• <

Wynik wyszukiwania - "medycy" - Wiadomości

Mercy Ships zbuduje najnowocześniejszy statek szpitalny przy wsparciu MSC

Dzięki darowiznom i wsparciu międzynarodowym instytucja pomocowa Mercy Ships zbuduje kolejny statek, którego zadaniem będzie niesienie pomocy medycznej potrzebującym w Afryce Subsaharyjskiej.
26.04.2024

Dzień Kierowcy Zawodowego z udziałem gdyńskich terminali

W Gdyni odbędą się, 10 maja, obchody Międzynarodowego Dnia Kierowcy Zawodowego. To odbywające się od 2016 roku wydarzenie powstało z inicjatywy dwóch podmiotów, Organizacji Kierowców Zawodowych (UICR) oraz Organizacji Przewoźników Drogowych (IRU). Jego celem jest m.in. podkreślenie pracy kierowców i jej znaczenia dla gospodarki. Z tej okazji odbędą się bezpłatne badania zdrowotne sponsorowane przez gdyńskie terminale portowe.
22.04.2024

Odpady rybne to mit. Przetwórstwa dostarczają jakościowy surowiec w procesie tworzenia kolagenu

Skóra ryb, często traktowana jako odpad uboczny przemysłu rybnego, skrywa w sobie ogromny potencjał i staje się coraz bardziej cennym surowcem w wielu branżach. Przetwarzanie skór z ryb to ciekawy proces, który przekształca pozornie bezużyteczny materiał w wartościowe produkty o szerokim zastosowaniu.
10.04.2024

Z kanału portowego w Gdańsku wyłowiono ciało mężczyzny

W piątek rano z kanału portowego w Gdańsku wyłowiono ciało mężczyzny. Na miejscu pracują policjanci pod nadzorem prokuratora.
05.04.2024

PSSE uruchomiła najbardziej zaawansowany technologicznie zestaw symulatorów spawania VR na świecie [RELACJA]

W Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uruchomiono pracownię z symulatorami spawania VR wykonanymi przez Flint Systems. Na kilku stanowiskach uczniowie i nauczyciele zawodu będą mogli uszyć się spawania gazowego i różnych rodzajów spawania przy użyciu elektrod. To kolejna pracowania Zespołu Kształcenia Zawodowego działającego w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.
29.03.2024

Ekspert: Komercjalizacja patentów to więcej pieniędzy na badania i rozwój

W perspektywie 3-4 lat można się spodziewać się wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki i nakładów na badania, jeśli patenty będą komercjalizowane – powiedział dr hab. Tomasz Ingram z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, komentując nowy raport Europejskiego Urzędu Patentowego.
19.03.2024

Zerwanie kabla światłowodowego w pobliżu Jemenu. Huti uderzają w infrastrukturę krytyczną?

Jemeńscy bojownicy Huti mieli rozszerzyć zakres swoich działań i obok ataków z użyciem dronów i rakiet na statki oraz okręty zaczęli atakować także infrastrukturę podwodną. Przynajmniej jedna linia światłowodowa miała zostać uszkodzona. Oznacza to zupełnie nowy wymiar zagrożeń, dotykający nie tylko międzynarodowej żeglugi.
27.02.2024

Wszczęto postępowanie ws. infrastruktury przyłączeniowej MFW Bałtyk I

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia "Infrastruktura przyłączeniowa morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk I".
25.02.2024

Do wylicytowania w ramach WOŚP szkolenie na morzu, lotnicza sesja zdjęciowa czy też dzień szkoleniowy z Wojskami Specjalnymi

Dwudniowe szkolenie na morzu z Marynarką Wojenną, udział w lotniczej sesji zdjęciowej "Air to Air", dzień szkolenia z komandosami z jednostki Agat i Formoza - to niektóre z licytacji organizowanych przez Wojsko Polskie na rzecz tegorocznej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
28.01.2024

Uniwersytet Morski w Gdyni dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dzień Otwarty „Daru Młodzieży”, warsztaty z pierwszej pomocy, pokazy w Planetarium im. A. Ledóchowskiego, zwiedzanie symulatorów na Wydziale Nawigacyjnym, czerwone serduszka, ciekawe aukcje internetowe – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez pracowników i studentów Uniwersytetu Morskiego w Gdyni w ramach 32. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.
23.01.2024

Władysław Kosiniak-Kamysz kandydatem na wicepremiera i szefa MON w nowym rządzie

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL i minister pracy i polityki społecznej w latach 2011-2015, kandydatem na szefa resortu obrony narodowej w trzecim gabinecie Donalda Tuska; ma być również wicepremierem.
12.12.2023

Wodorosty „największym niewykorzystanym zasobem” naszej planety

Ostatni odcinek programu CNN „Call to Earth: Sea of Hope” został poświęcony pracy Vincenta Doumeizela, który uważa, że wodorosty to wciąż niewykorzystany zasób mogący zaradzić największym wyzwaniom naszej planety. Seria „Call to Earth” jest realizowana w ramach globalnej inicjatywy CNN na rzecz ochrony przyrody o tej samej nazwie.
23.11.2023

Ewakuacja w Baltic Hub. Z kontenera zaczął ulatniać się gaz

Z jednego z kontenerów na statku Majestic Maersk w terminalu kontenerowym w Gdańsku zaczął ulatniać się gaz. Strażacy ewakuowali 19 osób z jednostki i obsługi terminala.
11.10.2023

Wciąż trwa śledztwo ws. śmierci matki i dziecka na promie Stena Spirit

We wtorek wykonano sekcję zwłok 36-latki i jej 7-letniego syna, którzy zginęli pod koniec czerwca podczas rejsu promem z Gdyni do Karlskrony.
08.08.2023

Pierwsza kobieta w Turcji ze stopniem admiralskim

W związku z reorganizacją kadry dowódczej tureckiej armii w tamtejszej marynarce wojennej (Türk Deniz Kuvvetleri) zajdzie spora zmiana. Pierwszy raz w historii Turcji na stopień kontradmirała została mianowana kobieta.
07.08.2023

Niecodzienne wyzwanie. Kajakrze przepłyną wzdłuż wybrzeża, żeby pomóc koledze

Z Portu Świnoujście grupa przyjaciół „Kajakowe Świry” podjęła się niecodziennego wyzwania. Jest nim przepłynięcie całego polskiego wybrzeża na kajakach w ramach charytatywnego spływu „Morskie Wiosłowanie - Celem Pomaganie”. Patronat nad akcją objął Komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradm. SG Andrzej Prokopski.
03.08.2023

Indyjska Straż Wybrzeża pochwaliła się zatrzymaniem przemytu wyjątkowego specjału wśród owoców morza

Funkcjonariusze formacji morskiej pochwalili się zatrzymaniem nietypowej kontrabandy. Nie były to narkotyki, czy też kosztowności, a... ogórek morski, który cieszy się zainteresowaniem wśród miłośników kulinariów i dań złożonych z produktów pochodzących z morza.
02.08.2023

Skutki wysadzenia zapory na Dnieprze przez Rosjan: przypadki zatrucia rybą w obwodzie odeskim

W obwodzie odeskim na południu Ukrainy zarejestrowano cztery przypadki zatrucia po spożyciu ryby – powiadomił w niedzielę portal Ukrainska Prawda, powołując się na służby medyczne i podkreślając, że są to skutki wysadzenia przez rosyjskie wojska zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.
26.06.2023

VI Forum Wizja Rozwoju startuje 19 czerwca w Gdyni

19 i 20 czerwca br. w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbędzie się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział weźmie 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.
15.06.2023

Prokuratura wyjaśnia okoliczności utonięcia 12-letniej Ukrainki w Skierniewicach

Prokuratura Rejonowa w Skierniewicach wyjaśnia okoliczności tragedii, do której doszło w poniedziałek wieczorem. Po poszukiwaniach służb, w zalewie Zadębie odnaleziono ciało 12-letniej dziewczynki, obywatelki Ukrainy. Jej o dwa lata starszą siostrę udało się uratować.
06.06.2023

