• <

Wynik wyszukiwania - "libra" - Wiadomości

Naukowcy: meduzy mogą zdominować Ocean Arktyczny

Meduzy to jedna z niewielu grup organizmów, które skorzystają na zmianach klimatu. Już teraz parzydełkowce rozprzestrzeniają się coraz dalej na północ, a do końca XXI w. mogą zdominować wody Oceanu Arktycznego – wynika z najnowszych badań.
18.05.2024

Oto Awdijiwka. Takich nowych dronów Ukraina będzie używać przeciwko rosyjskim okrętom

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zaprezentowała nowy model swojej broni do działań na morzu. To także pierwszy dron nawodny, który został wyprodukowany dzięki znacznemu wsparciu wolontariuszy. Został nazwany na cześć ukraińskiego miasta, o które przez wiele tygodni ukraińska armia toczyła krwawe boje z Rosjanami.
06.03.2024

To kolejny cel dla ukraińskich dronów? Fregata Admirał Makarow i trzy inne okręty z Kalibrami są aktywne na Morzu Czarnym

Jak poinformowały Siły Zbrojne Ukrainy, jeszcze 15 lutego służbę bojową na Morzu Czarnym pełniły cztery okręty Floty Czarnomorskiej. Wśród nich jest nowoczesna fregata proj. 11356M Admirał Makarow (799), stanowiąca potencjalnie największe zagrożenie z nich dla broniącego się państwa. Odbywa się to niedługo po spektakularnym sukcesie, jakim było zatopienie okrętu desantowego Cezar Kunikow.
17.02.2024

Rosja zwiększyła na Morzu Czarnym liczbę okrętów zdolnych do ostrzeliwania Kalibrami

Ukraińskie służby wskazały, że służbę operacyjną pełnią obecnie trzy rosyjskie okręty zdolne do wystrzelenia w ramach łącznej salwy do 24 rakiet typu Kalibr. Mimo skutecznych ataków na Flotę Czarnomorską ta wciąż stanowi zagrożenie dla Ukrainy od strony morza.
12.02.2024

Do kwietnia mają zakończyć się prace naprawcze gazociągu Balticconnector

Trwają prace naprawcze łączącego Estonię z Finlandią, podmorskiego gazociągu Balticconnector, które mają zakończyć się 1 kwietnia br. - poinformował we wtorek dziennik "Postimees". Do uszkodzenia rurociągu doszło na początku października ub.r.
09.01.2024

Nowy materiał usprawni technologie wodorowe

Japoński zespół opracował nowy materiał, który pozwala transportować jony wodoru w temperaturze pokojowej. Oznacza to łatwiejszą produkcję wodorowych baterii i ogniw paliwowych.
01.01.2024

Kalibr już nie taki straszny? Rosyjska marynarka wojenna ma narastające problemy logistyczne

Siły Zbrojne Ukrainy zwróciły uwagę, że w ostatnim czasie na Morzu Czarnym i Azowskim pojawia się mniejsza niż dotąd ilość okrętów Floty Czarnomorskiej wyposażonych w przeciwokrętowe pociski manewrujące Kalibr, zdolnych także do ataków na cele lądowe. Oprócz problemów gospodarki Rosji efektem tego mają być skutecznie ataki ukraińskiej armii na infrastrukturę wroga.
14.11.2023

Rosja utrzymuje na Morzu Czarnym okręty zdolne do oddania salwy Kalibrami. Wśród nich był jeden podwodny

Służby prasowe Marynarki Wojennej Ukrainy regularnie donoszą o aktywności rosyjskich okrętów na morskich akwenach. Po niedawnych atakach z użyciem dronów na Flotę Czarnomorską ponownie ukraińskiemu terytorium zagrażają jednostki zdolne do wystrzeliwania pocisków manewrujących Kalibr.
24.10.2023

Kongsberg dostarczy sprzęt naukowy dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych

Norweska firma Kongsberg zajmująca się sprzętem i technologią morską, dostarczy szereg wyposażenia naukowego, w tym czujniki naukowe i sprzęt do obsługi dla nowego, niemieckiego statku do badań oceanicznych, Meteor IV. Ma on pomóc w pozyskaniu nowej wiedzy na temat środowiska morskiego i wzmocnić wkład Niemiec w ochronę mórz.
10.10.2023

The "Ever Given" [2023] – pierwsze prawne starcie

Około godz. 05:04 UTC w dniu 23 marca 2021 roku, kontenerowiec (ULCV) EVER GIVEN wszedł na mieliznę w Kanale Sueskim. Statek pozostał unieruchomiony przez sześć dni, blokując przejście kanałem w obu kierunkach.
08.09.2023

Joseph Conrad – angielski marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia 2023 roku minęło prawie 100 lat, jak na angielskiej ziemi odszedł na wieczną wachtę Joseph Conrad, światowej sławy marynista z polskimi korzeniami. Dla Polaków, to jest od wielu lat Józef Conrad Korzeniowski, choć pod tym nazwiskiem nie jest znany szerzej w świecie.
06.09.2023

Rosja wysyła kolejny okręt na Morze Czarne

Rosja wysłała drugi okręt na Morze Czarne, zwiększając łączną liczbę Kalibr gotowych do wystrzelenia do 16. Południowe Dowództwo Operacyjne poinformowało o tym na Facebooku.
06.08.2023

Polska w Euro-Argo ERIC. IOPAN bada morza przy pomocy specjalistycznych pływaków Argo

8 czerwca br. Polska została stałym członkiem Globalnej Sieci Obserwacji Oceanów Euro-Argo ERIC. Jest to znaczący krok w zaangażowaniu Polski w międzynarodowy program monitorowania mórz i oceanów za pomocą pływaków Argo. Był on możliwy dzięki wysiłkom polskich oceanografów oraz poparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
16.07.2023

Blokada Kanału Sueskiego w 2021 – jest raport o przyczynach

W marcu 2021 roku 400-metrowy kontenerowiec stanął w poprzek Kanału Sueskiego, blokując najważniejszą przeprawę żeglugową między Europą i Azją na 6 dni. Spowodowało to poważne skutki dla światowego handlu, z których niektóre z gospodarek nie wykaraskały się do dzisiaj. Nowy raport Urzędu Morskiego Panamy analizuje przyczyny wypadku.
13.07.2023

Napęd wiatrowy na statkach handlowych. Szansa dla polskich stoczni remontowych

Sukcesem zakończył się Projekt EU Wind Assisted Ship Propulsion (WASP). Projekt WASP (statku z napędem wspomaganym wiatrem) został sfinansowany kwotą 5,4 mln euro z programu Interreg North Sea Europe, w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).
04.07.2023

Na Morzu Czarnym są dwa rosyjskie okręty z 16 Kalibrami

W akwenie Morza Czarnego znajdują się obecnie dwa rosyjskie okręty wojenne, mogące przenosić w sumie do 16 pocisków manewrujących Kalibr, powiadomiła w sobotę Marynarka Wojenna Ukrainy.
17.06.2023

Rosjanie zaatakowali Odessę Kalibrami, trzy osoby nie żyją

Trzy osoby zginęły w rosyjskim nocnym ataku na Odessę - poinformowała w środę nad ranem ukraińska armia. Rosjanie zaatakowali miasto czterema rakietami Kalibr. Ukraińcy uruchomili obronę powietrzną.
14.06.2023

MKiŚ: Minister Anna Moskwa podczas polsko-niemieckich rozmów: Polska będzie inwestować w rozwój Odry

7 czerwca 2023 r. Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska spotkała się z Steffi Lemke, federalną minister środowiska, ochrony przyrody, bezpieczeństwa jądrowego i ochrony konsumentów. Podczas spotkania podsumowano aktualne działania zapobiegawcze i naprawcze oraz odbudowujące bioróżnorodność Odry prowadzone na podstawie rekomendacji ekspertów.
07.06.2023

