• <

Wynik wyszukiwania - "pierwsza dostawa" - Wiadomości

Grupa Unimot rozpoczęła dostawy paliw żeglugowych w polskich portach

Kontynuując przyjętą strategię dywersyfikacji działalności Grupy Unimot, spółka Unimot Paliwa rozpoczęła działalność na rynku paliw żeglugowych w polskich portach. Pierwsza dostawa odbyła się 11 marca 2024 r. – w porcie w Gdyni zatankowana (zabunkrowana*) została jednostka Fairplay VII, należąca do firmy Fairplay Towage Polska Sp. z o.o. Sp.k. Działalność bunkrowa Grupy Unimot prowadzona będzie w oparciu o dwa z dziewięciu terminali paliwowych należących do Unimot Terminale, zlokalizowanych w Gdańsku i Szczecinie.
13.03.2024

Grecki FSRU zaczyna pracę

FSRU zacumowany w greckim Aleksandropolis lada moment rozpocznie testy. Pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego dotarła już do miasta.
19.02.2024

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością

Port w Rydze przyjął pierwszy, próbny transport kolejowy z ukraińską żywnością - pisze we wtorek Interfax-Ukraina. W porcie rozładowano prawie 1,5 tys. ton rzepaku, przywiezionych na Łotwę w 54 kontenerach.
17.10.2023

Kolejna dostawa elementów wyrzutni rakietowych dotarła do Polski

Szef MON Mariusz Błaszczak ogłosił, że do Polski dotarły kolejne elementy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych HOMAR-K. W związku z tym zakończył się rozładunek 11 modułów wyrzutni K239 Chunmoo, które zostaną przetransportowane do krajowych zakładów zbrojeniowych i zintegrowane z podwoziami Jelcza.
15.09.2023

Port Gdynia – przed nami rekordowy rok przeładunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki i obronności państwa

Port Gdynia wypełnia rolę portu podwójnego przeznaczenia. Na terminalu BCT trwa obecnie kolejny w tym roku – największy w historii – przeładunek sprzętu wojskowego armii Stanów Zjednoczonych.
01.09.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z kolejną dostawą w Świnoujściu

To już czwarta dostawa błękitnego paliwa, która dotarła do gazoportu w Świnoujściu. Dzięki regularnym dostawom gazowca Lecha Kaczyńskiego, na ten moment krajowe magazyny gazu są już zapełnione w 85%. Tym samym mamy zagwarantowane bezpieczeństwo w nadchodzącym sezonie grzewczym.
01.08.2023

Czołgi Abrams dla Polski. Pierwsza dostawa już w Porcie Szczecin

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do Polski dotarł statek z pierwszą partią 14 amerykańskich czołgów, które mają wzmocnić potencjał polskich sił zbrojnych. Rozładunek pojazdów odbył się w Porcie Szczecin.
28.06.2023

Gazowiec Lech Kaczyński z trzecią dostawą LNG dla Polski

Do świnoujskiego terminalu regularnie przybywają statki transportujące skroplony gaz ziemny, który jest niezbędny do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kolejny raz przybył z nim statek zbudowany na potrzeby Grupy Orlen. To także 232 dostawa do świnoujskiego terminalu.
09.06.2023

Japonia. Pierwszy transport niskoemisyjnego amoniaku

Do Japonii dotarła pierwsza dostawa certyfikowanego niskoemisyjnego amoniaku. Na potrzeby Fuji Oil Company zrealizowały ją linie Mitsui O.S.K.
22.04.2023

Grupa Azoty finalizuje dostawy kluczowych surowców do nowej fabryki Polimerów Police

We wtorek 27 marca na terenie Morskiego Terminalu Gazowego w Policach miała miejsce pierwsza dostawa etylenu w ramach projektu Polimery Police. Gazowiec Gaschem Rhonedostarczył do Spółki Grupa Azoty Polyolefins S.A. pierwsze 3 500 ton surowca. Roczne zapotrzebowanie na etylen Spółka szacuje na ok. 13 000 ton.
28.03.2023

Pierwsza dostawa LNG do Polski gazowcem z floty Grupy Orlen

Grupa Orlen gwarantuje stabilne dostawy surowców, w tym gazu ziemnego do Polski. Pierwszy gazowiec z floty budowanej na jej potrzeby dotarł do Terminalu w Świnoujściu z dostawą 70 tysięcy ton LNG z USA. Taki ładunek wystarczy na pokrycie średniego tygodniowego zużycia gazu ziemnego wszystkich gospodarstw domowych w Polsce. Do końca 2025 roku Grupa Orlen będzie dysponowała ośmioma statkami do przewozu LNG. To znacząco zwiększy efektywność jego transportu i wzmocni pozycję koncernu na globalnym rynku LNG.
11.03.2023

Lech Kaczyński płynie do Polski z pierwszą dostawą LNG

Gazowiec Lech Kaczyński po raz pierwszy wypłynął z terminalu LNG Cheniere Sabine Pass w USA z ładunkiem LNG do Europy. W Świnoujściu ma pojawić się około 10 marca.
19.02.2023

Chorwackie FSRU otrzymało pierwszą dostawę z Mozambiku

Pierwsza dostawa LNG dotarła do nowego pływającego terminalu Krk w Chorwacji. Skroplony gaz z Mozambiku przypłynęła brytyjskim tankowcem 23 stycznia.
30.01.2023

Niemieckie FSRU już działa, pierwsza dostawa LNG odebrana

Niemiecki pływający terminal gazowy ulokowany u ujścia portu w Wilhelmshaven już funkcjonuje. Właśnie odebrał swoją pierwszą dostawę LNG z USA.
04.01.2023

Pierwsza dostawa propanu dotarła do gazoportu w Policach [WIDEO]

22 tys. ton propanu do uruchomienia instalacji odwodornienia propanu i produkcji polipropylenu dotarło w czwartek do Morskiego Terminalu Gazowego w Policach w ramach inwestycji Polimery Police. Projekt obejmuje m.in. budowę zintegrowanego kompleksu chemicznego.
22.12.2022

Rusza terminal w Porcie Morskim Police

W czwartek, 22 grudnia, odbędzie się uroczyste przyjęcie pierwszej dostawy gazu do terminalu w Policach. Oznacza to, że nowa inwestycha Portu w zachodniopomorskim rozpocznie funkcjonowanie.
20.12.2022

Otwarcie niemieckiego terminalu LNG już niedługo. Przybywa jednostka FSRU

Niemiecka firma energetyczna Uniper potwierdziła 15 grudnia przybycie Höegh Esperanza, wyznaczonego jako FSRU dla terminalu LNG w Wilhelmshaven, którego otwarcie planowane jest na 17 grudnia tego roku.
16.12.2022

