• <
nauta_2024

Polenergia planuje realizację trzeciego projektu elektrowni wiatrowej na Bałtyku

pc/polenergia.pl

21.12.2018 01:24 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polenergia planuje realizację trzeciego projektu elektrowni wiatrowej na Bałtyku

Partnerzy portalu

Polenergia planuje realizację trzeciego projektu elektrowni wiatrowej na Bałtyku - GospodarkaMorska.pl

Polenergia, największa polska prywatna, pionowo zintegrowana grupa energetyczna, podpisała przedwstępną umowę zbycia 50 proc. udziałów w spółce zależnej Polenergia Bałtyk I, realizującej budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy do 1560 MW. Umowa została zawarta z Grupą Equinor.

Polenergia Bałtyk I będzie trzecim projektem realizowanym wspólnie przez Polenergię i Equinor. Transakcja jest realizacją opcji na zakup 50 proc. udziałów w spółce Polenergia Bałtyk I udzielonej Equinor w maju 2018 roku.

Projekt Polenergia Bałtyk I jest na wczesnym etapie realizacji. Dysponuje już decyzją na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp o mocy do 1560 MW. Projekt ten znajduje na granicy Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej na wysokości gminy miejskiej Łeba w województwie pomorskim. Położny jest w odległości 81 km od portu w Łebie, na wodach o głębokości 25-35 metrów. Trwające od blisko 2 lat kampanie pomiarowe wiatru na Morzu Bałtyckim potwierdziły znakomite warunki wietrzne. Oznacza to bardziej efektywne wykorzystanie energii wiatru oraz zmniejszenie zużycia urządzeń, co czyni z morskich farm wiatrowych stabilne źródło energii odnawialnej.

Polenergia jako pierwszy i jedyny podmiot w Polsce dysponuje już dwiema prawomocnymi decyzjami środowiskowymi dla MFW Bałtyk II Sp. z o.o. i MFW Bałtyk III Sp. z o.o. oraz podpisaną umową przyłączeniową, które umożliwiają prowadzenie prac nad projektami technicznymi dwóch morskich farm wiatrowych o planowanej łącznej mocy do 1200 MW. Zgodnie z nowym harmonogramem prac, pierwsza dostawa energii elektrycznej z morskich farm wiatrowych nastąpi do 2025 roku. Termin rozpoczęcia budowy morskich farm wiatrowych uzależniony jest od wejścia w życie stosownego systemu regulacyjnego.

Farmy wiatrowe Polenergii są strategiczną inwestycją, która pozwoli nie tylko spółce, ale przede wszystkim polskiej gospodarce uzyskać szereg istotnych korzyści ekonomicznych. Z wyliczeń ekspertów wynika, że rozwój do 2030 roku morskiej energetyki wiatrowej w Polsce na poziomie 6000 MW może przyczynić się do powstania 77 tysięcy nowych miejsc pracy. Krajowe przedsiębiorstwa bezpośrednio lub pośrednio będą mogły ubiegać się o kontrakty na realizację fundamentów, wież, kabli, morskich stacji transformatorowych, usług budowlanych, a także potencjalnie produkcji rotorów czy też dostawy statków.

Obecnie w Europie moc działających morskich farm wiatrowych przekracza już 15 000 MW. Eksperci szacują, że w 2030 roku możliwe będzie osiągnie poziomu od 50 000 do 70 000 MW, wliczając w to potencjał polskiego Bałtyku na poziomie 8 000 MW.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.