół tysiąca mieszkańców indonezyjskiej wyspy Rempang ma czas do końca miesiąca na wyprowadzenie się z domów, by zwolnić teren pod budowę chińskiej fabryki szkła i "Eco City" – informuje w czwartek portal telewizji Al-Dżazira. W ubiegłym tygodniu doszło do starć protestujących mieszkańców z policją.
21.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

Nad Jeziorem Paprocańskim powstanie marina za 23 mln zł

W ciągu dwóch lat, kosztem blisko 23 mln, zł przy Jeziorze Paprocańskim w Tychach powstanie marina dla lokalnych klubów żeglarskich. Oprócz samego budynku z częścią szkoleniową i magazynową, zaplanowano także pomosty, ścieżki piesze oraz oświetlenie.
13.07.2023

Sejmowa komisja pozytywnie o poprawkach PiS do projektu zmiany Prawa energetycznego

Sejmowa komisja energii pozytywnie zaopiniowała w środę 11 poprawek, złożonych przez klub PiS w II czytaniu projektu zmiany Prawa energetycznego. Poprawki PiS zakładają m.in. że interkonektory mogą posiadać tylko operatorzy przesyłowi.
14.06.2023

R.Telus: jeśli UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, musimy wprowadzić środki zaradcze

Jeśli się okaże, że UE nie przedłuży zakazu importu zbóż z Ukrainy, to będziemy musieli wprowadzić jakieś środki zaradcze, żeby pomóc polskiemu rolnikowi - powiedział w piątek w Studiu PAP minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
02.06.2023

Trwają prace nad rozporządzeniem, które ma umożliwić wsparcie finansowe rybołówstwa

W wykazie prac legislacyjnych ukazał się projekt rozporządzenia, które określa szczegółowe warunki przyznawania i wypłaty pomocy finansowej m.in. za zaprzestanie działalności połowowej, dywersyfikację działalności rybackiej, inwestycje związane z funkcjonowaniem portów i przystani.
19.05.2023

Polska ma wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych

Polska ma uzasadnione wątpliwości dot. projektu rozporządzenia o odbudowie zasobów przyrodniczych - zauważyła minister klimatu Anna Moskwa.
20.04.2023

Świnoujście nie otrzymało rekompensaty

Wbrew wcześniej pojawiającym się informacjom, jakoby w związku z zamknięciem ulicy Ku Morzu, Gmina Miasto Świnoujście otrzymała od spółki Gaz-System rekompensatę w wysokości 20 mln zł na budowę nowego dojścia do Latarni Morskiej, Fortu Gerharda i plaży w prawobrzeżnej części miasta, doniesienia te nie są prawdziwe. Obecnie trwają w tej sprawie rozmowy, jednak nic nie zostało potwierdzone.
20.04.2023

Spotkanie wojewody z mieszkańcami Świnoujścia. Przedmiotem dyskusji blokada gazoportu LNG

Mieszkańcy Świnoujścia są zaniepokojeni możliwym zamknięciem dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, do której należy terminal LNG. Kilka dni temu Północna Izba Gospodarcza, Świnoujska Organizacja Turystyczna oraz liczni lokalni przedsiębiorcy wystosowali apel do wojewody zachodniopomorskiego, Zbigniewa Boguckiego. Teraz spotkał się on z mieszkańcami Świnoujścia.
12.04.2023

Apel Północnej Izby Gospodarczej dotyczący blokady infrastruktury turystycznej w Świnoujściu

Kilka dni temu Świnoujściem wstrząsnęła informacja o możliwym zamknięciu dostępu drogowego do części zabytków i atrakcji turystycznych Świnoujścia. Ma to związek z zabezpieczeniem infrastruktury krytycznej w Polsce, a tak definiowany jest terminal LNG. Informacja ta zaniepokoiła Północną Izbę Gospodarczą, która wraz z lokalnymi przedsiębiorcami apeluje do wojewody Zbigniewa Boguckiego.
10.04.2023

MSZ: w Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski

W Afryce i na Bliskim Wchodzie jest dość spore zainteresowanie zbożem z Polski; lada moment będzie ono już tam transportowane - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że do najuboższych państw, takich jak Jemen czy Sudan, zboże będzie wysyłane w ramach pomocy humanitarnej.
02.04.2023

Kowalczyk: blisko 1 milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować

Plan jest taki, żeby do żniw wywieźć zboże z Polski; będzie miało ono pierwszeństwo w polskich portach i na kolei - powiedział w niedzielę wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w TVP1. Według ekspertów, blisko jeden milion ton zboża będzie można miesięcznie wyeksportować - dodał.
02.04.2023

Zboże będzie priorytetem PKP i w portach

W logistyce zboże będzie priorytetem - zarówno na PKP, jak i w portach - wskazał w czwartek Programie I Polskiego Radia wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Poszukujemy też intensywnie rynków zbytu, głównie w krajach afrykańskich, może nawet łącząc sprzedaż z pomocą humanitarną - dodał.
30.03.2023

Rosjanie prawdopodobnie próbują wydobyć szczątki drona z Morza Czarnego

Według Pentagonu rosyjskie służby szukają szczątków amerykańskiego drona, który wpadł we wtorek do Morza Czarnego po incydencie, gdy ten zderzył się z myśliwcem Su-27.
16.03.2023

Komisja Europejska zatwierdziła program operacyjny "Rybactwo i Morze"

"9 grudnia br. Komisja Europejska zatwierdziła Program Operacyjny +Rybactwo i Morze+" – poinformował w środę podczas briefingu prasowego minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Program Operacyjny "Ryby" zatwierdzono w wysokości ponad 730 mln euro.
14.12.2022

Wiceminister Rabenda: od początku roku sprowadziliśmy do Polski 12 mln ton węgla

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda poinformował, że od początku drogą lądową i morską sprowadzono do Polski 12 mln ton węgla. Dodał, że na przyszły sezon przygotowano już możliwości przywozu i zakontraktowania ok. 5 mln ton węgla, ale zapotrzebowanie może być mniejsze.
05.12.2022

Do 13 grudnia rybacy mogą wnioskować o wsparcie finansowe

Od 7 do 13 grudnia podmioty z branży rybołówstwa mogą składać wnioski o dofinansowanie na pokrycie dodatkowych wydatków poniesionych w związku z zakłóceniami rynku spowodowanymi wojną na Ukrainie - poinformował w czwartek resort rolnictwa.
01.12.2022

Sejm. Komisja za odrzuceniem większości poprawek do ustawy zamrażającej ceny gazu

Sejmowa komisja ds. energii odrzuciła w czwartek większość poprawek, jakie do ustawy zamrażającej ceny gazu w 2023 r. zaproponowała opozycja. Poparto zmiany zgłoszone przez posłów PiS, dotyczące morskiej energetyki wiatrowej.
01.12.2022

Ciecióra: będzie nowelizacja ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych

Z inicjatywy Ministerstwa Rolnictwa dojdzie do nowelizacji ustawy, na podstawie której mają być wypłacane rekompensaty dla rybaków rekreacyjnych – zapowiedział we wtorek w Sejmie wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra. Rekompensaty te związane są zakazem połowu dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego.
13.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Konosament – specjalne klauzule ładunkowe („disclaimers”) [Część 2]

https://www.gospodarkamorska.pl/konosament-specjalne-klauzule-ladunkowe-disclaimers-czesc-1-65311
01.09.2022