Siła polskiej nauki, czyli projekty kół naukowych na VI edycji Forum Wizja Rozwoju

Na przyszłość polskiej gospodarki z całą pewnością wpływ będą miały innowacje i osiągnięcia polskich naukowców – tak cenionych w środowiskach akademickich, ale i na rynku pacy na całym świecie. Podczas VI edycji Forum uczestnicy będą mogli zapoznać się z rodzimą myślą technologiczną i innowacyjnymi projektami powstającymi w kołach naukowych renomowanych polskich uczelni.
31.05.2023

Branża portowa nagrodzona Orłami "Wprost"

Na terenie Sali Koncertowej Portu Gdynia odbyła się 19 maja gala wręczenia pomorskich Orłów „Wprost”. W jej trakcie wyróżnienia otrzymali przedstawiciele trójmiejskiej branży morskiej.
23.05.2023

Porozmawiajmy o teraźniejszości i zmieńmy naszą przyszłość – VI Forum Wizja Rozwoju

Podczas VI edycji Forum Wizja Rozwoju uczestnicy poruszą tematy kluczowe dla teraźniejszości i przyszłości naszego kraju. Wpływ nowych technologii na rozwój medycyny, przyszłość seniorów na rynku pracy, rozwój energetyki jądrowej czy reparacje od Niemiec to tylko niektóre kwestie, które zostaną poruszone w dniach 19-20 czerwca 2023 r. w Gdyni.
17.05.2023

Zakończono postępowanie dowodowe dotyczące infrastruktury przyłączeniowej Few Baltic II

Jak zawiadomił Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończono postępowanie dowodowe w sprawie o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej FEW Baltic II.
10.05.2023

Austal woduje dwa nowe okręty dla US Navy

Amerykański oddział australijskiej grupy stoczniowej dokonał wodowania dwóch okrętów dla sił morskich USA - okrętu logistycznego USNS Cody (EPF 14) i okrętu walki przybrzeżnej Kingsville (LCS 36).
30.03.2023

Woda, wodór i węgiel szansą na zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki

Obecnie w Polsce wartość sektora 3W (woda, wodór, węgiel) oceniana jest na 4,86 mld dolarów. Do roku 2030 ma wzrosnąć do 5,6 mld dolarów. Podczas debaty „3W woda, wodór, węgiel - platformą wsparcia technologii” eksperci zastanawiali się, w jaki sposób polskie firmy mogą wykorzystać ten ogromny potencjał, aby zwiększyć innowacyjność i konkurencyjność naszej gospodarki.
29.03.2023

Nieopodal Gdańska z morza wyłowiono ciało kobiety

W czwartek przed południem na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku wyłowiono z morza dryfujące ciało kobiety. Na miejscu pracują policjanci i prokurator.
02.03.2023

Gdańsk. Morze wyrzuciło na plażę ciało mężczyzny

Ciało mężczyzny znaleziono na plaży w okolicach molo w Gdańsku-Brzeźnie. Na miejscu pracują policjanci.
22.02.2023

Śmiertelny wypadek w stoczni jachtowej w Gdańsku

Do śmiertelnego wypadku doszło w sobotę przed południem w stoczni jachtowej w Gdańsku. Nie żyje 59-letni mężczyzna.
12.02.2023

Wyłowiono zwłoki w kanale portowym przy Stoczni Cesarskiej w Gdańsku

W piątek znaleziono dryfujące zwłoki mężczyzny. Policja wstępnie wykluczyła, by do jego śmierci ktoś się przyczynił.
08.01.2023

Z morza w pobliżu Gdańska wyłowiono ciało kobiety

W nocy z niedzieli na poniedziałek w Gdańsku Stogach, wyłowiono z morza dryfujące ciało kobiety. Wstępnie wykluczono udział osób trzecich.
02.01.2023

Zestresowane łososie chorują częściej

Naukowcy Uniwersytetu Stanu Iowa zaproponowali nową teorię, która ma wyjaśnić, dlaczego łososie hodowane na norweskich farmach rybnych są tak bardzo podatne na rozmaite infekcje.
20.12.2022

Polska załoga po 50 latach weźmie udział w legendarnych regatach The Ocean Race

Po 50 latach przerwy biało-czerwona bandera wraca na trasę wyścigu The Ocean Race. W legendarnych regatach weźmie udział polska ekipa WindWhisper Racing Team, która popłynie na jachcie klasy VO65.
13.12.2022

Premier: inwestowanie w nowe technologie to nie tylko wizja rozwoju, ale i suwerenności państwa

W liście odczytanym w środę podczas inauguracji II edycji Kongresu 3W: woda, wodór węgiel, premier Mateusz Morawiecki podkreślił rolę inwestowania w nowe technologie zapewniając w ten sposób stabilność i bezpieczeństwo kraju.
07.12.2022

Podkarpackie. Kobieta przywiozła z Egiptu chronione koralowce

Podczas kontroli na lotniczym przejściu granicznym w podrzeszowskiej Jasionce funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udaremnili przemyt 18 fragmentów rafy koralowej – poinformowała PAP w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.
23.11.2022

Obajtek: paliw i gazu nie brakuje i nie zabraknie

Monitorujemy sytuację i rynek. Paliw i gazu nie brakuje i nie zabraknie - powiedział w środę PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Zaapelował przy tym o nie uleganie dezinformacji.
16.11.2022

Wypadek w Stoczni Nauta. Nie żyje 53-letni mężczyzna

W gdyńskiej Stoczni Nauta doszło do wypadku, w którym zginął 53-letni mężczyzna. Na miejscu jest prokurator, policjanci, a także inspektor Państwowej Inspekcji Pracy – przekazała we wtorek oficer prasowa Komendanta Miejskiego Policji w Gdyni podkom. Jolanta Grunert.
15.11.2022

W porcie w Gdyni wyłowiono zwłoki mężczyzny

Zwłoki mężczyzny wyłowiono w środę w okolicach portu w Gdyni. Na miejscu pracowali policjanci pod nadzorem prokuratora.
05.10.2022

W Zalewie Szczecińskim odkryto wrak samolotu [WIDEO]

W Zalewie Szczecińskim zlokalizowano wrak samolotu, najprawdopodobniej są to szczątki amerykańskiego bombowca B17-G zestrzelonego w 1944 roku – poinformował w środę dyr. Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Samolot miał prowadzić całą formację bombowców na fabrykę benzyny syntetycznej w Policach.
14.09.2022

Kto jest kim w polskim offshore? Vulcan Training: Rozszerzamy ofertę dla branży wiatrowej

W Polsce funkcjonuje jeden z unikatowych ośrodków szkoleniowych w skali europejskiej - Vulcan Training & Consultancy. Pracownicy branży oil&gas oraz morskiej energetyki wiatrowej mogą w centrum w Szczecinie zdobyć nowe umiejętności i podnieść kompetencje. Szkolenia pozwalają pracownikom działającym w branży morskiej wrócić bezpiecznie do domu.
04.09.2022

Sejm rozpoczął obrady, zajmie się projektami ws. dodatków grzewczych i wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry

Sejm w piątek, po godz. 10 rozpoczął posiedzenie; zajmie się projektami ustaw ws. dodatkowych możliwości dofinansowania innych źródeł ciepła niż węgiel. Posłowie rozpatrzą też przepisy dotyczące wsparcia dla przedsiębiorców znad Odry oraz przedłużającymi działanie tarczy antyinflacyjnej.
02.09.2022

Prezes PKN Orlen: przejęcie operacyjne PGNiG w IV kw. 2022 r

Przejęcie operacyjnie PGNiG przez Orlen nastąpi w IV kw. br - powiedział PAP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak dodał, po podpisaniu planu szczegółowego planu połączenia spółek, pozostaje pozyskanie zgód statutowych i rejestracja.
30.07.2022