Wieże turbin wiatrowych dla największej na świecie MFW docierają do Rotterdamu

Firma CS Wind PT wysłała do Rotterdamu w Holandii pierwszą partię wież turbin wiatrowych dla morskiej farmy wiatrowej Hollandse Kust Zuid o mocy 1,5 GW.
07.12.2022

Prezydent i szef MON w Porcie Gdynia. Uroczysty odbiór sprzętu dla wojska

Prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wzięli udział w uroczystym odbiorze pierwszej dostawy uzbrojenia zamówionego dla polskiej armii. Wydarzenie miało miejsce w terminalu BCT w Porcie Gdynia, gdzie rozładowane zostały nowe czołgi i armatohaubice.
06.12.2022

Pierwsza dostawa tegorocznych zakupów zbrojeniowych z Korei – czołgi i armatohaubice

Czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9 wchodzą w skład pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego w tym roku przez Polskę. W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni mają wziąć we wtorek udział prezydent Andrzej Duda i wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak.
06.12.2022

Kenia. 25 tys. ton zboża dotarło do Afryki w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy"

25 tys. ton zboża dotarło w poniedziałek do Dżibuti, z przeznaczeniem do dystrybucji w dotkniętych suszą państwach afrykańskich, w tym Etiopii, w ramach akcji Kijowa "ziarno z Ukrainy" - potwierdziła ukraińska ambasada w stolicy tego kraju, Addis Abebie.
05.12.2022

Pierwsza dostawa LNG z Mozambiku do Europy może jeszcze w tym miesiącu

Rząd Mozambiku liczy, że pierwszy transport skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Europy wyruszy w drogę jeszcze w październiku, najpóźniej na początku listopada. Jego odbiorcą będzie BP.
25.10.2022

Gróbarczyk: rozpoczęła się fizyczna budowa promów dla PŻM i PŻB

Dziś w Gdańsku rozpoczęto cięcie blach pod budowę promów dla Polskiej Żeglugi Morskiej i Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Tym samym ruszyło fizyczne rozpoczęcie ich budowy – podał w poniedziałek w mediach społecznościowych wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
24.10.2022

Bio-LNG nową ścieżką do dekarbonizacji żeglugi. LNG drożeje. Tradycyjne paliwa trzymają się mocno

Na około 110 tys. statków handlowych w połowie 2022 r. w eksploatacji było ponad 300 statków z silnikami zasilanymi gazem i systemami LNG. Rynek zbiornikowców LNG wzrósł w ciągu 20 lat do 600 statków. Większość z nich również wykorzystuje gaz do napędu głównego. Ponad 400 statków z silnikami głównymi zasilanymi gazem znajduje się w portfelach zamówień, głownie stoczni Republiki Korei i ChRL.
16.10.2022

Gróbarczyk: pierwszy ro-pax dla PŻM będzie budowany już w tym roku

Pierwszy prom typu ro-pax dla Polskiej Żeglugi Morskiej (PŻM) zacznie być budowany jeszcze w 2022 roku - poinformował PAP wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jednostka powinna być gotowa na przełomie 2024 i 2025 r.
26.09.2022

Morscy partnerzy PGNiG. Polska wchodzi na rynek morskiego transportu LNG

Za nami uroczyste cięcie stali do kolejnej, trzeciej jednostki do przewozu LNG zamówionej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Przy tej okazji poinformowało, że gazowce będą użytkowane we współpracy z wyspecjalizowanymi spółkami armatorskimi: Knutsen OAS Shipping oraz Maran Gas Maritime.
13.08.2022

Do Portu Świnoujście dotarła pierwsza dostawa węgla z RPA dla polskiej energetyki

Port Świnoujście przyjął pierwszą dostawę węgla z RPA. Statek zacumowany przy Nabrzeżu Górników w środę dostarczył do Polski około 58 tys. ton węgla dla Polskiej Grupy Energetycznej.
29.07.2022

ONZ. Rzecznik: pierwsze statki eksportujące ukraińskie zboże z portów Morza Czarnego mogą wypłynąć w ciągu kilku dni

Pierwsze statki eksportujące ukraińskie zboże z portów Morza Czarnego mogą wypłynąć w ciągu kilku dni na mocy umowy uzgodnionej w piątek przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ - oświadczył w poniedziałek rzecznik ONZ Farhan Haq.
25.07.2022

Świnoujście. Pierwsza dostawa LNG w tym miesiącu

Terminal LNG w Świnoujściu przyjął pierwszą dostawę w lipcu. Gaz dla PGNiG dostarczył tankowiec Al Huwaila.
04.07.2022

PGNiG: trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski

Trzecia z sześciu zaplanowanych na czerwiec dostaw LNG dotarła do Polski. Wolumen dostarczonego paliwa po regazyfikacji wyniesie 93 mln metrów sześciennych - poinformowało we wtorek PGNiG. To 23. ładunek LNG odebrany w tym roku w gazoporcie w Świnoujściu.
14.06.2022

PGNiG: rekord dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż sześć ładunków skroplonego gazu ziemnego odebrało w maju PGNiG w gazoporcie im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Rekordowa miesięczna liczba dostaw to efekt intensyfikacji importu LNG w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.
31.05.2022

Wyczarterowany przez PGNiG tankowiec w Świnoujściu

Do terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu przypłynął tankowiec Maran Gas Apollonia z ładunkiem ponad 65 tys. ton skroplonego gazu ziemnego. To pierwsza dostawa zrealizowana statkiem wyczarterowanym przez GK PGNiG, a zarazem pierwszy ładunek, jaki Grupa odebrała od amerykańskiego Venture Global LNG, z którym ma podpisane wieloletnie umowy na zakup skroplonego gazu ziemnego.
14.05.2022

Pierwszy transport LNG dla PGNiG dotarł do Kłajpedy

Do terminala LNG w Kłajpedzie na Litwie dotarł pierwszy ładunek skroplonego gazu, kupionego przez PGNiG w USA. Jak poinformowała w piątek spółka, to 65 tys. ton LNG - co odpowiada 90 mln m sześc. gazu - z Freeport w Teksasie. Gaz trafi częściowo do Polski.
06.05.2022

W marcu rekordowa ilość dostaw LNG do terminalu w Świnoujściu

Aż pięć ładunków skroplonego gazu ziemnego planuje odebrać w marcu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. W Terminalu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego został przyjęty już pierwszy z nich, który dostarczył 120 mln m sześc. paliwa po regazyfikacji.
04.03.2022

