• <
mewo_2022

Do Portu Świnoujście dotarła pierwsza dostawa węgla z RPA dla polskiej energetyki

gm

29.07.2022 04:27 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Do Portu Świnoujście dotarła pierwsza dostawa węgla z RPA dla polskiej energetyki

Partnerzy portalu

Do Portu Świnoujście dotarła pierwsza dostawa węgla z RPA dla polskiej energetyki - GospodarkaMorska.pl

Port Świnoujście przyjął pierwszą dostawę węgla z RPA. Statek zacumowany przy Nabrzeżu Górników w środę dostarczył do Polski około 58 tys. ton węgla dla Polskiej Grupy Energetycznej.

"Jest to pierwsza z tej serii dostaw, które zostały zakontraktowane przez Polską Grupę Energetyczną. Jesteśmy do tego bardzo przygotowani, biorąc pod uwagę dostępność miejsc składowych w porcie" – przekazał w rozmowie z PAP prezes zarządu spółki OT Port Świnoujście Karol Bowżyk.

Jak dodał "od sierpnia spodziewamy się kolejnych dostaw. Nasza zdolności przy jednym nabrzeżu dedykowanym do obsługi węgla wynosi minimum 200 tysięcy ton miesięcznie, czyli 3-4 statki".

Jak informuje OT Port Świnoujście zabezpieczono już m.in. transport, możliwości przeładunkowe oraz niezbędny teren do składowania węgla. Kolejne dostawy spodziewane są również z Kolumbii i Indonezji.

Jak informował w piątek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski "na ten rok zakontraktowanych jest 10,5 mln ton węgla, który ma przypłynąć do Polskich portów, ale udało się wygospodarować dodatkowe 4,5 mln ton zdolności przeładunkowych".

Najwięcej surowca zakontraktowano do portu w Gdańsku i do portu Szczecin-Świnoujście.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.