Bank Gospodarstwa Krajowego buduje ekosystem 3W z polskimi firmami z obszaru wody, wodoru i węgla

Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach inicjatywy 3W rozwija współpracę z polskimi firmami, które prowadzą działalność w obszarze wody, wodoru i węgla pierwiastkowego. Do świata 3W dołączyło pięć firm: Food4Future Technologies, Nanoseen, Smart Nanotechnologies, Ścieki Polskie oraz WTT. Współpraca będzie koncentrować się na upowszechnianiu idei 3W, w szczególności przez współdziałanie zespołów eksperckich i inicjowanie projektów w organizacjach i instytucjach związanych z wodą, technologiami wodorowymi i węglowymi.
17.07.2022

"Moda na bursztyn". Zobacz prace Mariusza Gliwińskiego w Muzeum Rybołówstwa w Helu [ZDJĘCIA]

Od setek lat bursztyn, jako niezwykle interesujący materiał, wykorzystywany jest w zdobnictwie i medycynie ludowej. Jest inspiracją dla wielu artystów i stanowi element polskiej kultury. W Muzeum Rybołówstwa w Helu prezentowane są prace Mariusza Gliwińskiego, który w branży bursztynniczej działa od końca lat 70. Ten znany i ceniony na całym świecie projektant biżuterii prezentuje swój dorobek artystyczny z lat 1982–2022.
12.06.2022

Szef MSZ Ukrainy: zamknijcie porty dla Rosjan, bojkotujcie działające tam firmy, nałóżcie nowe sankcje

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej, że świat stoi u progu czwartej rundy międzynarodowych sankcji gospodarczych na Rosję w odpowiedzi na jej inwazję na Ukrainę.
14.03.2022

Polscy badacze zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać stężenia nadchloranów wyższe niż na Marsie

Badacze z Poznania zidentyfikowali sinice, które potrafią przetrwać w stężeniach nadchloranów porównywalnych, a nawet wyższych niż te notowane na Marsie. Dotychczas te związki chemiczne uważano za jedną z ważniejszych przeszkód dla przetrwania życia w regolicie pokrywającym Czerwoną Planetę.
25.02.2022

Pierwszy zabójczy atak rekina u wybrzeży Sydney od niemal 60 lat

U wybrzeży Sydney w Australii w wyniku ataku rekina zginęła jedna osoba - poinformowały w środę tamtejsze służby. Według lokalnych mediów było to pierwsze tego typu zdarzenie ze skutkiem śmiertelnym od 1963 roku. Nie ustalono jeszcze tożsamości ofiary - przekazała policja.
16.02.2022

Morski kosz wyłowi śmieci z portu w Kołobrzegu

W ciągu ostatnich 70 lat plastik stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Jest wykorzystywany do produkcji samochodów, komputerów, czy telefonów, w medycynie i w budownictwie - towarzyszy nam prawie we wszystkich dziedzinach życia. Polegamy na plastiku ze względu na niski koszt produkcji, wytrzymałość oraz wygodę. Jednak jego odporność na degradację, nieodpowiednia utylizacja i szerokie zastosowanie jako materiał jednorazowego użytku spowodowały, że coraz większa ilość plastiku dostaje się do środowiska naturalnego, w
25.10.2021

Powstanie kolejnych farm wiatrowych na lądzie obniży ceny energii. Trwają prace nad ustawą przyspieszającą takie inwestycje

Innowacje w obszarze ochrony środowiska, gospodarki morskiej i technologii poprawiających jakość życia, np. z dziedziny medycyny – polskie firmy już realizują takie projekty w partnerstwie z Norwegami w ramach Funduszy Norweskich. Ich głównym celem jest też stymulowanie współpracy pomiędzy firmami z Polski i Norwegii. Tamtejszy rynek stwarza polskim przedsiębiorcom atrakcyjne możliwości, ale jest także trudny – ze względu na niewielki rozmiar i dużą konkurencyjność.
19.10.2021

Portugalia. Na Maderze zawaliła się skarpa przy popularnej plaży, są ranni

Na portugalskiej wyspie Madera doszło w niedzielę wieczorem do osunięcia się skarpy przy popularnej plaży Formosa, na południowo-zachodnich przedmieściach Funchal, stolicy archipelagu. Co najmniej trzy osoby zostały ranne.
27.09.2021

Wyruszyła ekspedycja do wraku promu Estonia

Statek badawczy Sentinel wyruszył w weekend z holenderskiego portu w Eemshaven na miejsce zatonięcia promu Estonia. 46 członków załogi liczy na to, że uda im się zbadać wrak i dowiedzieć się więcej o przyczynach jego zatonięcia.
24.09.2021

Forum Wizja Rozwoju 2021. Zyska zapowiada Polską Strategię Wodorową

– Myślę, że w perspektywie kilku tygodni rząd przyjmie Polską Strategię Wodorową – powiedział w czwartek podczas Forum Wizji Rozwoju w Gdyni wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska. Podkreślił, że Polska może być znaczącym beneficjentem unijnych środków na rozwój technologii wodorowych.
26.08.2021

Tragedia na rzece w Warmińsko-Mazurskiem. 14-latek chciał pomóc żeglarzom, utonął

Tragedia na rzece Pisa w Piszu w Warmińsko-Mazurskiem. We wtorek po południu załoga żaglówki zahaczyła o linię wysokiego napięcia, w wyniku czego dwie osoby z łodzi wpadły do wody. Na pomoc poszkodowanym żeglarzom rzucił się przechodzący opodal 14-latek. Niestety, prawdopodobnie w wyniku porażenia prądem chłopak utonął.
10.08.2021

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
01.08.2021

Statki 5R dla polskich portów, offshore, żeglugi śródlądowej i na eksport

Już niedługo małe jednostki bezzałogowe będą wykorzystywana we Francji na wybranych akwenach portowych i morskich, a może nawet śródlądowych. Takie rozwiązania można również wdrożyć w Polsce.
23.05.2021

Homo Cosmicus w marynarskim mundurku

W Akademii Pomorskiej w Słupsku w dniu 13 maja br. odbyła się konferencja pt. „Launch of the Polish Space Rocket”. Konferencję zorganizowały Komitet Nauk Kosmicznych Gdańskiego Oddziału PAN oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.
14.05.2021

Malaria, a praca marynarzy na morzu - aspekty prawne

Jednym z podstawowych celów działalności każdego armatora pozostaje możliwie jak najbardziej efektywne świadczenie wybranych przez siebie usług – włączając w to zapewnienie profesjonalnego oraz wykwalifikowanego personelu na statku. Ochrona zdrowia każdego z marynarzy pozostaje jednym z głównych obowiązków, które spoczywają na barkach armatorów i muszą być bezwzględnie przez nich respektowane, niezależnie od szerokości geograficznej.
22.04.2021

Stężenie arsenu w dopływie Nysy Kłodzkiej 100-krotnie przewyższa normy WHO

Stężenie arsenu w Trującej (woj. dolnośląskie), jednym z dopływów Nysy Kłodzkiej, aż 100-krotnie przewyższa obecnie normy wody pitnej ustanowione przez WHO - ustalił zespół badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego. Ma to związek z obecnością na tych terenach dawnej kopalni złota.
17.01.2021

Drastycznie spada populacja morświnów w niemieckim Morzu Północnym

Populacja morświnów w niemieckim Morzu Północnym drastycznie spadła w latach 2006-2019 - wynika z najnowszych badań Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Hanowerze. "Tendencja jest niepokojąca" - komentuje w czwartek telewizja ARD.
08.01.2021

Pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów zaszczepieni

We wtorek, 5 stycznia, pierwsi medycy 3. Flotylli Okrętów otrzymali szczepionki przeciwko COVID-19. Szczepienia odbyły się w 7. Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku.
06.01.2021