Prezes PGNiG: Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG

Od początku 2023 r. będziemy w stanie w sposób zdywersyfikowany dostarczać gaz do Polski z innych kierunków niż wschodni; Katar pozostaje naszym głównym partnerem w dostawach LNG – mówił w sobotę w Dosze prezes PGNiG Paweł Majewski.
04.12.2021

Do Syrii przybył trzeci tankowiec z irańską ropą dla Libanu

Kolejny, trzeci już tankowiec z Iranu zacumował w syryjskim porcie. Za pośrednictwem Hezbollahu, przy sprzeciwie libańskiego rządu, transportuje ropę dla Libanu, łamiąc amerykańskie sankcje – poinformował w środę dziennik The Times of Israel.
06.10.2021

Tankowce przewożą benzynę z Iranu do Libanu przez Syrię

Libański Hezbollah w odpowiedzi na tragiczne problemy energetyczne w kraju rozpoczął transport benzyny z Iranu. Tankowce są rozładowywane w Syrii.
29.09.2021

Fracht FWO rozpoczął realizację dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w Polsce [WIDEO]

Fracht FWO, operator logistyczny dla przemysłu, został głównym partnerem logistycznym globalnego dostawcy technologii dla energetyki, lidera konsorcjum w projekcie budowy Nowy Blok Energetyczny w Elektrowni Dolna Odra. Fracht rozpoczął właśnie realizację serii dostaw dla jednej z największych inwestycji branży energetycznej w naszym kraju.
28.09.2021

OMV Petrom dostarcza LNG do pierwszego w Rumunii statku napędzanego LNG

Rumuńska firma energetyczna OMV Petrom zrealizowała pierwszą dostawę skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Damen Shipyards Mangalia, gdzie był on wykorzystany do zasilania statku wyposażonego w silniki LNG, pierwszego tego typu, które mają powstać w Rumunii.
22.09.2021

Nigeryjska ropa w rafinerii Lotosu

125 tysięcy ton nigeryjskiej ropy Forcados trafiło do przerobu w rafinerii Grupy Lotos w połowie maja br. To pierwsza dostawa tej ropy w historii firmy oraz kolejny gatunek surowca w bogatym portfolio gatunków przerobionych dotychczas w gdańskim zakładzie.
28.05.2021

Filipiny: do Manili przybył okręt z pierwszą transzą chińskich szczepionek

Do portu w Manili zawinął w niedzielę chiński okręt wojskowy z pierwszą dostawą 600 tys. dawek chińskiej szczepionki CoronaVac wyprodukowanej przez koncern farmaceutyczny Sinovac Biotech z Chin - poinformował media rzecznik prasowy prezydenta Rodriga Duterte.
28.02.2021

Morskie dostawy wielkogabarytowych konstrukcji na projekt Polimery Police

Projekt "Polimery Police" to jedna z największych inwestycji w historii polskiego przemysłu chemicznego. Budowa fabryki propylenu to również wyzwanie logistyczne i obsługa dostaw ciężkich i wielkogabarytowych konstrukcji za pomocą transportu morskiego.
16.02.2021

W chińskiej stoczni zwodowano największą bunkierkę LNG na świecie

W chińskiej stoczni Zhoushan Changhong International Shipyard zwodowano bunkierkę Avenir Allegiance dla armatora Avenir LNG. Jednostka ma zostać przekazana właścicielowi w trzecim kwartale tego roku.
29.01.2021

Pierwsza dostawa LNG dla PGNiG do terminalu w Świnoujściu w 2021 roku

Pierwsza w 2021 r. dostawa skroplonego gazu ziemnego dla PGNiG dotarła do terminalu LNG w Świnoujściu - podało dzisiaj Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. Spółka spodziewa się "pracowitego roku" i wielu dostaw gazu do Polski.
11.01.2021

Semeniuk: mam nadzieję, że w I kwartale 2021 będziemy mogli zdejmować obostrzenia

Mam nadzieję, że w I kwartale 2021 r. będziemy mogli zdejmować poszczególne obostrzenia - powiedziała w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk, pytana o znoszenie restrykcji, które dotyczą m.in. przedsiębiorców.
28.12.2020

Total dostarcza pierwszy ładunek LNG „neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla”

Francuski gigant energetyczny Total powiedział, że dostarczył do Chin swój pierwszy neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla ładunek skroplonego gazu ziemnego.
21.10.2020

Kwieciński: setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu to symboliczny dzień dla Polski

Setna dostawa skroplonego gazu do terminalu LNG w Świnoujściu to symboliczny dzień dla PGNiG i Polski - ocenił w piątek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński. Jak dodał, dzięki LNG Polska dywersyfikuje dostawy gazu. W jego ocenie za parę lat LNG z USA będzie dominował w imporcie do naszego kraju.
03.07.2020

Setna dostawa LNG do gazoportu w Świnoujściu

W piątek do terminalu LNG w Świnoujściu dotrze jubileuszowa, setna dostawa skroplonego gazu. Komercyjne dostawy gazu tą drogą ruszyły niemal dokładnie cztery lata temu. W trakcie 99 transportów metanowce dostarczy niemal 11 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.
03.07.2020

Pierwsza dostawa LNG drogą morską do terminala PGNiG w Kłajpedzie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo odebrało pierwszy dostarczony drogą morską ładunek skroplonego gazu ziemnego w nadbrzeżnej stacji przeładunkowej w Kłajpedzie na Litwie. Od początku kwietnia, odkąd PGNiG pełni rolę wyłącznego użytkownika instalacji, wyjechało już stamtąd ponad 50 autocystern z LNG z łącznym wolumenem prawie tysiąca ton.
12.06.2020

PGNiG odebrało 3. ładunek LNG z kontraktu długoterminowego z Cheniere

PGNiG odebrało trzeci ładunek amerykańskiego LNG w ramach długoterminowego kontraktu z koncernem Cheniere. Kontrakty z USA nawet w czasach pandemii dają gwarancję dostaw i bezpieczeństwa - podkreślił we wtorek prezes PGNiG Jerzy Kwieciński.
28.04.2020

Pierwszy morski transport oleju napędowego trafił do portu w Gdyni

W ostatnią środę, 15 kwietnia, do portu w Gdyni przypłynął tankowiec RYSTRAUM z pierwszym transportem oleju napędowego sprowadzonym z zagranicy przez Esppol Trade. Z Gdyni, transportem kolejowym, część produktu zostanie przewieziona do kilku baz na terenie kraju.
20.04.2020