Ciecióra: Będą wypłacane rekompensaty dla rybaków

Rybakom, którzy nie mogą prowadzić działalności w związku z wprowadzonym zakazem korzystania z wód Odry będą wypłacane rekompensaty – poinformował w piątek na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Ciecióra. Podobnie ma być też w przypadku innych gałęzi gospodarki związanych z Odrą.
19.08.2022

PGNiG w 2022 r. zamierza przesłać przez Baltic Pipe ok. 800 mln m sześc. gazu

PGNiG planuje w tym roku przesłać przez gazociąg Baltic Pipe do Polski ok. 800 mln m sześc. gazu z szelfu norweskiego - poinformowali w czwartek przedstawiciele zarządu spółki. PGNiG negocjuje dostawy gazu od innych producentów na szelfie.
18.08.2022

Do Polski z innych kierunków niż rosyjski od początku roku przypłynęło 2,8 mln ton węgla

Do Polski od początku roku z innych kierunków niż rosyjski drogą morską dotarło 2,8 mln ton węgla różnego przeznaczenia. Polskie spółki wydobywcze zapewnią 2,5 mln ton węgla, który trafi do odbiorców indywidualnych - poinformowała posłów w środę minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
22.06.2022

555 mln euro za zerwanie umowy na budowę okrętów podwodnych. Australia tyle zapłaci Francji

Premier Australii Anthony Albanese powiedział w sobotę, że jego rząd zawarł ugodę z francuską Grupą Marynarki Wojennej w sprawie rekompensaty za zerwanie w 2021 roku umowy na budowę okrętów podwodnych. Wysokość rekompensaty ustalono na 555 mln euro.
11.06.2022

Suski: analizowana jest możliwość dostaw węgla przez przekop Mierzei Wiślanej

Analizowana jest możliwość dostaw węgla barkami przez przekop Mierzei Wiślanej do portów, które nie mogą przyjmować dużych statków - poinformował w piątek poseł Marek Suski (PiS). Według niego brakująca ilość ma być zaspokojona krajowymi zasobami, zwiększonym wykorzystaniem miałów węglowych.
10.06.2022

Dania. Na Wyspach Owczych stanie radar przeciwlotniczy. Powód - napięcia na północy z powodu działań Rosjan

Władze Danii oraz Wysp Owczych porozumiały się w czwartek w sprawie umieszczenia wojskowego radaru przeciwlotniczego na tym położonym na Atlantyku archipelagu. Duński sprzęt ma monitorować napięcia na północy po inwazji Rosji na Ukrainę.
09.06.2022

TLP: zakaz dla przewoźników drogowych z Rosji i Białorusi odetnie Rosję od dostaw drogą morską

Zapowiadany unijny zakaz dla przewoźników z Rosji i Białorusi oznacza odcięcie rosyjskiego rynku od dostaw większości towarów z Europy, a także towarów spoza naszego kontynentu, które trafiały na ten rynek za pośrednictwem unijnych portów morskich. Sankcje uderzą nie tylko w gospodarkę Rosji i Białorusi, ale także w ich obywateli - uważa Maciej Wroński, prezes Transport i Logistyka Polska. Wroński uspokaja także, że zakaz nie załamie polskiej branży transportowej.
07.04.2022

Ustawa transportowa wz. z wojną w Ukrainie. Ułatwienia dla marynarzy i kierowców

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę transportową w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy - podała w sobotę Kancelaria Prezydenta RP. Nowe przepisy m.in. dopuszczają wydłużenie czasu pracy obsady pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Polski.
26.03.2022

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem - pozostało już tylko ok. 500 osobników. Na morświny czyha wiele zagrożeń, takich jak przyłów - przypadkowe złowienie w sieci rybackie i śmierć w wyniku uduszenia, zakłócenia powodowane przez podwodny hałas czy zanieczyszczenia chemiczne.
28.02.2022

Drugi wyciek ropy w Zatoce Tajlandzkiej w ciągu dwóch tygodni

5 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w czwartek do Zatoki Tajlandzkiej. Źródłem awarii jest ten sam podmorski rurociąg, z którego doszło do wycieku pod koniec stycznia – poinformowały miejscowe władze.
10.02.2022

Peru. Wyciek ropy spowodował najgorszą katastrofę ekologiczną w ostatnich latach [WIDEO, ZDJĘCIA]

Po wtorkowym gwałtownym uderzeniu fali morskiej w tankowiec rozładowujący ropę naftową w rafinerii La Pampilla u wybrzeży Peru wyciekło ponad 6 tys. baryłek ropy. Powstanie fali jest wiązane z sobotnią erupcją wulkanu na wyspach Tonga - informuje w czwartek serwis BBC.
20.01.2022

Korea Północna wybudowała pierwszy od 5 lat statek towarowy

Państwowe media w Korei Północnej podają, że w kraju ukończono konstrukcję pierwszego od 5 lat statku cargo wybudowanego własnymi siłami. Prawdopodobnie jest to także największa jednostka handlowa zarejestrowana w tym kraju.
29.12.2021

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 1]

U podstaw „shipbuilding contract” leży zobowiązanie stoczni wybudowania statku w uzgodnionym terminie oraz o parametrach technicznych (nośność, szybkość, zużycie paliwa itp.) ustanowionych w warunkach umowy. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie przez stocznię tego obowiązku, stanowi potencjalnie źródło poważnych szkód po stronie armatora, zamawiającego statek („Buyer”).
06.12.2021

Protest ostrzegawczy rybaków przybrzeżnych w portach i przystaniach nad polskim Bałtykiem

Około 80 jednostek należących do rybaków przybrzeżnych wypłynęło w niedzielę na redę w portach w Kuźnicy, Łebie, Ustce i Darłowie w proteście ostrzegawczym. Rybacy manifestowali swoje niezadowolenie z działań Departamentu Rybołówstwa, które ich zdaniem zmierzają do likwidacji branży.
28.11.2021

Niemieckie media: nowe sankcje wobec Nord Stream 2 to próba uzyskania przez USA większego wpływu na Rosję

W poniedziałek rząd USA ogłosił nowe sankcje przeciwko Nord Stream 2, które dotknęły cypryjską firmę żeglugową i jej statek. "Waszyngton obiera w tej sprawie niezwykły kurs" - pisze we wtorek dziennik "Welt". Nowe sankcje to "próba uzyskania przez Amerykanów ponownie większego wpływu na Rosję".
23.11.2021

Gróbarczyk: w przyszłym roku zakończenie pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście

– Prace idą zgodnie z harmonogramem, przyszły rok to już ich definitywne zakończenie – powiedział w środę podczas obrad sejmowej komisji gospodarki morskiej wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk o pogłębianiu toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m.
13.10.2021

Szef Naftohazu: tranzyt gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed agresją

Tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę powstrzymuje Rosję przed pełnowymiarową agresją – ocenia w komentarzu dla Polskiej Agencji Prasowej szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko. Kijów chce, by USA rozpatrywały ten projekt jako zagrożenie dla bezpieczeństwa.
01.09.2021