12 nowych gatunków ukrywa się w głębinach Atlantyku

Prawie pięć lat badań głębin Atlantyku z niespotykaną dotąd szczegółowością ujawniło 12 gatunków nowych dla nauki.
28.12.2020

Wojsko Polskie cały czas zaangażowane jest w walkę z COVID-19

Od początku roku zarówno Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wojska operacyjne prowadzą działania mające na celu walkę z epidemią koronawirusa. Żołnierze wspierają działania, dzięki którym możliwe jest ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii, a także łagodzenie jej skutków. Każdego dnia w walkę z koronawirusem zaangażowanych jest kilka tysięcy żołnierzy oraz pracowników resortu.
28.12.2020

Premier: dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności

Dziś możemy w końcu zacząć myśleć o powrocie do normalności; im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej zwalczymy pandemię koronawirusa - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział, że do końca roku do Polski trafi kolejne 300 tys. dawek szczepionki przeciwko COVID-19.
27.12.2020

Polscy lekarze niosą pomoc w Porcie Dover

36 polskich lekarzy wspierało brytyjskich medyków podczas nocnego przeprowadzania testów na COVID-19 wśród uwięzionych kierowców ciężarówek w Dover w Wielkiej Brytanii - poinformował w piątek resort spraw zagranicznych. Od czwartku w nocy do piątku rano wykonano kierowcom 1tys. 260 testów i wznowiono ruch na granicy
26.12.2020

PKN ORLEN inwestuje w rozwój spółek na południu Polski

Budowa instalacji do produkcji zielonego glikolu Grupy ORLEN w Trzebini jest zaawansowana w 77 procentach. Finalizowane są również prace związane z wytwórnią wodoru. Inwestycje Koncernu na południu Polski umożliwiają nie tylko dynamiczny rozwój Grupy, ale też realizację strategicznych założeń w obszarze energetyki nisko i zeroemisyjnej.
18.12.2020

Marynarskie wsparcie na froncie walki z pandemią

W walkę z epidemią każdego dnia zaangażowanych jest prawie 200 marynarzy z jednostek wchodzących w podporządkowanie dowódcy gdyńskiej Flotylli. Wspólnie z żołnierzami 12. Dywizji Zmechanizowanej ze Szczecina i 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej wspomagają oni akcję „Trwała Odporność”.
10.12.2020

„Znaczy kapitan” już po angielsku

Książka „Znaczy kapitan” przetłumaczona została na język angielski przez córkę Karola Borchardta - Danutę Borchardt-Stachiewicz. Książka, której angielski tytuł brzmi „I Mean, Said the Sea Captain” dostępna jest w sprzedaży prowadzonej na Amazon USA i Amazon UK.
30.11.2020

Marynarze pomagają w kontrolowaniu kwarantanny

Od ponad tygodnia na ulicach województwa pomorskiego obok policjantów można zobaczyć żołnierzy w marynarskich mundurach. Marynarze 3. Flotylli Okrętów biorą udział we wspólnych patrolach z Policją.
20.11.2020

Rośnie liczba pociągów towarowych relacji Chiny-Europa na trasie Chengdu

Miasto Chengdu położone w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach odgrywa kluczową rolę w promocji współczesnego Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku - połączenia relacji Europa-Chiny realizowane są przez pociągi towarowe wyruszające z jednej z dzielnic miasta - Qingbaijiang.
06.11.2020

Stworzenie szczepionki na Covid-19 może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów

Według danych WHO istnieje 40 potencjalnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ocenie klinicznej i 142 potencjalne szczepionki w ocenie przedklinicznej. Jak podaje "Shark Allies", 17 z zaproponowanych preparatów używa adiuwantów, a pięć z nich jest opartych na Skwalenie z rekina.
29.09.2020

Protest pod DCT Gdańsk S.A

Pracownicy DCT Gdańsk S.A. domagają się bezpiecznych warunków pracy i stabilizacji zatrudnienia. Pikieta NSZZ „Solidarność" w tej sprawie odbędzie się w piątek, 4 września o godzinie 14.00 pod siedzibą biura zarządu terminalu (Gdańsk, ul. Kontenerowa 7).
03.09.2020

12. Europejski Kongres Gospodarczy - od jutra w Katowicach oraz online

Już jutro rozpocznie się 12. Europejski Kongres Gospodarczy, organizowany w tym roku w formie hybrydowej - stacjonarnie w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach oraz online. Udział w spotkaniu zapowiedzieli przedstawiciele rządu i Komisji Europejskiej, szefowie firm jak i eksperci.
01.09.2020

Jak poradzić sobie z chorobą morską?

Choroba morska to nic innego jak odmiana kinetozy, na lądzie znana jako choroba lokomocyjna. Niestety, ludzie na nią cierpiący twierdzą, iż jej objawy są znacznie bardziej intensywne niż w lądowych środkach lokomocji. Objawy mogą być różne - od zawrotów głowy, przez nudności, aż po odczucie wirowania lub braku równowagi, suchość w ustach lub ślinotok i nadmierne poty. Czy możemy złagodzić cierpienia spowodowane wrażliwością odpowiedzialnego za zmysł równowagi błędnika? Okazuje się, że tak.
31.08.2020

Pływająca elektrownia atomowa [foto, wideo]

To pierwsza tego rodzaju instalacja na świecie. Według jednych - przełomowe rozwiązanie, pozwalające na bezpieczną, ekonomicznie efektywną produkcję czystej energii na trudno dostępnych obszarach oraz w krajach rozwijających się. Według radykalnych ekologów to „nuklearny Titanic” albo „Czarnobyl na wodzie”, zagrażający środowisku naturalnemu w skali trudnej do przewidzenia, np. w przypadku tsunami.
18.08.2020

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 400 lat dziko żyjące bobry mogą pozostać w swoim środowisku

Brytyjskie ministerstwo środowiska (DEFRA) ogłosiło dziś, że dziko żyjące bobry uzyskały pozwolenie, by na stałe pozostać w swoim środowisku naturalnym. Stało się to po raz pierwszy od ponad 400 lat. Badania, prowadzone od przeszło 5 lat udowodniły, że obecność tych zwierząt wpływa pozytywnie na środowisko.
06.08.2020

Kogo zatopi druga fala pandemii koronawirusa? Duża niepewność wśród przedsiębiorców

- Nie spodziewam się drugiego lockdownu, ale z rozmów z przedsiębiorcami wnioskuję, że jest w nich poważna obawa przed tym, co jeszcze może się wydarzyć jesienią – mówi Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Jarosław Tarczyński. Bezrobocie w województwie zachodniopomorskim póki co nie wzrosło dramatycznie, ale nastroje w gospodarce nie są najlepsze. Przedsiębiorcy bardzo doceniają rządowe programy wsparcia, przy jednoczesnym lęku jak poradzą sobie, gdy te programy miną i przy ewentualnej drugiej fali pandemii. Północna I
06.08.2020

Costa Cruises wprowadza Protokół Bezpieczeństwa Costa - zestaw procedur zapewniających ochronę gości i załogi

Po otrzymaniu zielonego światła od władz, Costa Cruises stopniowo wznowi działalność wprowadzając kompleksowy zestaw procedur zdrowotnych, opracowanych wspólnie przez armatora oraz panel niezależnych ekspertów naukowych. Costa złożyła również wniosek o przyznanie Certyfikatu Bezpieczeństwa Biologicznego RINA, dobrowolnego programu zaprojektowanego dla dużych systemów zarządzających celem zapobiegania rozprzestrzeniania się infekcji.
05.08.2020

Tak będzie wyglądało Morskie Centrum Nauki w Szczecinie! [wizualizacje]