GK PGNiG: Ponad 42 mld zł przychodów i 1,37 mld zł zysku w 2019 roku

W 2019 roku Grupa Kapitałowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 42,02 mld zł, czyli o 2 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA wyniósł 5,5 mld zł, a zysk netto 1,37 mld zł.
12.03.2020

Exxon podniósł prognozę złoża w Gujanie do 8 mld baryłek

W poniedziałek Exxon Mobil Corp podniósł prognozę złoża w Gujanie o 2 mld baryłek. To jedno z najważniejszych złóż węglowodorów odkrytych w ostatniej dekadzie.
28.01.2020

Pierwsza ropa z Gujany płynie do Stanów Zjednoczonych

Pierwszy w historii ładunek ropy wypłynął w poniedziałek w kierunku amerykańskiego wschodniego wybrzeża – poinformował Exxon Mobil Corp. To długo oczekiwany debiut na rynku ropy malutkiego kraju z Ameryki Południowej.
21.01.2020

Pierwsza dostawa ropy z pola Johan Sverdrup gotowa do wysyłki

Pierwsza ropa pompowana z gigantycznego pola Johan Sverdrup na Morzu Północnym dotarła do Mongstad w Norwegii, gdzie zostanie przygotowana do wysyłki na rynki na całym świecie.
23.10.2019

Prezydent: dostawa LNG z USA w ramach umowy z Cheniere to ważny krok do bezpieczeństwa energetycznego

Pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG ze Stanów Zjednoczonych w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere to ważny krok na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce; historyczny moment polsko-amerykańskich stosunków gospodarczych - ocenił prezydent Andrzej Duda.
26.07.2019

Pierwsza dostawa amerykańskiego LNG z kontraktu z Cheniere Energy [foto, wideo]

PGNiG uroczyście odebrało w piątek w gazoporcie w Świnoujściu pierwszy transport amerykańskiego LNG z kontraktu długoterminowego w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere. Polskie władze podkreślają, że LNG z USA to kolejny etap budowy polskiej suwerenności energetycznej.
26.07.2019

Do Polski płynie pierwsza dostawa LNG z USA w ramach kontraktu podpisanego przez PGNiG z Cheniere

Do Polski płynie pierwsza dostawa LNG z USA w ramach kontraktu podpisanego przez PGNiG z Cheniere Marketing International – ustalił portal BiznesAlert.pl. Metanowiec Oak Spirit spodziewany jest w Świnoujściu 25 lipca. Surowiec załadował w terminalu eksportowym Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.
20.07.2019

Bułgaria otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego gazu

Bułgaria otrzymała pierwszą dostawę amerykańskiego skroplonego gazu - poinformowała w piątek bułgarska minister energetyki Temenużka Petkowa. Tankowiec z gazem zakupionym od holenderskiego dostawcy przybył do greckiego terminalu LNG koło Aten.
31.05.2019

Pływający terminal LNG Petronasu rozpoczął produkcję w nowym miejscu

Pływający terminal LNG Satu, należący do Petronasu, rozpoczął produkcję na złożu Kebabangan w pobliżu Malezji.
21.05.2019

Supplier Day dla projektów MFW Bałtyk II i Bałtyk III (foto)

Po raz pierwszy w historii polskiego rynku offshore Polenergia i Equinor (dawny Statoil) wspólnie z Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej zorganizowały „Dzień Dostawcy”. Spotkanie odbyło się 9 maja 2019 roku w Gdyni, a jego adresatem były przedsiębiorstwa zainteresowane wspólną realizacją projektów morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III.
16.05.2019

Znaczna poprawa wyników Polenergii w 2018 roku

Polenergia największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna przedstawiła skonsolidowany raport za 2018 rok. Przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom blisko 3 449 mln PLN, skorygowana EBITDA ponad 188 mln PLN, a skorygowany zysk netto prawie 35 mln PLN, co oznacza znaczną poprawę rocznych wyników całej Grupy.
07.03.2019

52. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu. Tym razem z USA (foto)

52. dostawa do Terminalu LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. We wtorek zacumował tam metanowiec Flex Rainbow. W ramach transakcji spotowej na jego pokładzie przypłynęło z USA ok. 64 tys. t skroplonego gazu ziemnego, co po regazyfikacji da ok. 90 mln m3 surowca.
12.02.2019

USA zapowiadają ogłoszenie nowych inicjatyw podczas wizyty Pompeo w Polsce

Podczas wizyty w Polsce sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo ogłosimy nowe inicjatywy, które wzmocnią zaangażowanie USA w rejonie Europy Środkowej - zapowiedział we wtorkowym komunikacie amerykański Departament Stanu.
12.02.2019

51. dostawa do Terminalu LNG w Świnoujściu (foto)

51. dostawa skroplonego gazu ziemnego do Terminalu LNG w Świnoujściu. W niedzielę zawinął tam metanowiec Al Nuaman z ok. 200 tys. m3 LNG z Kataru. To ta sama jednostka, która przybyła do świnoujskiego terminalu z pierwszym transportem surowca.
05.02.2019

50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG do terminalu w Świnoujściu (foto)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadziło w niedzielę kolejny ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. To 50. dostawa do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
27.01.2019

PGNiG: 50. dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski

W najbliższą niedzielę, 27 stycznia 2019 roku, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo sprowadzi kolejny ładunek skroplonego gazu ziemnego LNG do Polski. Będzie to już pięćdziesiąta dostawa do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu zakupiona przez PGNiG. Łączny wolumen sprowadzonego gazu skroplonego wyniesie wraz z nią ok. 5,7 mld m³ po regazyfikacji.
23.01.2019

Polenergia planuje realizację trzeciego projektu elektrowni wiatrowej na Bałtyku

Polenergia, największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna, podpisała przedwstępną umowę zbycia 50 proc. udziałów w spółce zależnej Polenergia Bałtyk I, realizującej budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW. Umowa została zawarta z Grupą Equinor.
21.12.2018

Polenergia chce dostarczyć energię z morskich farm wiatrowych najpóźniej w 2025 r.

Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskiej farmy wiatrowej nastąpi najpóźniej w 2025 roku, tj. w czasie nie dłuższym niż 120 miesięcy od dnia wejścia w życie Ustawy OZE, co miało miejsce 4 maja 2015 roku – poinformowała w komunikacie Polenergia. To jeden z czołowych deweloperów, zaangażowanych w projekt morskich farm wiatrowych zlokalizowanych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim. Jak podaje spółka, termin rozpoczęcia budowy morskich farm uzależniony jest od wejści
15.11.2018

Qatargas podpisał ważny kontrakt na dostawę LNG do Chin

Czołowa firma transportu LNG Qatargas podpisała długoletnią umowę z chińską PetroChina International na dostawę około 3,4 mln ton gazu LNG rocznie.
10.09.2018

Za pośrednictwem terminalu w Świnoujściu poddano regazyfikacji już ponad 7 mln m3 gazu skroplonego

Dla spółki Polskie LNG, będącej właścicielem i operatorem Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, wrzesień rozpoczął się pracowicie. Firma przystąpiła do Organizacji Portów Bałtyckich, do gazoportu wpłynęła 40. dostawa LNG, a ponadto w ostatnich dniach załadowano skroplonym gazem ziemnym 3000. autocysternę. Ruch w ramach Terminalu z roku na rok rośnie, a w wyniku zaplanowanej na najbliższe lata rozbudowy zwiększy się nie tylko przepustowość instalacji, ale też na regionalnym rynku udostępnione zostaną nowe
07.09.2018

PGNiG podpisało umowy ws. dostaw amerykańskiego LNG

PGNiG podpisało porozumienia z firmami Venture Global LNG i Port Arthur LNG, spółką zależną Sempra LNG & Midstream, ws. podstawowych warunków umowy długoterminowej na dostawy gazu skroplonego z USA.
27.06.2018

PGNiG przeznaczy ok. 1,5 mld zł na poszukiwanie i wydobycie krajowe w 2018 r.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje przeznaczyć w tym roku ok. 1,5 mld zł na poszukiwanie i wydobycie krajowe – dwukrotnie więcej niż w 2017 roku – podał prezes PGNiG Piotr Woźniak podczas 12. Polskiego Kongresu Naftowców i Gazowników w Krakowie.
17.05.2018

Torf po raz pierwszy w Porcie Elbląg. Przypłynął z obwodu kaliningradzkiego

Torf w Porcie Elbląg. Historyczna pierwsza dostawa z obwodu kaliningradzkiego trafiła tam w poniedziałek na zamówienie firmy z Pasłęka. Jak poinformował portal portel.pl Arkadiusz Zgliński, dyrektor Zarządu Portu Morskiego Elbląg, w piątek spodziewana jest kolejna barka z torfem.
03.05.2018

Kurtyka: Gaz System podpisał listy intencyjne z amerykańskimi operatorami

Gaz System podpisał w USA listy intencyjne z amerykańskimi operatorami - poinformował w czwartek PAP wiceminister energii Michał Kurtyka. Jak dodał, to kolejny etap zacieśniania polsko- amerykańskiej współpracy na rynku gazu.
23.03.2018

PGNiG: 6,58 mld zł EBITDA, 2,92 mld zł zysku netto w 2017 r. – najwyższe wyniki w historii

Zysk netto Grupy Kapitałowej PGNiG w 2017 roku zwiększył się o 24 proc. Wynik EBITDA jest o 10 proc. lepszy niż rok wcześniej. EBIT wzrósł o 16 proc. do 3,91 mld zł. Przychody Grupy wzrosły rok do roku o 8 proc. do poziomu 35,86 mld zł.
14.03.2018

Żurawski vel Grajewski: To był rok wdrażania postanowień rozstrzygających o bezpieczeństwie wojskowym

Przede wszystkim był to rok wdrażania postanowień rozstrzygających o bezpieczeństwie wojskowym Polski – mówił PAP politolog prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, podsumowując mijający rok w polskiej polityce zagranicznej. Dodał, że od stycznia rozpoczęto rozmieszczanie wzmocnienia wojskowego na wschodniej flance NATO, w tym w Polsce.
28.12.2017

„FT”: Brytyjskie domy będą ogrzewane rosyjskim gazem

Na początku 2018 roku do brytyjskich domów trafi rosyjski gaz z terminala skroplonego gazu LNG Jamał - poinformował w czwartek "Financial Times". Dziennik zaznaczył, że taki wybór dostawcy może wzbudzić niepokój o przyszłą politykę Londynu wobec Moskwy.
14.12.2017

Szef MSZ udaje się do Houston w USA - otworzy nowy konsulat generalny RP

Otwarcie nowego Konsulatu Generalnego RP oraz rozmowy z przedstawicielami władz lokalnych i amerykańskiego biznesu - to główne cele wizyty, którą szef MSZ Witold Waszczykowski złoży w ten weekend w Houston, w USA. Minister odwiedzi też terminal LNG, z którego płynie gaz do Polski.
14.12.2017

Pierwsza dostawa LNG z terminalu Jamał już w tym tygodniu

Pierwsza dostawa gazu LNG z rosyjskiego terminalu Jamał LNG ma zostać wysłana 8 grudnia, za pomocą nowoczesnego tankowca – Christophe de Margerie.
05.12.2017

PKN Orlen kupił 90 tys. ton ropy naftowej z Kazachstanu

PKN Orlen kupił, w formule spot, 90 tys. ton kazachskiej ropy naftowej typu CPC - Caspian Pipeline Consortium. Tankowiec z surowcem, który wyruszył ostatnio z portu w Noworosyjsku, spodziewany jest w Gdańsku na początku grudnia.
17.11.2017

PGNiG spodziewa się podwojenia sprzedaży gazu Ukraińcom

Wiceprezes ds. handlowych PGNiG Maciej Woźniak spodziewa się na koniec roku podwojenia zeszłorocznego wolumenu sprzedaży gazu na Ukrainę.
13.11.2017

Tankowiec St. Helen z 600 000 baryłek amerykańskiej ropy dla Grupy LOTOS. Historyczny zakup

Historyczny zakup Grupy LOTOS. W czwartek rano do Naftoportu przypłynęła pierwsza dostawa ropy ze Stanów Zjednoczonych dla tej spółki. To ładunek ważny dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.
09.11.2017

Do Gdańska po raz pierwszy przypłynęła amerykańska ropa dla LOTOS-u. Historyczny ładunek zapełniłby ponad 3 000 autocystern (foto, wideo)

Historyczny zakup Grupy LOTOS. W czwartek rano do Naftoportu przypłynęła pierwsza dostawa ropy ze Stanów Zjednoczonych dla tej spółki. To ładunek ważny dla całej Europy Środkowej i Wschodniej.
09.11.2017

Tankowiec z USA dostarczył ropę dla PKN Orlen (wideo)

Do portu w Gdańsku dopłynął tankowiec Almi Explorer z blisko 100 tys. ton ropy naftowej WTI z USA, która zostanie skierowana do przerobu w rafinerii PKN Orlen w Płocku, największym tego typu kompleksie w Polsce. Surowiec trafi tam rurociągiem, po wyładunku w Naftoporcie.
31.10.2017

Pierwsza dostawa LNG z Murmańska do Chin

Rosyjski terminal Jamał-LNG położony w Murmańsku wysłał swoją pierwszą dostawę do chińskiego odbiorcy.
28.10.2017

Rekordowe wyniki Grupy LOTOS S.A. za 3 kwartał 2017 r.