Kierowcy wkrótce pojadą tunelem pod Świną

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk wizytował 2 czerwca br. budowę tunelu drogowego pod Świną w Świnoujściu. W ramach inwestycji powstał najdłuższy podwodny tunel w Polsce.
02.06.2023

Koniec projektu „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego”

Urząd Morski finiszuje projekt „Ochrona brzegów morskich w rejonie Półwyspu Helskiego" został pomyślnie zakończony.
26.05.2023

W przypadku zagrożenia toksyną ze strony "złotej algi" GIOŚ powiadomi służby w ciągu godziny

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opracował i wdrożył monitoring interwencyjny "złotej algi" w polskich rzekach; w przypadku jej masowego zakwitu i zagrożenia skażenia toksyną odpowiednie służby będą powiadomione w ciągu jednej godziny - przekazał resort klimatu i środowiska.
31.03.2023

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić

Głębokie prądy oceaniczne wokół Antarktydy mogą spowolnić o ponad 40 proc. w ciągu następnych 30 lat, co będzie miało znaczące konsekwencje dla oceanów i klimatu - informuje „Nature“.
31.03.2023

Kolejny prom Polferries powrócił z remontu

Linie Polferries poinformowały, że należący do nich prom Mazovia przeszedł duży remont w szczecińskiej stoczni Gryfia.
30.03.2023

System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie

24 marca 2023 r. na terenie Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie odbyła się uroczystość przekazania pilotażowego systemu wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. Zakup był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego Rybactwo i morze 2014-2020.
24.03.2023

„CMA CGM LIBRA” [2020] – niezdatność statku do żeglugi

Od przeszło 60 lat orzecznictwo i doktryna angielska miały jasno ustalone zasady dotyczące dwóch zasadniczych pojęć „zdatność statku do żeglugi” („seaworthiness”) oraz tzw. „błędu nautycznego” („nautical fault”). Orzeczenie w sprawie „Alize 1954 v Allianz Elementar Versicherungs AG” (The „CMA CGM LIBRA”) [2020] EWCA Civ 293, podjęło próbę zrewidowania ustalonych dotąd zasad (i wzajemnej interrelacji pomiędzy tymi zasadami) wzbudzając powszechne zainteresowanie (a i zaniepokojenie) armatorów.
10.03.2023

Urząd Morski w Gdyni zakończył projekty ochrony brzegu w rejonie Półwyspu Helskiego

Trwający od kilku lat projekt mający na celu wzmocnienie ochrony brzegów w rejonie Półwyspu Helskiego został ukończony – podał Urząd Morski w Gdyni.
09.02.2023

Projekt Colubris. Otwarcie nowej inwestycji w Nyborg-Mawent S.A.

W ubiegłym tygodniu w Malborku miała miejsce oficjalna prezentacja nowej inwestycji spółki Nyborg-Mawent S.A. Fundamentalnym celem projektu Colubris jest opracowanie wentylatorów przemysłowych nowej generacji z poprawioną, w stosunku do obecnie produkowanych urządzeń, efektywnością energetyczną oraz znacznie ograniczonym poziomem generowanego hałasu.
31.01.2023

Delfiny też cierpią na Alzheimera

Najnowsze badania wskazują, że możemy mieć z morskimi ssakami więcej wspólnego niż dotychczas przypuszczano. Naukowcy odkryli w mózgach niektórych delfinów zmiany charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
30.12.2022

Drastyczne zmiany poziomu wód Morza Śródziemnego – aktualne dane

Badania wskazują, że poziom morza przy włoskim wybrzeżu Amalfi w ciągu ostatnich 2 dekad podniósł się dwukrotnie bardziej niż w okolicach hiszpańskiego Costa del Sol.
29.12.2022