Rozwój offshore wind na Atlantyku. USA rozważają wypłatę rekompensat dla rybaków

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje możliwości zapewnienia systemu rekompensat dla amerykańskiego sektora rybołówstwa komercyjnego w związku z planowanym rozwojem morskiej energetyki wiatrowej na Oceanie Atlantyckim.
02.08.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Błaszczak o porozumieniu ws. NS2: bardzo złe, obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy

Amerykańsko-niemieckie porozumienie ws. Nord Steram 2 z pewnością jest "bardzo złe", bo obniża bezpieczeństwo w naszej części Europy, a szczególnie jest to wymierzone w Ukrainę - podkreślił w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
23.07.2021

Ukraina. Wicepremier: porozumienie ws. NS2 nie daje nam żadnych gwarancji

Porozumienie USA i Niemiec w sprawie gazociągu Nord Stream 2 nie daje Ukrainie żadnych gwarancji - oświadczyła ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna.
23.07.2021

Szynkowski vel Sęk o Nord Stream 2: inwestycja szkodliwa dla całej solidarności energetycznej UE

Nord Stream 2 to inwestycja szkodliwa dla solidarności energetycznej UE - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. "Strona amerykańska dostrzegła to zagrożenie; szkoda że w ostatnich miesiącach w tej sprawie jest zmiana optyki" - zaznaczył.
22.07.2021

"Spiegel" przed wizytą Merkel w USA: kanclerz Niemiec obstaje przy NS2 mimo wielkiego kosztu politycznego

Kanclerz Niemiec Angela Merkel w czwartek spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem w Waszyngtonie. Gazociąg Nord Stream 2 pozostaje spornym tematem w relacjach obu krajów, który trzeba rozwiązać, by scementować ich ponowne zbliżenie. Dlaczego więc Merkel tak mocno trzyma się tego projektu mimo wielkiego kosztu politycznego dla RFN? - pisze tygodnik "Der Spiegel".
12.07.2021

Sri Lanka: Setki martwych zwierząt morskich wyrzuconych na brzeg po katastrofie statku

Setki martwych zwierząt morskich zostały wyrzucone na brzeg w Sri Lance kilka tygodni po zapaleniu się i zatonięciu u wybrzeży Kolombo statku towarowego X-Press Pearl, który przewoził niebezpieczne chemikalia - podaje w piątek portal BBC News.
02.07.2021

Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na Antarktydzie

W Paryżu odbywa się do 24 czerwca konferencja 54 państw Traktatu Antarktycznego na temat przyszłości Antarktydy. Dyplomaci i naukowcy ostrzegają przed rosnącymi wpływami Chin na kontynencie.
18.06.2021

Szef MSZ Ukrainy: jesteśmy gotowi do rozmów na temat rekompensaty za Nord Stream 2

Wiemy, że Niemcy i USA prowadzą rozmowy na temat rekompensaty dla Ukrainy w razie ukończenia Nord Stream 2, możemy się do nich przyłączyć, ale dla nas ten gazociąg to przede wszystkim zagrożenie związane z bezpieczeństwem, nie gospodarką - zaznaczył szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla "Welt am Sonntag".
14.06.2021

USA. Departament Stanu: sankcje to tylko jedno z narzędzi ws. Nord Stream 2

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział w środę, że sankcje są tylko jednym z narzędzi, by zapewnić, że gazociąg Nord Stream 2 nie będzie wykorzystywany przez Moskwę jako "broń geopolityczna". Innym narzędziem jest dyplomacja - dodał.
09.06.2021

Uratujmy zagrożone wyginięciem bałtyckie morświny!

Populacja morświna w Morzu Bałtyckim jest krytycznie zagrożona wyginięciem - pozostało już tylko ok. 500 osobników. Na morświny czyha wiele zagrożeń, takich jak przyłów - przypadkowe złowienie w sieci rybackie i śmierć w wyniku uduszenia, zakłócenia powodowane przez podwodny hałas czy zanieczyszczenia chemiczne.
17.05.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
28.04.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Premier: budowa Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu

Budowa rurociągu Nord Stream 2 to podarowanie Rosji kolejnego instrumentu szantażu. To dowód słabości, a nie siły europejskiej polityki - ocenił premier Mateusz Morawiecki odnosząc się do słów prezydent Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera.
12.02.2021

Turystyka nad Bałtykiem woła o pomoc

Prezydent Wojciech Szczurek - wraz z innym przedstawicielami nadmorskich miast i gmin - podpisał się pod apelem skierowanym do wicepremiera Jarosława Gowina, który został przygotowany w Darłowie, w imieniu nieformalnej Koalicji Nadmorskiej. Pismo zostanie wysłane w piątek, 15 stycznia.
15.01.2021

Senat rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r.

Senat w poniedziałek po godz. 13.00 rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. budżetem na 2021 r. Uchwalona w połowie grudnia ub.r. przez Sejm tegoroczna ustawa budżetowa zakłada deficyt na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł.
11.01.2021

Ponad 40 tys. firm złożyło wnioski w ramach tarczy branżowej

Z instrumentów tarczy branżowej korzysta już i złożyło wnioski ponad 40 tys. przedsiębiorców - powiedziała we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Dodała, że na kontach firm są 172 mln zł z tarcz antykryzysowych.
05.01.2021

Müller: w styczniu przedstawimy kompleksowy plan gospodarczy wyjścia z kryzysu po epidemii

Jeszcze w styczniu rząd przedstawi kompleksowy plan gospodarczy wychodzenia z kryzysu wynikającego z epidemii COVID-19 - zapowiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller. Podkreślił, że będzie to szeroki dokument gospodarczy na kilka następnych lat dotyczący m.in. inwestycji.
30.12.2020

Do przedsiębiorców trafiło ok. 170 mld zł z tarczy antykryzysowej

Niemal 170 mld zł wsparcia z tarczy antykryzysowej trafiło dotąd do przedsiębiorców; w najbliższym czasie otrzymają ok. 40 mld zł z tarczy finansowej PFR 2.0 i tarczy branżowej - poinformowało PAP Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.
29.12.2020

Sukces odtworzenia gatunku – jaki skutek ma zwiększająca się populacja bobrów?