Trzeci kwartał br. upłynął pod znakiem dalszej znaczącej poprawy wyników operacyjnych i finansowych LOTOSU. Spółka zwiększyła przychody i zyski, istotnie obniżyła zadłużenie. Konsekwentnie wdraża strategię stabilnego i bezpiecznego rozwoju na lata 2017 – 2022, podejmując kolejne działania, m. in. na rzecz dywersyfikacji źródeł surowców, realizacji innowacyjnych projektów, w tym w obszarze badań nad biopaliwami 2. i 3. generacji, technologiami wodorowymi oraz elektromobilności. We wrześniu br. LOTOS zadeklarował, że wybuduje dwan
26.10.2017

Prezydent w West Point: Przywództwo USA potrzebne dziś tak, jak podczas obu wojen światowych i zimnej wojny

Dzisiaj amerykańskie przywództwo jest tak potrzebne, jak było w czasie dwóch wojen światowych i podczas zimnej wojny – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do kadetów w West Point. Wskazał na Rosję jako kraj, który nie pomaga rozwiązać światowych kryzysów, za to „eksportuje polityczną korupcję”.
22.09.2017

Prezydent w West Point: liczymy na rozwój współpracy z USA w kwestii gazu LNG

Polska liczy na rozwój współpracy z USA w dziedzinie dostaw gazu LNG. Planuje stać się regionalnym ośrodkiem dla amerykańskiego gazu i jako taki stanowić alternatywę dla Środkowej Europy – powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z kadetami w West Point.
21.09.2017

Stępień: umowę z Energinetem chcemy podpisać jak najszybciej

Umowę z duńskim Energinetem dotyczącą budowy i eksploatacji gazociągu Baltic Pipe chcemy wynegocjować i podpisać w przyszłym roku – powiedział w rozmowie z PAP prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. Dodał, że jest wola obu stron, by tak się stało.
08.09.2017

LOTOS przerobi ropę naftową z Kanady

2 września LOTOS odebrał w Naftoporcie ładunek ropy naftowej Hibernia z Kanady. 100 tys. t surowca (blisko 700 tys. baryłek) przetransportował tankowiec Minerva Lisa. Ok. 25% wolumenu ropy naftowej przerabianej w gdańskiej rafinerii LOTOS pochodzi z kierunku innego niż wschodni.
04.09.2017

Na Litwę dotarła pierwsza dostawa amerykańskiego LNG

Do Kłajpedy, litewskiego portu nad Bałtykiem, wpłynął w poniedziałek zbiornikowiec ze skroplonym gazem ziemnym (LNG) ze Stanów Zjednoczonych. To pierwsza dostawa amerykańskiego gazu do krajów bałtyckich i jedna z pierwszych do Europy Wschodniej.
21.08.2017

Na Litwę płynie pierwsza dostawa LNG z Nigerii

Litwini czekają na pierwszą dostawę LNG z Nigerii – poinformował portal biznesalert.pl. Ładunek ma dotrzeć do terminala FSRU w Kłajpedzie na początku sierpnia. 140 m3 gazu od amerykańskiego Koch Supply & Trading kupiła litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas.
27.07.2017

Dłuższy kontrakt na LNG z USA: Polska ma atuty w oczach Amerykanów

Kilkuletni kontrakt na dostawy LNG do Polski może być korzystny zarówno dla eksporterów z USA jak i dla nas. Zaletami polskiego rynku jest wiarygodność działających na nim podmiotów i realna chęć dywersyfikacji źródeł gazu – powiedział PAP trader, znający realia globalnego rynku LNG.
11.07.2017

Naimski: w kwestii dostaw LNG interesy Polski i USA są zbieżne

Dostawy LNG z USA to realizacja polskiej strategii i polskich interesów - ocenił pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak dodał, w tej chwili te interesy są zbieżne z interesami Stanów Zjednoczonych.
07.07.2017

Ekspert: polsko - amerykańska wspólpraca gazowa niepokoi Rosję

Jest zielone światło ze strony amerykańskiej administracji na szeroki eksport amerykańskiego gazu do Polski i krajów regionu - powiedział PAP ekspert rynku Piotr Maciążek. Jego zdaniem, to już nie tylko projekt biznesowy, ale i polityczny, który budzi zaniepokojenie Rosji.
06.07.2017

Trump: Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom w zdywersyfikowaniu dostawców energii

Ameryka jest gotowa pomóc Polsce i innym krajom europejskim w zdywersyfikowaniu dostawców energii - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump. "Mocno popieramy inicjatywę Trójmorza" - dodał Trump.
06.07.2017

Prezydent: chciałbym, aby amerykańska firma zapewniła dostawy gazu skroplonego do Polski

Chciałbym, żeby w perspektywie była długofalowa umowa z jakąś amerykańską firmą, która zapewni dostawy gazu skroplonego do Polski - powiedział w czwartek w Polskim Radiu prezydent Andrzej Duda.
06.07.2017

Prezydent: Mam konkretne tematy rozmów z Trumpem - to bezpieczeństwo energetyczne i tarcza antyrakietowa

Mam bardzo konkretne tematy do rozmowy z prezydentem Donaldem Trumpem; jest wśród nich m.in. kwestia bezpieczeństwa energetycznego, tarczy antyrakietowej i obecności wojsk Stanów Zjednoczonych - zapowiedział w wywiadzie dla PAP prezydent Andrzej Duda.
05.07.2017

Wizyta Trumpa. Polska ma ujemny bilans handlowy z USA

Wartość polskiego eksportu do USA wyniosła w 2016 r. 4,8 mld dol., a import z USA do Polski był na poziomie 5,6 mld dol. USA były w 2016 r. naszym 12. partnerem w eksporcie i 8. w imporcie. W relacjach biznesowych "czynnikiem ryzyka ograniczającym zaufanie do rynku" są wizy dla Polaków.
04.07.2017

Doradca Trumpa: w Warszawie prezydent USA będzie promował eksport gazu

Prezydent USA Donald Trump podczas wizyty w Warszawie w przyszłym tygodniu planuje promować eksport amerykańskiego gazu - poinformował główny doradca ekonomiczny Trumpa Gary Cohn, cytowany w środę przez agencję Reutera.
28.06.2017