Kluczowe decyzje i kamienie milowe – PGE podsumowuje rok w offshore

Ogłoszenia i rozstrzygnięcia kolejnych przetargów, pozyskanie ważnych decyzji administracyjnych i rozpoczęcie niezbędnych badań w obszarze morskiej energetyki wiatrowej to najważniejsze działania z zakresu morskiej energetyki wiatrowej podjęte w 2022 roku przez PGE. Pokazują one, jak intensywny rok ma za sobą Grupa PGE w sektorze offshore. W nowy wchodzi, przygotowując się do uzyskania pozwoleń na budowę, będących ostatnimi niezbędnymi do podjęcia decyzji inwestycyjnej dotyczącej projektów na Bałtyku.
20.12.2022

Syreny morskie kształtowały ekosystem

Przez miliony lat syreny morskie Stellera, ważące cztery tony ssaki-olbrzymy, kształtowały ekosystem podwodnych łąk wodorostowych w okolicach cieśniny Beringa. Zostały wytępione w zaledwie trzy dekady po ich odkryciu – piszą naukowcy w „Frontiers in Ecology and Evolution”.
10.12.2022

Klimat 2022: Wzrost poziomu mórz przyspiesza, a europejskie lodowce znikają w oczach

Według danych z cząstkowego raportu Światowej Organizacji Meteorologicznej o stanie globalnego klimatu, rok 2022 może być ósmym z rzędu najcieplejszym rokiem w historii pomiarów i to pomimo „chłodzącego” wpływu La Niña. Pierwszego dnia, odbywającego się w Egipcie szczytu COP27, eksperci WMO przypomnieli, że tylko w tym roku ekstremalne fale upałów, susze i niszczycielskie powodzie dotknęły miliony ludzi na całym świecie i spowodowały miliardowe straty.
08.11.2022

Na Marsie widać ślady dawnego oceanu

Nowe dane na temat Marsa wskazują na istnienie tam przed miliardami lat, związanego z ciepłym klimatem, dużego oceanu leżącego na północnej półkuli. To były warunki sprzyjające życiu - podkreślają planetolodzy.
01.11.2022

Szwecja: Prokuratura przeprowadzi dodatkowe badania uszkodzonego Nord Stream

Szwedzka prokuratura poinformowała w piątek o zamiarze przeprowadzenia dodatkowych badań na dnie Morza Bałtyckiego w związku z dochodzeniem w sprawie aktu sabotażu przy gazociągach Nord Stream. W tym samym miejscu obecny jest rosyjski statek, który ma dokonać własnych oględzin.
28.10.2022

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream rozpocznie badania zniszczonych gazociągów

Rosyjski statek na zlecenie spółki Nord Stream wpłynął na Morze Bałtyckie, by zbadać zniszczone gazociągi - podała w czwartek szwedzka marynarka wojenna. W tym regionie siły zbrojne Szwecji wzmocniły swoją obecność.
27.10.2022

Najcięższa na świecie ryba kostnoszkieletowa - znaleziona u brzegów Azorów

W pobliżu azorskiego portu Horta wyłowiono najcięższą na świecie rybę kostnoszkieletową. Jest nią ważący blisko 2,8 tony samogłów z gatunku Mola alexandrini - informuje międzynarodowy zespół ekspertów.
23.10.2022

Oczy inwestora

Na koniec ubiegłego roku łączna moc morskich farm wiatrowych na świecie wyniosła ca. 57 GW. Połowa tej mocy (28 GW) była generowana w Europie przez około 5800 morskich turbin wiatrowych (MTW). Według informacji podawanych przez Wind Europe średnia moc MTW instalowanych w Europie w 2021 roku wynosiła 8,5 MW, natomiast średnia moc zamawianych w ubiegłym roku MTW to 11,2 MW. Zakładane poziomy mocy w MFW na świecie i w Europie wyniosą 315 GW oraz 156 GW odpowiednio na koniec 2030 roku.
12.09.2022

Statek do obsługi morskiej farmy wiatrowej z krajowej stoczni. Tylko w USA i Chinach?