Głównym zadaniem Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie jest ochrona mieszkańców Polski przed powodzią i suszą, zrównoważone gospodarowanie wodami dla ochrony krajowych zasobów wodnych oraz zarządzanie środowiskiem wodnym. Wody Polskie - jako największy podmiot zarządzający wodami będącymi własnością Skarbu Państwa - ma obowiązek prawny ich utrzymywania, włączając w to rozbiórkę i modyfikację tam bobrowych, o czym traktuje art. 227 ustawy Prawo wodne.
19.12.2020

Kontynuacja prac nad tarczą PFR 2.0

Kontynuujemy prace nad tarczą 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju, z której będą mogli korzystać przedsiębiorcy zarówno z sektora dużych, jak i małych, średnich przedsiębiorstw, a nawet mikrofirm - mówiła we wtorek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk.
24.11.2020

Grupa Azoty: 41 mln zł zysku netto w III kw.; budowa Polimerów Police – bez większych przeszkód

Grupa Azoty odnotowała zysk netto na poziomie 41 mln zł w III kw. br., a skonsolidowane przychody ze sprzedaży wyniosły 2,416 mld zł – podał w czwartek prezes spółki Mariusz Grab. Dodał, że najważniejsza inwestycja - Polimery Police – przebiega bez większych przeszkód.
19.11.2020

Stop powodzi. Lista celów i działań w projekcie aktualizacji PZRP

Trzy cele główne, 11 celów szczegółowych i aż 31 typów działań to zasadnicza część realizowanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie projektu pn. „Przegląd i aktualizacja planów zarządzania ryzykiem powodziowym (PZRP)”. Interesariusze i eksperci omawiali te zagadnienia 17 listopada na konferencji Stop Powodzi „Cele. Działania. Bezpieczeństwo”.
17.11.2020

Nici z otwarcia plaży w Warosii? Eksperci: Miasto duchów wciąż kontroluje turecka armia

Eksperci twierdzą, że mimo dużego szumu medialnego wokół decyzji o ponownym otwarciu plaży w słynnym mieście duchów - Warosii, od 46 lat okupowanej przez turecką armię, jej status nie uległ zmianie. Warosią na Cyprze Północnym nadal rządzi wojsko.
11.10.2020

WWF: Jak upłynnić miliard złotych - Odrzańska Droga Wodna

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce wydać ponad miliard złotych na modernizację 15 kilometrów Odrzańskiej Drogi Wodnej! To przepis na zmarnowanie pieniędzy podatników bazujący na błędnych założeniach. Inwestowanie w drogi wodne w XXI wieku jest zupełnie nieopłacalne i miałoby olbrzymie negatywne konsekwencje zarówno dla lokalnych społeczności, jak i środowiska. Wyjaśniamy dlaczego.
17.09.2020

Rusza kolejny nabór na łagodzenie skutków gospodarczych COVID-19 w przetwórstwie rybnym

Do 7 września br. zakłady przetwórstwa rybnego, które poniosły straty gospodarcze wynikające z epidemii COVID-19, mogą składać w ARiMR wnioski o rekompensaty - poinformowała we wtorek Agencja. Z pomocy będą mogły skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa.
01.09.2020

Chcesz nazwać jedną z nowych wysp? Weź udział w konkursie!

Ministerstwo gospodarki morskiej szuka nazw dla trzech nowych wysp, które powstają na Mierzei Wiślanej i Zalewie Szczecińskim. Resort ogłosił w piątek konkurs na ich nazwy.
07.08.2020

URE: ponad 340 mln zł rekompensat dla firm z sektorów energochłonnych za 2019 r.

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przyznał firmom z sektorów energochłonnych ponad 340 mln zł wsparcia za 2019 r. Najwyższa z rekompensat wyniosła ponad 69 mln zł - poinformował w piątek Urząd Regulacji Energetyki (URE). Z systemu wsparcia skorzystało 25 przedsiębiorstw.
31.07.2020

Polboat Yacht Festival w sierpniu w Gdyni!

Polboat Yacht Festival to pierwsza wystawa jachtowa po odmrożeniu gospodarki. Odbędzie się ona w Gdyni w dniach 20-22 sierpnia, a gospodarzem będzie Yacht Park Marina. Swój udział zapowiedziało już kilkanaście firm.
27.07.2020

ARiMR: wnioski o rekompensaty za zaprzestanie połowów - od 24 lipca

Od 24 lipca armatorzy statków rybackich, którzy ponieśli straty spowodowane koniecznością zaprzestania połowów w związku z epidemią COVID-19 mogą składać wnioski o wsparcie - poinformowała we wtorek Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
21.07.2020

Prezes PGNiG nie wyklucza kolejnego arbitrażu z Gazpromem

Efekt wysokich cen gazu w kontrakcie z Gazpromem PGNiG brało na siebie, klienci spółki ich nie odczuwali, bo PGNiG sprzedawało gaz po cenach rynkowych, ze stratą - mówi prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jednocześnie nie wykluczył kolejnego arbitrażu z Gazpromem.
09.07.2020

Rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym (foto, wideo)

Na Zalewie Wiślanym rozpoczęło się usypywanie sztucznej wyspy. To część dużej inwestycji, jaką jest budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską - podał Urząd Morski w Gdyni.
30.05.2020

Hodowcy ryb otrzymają rekompensaty za straty związane z pandemią

Przedsiębiorstwa zajmujące się hodowlą ryb, które ucierpiały z powodu epidemii COVID-19, otrzymają rekompensaty ze środków unijnych. Przepisy umożliwiające wypłatę środków przyjął parlament.
15.05.2020

Senat za wykreśleniem niektórych przepisów z nowelizacji tarczy antykryzysowej

Senat opowiedział się w środę w nocy za wykreśleniem z nowelizacji tarczy antykryzysowej, tzw. Tarczy 3.0, przepisów, które - zdaniem senatorów - nie mają nic wspólnego z pomocą związaną z epidemią koronawirusa, np. regulacji dotyczącej wyboru prezesa UKE.
14.05.2020

MGMiŻŚ: przez COVID-19 na razie nie można zwiększyć pomocy dla armatorów rekreacyjnych

Ze względu na pandemię i związane z nią duże wydatki, na razie nie ma możliwości zwiększenia pomocy dla borykających się z problemami armatorów rekreacyjnych, którzy łowili dorsze - przekazał PAP resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Armatorzy czekają na konkrety ze strony ministerstwa.
12.05.2020

Protest rybaków rekreacyjnych przed Urzędem Morskim w Gdyni

Ok. 20 rybaków rekreacyjnych protestowało w środę przez ponad dwie godziny przed Urzędem Morskim w Gdyni. Armatorzy, którzy od stycznia po decyzji Unii Europejskiej nie mogą wykonywać swojego zawodu, domagają się pomocy finansowej od rządu.
06.05.2020

Rybacy rekreacyjni utrudniali żeglugę kontenerowcowi

Ponad 50 statków rybołówstwa rekreacyjnego utrudniało w piątek na Zatoce Gdańskiej żeglugę kontenerowcowi Maersk, płynącemu do terminalu DCT Gdańsk. Był to protest rybaków, aby rząd spełnił ich postulaty.
02.05.2020

Pomorskie: Protestujący rybacy rekreacyjni apelują do premiera [foto]

Protestujący rybacy rekreacyjni zaapelowali w czwartek do premiera Mateusza Morawieckiego do zażegnania kryzysu, który dotknął tę branżę. Nie wykluczają, że w ostateczności może dojść do blokady portów w Gdańsku i Gdyni.
30.04.2020

Armatorzy rybołówstwa rekreacyjnego wzywają do rozmów ministra Gróbarczyka

Członkowie sztabu kryzysowego armatorów rybołówstwa rekreacyjnego wezwali w poniedziałek we Władysławowie (Pomorskie) do rozmów nt. ich postulatów ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka oraz premiera Mateusza Morawieckiego.
27.04.2020

MGMiŻŚ obiecuje, że do końca czerwca wypłaci rekompensaty armatorom wędkarskim

Resort gospodarki morskiej przewiduje, że do końca drugiego kwartału wypłaci rekompensaty dla armatorów wędkarskich poszkodowanych przez zakaz połowu dorsza na Bałtyku. Na ten cel zarezerwowano 20 mln zł.
24.04.2020

PIE: każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB o 2 pkt. proc.