Obiekt powstający na Łasztowni w Szczecinie będzie multimedialną placówką naukowo–edukacyjną poświęconą m.in żegludze i szkutnictwu oraz jego historii na Bałtyku. Będzie wyposażona w wystawę stałą, zawierającą interaktywne elementy nauki i techniki. Motywem przewodnim centrum będzie morze – temat pozwalający na atrakcyjną prezentację zagadnień z zakresu m. in. fizyki, matematyki, astronomii, geografii, medycyny, techniki, socjologii, historii, czy sztuki.
28.07.2020

Kilka przypadków zarażenia koronawirusem znaleziono na pokładzie statków AIDA w Rostocku

Kilka przypadków COVID-19 zostało potwierdzonych na dwóch statkach wycieczkowych obsługiwanych przez niemiecką linię wycieczkową AIDA Cruises, które są obecnie zacumowane w Rostocku.
27.07.2020

COVID-19, a problemy z podmianami marynarzy

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, rządy na całym świecie zawiesiły loty międzynarodowe, zamknęły granice, porty i lotniska oraz nałożyły odpowiednie ograniczenia na cudzoziemców w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19. Jednym z największych wyzwań, przed którym znajduje się obecnie branża żeglugowa, jest przeprowadzanie podmian w załodze statków. Wspomniane ograniczenia bezpośrednio wpłynęły na zdolność marynarzy do podróżowania między poszczególnymi statkami, a krajem ich zamieszkania.
21.07.2020

Dziś na Bornholm, jutro dookoła świata

Jacht Volvo Ocean 65 Sailing Poland jeszcze w piątek odbywał kolejny, rutynowy trening na Zatoce Gdańskiej. W sobotę wyruszył w stronę Bornholmu, by ustanowić rekord trasy Gdynia - Bornholm - Gdynia. Jak wszystko dobrze pójdzie, za 2 lata wystartuje w legendarnym wyścigu dookoła świata The Ocean Race.
20.07.2020

Eksperci PAN: Naturalna retencja wody kluczowa w walce z suszą i powodziami w Polsce

Przez nasilające się zmiany klimatu musimy liczyć się z częstszym występowaniem zarówno suszy, jak i powodzi – podkreśla grupa doradcza powołana przez prezesa Polskiej Akademii Nauk (PAN). Uczeni przypominają, że nasz kraj ma jedne z najskromniejszych zasobów wodnych w Europie. Apelują o podjęcie kompleksowych działań z naciskiem na ochronę krajobrazu oraz naturalną i małą retencję. Wskazują też konkretne rozwiązania.
23.06.2020

PRS dzieli się doświadczeniem i wiedzą naukowo-badawczą ze studentami PG

4 czerwca 2020 r. po raz kolejny przedstawiciel PRS - Pani dr Monika Warmowska-Gadzińska, Dyrektor Pionu Naukowo-Badawczego, została zaproszona do wygłoszenia krótkiego wykładu dla studentów Matematyki I i II stopnia Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.
22.06.2020

Forum Wizja Rozwoju o srebrnej gospodarce

Znamy termin III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni. W tym roku edycja najważniejszego wydarzenia północnej Polsce odbędzie się w dniach 24 i 25 sierpnia w gdyńskiej Akademii Marynarki Wojennej. Wzorem ubiegłych lat organizatorzy zaplanowali oddzielny blok dyskusyjny ujmujący szeroko pojętą problematykę polityki senioralnej zwanej zamiennie „srebrną” gospodarką.
18.06.2020

Przyszłość biznesu nie tylko optymistycznie

Zapytaliśmy prezesów kilku firm, jak widzą przyszłość rynku, jakie zmiany nas czekają, w jakim kierunku będzie zmierzał nowy świat po izolacji. Czy jesteśmy bezsilni, czy gotowi do działania?
18.06.2020

Polska potrzebuje ambitnej strategii rozwoju biotechnologicznego

Odkrycia biotechnologii stosowane w medycynie, rolnictwie czy przemyśle dają nadzieję na rozwiązanie najważniejszych współczesnych wyzwań. Polskie firmy wydały na badania i rozwój związane z biotechnologią 240 mln dolarów - podali eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego w środę w raporcie o biotechnologii.
03.06.2020

System zarządzania ciągłością działania jako skuteczne narzędzie dla firm w dobie pandemii

W działalności gospodarczej, podobnie jak w życiu, mogą wydarzyć się rzeczy trudne lub niemożliwe do przewidzenia, jak pożar, atak hackerski, utrata kluczowego personelu czy jak teraz - wybuch pandemii koronawirusa, który wstrzymał światową gospodarkę. Zapewnienie ciągłości działania organizacji jest w sytuacji wystąpienia niepożądanych, nieplanowanych zdarzeń jednym z najpoważniejszych wyzwań w zarządzaniu każdą organizacją. Narzędziem, które pomaga w zapewnieniu płynnego reagowania na nieprzewidziane zdarzenia jest sys
28.05.2020

Pandemia koronawirusa zmienia rynek pracy

– Na znaczeniu zyskują kierunki studiów, które w przyszłości pozwolą na pracę zdalną, w zawodach kluczowych dla biznesu i gospodarki, rozwijają kompetencje przyszłości oraz pozwalają zdobyć twardą wiedzę i praktyczne umiejętności – wskazuje Joanna Koper, ekspertka edukacyjna z Perspektywy Women in Tech. Eksperci Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” rekomendują 10 „wirusoodpornych” kierunków technicznych i ścisłych, które łączą ścisłą wiedzę z praktyką.
12.05.2020

Przerobione maski do nurkowania będą chronić pracowników medycznych

Jeszcze w tym tygodniu do szpitali ma trafić 10 tys. masek ochronnych dla medyków. Za pomocą specjalnych adapterów zostały przerobione z masek do nurkowania zakupionych przez WOŚP. W skomplikowaną akcję przystosowania ich do celów ochronnych w jak najkrótszym czasie zaangażowało się wiele polskich firm, które zakończyły cały projekt raptem w 11 dni, uruchamiając masową produkcję adapterów. Dzięki tej akcji społecznej do medyków trafi sprzęt w pełni bezpieczny, łatwy w dezynfekcji i nadający się do użytkowania miesiącami.
08.05.2020

Chiny: Eksport wzrósł w kwietniu, ale spadek importu sygnalizuje trudności związane z pandemią

Eksport z Chin nieoczekiwanie wzrósł w kwietniu, po raz pierwszy w tym roku, ale spadek importu sygnalizuje dalsze trudności związane z globalną recesją i pandemią koronawirusa – ocenia agencja Reutera, analizując czwartkowe dane handlu zagranicznego ChRL.
07.05.2020

Tarcza finansowa PFR

W zakresie pomocy państwa w związku ze zwalczaniem skutków panującej pandemii COVID – 19 przygotowany został także plan pomocowy zwany „Tarczą finansową”, która za pośrednictwem Grupy Polskiego Fundusz Rozwoju (dalej: PFR) ma przeznaczyć znaczne środki o wartości blisko 100 mld zł. Program dedykowany jest zarówno dla mikrofirm jak i małych, średnich i dużych przedsiębiorstw. Podstawowe założenie to zapewnienie w tym trudnym czasie kryzysu płynności finansowej firmom jak i ochrona rynku pracy.
01.05.2020

Marynarze w walce z COVID-19

Wśród personelu i pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej „Bryza” w Koleczkowie odnotowano przypadki zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Do akcji ewakuacji pomorskiej placówki Marynarka Wojenna skierowała Zespół Ewakuacji Medycznej.
28.04.2020

Rząd wprowadza kolejne rozwiązania dla firm. Przedsiębiorcy czekają głównie na konkretny harmonogram odmrażania gospodarki

Kolejne programy pomocowe dla firm różnej wielkości mają umożliwić im przetrwanie okresu zamrożenia gospodarki i uratować jak najwięcej miejsc pracy. Dziś Komitet Stały Rady Ministrów ma przyjąć kolejny pakiet przepisów, m.in. uniemożliwiający przejmowanie przez pozaunijne fundusze polskich, a dziś nisko wycenianych firm ze strategicznych branż, ułatwienia dla samorządów czy Fundusz Dopłat do Odsetek od kredytów bankowych. Zdaniem dr. Wojciecha Nagela z BCC tarcza finansowa to realna pomoc dla firm, ale teraz najbardziej czekają
24.04.2020

