• <
urząd_morski_gdynia_2021

Sadurska: kontrakt na dostawę LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Sadurska: kontrakt na dostawę LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego
Sadurska: kontrakt na dostawę LNG z USA korzystny dla bezpieczeństwa energetycznego - GospodarkaMorska.pl

pc

28.04.2017 Źródło: PAP

Zawarcie kontraktu na dostawę gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych to dobra informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski – zaznaczyła w piątek szefowa kancelarii prezydenta Małgorzata Sadurska.

W połowie czerwca do terminala LNG w Świnoujściu przypłynie gazowiec z amerykańskim LNG. To pierwsza dostawa skroplonego gazu z USA nie tylko do Polski, ale Europy Północnej. Dotąd amerykańskie LNG trafiało wyłącznie na rynki Europy Południowej m.in. Hiszpanii i Turcji.

– To jest duża zmiana i dobra informacja z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski. To pierwsza taka dostawa skroplonego gazu, która w czerwcu dotrze do terminala w Świnoujściu. To jest to, na czym Polsce bardzo zależało. To jest kolejny kanał dywersyfikacji dostaw gazu – mówiła w piątek Sadurska w TVP.

Jej zdaniem, nowe kanały dostaw gazu wzmocnią pozycję negocjacyjną Polski z Rosją. – Mając tego typu nowe kanały, z których będziemy otrzymywać gaz, Polska usiądzie do stołu negocjacyjnego z Rosją nie z takim przymusem przyjmowania wszystkiego, co dają, tylko pokazaniem, że możemy dyskutować na zasadach partnerskich, a nie brać tylko to, co nam każą – przekonywała.

Sadurska była także dopytywana o wizytę prezydenta Andrzeja Dudy w Meksyku. Oceniła, że wizyta była bardzo ważna nie tylko pod względem politycznym, ale także gospodarczym.

Zwróciła uwagę, że prezydent spotkał się m.in. z przedstawicielami polskich firm, które chcą inwestować w Meksyku, ale również z meksykańskim firmami, które już inwestują w Polsce. Przypomniała, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu uruchomiła Zagraniczne Biuro Handlowe w Meksyku. – Ma ona na celu tworzyć dobry klimat, promować Polskę, gdzie można dobrze zainwestować, gdzie można tworzyć miejsca pracy, ale również stwarzać polskim przedsiębiorcom możliwość inwestowania w Meksyku – zaznaczyła Małgorzata Sadurska.

Jak podkreśliła, Ministerstwo Rozwoju wytypowało Meksyk jako pięć nowych rynków do ekspansji gospodarczej Polski. – Rynek UE jest już rynkiem nasyconym, trzeba szukać nowych miejsc – dodała.

Dopytywana, jakie gałęzi polskiej gospodarki mogą być atrakcyjne dla Meksyku, wskazała na: elektromobilność, biotechnologię, farmację, ekoenergię.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.