Pandemia koronawirusa spowodowała ograniczenia aktywności 3 mld ludzi na świecie; konsumpcja może spaść o 33 proc., a każdy miesiąc hibernacji gospodarki oznacza spadek globalnego PKB w skali roku o 2 pkt. proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
15.04.2020

Towarzystwo Promocji Ryb: potrzebna pomoc dla gospodarstw karpiowych

Z powodu epidemii koronawirusa straty ponoszą producenci ryb. Nie mogą sprzedawać ich w gospodarstwach, działalność agroturystyczna ustała, a część pracowników obowiązuje kwarantanna. Gospodarstwa karpiowe potrzebują pomocy - informuje branża rybacka.
25.03.2020

Koronawirus: prawa pasażerów, marynarzy oraz pracowników stoczniowych w podróży

Pasażerowie i europejski sektor transportowy dotkliwie odczuli wybuch epidemii Covid-19. Wprowadzane przez krajowe władze środki ograniczające rozprzestrzenianie się epidemii, takie jak ograniczenia w podróży, zamykanie granic i strefy kwarantanny, sugerują, że transport może być jednym z sektorów najbardziej dotkniętych przez obecną pandemię. Sytuacja ta jest stresująca dla wielu pasażerów, których połączenia odwołano bądź którzy nie chcą lub nie mogą już podróżować. Dotyczy to również marynarzy, powracających do domu z kontrakt
25.03.2020

KE opublikowała wytyczne dot. praw pasażerów w czasie epidemii

Komisja Europejska opublikowała w środę unijne wytyczne dotyczące praw pasażerów UE. Mają zagwarantować, że w czasie epidemii koronawirusa przepisy pasażerskie nadal będą odpowiednio egzekwowane.
18.03.2020

Koronawirus jako „siła wyższa” w polskich realiach prawnych

Od czasu zdiagnozowania pierwszego zakażenia koronawirusem w Polsce sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie i rodzi coraz więcej obaw nie tylko związanych ze zdrowiem, ale również z wieloma kwestiami prawnymi. Rozpowszechnianie wirusa SARS-CoV-2, zaczyna wpływać na coraz więcej obszarów sfery publicznej, w tym także oddziałuje na relacje między przedsiębiorcami. Polscy przedsiębiorcy już teraz zaczynają odczuwać skutki epidemii, czego przejawem są pojawiające się coraz liczniej w Kancelarii zapytania dotyczące tzw. siły wy
18.03.2020

Kolejna pomoc dla rybaków w związku z zakazem połowu dorsza

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przygotowuje kolejną pomoc finansową dla rybaków w związku z zakazem połowu dorsza. W marcu zostanie uruchomiony nowy nabór w kwocie 22,5 mln zł.
26.02.2020

Jaką pomoc otrzymują rybacy w związku z zakazem połowu dorsza?

Tylko w 2019 roku ministerstwo gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przeznaczyło ze środków europejskich ponad 80 milionów złotych na rekompensaty dla rybaków, którzy tymczasowo przestali prowadzić działalność połowową lub zaangażowali się w działania prośrodowiskowe polegające m.in. na zbieraniu sieci lub odpadów morskich oraz na obserwacji przyłowu ptaków.
20.02.2020

Sobotni protest rybaków w związku z zakazem połowu dorsza

W sobotnie południe, porty rybackie od Świnoujścia po Władysławowo były blokowane przez protestujących rybaków. Protest jest bezpośrednią reakcją na wprowadzony przez Unię Europejską zakaz wyławiania dorsza we wschodniej części Morza Bałtyckiego od stycznia 2020 r.
27.01.2020

Praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim - część 2

Zgodnie z zapowiedzią, poniżej zostały przedstawione praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim, stanowiące kontynuację opracowania, które ukazało się w zeszłym tygodniu.
22.01.2020

Praktyczne problemy związane z ograniczeniem emisji siarki w transporcie morskim

Ograniczenie emisji siarki [tzw. „Sulphur Cap”] – to powszechnie stosowana w międzynarodowym obrocie morskim nazwa dla zmienionego Załącznika nr VI do Międzynarodowej Konwencji o zapobieganiu zanieczyszczeniu morza przez statki z 1973 ze zmianami (MARPOL).
16.01.2020

W czwartek spotkanie ministra Gróbarczyka z przedstawicielami armatorów wędkarstwa rekreacyjnego

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne uzależniają zaostrzenie protestu i blokadę morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu od wyniku rozmów zaplanowanych na czwartek w Warszawie. Ostateczna decyzja podjęta zostanie w czwartek i uzależniona jest od stanowiska ministra MGMiŻŚ Marka Gróbarczyka - poinformował nasz portal Andrzej Antosik prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego.
13.01.2020

Protest armatorów wędkarstwa rekreacyjnego. Już w piątek może zapaść decyzja o blokadzie morskich portów strategicznych

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne podtrzymują zapowiedź o zaostrzeniu protestu i przeprowadzeniu blokady morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu. Ostateczna decyzja podjęta zostanie w piątek i uzależniona jest od stanowiska ministra MGMiŻŚ Marka Gróbarczyka - poinformował nasz portal Andrzej Antosik prezes Bałtyckiego Stowarzyszenia Wędkarstwa Morskiego.
08.01.2020

Biełnaftachim: wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii

Wznowiono dostawy ropy do białoruskich rafinerii - poinformował w sobotę wiceprezes koncernu Biełnaftachim Uładzimir Sizau, cytowany przez agencję BiełTA. Przedsiębiorstwo planuje do końca stycznia wznowić eksport produktów naftowych - dodał.
04.01.2020

Zmiany w ograniczaniu „zatorów płatniczych” od 1 stycznia 2020 r.

Wielu przedsiębiorców przyzwyczaiło się już do tego, że do zawieranych przez nich umów znajdzie na ogół zastosowanie ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa obejmuje m.in. specjalne odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych, a także rekompensatę za odzyskiwanie należności w procesie windykacyjnym (o równowartości 40 euro).
02.01.2020

Sektor energii w 2019 r.