Stocznia St Johns Shipbuilding z Florydy rozpoczęła budowę statku do transportu załogi. To efekt gwarantowania interesów amerykańskiego przemysłu stoczniowego wynikającego z ustawy Jones Act. Statek będzie bowiem obsługiwał morską farmę wiatrową Vineyard Wind 1 na Atlantyku.
26.07.2022

Naukowcy o ociepleniu oceanów: zagraża morskiej bioróżnorodności

Ocieplenie wody stwarza zagrożenie dla 70 proc. najbardziej bogatych w życie partii oceanów. Jedna z przyczyn jest taka, że żyjące w tych miejscach gatunki są słabo przystosowane do zmian temperatury.
22.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizują farmy wiatrowe czujnikami

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
30.06.2022

Ukraina. Władze: na Morzu Czarnym są rosyjskie okręty z 24 pociskami manewrującymi

Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk powiedział w środę na briefingu, że w akwenie Morza Czarnego przebywają obecnie trzy rosyjskie okręty wyposażone łącznie w 24 pociski manewrujące Kalibr.
18.05.2022

Oceaniczne głębiny pełne plastiku

Pod powierzchnią oceanów kryje się potężna masa zwykle pomijanego dotąd mikroplastiku - „Global Change Biology” . Obejmuje on głównie najmniejsze cząstki, które zdaniem naukowców mogą stwarzać największe zagrożenie dla środowiska, a także dla ludzi.
06.02.2022

Oferenci ustawiają się w kolejce do izraelskiego portu Hajfa

Cztery grupy inwestycyjne chcą przejąć izraelski port w Hajfie, którego wartość szacuje się na 600 milionów dolarów. Formalne oferty mają zostać przekazane w październiku.
10.08.2021

Conrad – angielski kapitan, światowy marynista z polskimi korzeniami

3 sierpnia od wielu lat pod pomnikiem Józefa Conrada Korzeniowskiego przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Nautologicznego, Rady Miasta Gdyni i Biblioteki Miejskiej składają kwiaty, by uczcić pamięć znanego marynisty. Joseph Conrad zmarł 3 sierpnia 1924 roku w Bishopsbourne w Wielkiej Brytanii.
04.08.2021

Handel morski w ożywieniu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2021)

Światowa gospodarka coraz bardziej rozpędza się. Stąd też od początku tego roku w tym w ciągu kilku ostatnich tygodni utrzymywały się zadowalające parametry frachtowe dla armatorów wielu segmentów żeglugi. Przewidywania analityków na kolejne tygodnie są również jak najbardziej pozytywne.
12.07.2021

Przygotowania na trzech statkach Saipemu, które ułożą Baltic Pipe na Bałtyku

Na trzech statkach włoskiego koncernu Saipem, które ułożą bałtycki odcinek gazociągu Baltic Pipe, rozpoczęły się przygotowania do wyruszenia na Bałtyk - poinformował operator przesyłowy gazu Gaz-System. Spółka odpowiada za budowę tej części gazociągu.
08.05.2021

Norwescy naukowcy chcą uruchomić pływające elektrownie słoneczne

Pierwsze pływające elektrownie słoneczne na morzu wkrótce ujrzą światło dzienne. Wykorzystanie energii słonecznej na morzu ma wiele zalet, jak na przykład wykorzystanie mało użytecznych obszarów oceanicznych. Ponadto woda zapewnia naturalny efekt chłodzenia paneli słonecznych, dzięki czemu można zwiększyć ich wydajność i optymalizować działanie.
06.05.2021

Na wody oceanów wypuszczono ponad 500 robotów

Po latach badań na wodach Oceanu Południowego przeprowadzonych przez pływające roboty monitorujące, konsorcjum oceanografów i innych badaczy wyśle te urządzenia na całą planetę, od Północnego Pacyfiku po Ocean Indyjski.
22.04.2021