HES Gdynia Bulk Terminal aktywnie wspiera walkę z koronawirusem

W trudną walkę z koronawirusem zaangażowała się spółka HES Gdynia Bulk Terminal. Portowy terminal wsparł trójmiejskie szpitale, przekazując 60.000 złotych na zakup respiratora dla Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku oraz 30.000 złotych dla Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni z przeznaczeniem na środki ochrony indywidualnej dla personelu medycznego.
23.04.2020

DCT Gdańsk, kluczowy polski hub handlowy utrzymuje operacje przeładunkowe

Dzięki zaangażowaniu zespołu DCT Gdańsk, ten kluczowy hub w polskim ekonomicznym łańcuchu dostaw nadal funkcjonuje, jednocześnie pilnując, aby bezpieczeństwo pracowników firmy, ich rodzin, klientów i dostawców stanowiło centralną część planu działania terminalu; tak też firma postępuje od samego początku rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19 na świecie.
09.04.2020

Szumowski: powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce

Powoli będziemy poluzowywać restrykcje w gospodarce. Pracujemy, by to zrobić w sposób najbezpieczniejszy – zaznaczył w czwartek rano w rozmowie w Polskim Radiu minister zdrowia Łukasz Szumowski.
09.04.2020

USA: Pływające szpitale wesprą walkę z COVID-19. USNS Mercy już dotarł do Los Angeles [wideo]

Statek szpitalny USNS Mercy przybył do portu w Los Angeles. Na pokładzie ma 1000 łóżek szpitalnych, 800 pracowników medycznych, izbę przyjęć i oddział intensywnej terapii. Wszystko po to, żeby zapewnić ulgę szpitalom na lądzie przytłoczonym pandemią COVID-19.
29.03.2020

Grupa Lotos przekaże 5 mln zł dla czterech szpitali na walkę z koronawirusem

5 mln zł na walkę z koronawirusem przekaże Grupa Lotos (GL) za pośrednictwem Fundacji Lotos. Pieniądze trafią do czterech szpitali w Pomorskiem i Zachodniopomorskiem na zakup niezbędnego sprzętu medycznego m.in. respiratorów, termometrów i leków.
21.03.2020

Jest zażalenie na umorzenie śledztwa ws. utonięcia trojga rodzeństwa w Darłowie

Zażalenie na umorzenie śledztwa wobec ratowników i władz miasta Darłowa w sprawie utonięcia trojga rodzeństwa złożyli do sądu rodzice zmarłych dzieci – poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie Ryszard Gąsiorowski.
11.03.2020

Marynarze również wspierają WOŚP!

Wczoraj, w całej Polsce i kilkunastu krajach za granicą odbył się 28. finał WOŚP. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w tym roku działała w 1760 sztabach a sztaby i wolontariusze - których było prawie 120 tys. - byli w niemal każdym zakątku Polski. Do grania z orkiestrą przyłączyli się równiez marynarze ze statku m/v Warsaw należącego do SMT Shipping.
13.01.2020

28. Finał WOŚP na Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni (UMG) dołaczył do 28. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 12 stycznia 2020 roku w godz. 12:00 - 16:00 zagramy dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej.
12.01.2020

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. utonięcia trojga rodzeństwa w Darłówku

Prokuratura Rejonowa w Koszalinie umorzyła śledztwo w sprawie utonięcia trojga rodzeństwa w Darłówku z 14 sierpnia 2018 r. Nie ma dowodów na to, że rodzice, ratownicy i władze miasta świadomie nie dopełnili ciążących na nich obowiązków – powiedział PAP rzecznik prokuratury okręgowej.
03.12.2019

Chińskie Targi Gospodarki Morskiej 2019 dobiegają końca

Chińskie Targi Gospodarki Morskiej 2019 odbyły się w Shenzhen w dniach od 14 do 17 października 2019 r. Gospodarzami pomyślnie przeprowadzonego wydarzenia były Ministerstwo Zasobów Naturalnych Chin i Rząd Ludowy Prowincji Guangdong, a organizatorem był Miejski Rząd Ludowy Shenzhen. Targi powstały z myślą o utworzeniu wydarzenia skupiającego się na krajowej gospodarce morskiej, łącząc wymiany technologiczne, prezentacje produktów, negocjacje handlowe, fora na wysokim szczeblu i działania inwestycyjne.
29.10.2019

Powstaje kopia szkieletu kobiety z II w., który znaleziono w klifie przy plaży w Bagiczu

Szkielet kobiety z II w. odnaleziony w 1898 r. w kłodzie, w klifie przy plaży w Bagiczu jest najstarszym kołobrzeskim zabytkiem. Staraniem Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu podjęto próbę skopiowania szkieletu. Dalszym krokiem ma być rekonstrukcja twarzy kobiety.
27.09.2019

Gdańsk: Na Westerplatte odkryto kolejne szczątki ludzkie

Drugi raz w tym tygodniu podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Gdańsku odnaleziono ludzkie szczątki. Natrafiono na niemal kompletny szkielet – poinformował w piątek PAP rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski.
27.09.2019

3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski

Kolejne 3,5 mld zł z funduszy norweskich dla Polski zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia związane m.in. z kulturą, zdrowiem, innowacjami, rozwojem przedsiębiorczości - powiedział w czwartek minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podczas inauguracji trzeciej edycji funduszy norweskich i EOG.
13.09.2019

Świnoujście: Śledztwo ws. śmierci dwojga nastolatków

Śledztwo ws. śmierci dwojga nastolatków, których samochód wpadł we wtorek wieczorem do Kanału Piastowskiego, prowadzi świnoujska prokuratura. Przeprowadzona zostanie sekcja zwłok.
11.09.2019

Prokuratura: Zidentyfikowano ciało znalezione w czwartek w jeziorze Kisajno

Identyfikacja potwierdziła, że znaleziono w jeziorze Kisajno ciało mężczyzny, który 18 sierpnia uczestniczył w wypadku, co do którego prokuratura rejonowa w Giżycku prowadzi śledztwo - podała Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Od niedzieli poszukiwanym był Piotr Woźniak-Starak.
22.08.2019

Szef MSZ Iranu ostrzega USA, że Teheran też może działać „nieprzewidywalnie”

Irański minister spraw zagranicznych Mohammad Dżawad Zarif oświadczył w środę, że Teheran również może działać w sposób "nieprzewidywalny" w reakcji na "nieprzewidywalną" politykę USA za rządów prezydenta Donalda Trumpa.
21.08.2019

Wydobyte zwłoki z wraku Wilhelma Gustloffa to poszukiwany płetwonurek

To ciało poszukiwanego od lipca 2012 r. Roberta S., płetwonurka z Poznania, zostało ujawnione i wydobyte z wraku „Wilhelma Gustloffa”. Tożsamość mężczyzny została potwierdzona na podstawie odcisku linii papilarnych – poinformował PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
24.07.2019

EXPO 2020 w Dubaju wsparciem dla ekspansji międzynarodowej polskich firm. Rusza druga edycja Programu Partnerskiego

W związku z udziałem Polski w EXPO 2020 w Dubaju została przygotowana szeroka oferta wsparcia dla polskich przedsiębiorców. To pierwsza w historii udziału Polski w Wystawach Światowych tak kompleksowa propozycja, która obejmuje zarówno wsparcie finansowe, jak i wsparcie organizacyjne oraz promocyjne. W lipcu ruszy II edycja Programu Partnerskiego dla firm komercyjnych. Program obejmuje ofertę sponsoringu elementów ekspozycji oraz wyposażenia Pawilonu Polski, a także wydarzeń towarzyszących. Konkurs potrwa do końca września.
17.07.2019