Utrzymanie częściowo zamrożonych cen prądu, kryzys z zanieczyszczoną ropą z Rosji, nowe plany rządu związane z polityką UE, uruchomienie nowych bloków w Elektrowni Opole, rozbudowa systemu gazowego - to najważniejsze wydarzenia 2019 r w sektorze energii.
31.12.2019

Wędkarze morscy zapowiadają gotowość do blokady portów w pierwszych dniach stycznia

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne zapowiadają gotowość do blokady portów w pierwszych dniach stycznia 2020 r. Ostre pogotowie strajkowe rozpoczniemy 7 stycznia. Wciąż jednak liczymy na porozumienie z rządem – poinformował PAP prezes SAJKS Waldemar Giżanowski.
30.12.2019

Oświadczenie Rady Interesantów Portu Gdańsk w sprawie zapowiadanej blokady portów morskich

W związku z zapowiadaną na styczeń 2020 r. blokadą morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu, Rada Interesantów Portu Gdańsk zabrała głos. Publikujemy pełną treśc oświadczenia, które otrzymaliśmy.
13.12.2019

Wędkarze morscy zapowiadają na styczeń 2020 blokadę polskich portów strategicznych

Armatorzy prowadzący morskie połowy rekreacyjne zapowiedzieli na styczeń 2020 r. przeprowadzenie blokady morskich portów strategicznych położonych na polskim wybrzeżu - poinformował na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Waldemar Giżanowski, prezes Stowarzyszenia Armatorów Jachtów Komercyjno–Sportowych.
10.12.2019

Kurtyka: na forum ONZ i UE wprowadziliśmy zasadę łączącą politykę klimatyczną z gospodarką

Polska do międzynarodowych agend ONZ i UE wprowadziła zasadę sprawiedliwej transformacji, w myśl której polityka klimatyczna nie może być oderwana od gospodarki - wskazał PAP minister klimatu Michał Kurtyka.
03.12.2019

Ponad 80 procent niemieckich armatorów będzie używać paliw o niskiej zawartości siarki

Większość statków w niemieckiej flocie będzie od 1 stycznia pływać na niskosiarkowym oleju napędowym (LSFO). Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Niemiecki Związek Armatorów (VDR) wśród swoich członków.
02.12.2019

Naimski dla BiznesAlert.pl: Polityka energetyczna musi zapewniać Polsce bezpieczeństwo

Jeśli się okaże, że poszczególne kraje członkowskie będą w stanie policzyć koszty transformacji energetycznej, to będzie sygnał do drugiej rundy dyskusji, nie tylko z udziałem Polski, ale wszystkich krajów członkowskich UE – mówi BiznesAlert.pl pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
02.12.2019

Dramatyczna sytuacja armatorów kutrów rybackich głównym tematem posiedzenia komisji poselskiej

10 grudnia odbędzie się posiedzenie Sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, której przewodniczyć będą ministrowie: Marek Gróbarczyk oraz Michał Kurtyka. Posiedzenie jest efektem licznych protestów środowisk zawodowych armatorów kutrów rybackich, którzy w związku z wchodzącym z dniem 1 stycznia 2020 roku rozporządzeniem zakazującym połowów dorszy we wschodniej części Morza Bałtyckiego domagają się od rządu rekompensat z tytułu poniesionych strat badź utraty stanowisk i trwałego zamykania swoich działalno
29.11.2019

Protest ostrzegawczy armatorów morskich jednostek wędkarskich w portach na Pomorzu Środkowym (foto)

92 morskie jednostki wędkarskie przez dwie godziny blokowały w poniedziałek porty na środkowym pomorzu. Protest ostrzegawczy był odpowiedzią na unijny zakaz połowu na dorsza od 2020 r. i zwłokę w nowelizacji ustawy o recyklingu.
25.11.2019

Rybacy zablokują porty. Wszystko przez zakaz łowienia dorszy w Bałtyku

Od 1 stycznia 2020 roku wchodzi w życie dyrektywa unijna zakazująca łowienia dorszy w Bałtyku przez okres czterech lat. Rybacy chcieli rozmawiać z przedstawicielami rządu, na temat rekompensat, niestety bezskutecznie - dialogu się nie doczekali i przygotowują protest.
21.11.2019

Spór rządu Niemiec i koncernów energetycznych o rekompensaty za odejście od węgla

Rząd Niemiec i koncerny energetyczne nie są w stanie osiągnąć porozumienia co do wysokości rekompensat za wcześniejsze zamknięcie elektrowni i elektrociepłowni na węgiel brunatny - ustaliła agencja Bloomberga.
20.11.2019

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie, jak pozna pełen koszt przerobu zanieczyszczonej ropy

Grupa Lotos wystąpi o odszkodowanie do rosyjskich dostawców, kiedy pozna pełen koszt związany z długotrwałym przerobem zanieczyszczonej ropy - zapowiedział wiceprezes ds. produkcji i handlu spółki Jarosław Kawula. Dodał, że firma nie otrzymała jeszcze żadnej rekompensaty.
31.10.2019

UE praktycznie zakazuje połowów dorszy we wschodnim Bałtyku, będą rekompensaty dla rybaków

Ministrowie państw UE odpowiedzialni za sprawy rybołówstwa uzgodnili w Luksemburgu prawie całkowity zakaz wyławiania dorsza w ważnej dla polskich rybaków wschodniej części Morza Bałtyckiego. Ma to pomóc w odbudowie stada. Rybacy mają dostać rekompensaty.
15.10.2019

G7: Trump gotowy jest spotkać się z prezydentem Iranu

Prezydent USA Donald Trump oświadczył, że jeśli okoliczności będą właściwe, mógłby się spotkać ze swoim irańskim odpowiednikiem Hasanem Rowhanim, aby zakończyć spór wokół porozumienia nuklearnego z 2015 r. Dodał też, że trwają rozmowy na temat linii kredytowej dla Iranu.
27.08.2019

Naimski: wciąż szacowane są straty w związku z zanieczyszczoną ropą z Rosji

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski ma nadzieję, że rekompensaty za zanieczyszczenie polskiego systemu przesyłu ropy surowcem z Rosji będą wystarczające i adekwatne do strat, jakie poniosły rafinerie i PERN. Dodał, że straty są wciąż szacowane.
14.08.2019

Kolejny odcinek Przyjaźni na Białorusi oczyszczony z brudnej ropy

Zanieczyszczona rosyjska ropa została usunięta z rurociągu Uniecza (Rosja) – Połock (Białoruś) - podała we wtorek agencja BiełTA, powołując się na wiceszefa Połocktransnafty, operatora białoruskiego odcinka Przyjaźni, którym ropa dociera do rafinerii Naftan.
23.07.2019

Francja: Sąd odrzucił pozew ocalałych z katastrofy estońskiego promu i rodzin ofiar

Sąd cywilny pierwszej instancji w Nanterre pod Paryżem odrzucił w piątek pozew odszkodowawczy z tytułu sprawstwa wad technicznych estońskiego promu Estonia, co miało być przyczyną jego zatonięcia na Bałtyku w 1994 roku oraz śmierci ponad 800 osób.
20.07.2019

Białoruś może podnieść taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy po zanieczyszczeniu

Jednym z wariantów rekompensaty strat poniesionych przez stronę białoruską na skutek zanieczyszczenia przez Rosję ropy w rurociągu Przyjaźń jest podniesienie taryf za tranzyt surowca na Zachód – powiedział w piątek dyrektor białoruskiego operatora Przyjaźni.
29.06.2019

Trump: państwa importujące ropę powinny same chronić swoje tankowce

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump oświadczył w poniedziałek, że kraje importujące ropę naftową, m.in. Japonia i Chiny, powinny same chronić swoje tankowce przebywające na Bliskim Wschodzie.
24.06.2019

PERN: Potwierdzono wznowienie dostaw ropy na 10 czerwca, spółka gotowa do tłoczenia surowca

