• <
urząd_morski_gdynia_2021

Morawiecki: tunel pod Świną powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to procedury

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Morawiecki: tunel pod Świną powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to procedury
Morawiecki: tunel pod Świną powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to procedury - GospodarkaMorska.pl

pc

28.04.2017 Źródło: własne

Tunel pod Świną pomoże zintegrować Pomorze Zachodnie z resztą Polski. Ta inwestycja powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to procedury i proces budowlany – zapewnił w piątek w Świnoujściu wicepremier Mateusz Morawiecki.

W piątek w Świnoujściu prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz i p.o. dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych Przemysław Gorgol podpisali umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych budowy tunelu pod cieśniną Świna, czyli między wyspami Wolin i Uznam.

W uroczystości podpisania wzięli także udział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński (PiS).

Morawiecki wskazał, że wybudowanie tunelu pomoże zintegrować Zachodnie Pomorze z resztą Polski. Dodał, że będzie to ważne dla rozwoju gospodarczego, społecznego, turystycznego, międzyludzkiego, a zarówno Świnoujście jak i Szczecin będą mogły się zupełnie inaczej rozwijać.

Morawiecki podkreślił, że budowa tego tunelu jest dobrze zaplanowana. – Mamy konkretne nie tylko plany, ale mamy również wszystkie plany rezerwowe. W sytuacji jeżeli okazałoby się, że jakiekolwiek sposoby finansowania zawodzą, mamy zapewnione finansowanie innego typu po to, żeby państwo polskie rzeczywiście pokazało tutaj, że jest państwem poważnym – wskazał wicepremier.

– Tworzymy państwo poważne, nie państwo papierowe – zadeklarował.

Morawiecki powiedział, że mieszkańcy, korzystając dotychczas z promu, tracili kilkanaście dni rocznie, oczekując na niego. – Zdecydowanie nam to nie odpowiada – podkreślił.

Jak zapewnił, „ta inwestycja powstanie”. – Powstanie tak szybko, jak tylko pozwolą na to już przeanalizowane przez nas procedury i proces budowlany. Nie pozwolimy na to, żeby ona była odsuwana ad Kalendas Graecas, żeby poszczególne etapy były powstrzymywane – wskazał.

– To jest znak firmowy naszej strategii rozwoju odpowiedzialnego, że chcemy, żeby ten rozwój był oparty o trwałe podstawy również w takich miastach jak Świnoujście – podsumował.

Źródło:
własne
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.