Nowoczesne baseny powstały w Gdyni

Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozbudowała swoje Akademickie Centrum Sportowe o kolejny obiekt. Obok hali sportowej powstał ośmiotorowy basen pływacki i basen do nurkowania z ruchomym dnem.
10.07.2019

Na plaży w Orłowie znaleziono zwłoki starszego mężczyzny

Zwłoki około 70-letniego mężczyzny znaleziono we wtorek rano na plaży w gdyńskiej dzielnicy Orłowo. Po wstępnych oględzinach ciała policjanci sądzą, że mężczyzna nie padł ofiarą przestępstwa. Sekcja zwłok ma potwierdzić lub wykluczyć czy mężczyzna utonął .
09.07.2019

Emilewicz: udział w EXPO 2020 to szansa dla polskich firm na zdobycie nowych rynków

Udział Polski w EXPO 2020 w Dubaju to szansa dla naszych firm na zdobycie nowych partnerów rynków regionu Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i południowej Azji - powiedziała w środę minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. Całkowity koszt udziału Polski to 84,5 mln zł.
03.07.2019

Pomorskie: Wydobyto zwłoki znalezione we wraku Wilhelma Gustloffa

Załoga jednostki Marynarki Wojennej ORP Lech z Gdyni wydobyła zwłoki znalezione 6 czerwca we wraku „Wilhelma Gustloffa”, po które wypłynęła w poniedziałek. Ciało policyjną jednostką transportowane jest do Łeby – poinformował we wtorek PAP prokurator rejonowy w Lęborku Patryk Wegner.
25.06.2019

Konsorcjum Biproraf z Grupy Technologicznej ASE oraz Technik Polska wykonawcami pierwszej w Polsce instalacji do produkcji glikolu propylenowego

Konsorcjum Biproraf z Grupy Technologicznej ASE oraz Technik Polska wykonawcami pierwszej w Polsce, a drugiej w Europie, instalacji do produkcji glikolu propylenowego. Inwestycja powstaje dla ORLEN Południe, spółki należącej do Grupy ORLEN. Umowę na budowę nowoczesnej instalacji podpisano w środę w Trzebini.
30.05.2019

Sprawdźcie, co będzie się działo podczas Święta Morza 2019

W Urzędzie Miasta Gdyniw poniedziałek odbyło się posiedzenie Komitetu Święta Morza. W tym roku wydarzenie odbędzie się od 21 do 30 czerwca.
21.05.2019

Pomorskie: Wycieczka na rowerach wodnych i uzbrojony Sołdek podczas Nocy Muzeów 2019

Ponad 70 placówek muzealnych, galerii, bibliotek, uczelni i innych instytucji kulturalnych weźmie udział w sobotę 18 maja w Pomorskiem w kolejnej edycji Nocy Muzeów. Wśród atrakcji jest wycieczka po jeziorze na rowerach wodnych i pokaz starodruków.
14.05.2019

Rząd na rok zamknie dla turystów wyspę Komodo, by chronić warany

Rząd Indonezji zdecydował, że przez cały 2020 rok wyspa Komodo będzie niedostępna dla turystów. Celem jest ochrona zamieszkującego tę wyspę rzadkiego i zagrożonego gatunku waranów, nazywanych "ostatnimi smokami na świecie" - informuje we wtorek agencja dpa.
02.04.2019

Zimowe zgrupowanie nurków Marynarki Wojennej

Blisko 50 nurków minerów i nurków inżynierii Marynarki Wojennej szkoliło się przez pierwsze trzy tygodnie lutego na zimowym zgrupowaniu poligonowym. Specjaliści od podwodnych zadań doskonalili swoje umiejętności w WOSzK na Mazurach.
22.02.2019

KAS udaremniła przemyt tabletek z pławikonika japońskiego

Funkcjonariusze KAS z Podkarpacia udaremnili przemyt 1,5 tys. kapsułek zawierających wyciąg z chronionego pławikonika japońskiego (konika morskiego) – poinformowała PAP w środę rzecznik prasowa Izby Administracji Skarbowej Edyta Chabowska.
20.02.2019

Ekspertka: Przemysł i biznes coraz częściej będą sięgać po technologie cyfrowe

W 2019 r. prognozowany jest dalszy dynamiczny rozwój takich technologii cyfrowych jak: internet rzeczy, sztuczna Inteligencja, big data czy rzeczywistość rozszerzona. Wydaje się, że coraz bardziej po te technologie będzie sięgać przemysł i biznes – mówi PAP dr Dominika Kaczorowska-Spychalska z Uniwersytetu Łódzkiego.
07.02.2019

Inteligentne specjalizacje także z Gdyni

„Inteligentne Specjalizacje Pomorza” rozwijają się także dzięki gdyńskim firmom i organizacjom – w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienia, które dają zielone światło kolejnym wspólnym działaniom nad innowacjami. Dokumenty to jednocześnie podstawa do dystrybucji środków strukturalnych przeznaczonych na badania i rozwój w województwie pomorskim.
28.01.2019

Prezes Exatel: Dramatycznie brakuje ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa

Choć cyberbezpieczeństwo staje się coraz ważniejsze, w Polsce dramatycznie brakuje ekspertów z tego obszaru. Wykształcenie nowych kadr to największe długofalowe wyzwanie w tej dziedzinie - mówi PAP Nikodem Bończa Tomaszewski, prezes Exatel.
26.01.2019

CBOS: Wydarzeniem roku 2018 r. w kraju stulecie odzyskania niepodległości, na świecie – wojna na Ukrainie

Zdaniem 40 proc. Polaków wydarzeniem roku 2018 r. w kraju było stulecie odzyskania niepodległości; według 6 proc. badanych najważniejszym wydarzeniem na świecie była wojna na Ukrainie - wynika z sondażu CBOS.
02.01.2019

Pisula: W 2018 r. wzrosło zainteresowanie polskich przedsiębiorców rynkami odległymi od UE

W 2018 r. wzrosło zainteresowanie polskich firm Azją Południowo-Wschodnią czy Afryką. Przedsiębiorcy chętniej też rozmawiali z naszymi przedstawicielami o działalności na terenie Europy” - powiedział PAP prezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Tomasz Pisula.
28.12.2018

100 mln zł na badania, rozwój i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w Pomorskim

Agencja Rozwoju Pomorza ogłosiła konkurs, w którym firmy i instytucje naukowe z regionu mogą uzyskać unijne dofinansowanie do realizacji projektów badawczo-rozwojowych. W puli środków, jakie mogą otrzymać beneficjenci jest 100 mln zł.
09.12.2018

Polscy innowatorzy mogą ubiegać się o grant organizatorów Expo 2020

Polscy innowatorzy mogą otrzymać grant do 100 tys. dol. oferowany przez organizatorów światowej wystawy Expo 2020 w Dubaju. Mogą się o niego starać zarówno start-upy, małe organizacje, jak i osoby fizyczne - podała w poniedziałek Polska Agencja Inwestycji i Handlu.
06.12.2018

Ogłoszenie stanu wojennego nie wpłynęło na życie mieszkańców Ukrainy

Stan wojenny na Ukrainie, wprowadzony po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej, zaczął obowiązywać w środę. Ale mieszkańcy obwodów nim objętych mówią, że "żyją tak czwarty rok"; według nich nie wpłynął on w żaden sposób na ich codzienność.
30.11.2018

Pisula: Chciałbym, by wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła w 2019 r. do 1 mld dol.