Na spotkaniu w Moskwie producentów, dystrybutorów i odbiorców ropy naftowej przesyłanej rurociągiem "Przyjaźń" do Polski i Niemiec potwierdzono ustalenie o wznowieniu dostaw surowca na dzień 10 czerwca - podał PERN. Spółka zapewniła, iż jest gotowa do wznowienia tłoczenia.
04.06.2019

Jest przełom w sprawie zanieczyszczonej ropy

Podczas spotkania w Moskwie dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski stronie polskiej zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieft a producentami ropy. W tym zakresie, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Daniela Obajtka, prezesa PKN ORLEN, nastąpił przełom.
03.06.2019

Prasa: Rosja może stracić znaczną część rynku z powodu brudnej ropy

Zanieczyszczony rurociąg Przyjaźń może sprawić, że Rosja straci swój udział w europejskim rynku ropy naftowej - pisze w czwartek "Niezawisimaja Gazieta". Dziennik zaznacza, że na ten dzień zaplanowano rosyjsko-polskie rozmowy o oczyszczeniu rurociągu.
23.05.2019

Tranzyt ropy do Polski blokuje zanieczyszczony surowiec na Białorusi

Wznowienie tranzytu ropy Przyjaźnią do Polski blokuje 0,5 mln m3 zanieczyszczonego surowca w systemie rurociągowym na Białorusi. Mińsk, który nie ma wolnych zbiorników, by go odpompować, oczekuje na działania Moskwy - podał Interfax-Zachód.
23.05.2019

Premierzy Rosji i Białorusi omówią sytuację wokół rurociągu Przyjaźń

Premierzy Rosji i Białorusi, Dmitrij Miedwiediew i Siarhiej Rumas, w przyszłym tygodniu mogą omówić sytuację wokół rurociągu Przyjaźń - poinformował w czwartek wicepremier Rosji Dmitrij Kozak po rozmowach ze swym białoruskim odpowiednikiem Iharem Laszenką.
17.05.2019

Miedwiediew: Sprawy zanieczyszczonej ropy nie należy wiązać z manewrem podatkowym

Sprawa zanieczyszczenia ropy w rurociągu Przyjaźń to „zły incydent”, ale nie należy jej wiązać z kwestią manewru podatkowego – powiedział we wtorek podczas spotkania z białoruskim premierem Siarhiejem Rumasem w Erewaniu szef rządu Rosji Dmitrij Miedwiediew.
30.04.2019

Biełnaftachim: ropa z Rosji nadal zanieczyszczona

„Na Białoruś nie dotarła jeszcze rurociągiem Przyjaźń czysta ropa” – poinformowały władze koncernu Biełnaftachim. Przedsiębiorstwo zamierza domagać się od dostawcy rekompensaty za poniesione straty. W Moskwie kontynuowane są negocjacje Białorusi i Rosji.
29.04.2019

PKN Orlen nie odnotował pogorszenia się jakości ropy naftowej

PKN Orlen nie odnotował żadnego pogorszenia się jakości odbieranej ropy naftowej – powiedział w środę prezes spółki Daniel Obajtek, odnosząc się do informacji o zanieczyszczonym surowcu z Rosji przesyłanym na Białoruś i dalej, także do Polski.
24.04.2019

Białoruś: Zanieczyszczona rosyjska ropa trafiła do Polski i na Ukrainę

Zanieczyszczona ropa z Rosji trafiła do UE i na Ukrainę – poinformował we wtorek w Mozyrzu wiceprezes białoruskiego koncernu Biełnaftachim Uładzimir Sizou.
24.04.2019

Gróbarczyk: chcemy wypracować rozwiązania, aby wspierać wędkarzy na Bałtyku

Chcemy wypracować rozwiązania, aby wspierać wędkarzy na Bałtyku, chcielibyśmy włączyć finansowanie wędkarstwa komercyjnego do nowego budżetu UE - powiedział w piątek w Gdyni minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.
05.04.2019

Gróbarczyk w liście do UE ws. spadku populacji dorsza na Bałtyku

Docierające do mnie informacje wskazują na niespotykany dotychczas drastyczny spadek populacji dorsza - napisał minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk w liście do unijnego komisarza Karmenu Velli.
15.03.2019

O co najczęściej pytają polscy przewoźnicy?

Czy przerwę śniadaniową możesz wliczyć w czas pracy? Czy dopuszczalne są dwa skrócone odpoczynki tygodniowe pod rząd? Czy na pewno wiesz, jak ustalić porę nocną? Między innymi o to najczęściej pytają kierujący ciężarówkami i polscy przewoźnicy drogowi. Przybliżamy wybrane zagadnienia w zakresie czasu pracy kierowcy zawodowego. Komentuje Kamil Wolański z Ogólnopolskiego Centrum Rozliczania Kierowców.
12.03.2019

KE zatwierdziła francuskie wsparcie dla pływających farm wiatrowych

Komisja Europejska zatwierdziła pomoc publiczną jaką władze Francji przeznaczyły na cztery demonstracyjne, pływające farmy wiatrowe. Mają one przyczyniać się do osiągnięcia unijnych celów klimatycznych przez ten kraj.
25.02.2019

Irish Ferries otrzymało nakaz wypłaty rekompensat

Irish Ferries otrzymało nakaz wypłaty rekompensat. Mają je otrzymać ci podróżni, których wakacyjne plany pokrzyżowane zostały przez ciągłe przesunięcia związane z wprowadzeniem na trasę promu W.B. Yeats.
29.01.2019

Propozycje KE na wypadek twardego brexitu dotyczące rybołówstwa

Komisja Europejska przyjęła w środę dwa projekty mające złagodzić wpływ braku porozumienia między Unią Europejską i Wielką Brytanią na europejskie rybołówstwo.
23.01.2019

Łukaszenka do rządu: szukajcie alternatywnych dróg dostaw ropy

Zbadanie alternatywnych dróg importu ropy przez porty w państwach bałtyckich zlecił rządowi w czwartek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszanka. Ocenił też, że przez brak porozumień z Mińskiem ws. rozliczeń za surowce Moskwa może „utracić jedynego sojusznika na kierunku zachodnim”.
10.01.2019

Kreml: Putin i Łukaszenka na razie nie osiągnęli porozumienia ws. rozliczeń za ropę

Prezydenci Rosji Władimir Putin i Białorusi Alaksandr Łukaszenka nie osiągnęli w czasie wtorkowych rozmów porozumienia w sprawie rozliczeń za ropę. Planowane jest kolejne spotkanie, ale jego data nie została jeszcze ustalona – poinformował w środę rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
26.12.2018

Wiatr rozwieje emisje i obniży rachunki za prąd

Pieniądze na rekompensaty do rachunków za prąd nie muszą być przejadane. Mogłyby one służyć przebudowie systemu w kierunku mniej emisyjnym. Warunkiem jest wykorzystanie większej ilości energii z odnawialnych źródeł, w tym z najtańszego dziś wiatru.
25.12.2018

