• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Pierwsza dostawa przesyłki na tankowiec za pomocą drona

09.03.2016 08:35 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Pierwsza dostawa przesyłki na tankowiec za pomocą drona

Partnerzy portalu

Pierwsza dostawa przesyłki na tankowiec za pomocą drona - GospodarkaMorska.pl

Maersk Tankers zakończył pierwsze testy wykorzystania dronów do transportu przesyłek na statek znajdujący się na morzu.  Firma chce sprawdzić, czy te urządzenia mogą stać się częścią łańcucha dostaw.

Pierwsza dostawa przy pomocy drona miała miejsce w pobliżu Kalundborg w Danii. Dron miał dostarczyć małą paczkę do jednego z tankowców. Ze względu na warunki atmosferyczne nie można było uruchomić urządzenia z brzegu, jak planowano, udało się to z pobliskiego holownika. Dron upuścił paczkę na pokład z wysokości 5 metrów.

Maersk Tankers ma nadzieję, że za pomocą dronów może znacznie obniżyć koszt dostawy małych paczek wypełnionych np. częściami zamiennymi czy środkami medycznymi.

Koszty dostawy przesyłek tranportowanych barkami oscylują średnio między 1000 dol. a 3000 dol. Trzy razy do roku zachodzi potrzeba organizowania takich dostaw na statek. Roczny koszt obsługi barki do transportu wzrasta więc od 3 tys. dol. do 9 tys. dol. Jeśli wziąć pod uwagę, że Maersk Tankers ma około 100 statków w eksploatacji, potencjalne oszczędności mogą być znaczące.

Drony wykorzystany w testach został dostarczony przez francuską firmę Xamen.

Dziękujemy za wysłane grafiki.