Chciałbym, by wymiana handlowa między Polską a ZEA wzrosła w przyszłym roku do 1 mld dol. - mówił w czwartek podczas Polsko-Emirackiego Forum Biznesowego szef PAIH Tomasz Pisula. Dodał, że szansą dla naszych firm jest ekspansja na tamtejszym rynku energii odnawialnej czy transportu.
08.11.2018

Szkolenie poligonowe nurków z 8. FOW

W dniach 15-25 października w obiektach szkoleniowych 8. Batalionu Saperów w Dziwnowie oraz na poligonach morskich Zatoki Pomorskiej zrealizowano zgrupowanie poligonowe minersko-zaporowe dla nurków minerów i nurków inżynierii morskiej 8.FOW.
26.10.2018

Kolejna inwestycja LOTOSU współfinansowana ze środków UE

Instalacje do oczyszczania i dystrybucji wodoru oraz 2 punkty tankowania tego paliwa (w Gdańsku i Warszawie) ­– to projekt Grupy LOTOS oraz LOTOS Paliw, który zostanie wsparty w ramach instrumentu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Inwestycja o wartości niemal 10 mln euro ma być oddana do użytku w 2021 roku.
08.10.2018

Czym właściwie są sinice i dlaczego jest ich coraz więcej?

W ostatnich dniach bombardują nas ze wszystkich stron informacje o kwitnących w Bałtyku sinicach. Eksperci przestrzegają przed morskimi kąpielami i wskazują na liczne skutki uboczne, kóre może spowodować kontakt z zielonymi prokariotami. Postanowiliśmy wyjaśnić czym właściwie są sinice, dlaczego się pojawiają i czy mogą skutecznie zepsuć wakacje.
01.08.2018

Oceanograf: sinice bywają toksyczne, ale nie są dla ludzi jednoznacznie złymi organizmami

W czasie intensywnego namnażania niektóre gatunki sinic produkują szkodliwe dla człowieka i zwierząt toksyny. Jednak nie są one jednoznacznie złymi organizmami: produkują tlen, a naukowcy liczą, że izolowane z nich substancje przydadzą się w leczeniu chorób cywilizacyjnych - mówi oceanograf.
26.07.2018

Czaputowicz: Mamy nadzieję na intensyfikację kontaktów gospodarczych z Japonią

Mamy nadzieję na intensyfikację polsko-japońskich kontaktów gospodarczych; widzimy ogromne pole współpracy w sektorze energetycznym - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.
06.07.2018

15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – dobiegły końca (foto, wideo)

Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo – za nami. Trzydniowe wydarzenie zakończyło się w Gdańsku w środę. W tym roku udział w nim wzięło ponad 140 wystawców z 15 krajów, w tym również portal GospodarkaMorska.pl.
28.06.2018

Otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne – Balt Military Expo. Zapraszamy na nasze stoisko! (foto, wideo)

W Gdańsku w poniedziałek otwarto 15. Bałtyckie Targi Militarne poświęcone tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemom obronnym oraz ratownictwu na morzu i lądzie. Impreza, w której bierze udział ponad 140 wystawców z 15 krajów, potrwa trzy dni.
26.06.2018

Kaszlał i zarażał inne zwierzęta. Ten morski gad to najstarszy przypadek zdiagnozowanej gruźlicy

Przypadek prehistorycznego gada ze śladami gruźlicy to przykład pradawnej historii naturalnej groźnych chorób zakaźnych i dowód na to, że takie schorzenia nie są wymysłem dzisiejszych społeczeństw - mówili w środę polscy współodkrywcy odkrycia dot. najstarszego przypadku gruźlicy.
06.06.2018

Tak przemysł współpracuje z nauką: PGNiG i AGH rozwijają nową technologię wierceń

MiniDrill to innowacyjne rozwiązanie, które może zwiększyć wydobycie węglowodorów i zmniejszyć koszty wierceń. Właśnie zakończyła się I faza projektu.
06.06.2018

Świnoujście: Kwarantanna na statku po śmierci marynarza

Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię.
22.05.2018

BALT-MILITARY-EXPO już w przyszłym miesiącu

Bałtyckie Targi Militarne realizowane są w ścisłej współpracy z Ministerstwem Obrony Narodowej, Inspektoratem Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Centrum Operacji Morskich – Dowództwem Komponentu Morskiego Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Koncentrują się na tematyce bezpieczeństwa morskiego, systemach obronnych oraz ratownictwa na morzu i lądzie. Wystawa Dedykowana jest Marynarce Wojennej RP, jednostkom specjalnym, żandarmerii wojskowej i służbom zabezpieczenia logistycznego Wojska Polsk
18.05.2018

Bałtyckie Forum Bezpieczeństwa i Higieny Pracy w Gdyni

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „;wychodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy
11.05.2018

Spada ryzyko chorób zawodowych pracowników stoczni i portów (foto, wideo)

Młody człowiek, który trafia w tej chwili do stoczni, tak naprawdę ma minimalne szanse na „wyhodowanie” sobie choroby zawodowej – powiedziała w rozmowie z portalem GospodarkaMorska.pl Małgorzata Bartoszewska-Dogan, p.o. dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Gdańsku. Podkreśliła, że obecnie wiedza pracodawców i pracowników na temat tego ryzyka jest dużo większa niż kilka lat temu. W całym 2016 r. w Polsce odnotowano 2 219 przypadków choroby zawodowej. Dla porównania, w 2001 r. było ich aż 6 007.
11.05.2018

Z garażu na podbój świata. 100 wyróżnionych start-upów zawalczy o bilet do kariery podczas European Start-up Days

Katowice, 30 kwietnia 2018 r. - Przymierzalnia 3D, symulator medyczny dla kardiologów, urządzenie do domowego monitorowania parametrów zdrowia, interaktywne lustro, przenośne laboratorium mieszczące się w kieszeni, pocztówki ze smartfona, aplikacja do zamawiania posiłków w restauracji bez udziału kelnera - to tylko niektóre innowacyjne pomysły na biznes, które doceniło jury konkursu Start-up Challenge. Autorzy stu najbardziej nowatorskich projektów już za trzy tygodnie, 15 i 16 maja br., zaprezentują się w Katowicach przed public
30.04.2018

Duda: Współpraca gospodarcza ważnym filarem strategicznego sojuszu z USA

Współpraca gospodarcza jest - obok wymiaru bezpieczeństwa - ważnym filarem strategicznego sojuszu Polski ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego. Poinformował też, że Polska bardzo sobie ceni współpracę energetyczną z USA i, że nasz kraj i USA muszą kontynuować wysiłki, by region stał się wolny od wpływów monopolisty ze Wschodu.
26.04.2018

Konsorcjum PFI Future S.A. wybuduje gdańskie oceanarium. Rocznie obiekt odwiedzi nawet 2,5 mln gości

Konsorcjum PFI Future S.A. i Arena Gdańsk Sp. z o.o. w poniedziałek podpisało umowę inwestycyjną na realizację projektu Nautilus Gdańsk w formule o charakterze partnerstwa-publiczno-prywatnego.
24.04.2018

Gowin: W ciągu roku w Stanach Zjednoczonych może zainwestować wiele polskich firm

Otwarcie w Waszyngtonie pierwszej Polskiej Izby Handlowej może spowodować, że w ciągu roku w Stanach Zjednoczonych zainwestuje wiele polskich firm – mówi PAP wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
23.04.2018

Eksperci: pacjenci przekonani do e-recept i e-zwolnień

Zdecydowana większość Polaków opowiada się za wprowadzeniem e-recept i e-zwolnień, lekarze są w tej sprawie podzieleni – mówili w środę eksperci podczas konferencji prasowej w Warszawie.
18.04.2018

Stolica: Zwłoki kobiety w Wiśle; prokuratura bada sprawę

W środę rano, w okolicy mostu średnicowego policja wyłowiła z Wisły zwłoki kobiety; sprawę bada prokuratura, która zarządziła sekcję zwłok; w najbliższym czasie zostanie też wszczęte śledztwo - poinformował PAP w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga Marcin Saduś.
28.03.2018

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Jest już trzy razy większa niż Francja (wideo)

Plama plastiku na Oceanie Spokojnym gwałtownie rośnie. Obecnie jest ona trzykrotnie większa niż Francja. Naukowcy biją na alarm.
23.03.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.