Na Litwę popłynie pierwsze LNG z USA

Litwa zamówiła pierwszą dostawę LNG z USA – poinformował portal The Baltic Course, cytowany przez biznesalert.pl. Umowę w tej sprawie litewska spółka Lietuvos Duju Tiekimas (LDT) podpisała z amerykańskim Cheniere Marketing International. Pierwsza dostawa gazu powinna przypłynąć na Litwę w połowie sierpnia.
27.06.2017

Prezes PGNiG o LNG: chcemy mieć dobrze zdywersyfikowany portfel dostawców

Chcemy mieć dobrze zdywersyfikowany portfel dostawców w podziale na rynek gazu sieciowego i gazu LNG - podkreślił prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Piotr Woźniak.
12.06.2017

Amerykański dostawca LNG liczy na rozwijanie relacji z Polską i regionem

Mamy nadzieję na dalsze rozwijanie relacji z PGNiG i krajami regionu Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział wiceprezes amerykańskiej firmy Cheniere, Andrew Walker, przy okazji pierwszej dostawy amerykańskiego LNG do Polski. Cheniere jest dostawcą surowca.
08.06.2017

Historyczna dostawa gazu do Polski. PGNiG odebrało amerykańskie LNG

Gaz skroplony od Cheniere Energy dotarł do Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. To pierwsza taka dostawa do Europy Środkowo-Wschodniej. PGNiG zapowiada kolejne umowy typu spot.
08.06.2017

Piotr Naimski: Polska praktykuje zróżnicowanie źródeł energii

Polska nie tylko dyskutuje o dywersyfikacji energii, ale również praktykuje zróżnicowanie energii - oświadczył dr Piotr Naimski podczas konferencji pozarządowej organizacji "Atlantic Council" (Rada Atlantycka), jaka odbyła się w środę w Waszyngtonie.
08.06.2017

Gazowiec z pierwszym amerykańskim LNG stoi na redzie w Świnoujściu

Gazowiec Clean Ocean z pierwszym ładunkiem amerykańskiego gazu LNG do Polski stoi na redzie portu w Świnoujściu - poinformował PAP Urząd Morski w Szczecinie. W czwartek, w pobliżu terminala LNG w Świnoujściu, odbędzie się oficjalne powitanie statku.
07.06.2017

PGNiG chce podpisać kontrakt na LNG ze Stanami Zjednoczonymi

W mediach nie brak doniesień o potencjalnym podpisaniu kontraktu średnioterminowego między PGNiG a Stanami Zjednoczonymi.
10.05.2017

Chiny odebrały pierwszy ładunek LNG z Kataru

Pierwsza dostawa gazu LNG z Qatargasu trafiła do terminalu Yuedong LNG w Chinach, najnowszego gazoportu w Chinach.
04.05.2017

Sadurska: kontrakt na dostawę LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego

Zawarcie kontraktu na dostawę gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych to dobra informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – zaznaczyła w piątek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.
28.04.2017

Morawiecki: gaz ze Stanów Zjednoczonych wynegocjowany po bardzo dobrych cenach

Gaz LNG, który przypłynie do Polski ze Stanów Zjednoczonych, jest wynegocjowany po bardzo dobrych cenach – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki dziennikarzom w piątek w Świnoujściu (zachodniopomorskie).
28.04.2017

PGNiG: pierwszy gazowiec z amerykańskim LNG przypłynie w czerwcu do Świnoujścia

W połowie czerwca do terminala LNG w Świnoujściu przypłynie gazowiec z amerykańskim LNG - poinformował w czwartek na konferencji wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak. To pierwsza dostawa skroplonego gazu z USA nie tylko do Polski, ale Europy Północnej.
27.04.2017

Ekspert: umowa na dostawę amerykańskiego LNG do Polski to kolejna jaskółka zmian na rynku gazu

Umowy na jednorazową dostawę amerykańskiego LNG do Polski, to kolejna jaskółka zmian na rynku gazu w Europie Środkowo-Wschodniej, możliwa dzięki aktywnej działalności PGNiG i polskiego rządu – ocenił w czwartek ekspert Instytutu Jagiellońskiego Wojciech Jakóbik.
27.04.2017

Małecki: umowa na LNG z USA kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski

Umowa na dostawę LNG z USA do Polskie jest kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, a tym samym bezpieczeństwa państwa - ocenił w rozmowie z PAP były szef Agencji Wywiadu, ekspert Fundacji Kazimierza Pułaskiego Grzegorz Małecki.
27.04.2017

Kurtyka ME: dostawy amerykańskiego LNG to przełom

Kontrakt na dostawy amerykańskiego LNG do terminala w Świnoujściu ma charakter przełomowy. Po raz pierwszy amerykański gaz zaczął być konkurencyjny w tej części Europy - ocenił w rozmowie z PAP wiceminister energii Michał Kurtyka.
27.04.2017

Morawiecki: gaz z USA buduje naszą pozycję negocjacyjną z Rosją

Gaz z USA buduje naszą pozycję negocjacyjną z Rosją, kończy dyktat cenowy Rosji, ale także otwiera możliwości reeksportu LNG – poinformował w czwartek wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania PAP.
27.04.2017

PKN Orlen przedłużył z Saudi Aramco umowę na dostawy ropy do końca 2017 r.

PKN Orlen przedłużył do końca 2017 r. kontrakt na dostawy saudyjskiej ropy naftowej dla grupy kapitałowej tej spółki, zawarty w maju tego roku z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie – poinformował w środę płocki koncern.
02.11.2016

Irańska delegacja gości w Trójmieście. Będzie współpraca ze stocznią Nauta (wideo)

Trwa wizyta irańskich przedstawicieli w Trójmieście. Goście z Bliskiego Wschodu rozmawiali między innymi z przedstawicielami stoczni Nauta. Jak udało nam się dowiedzieć – doszło do zawarcia porozumienia w sprawie budowy lub remontu jednostki dla irańskiego armatora.
28.07.2016

Nowy terminal LNG z Dunkierki po raz pierwszy przyjął gazowiec (wideo)

Gazowiec Madrid Spirit został pierwszą jednostką, która zawinęła do terminalu LNG we francuskiej Dunkierce. Statek na pokładzie przywiózł 130 tys. m3 gazu LNG pochodzącego z nigeryjskiego Bonny.
20.07.2016

Olbrzymi tankowiec z irańską ropą zawinie do gdańskiego portu

W drodze do Portu Gdańsk znajduje się tankowiec Atlantas. Jednostka na pokładzie przewozi 2 mln baryłek irańskiej ropy z terminalu eksportowego Kharg Island w Iranie. To pierwsza dostawa do Polski od momentu zniesienia sankcji z tego kraju.
03.07.2016