Wody Polskie: Gminne spółki często zawyżają opłaty za wodę i ścieki

Gminne spółki wodno-kanalizacyjne często zawyżają opłaty za wodę i ścieki - powiedział we wtorek prezes Polskiego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie (PGWWP) Przemysław Daca. Zaapelował do samorządowców o prześwietlenie podległych im firm.
11.12.2018

Jest decyzja środowiskowa dla przekopu Mierzei Wiślanej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie podpisał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji "Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską z lokalizacją w Nowym Świecie" - podała PAP w środę rzeczniczka RDOŚ w Olsztynie Justyna Januszewicz.
05.12.2018

Emilewicz: Polityka prosumencka jedną z uwag MPiT do strategii energetycznej

Zwiększenie nacisku na rozwój energetyki prosumenckiej będzie jedną z uwag Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii do projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. - zapowiedziała we wtorek szefowa tego resortu Jadwiga Emilewicz.
04.12.2018

Rosja przeleje Białorusi jeszcze 405 mln USD w ramach rozliczeń za ropę

W związku ze wzrostem ceny ropy Rosja przeleje Białorusi dodatkowe 27 mld rubli (ok. 405 mln dol.) w ramach rozliczenia ceł eksportowych za ten surowiec. Poinformował o tym w czwartek w Moskwie wicepremier i minister finansów Rosji Anton Siłuanow.
19.10.2018

Działania antykorupcyjne w portach morskich w oparciu o międzynarodowy standard ISO 37001

Pojęcie „korupcja” miało i do tej pory ma pejoratywne znaczenie. Nic dziwnego, w końcu korupcja ma w swoi rodowodzie ślady pochodzące z najdawniejszych czasów, które nie były w stanie zmienić swojej tożsamości przez wszystkie stulecia aż do dnia dzisiejszego. Pierwszym spisanym świadectwem wskazującym na wystąpienie korupcji jest dokument opisujący świętego Cyryla, patriarchę Aleksandrii i Doktora Kościoła, który uciekał się do łapownictwa na ogromną skalę, dokumentując wydatki związane z łapownictwem w formie zestawień finansow
27.08.2018

Eksperci o spotkaniu Merkel-Putin: Ukraina zeszła na plan dalszy

Drugie w ciągu trzech miesięcy spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Rosji Władimira Putina wskazuje, że stosunki niemiecko-rosyjskie są na drodze do normalizacji, a sprawy Ukrainy zeszły na plan dalszy – twierdzą francuscy eksperci.
20.08.2018

Wcześniejsze emerytury dla marynarzy (rok 2018)

Wiele osób, które w trakcie swej kariery zawodowej wykonywały pracę w szczególnych warunkach, w tym pracę marynarza, uzyskało informację o możliwości przejścia na emeryturę w niższym wieku emerytalnym. Z uwagi jednak na reformę emerytalną i chęć stopniowego wycofania instytucji wcześniejszej emerytury, ubezpieczeni często mają problem z ustaleniem, które przepisy ich dotyczą. Warto, wobec tego wskazać, że potoczne określenie „wcześniejsze emerytury z tytułu pracy w szczególnych warunkach” obejmuje w rzeczywistości trzy odrębne in
08.08.2018

Szef MSZ Francji: Pakiet ekonomiczny dla Iranu mało prawdopodobny przed listopadem

Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian oświadczył w piątek, że jest mało prawdopodobne, aby przed listopadem mocarstwa europejskie były w stanie opracować pakiet ekonomiczny dla Iranu, który ocaliłby porozumienie nuklearne z 2015 roku.
06.07.2018

Straty w połowach powodowane przez foki szare w polskiej części Morza Bałtyckiego

Nawiązując do dyskusji w mediach o szkodliwości fok dla rybołówstwa morskiego w Polskich Obszarach Morskich, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej prezentuje rzetelne dane w zakresie rosnących strat w rybołówstwie, jakie otrzymuje od rybaków. Straty te, zdaniem resortu, w pewnych regionach w Polskich Obszarach Morskich mogą stanowić istotne zagrożenie dla funkcjonowania rybołówstwa przybrzeżnego.
10.04.2018

Port chce w przyszłości rozwijać się na Stogach. Mieszkańcy są temu przeciwni

- Mieszkańcy nie wiedzieli, że wyznaczone 10 hektarów to nie jest plaża miejska, a plaża należąca do portu. Tę granicę może zmienić rozporządzeniem jedynie Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska po spotkaniu, 9 kwietnia, z mieszkańcami i radnymi dzielnicy Stogi oraz przedstawicielami portu morskiego i spółki DCT. Dyskutowano o planach zmiany zapisów w przygotowanym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdańska
10.04.2018

Szef MSZ w expose: Warunkiem pozycji Polski w świecie – artykułowanie interesów regionu

Źródłem pozycji międzynarodowej Polski jest jej pozycja w Europie oraz zdolność do artykułowania interesów państw swojego regionu - powiedział w środowym expose w Sejmie szef MSZ Jacek Czaputowicz. Główne zagrożenie dla Polski stanowi zaś - jego zdaniem - polityka Rosji.
22.03.2018

Eksperci: Kodeks pracy przestarzały i niedostosowany do współczesnych wyzwań

Obecny kodeks pracy, liczący sobie ponad 40 lat, jest niedostosowany do współczesnych wyzwań - uważają eksperci. Ich zdaniem w nowym kodeksie powinno ograniczyć się urlopy na żądanie, powinna się tam znaleźć też definicja stanowiska kierowniczego i regulacje dot. godzin nadliczbowych.
13.02.2018

Rosnąca cena paliw kolejny zagrożeniem dla transportu morskiego

Eskalacja cen paliwa stwarza nowe ryzyko dla rentowności przewoźników, obok dotychczasowych zagrożeń związanych z pojawieniem się nowego tonażu na rynku i zbliżającej się zniżce popytu po zakończeniu Chińskiego Nowego Roku.
14.01.2018

Porozumienie ws. przesunięcia środków finansowych pomiędzy Priorytetami PO „Rybactwo i Morze”

Zakończono spór rybaków śródlądowych z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczący przesunięcia środków finansowych pomiędzy priorytetami Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze”.
11.01.2018

Nieudany rok dla producentów karpi

Tegoroczna pogoda nie sprzyjała hodowli karpi. Są one mniejsze niż zazwyczaj, a to oznacza, że ich produkcja także będzie mniejsza - powiedział PAP prezes Towarzystwa Promocji Ryb "Pan Karp" Zbigniew Szczepański. Dodał, że tuż przed Wigilią karpi może zabraknąć.
19.12.2017

Adamczyk: rekompensaty dla przewoźników w związku z remontami na kolei

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowały plan rekompensat dla przewoźników kolejowych, którzy z powodu remontów będą musieli skorzystać z wydłużonych tras - poinformował w piątek minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.
01.12.2017

Rada UE przyjęła rozporządzenie o bezpieczeństwie dostaw gazu

Przedstawiciele państw członkowskich UE przyjęli w poniedziałek nowe przepisy w sprawie bezpieczeństwa dostaw gazu. Nowe prawo, które ma znacznie poprawić sytuację państw unijnych w wypadku przerwy w dostawach gazu, wejdzie w życie cztery dni po publikacji.
09.10.2017

Dziękujemy za wysłane grafiki.