W piątek w terminalu LNG pierwsza dostawa komercyjnego gazu skroplonego

W najbliższy piątek do terminala LNG w Świnoujściu ma wpłynąć pierwszy statek z komercyjnym ładunkiem gazu skroplonego. Statek "Al-Nuaman" dostarczy w ramach długoterminowej umowy z Qatargas 206 tys. metrów sześciennych LNG - poinformowało PGNiG.
16.06.2016

Zmiany w prawie celnym - Unijny Kodeks Celny

Z dniem 1 maja 2016 r. wszedł w życie Unijny Kodeks Celny, który zastąpił Wspólnotowy Kodeks Celny ustanowiony rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr 2913/92 z dnia 12 października 1992 r. Za ratio legis przedmiotowej nowelizacji przepisów prawa celnego wskazuje się uproszczenie i przyśpieszenie operacji celnych, a także uszczelnienie całego systemu celnego Unii Europejskiej. Powyższe ma zostać zrealizowane poprzez informatyzację obrotu celnego w każdym kraju członkowskim Unii Europejskiej, przy czym, docelowo Unia Eur
10.05.2016

PKN Orlen podpisał kontrakt z Saudi Aramco na dostawę ropy naftowej

PKN Orlen podpisał z Saudi Aramco, jednym z największych koncernów wydobywczych na świecie, umowę na dostawy ok. 200 tys. ton ropy naftowej miesięcznie. Saudyjski surowiec będzie trafiał do rafinerii grupy PKN Orlen w Polsce, Czechach i na Litwie.
09.05.2016

Pierwsza dostawa przesyłki na tankowiec za pomocą drona

Maersk Tankers zakończył pierwsze testy wykorzystania dronów do transportu przesyłek na statek znajdujący się na morzu. Firma chce sprawdzić, czy te urządzenia mogą stać się częścią łańcucha dostaw.
09.03.2016

16 lipiec – ważna data dla terminala LNG w Świnoujściu

Już wiadomo, kiedy odbędzie się komercyjna dostawa LNG do Świnoujścia. Jan Chadam, prezes Polskiego LNG, podczas posiedzenia sejmowej Komisji ds. energii i skarbu państwa, zapewnił, że odbędzie się ona 16 lipca tego roku.
25.02.2016

Al Nuaman z drugim transportem już w Świnoujściu

8 lutego 2016 roku przypłynął do Świnoujścia statek Al Nuaman z drugim transportem skroplonego gazu ziemnego (LNG) na rozruch terminalu LNG w Świnoujściu.
08.02.2016

W Świnoujściu rozpoczęły się testy gazoportu

Umożliwiła to pierwsza dostawa gazu, która w piątek wpłynęła do terminalu. Rozładunek postępuje zgodnie z harmonogramem. Schłodzono rurociągi, pierwsze LNG jest już podawane do zbiorników LNG. Instalacja w czerwcu 2016 roku zacznie komercyjną działalność. Spółka Polskie LNG prowadzi rozmowy z kolejnymi, po PGNiG, odbiorcami gazu. Dzięki uruchomieniu terminalu polski rynek gazu będzie bardziej zdywersyfikowany. Skorzystać mogą także pozostałe państwa regionu.
15.12.2015

Pierwsza dostawa LNG z Kataru dotarła do Polski

Statek z pierwszym transportem skroplonego gazu ziemnego przypłynął 11 grudnia br. do terminalu LNG w Świnoujściu. Dostawcą surowca jest Qatargas Operating Company Limited. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pośredniczy w dostawie w ramach umowy z Polskim LNG, które jest odbiorcą surowca przeznaczonego do uruchomienia instalacji.
13.12.2015

Pierwszy metanowiec w Świnoujściu już w piątek

W piątek do Świnoujścia przypłynie 300-metrowy metanowiec z 200 tys. metrów sześciennych LNG pod pokładem. Gaz będzie przeznaczony do rozruchu terminalu.
07.12.2015

Katarski gaz przypłynie do gazoportu jeszcze w tym roku

Spółka Polskie LNG, która odpowiada za budowę i rozruch gazoportu w Świnoujściu, zakontraktowała pierwsze zamówienie na dostawę gazu. Kontrakt dotyczy 200 tys. metrów sześciennych surowca, a dostawa będzie miała miejsce w IV kwartale 2015 roku. Skroplony gaz ziemny dostarczy firma Qatargas, największy producent na świecie. Pośrednikiem w transakcji będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.
17.09.2015

Posiadają największą flotę metanowców na świecie. Dostarczą gaz do Świnoujścia

Gaz potrzebny jest do rozruchu terminalu w Świnoujściu dostarczy największy producent LNG na świecie oraz operator największej floty metanowców - firma Qatargas. Specjaliści są zdania, że Polska wybrała renomowaną firmę i być może ta pierwsza dostawa zaowocuje kontrkatem z katarską firmą w przyszłości.
16.09.2015

Zakończono negocjacje z wykonawcą terminalu LNG

Zakończenie budowy i pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego w tym roku, brak zwiększenia wynagrodzenia, wyższe kary umowne oraz większa odpowiedzialność wykonawcy. Polskie LNG i konsorcjum będące wykonawcą terminalu LNG w Świnoujściu, sfinalizowali negocjacje w zakresie zakończenia inwestycji.
09.09.2015

Litewski terminal nie będzie konkurencją dla polskiego

Projekty terminali LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie mają zupełnie inny charakter i skalę i nie nadają się do prostego porównania - ocenia Instytut Jagielloński. Według najnowszego raportu Instytutu, litewski terminal będzie miał znaczenie najwyżej regionalne.
06.10.2014

Pierwsza dostawa ryb dla chłodni PAOP

19 września 2014 roku, przy Nabrzeżu WOC I zacumował chłodniowiec "Silver Bergen".
22.09.2014

Terminal LNG: Pierwsza dostawa gazu na pewno w 2014 r.

– Termin oddania do użytku terminalu na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu opóźni się nieznacznie, a pierwszy statek powinien przybyć do portu między 1 lipca a 31 grudnia 2014 r. – poinformował, cytowany przez "Parkiet", Rafał Wardziński, prezes Polskiego LNG.
05.02.2013

Ile spóźnienia przy budowie terminalu LNG?

- Uśrednione opóźnienie szacujemy na 2-4 miesięcy – poinformowało Polskie LNG spółka odpowiedzialna za budowę terminala gazowego w Świnoujściu. Jednak jeden z elementów ma już roczne opóźnienie. Rafał Wardziński, prezes spółki jest jednak przekonany, że terminal zostanie oddany do użytku zgodnie z planem, w połowie 2014 roku.
14.12.2012

Dziękujemy za wysłane grafiki.