Napędzany LNG prom Balearii rozpoczął próby morskie

Hiszpański operator promowy, Baleària, rozpoczął próby morskie swojego szybkiego promu – Eleanor Roosevelt.
04.03.2021

U.S. Coast Guard (USCG) - Morskie Organy Ścigania (cz.1)

Niniejszy artykuł będzie pierwszym z serii publikacji poświęconym instytucjom na świecie znanym jako ang. maritime law enforcement, co możemy przetłumaczyć jako morskie organy ścigania. Jak zostanie to opisane w niniejszej serii, funkcjonariusze tych instytucji zajmują się szeroko rozumianym bezpieczeństwem morskim. Ważnym elementem, który należy zaznaczyć, jest fakt, iż chodzi tu zarówno o maritime safety jak i maritime security.
25.02.2021

Premier: ten rok może być dobrym rokiem dla polskiej gospodarki

Dane makroekonomiczne za 2020 r. i sygnały z firm dają nadzieję na to, że będziemy w stanie szybko ruszyć ze wzrostem gospodarczym - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. Ten rok może być dobrym rokiem i będzie dobrym rokiem dla polskiej gospodarki – dodał.
29.01.2021

Największe morze na Tytanie ma co najmniej 300 metrów głębokości

Kraken Mare - wypełniony ciekłym metanem największy zbiornik Tytana - księżyca Saturna, jest głęboki na co najmniej 300 m. To wystarczy, aby wysłać w to miejsce zrobotyzowaną łódź „podwodną”. Dane potrzebne do określenia głębokości morza zgromadziła sonda Cassini.
25.01.2021

Amunicja ćwiczebna do armat morskich niemieckich fregat

4 listopada Komisja Budżetowa Bundestagu dała zielone światło dla zakupu amunicji ćwiczebnej do 127 mm okrętowych armat automatycznych Leonardo Oto Melara Lightweight zainstalowanych na fregatach ekspedycyjnych typu F125 Baden-Württemberg.
16.11.2020

Rozpychamy się nad Bałtykiem. Rosnący potencjał polskich portów

Rok 2019 był rekordowy dla polskich portów. Na wybrzeżu obsłużono historyczne 108,3 mln ton towarów, a Terminal DCT Gdańsk wykazał najlepszy wynik na Morzu Bałtyckim. Zgodnie z wyliczeniami Krajowej Administracji Skarbowej w 2018 r. należności z podatku VAT, cła i akcyzy dla towarów w polskich portach wyniosły aż 40,6 mld zł. Dla porównania w 2015 r. kwota ta była ponad dwukrotnie mniejsza.
16.11.2020

PSV Coey Viking i Planeta I na próbach morskich

W sobotę 10 bm. na próby morskie wypłynęły Coey Viking oraz Planeta I. Oba statki budowane są w ramach programu produkcyjnego stoczni Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding.
13.10.2020

Czułość klimatu - znamy ją coraz dokładniej!

Koncentracja CO2 w atmosferze wzrosła z poziomu 280 cząsteczek na milion cząsteczek powietrza (ppm) przed epoką przedprzemysłową do 415 ppm obecnie. Bez podjęcia działań na rzecz redukcji emisji, do 2060 roku koncentracja CO2 może sięgnąć 560 ppm, podwajając swą wartość względem epoki przedprzemysłowej. Równowagowa czułość klimatu, czyli zmiana średniej temperatury w takiej właśnie sytuacji, przestaje być abstrakcyjnym wskaźnikiem. Po wielu latach badań jesteśmy w stanie dokładniej niż kiedykolwiek określić jej wartość. Niestety,
12.10.2020

Ceny ropy w USA spadają: na rynku obawy o popyt wobec nowych przypadków COVID-19

Notowania ropy w USA spadają. Analitycy wskazują, że wzrost liczby przypadków COVID-19 w Stanach Zjednoczonych i w Europie może ograniczyć ożywienie popytu na rynku paliw.
22.09.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu sierpnia 2020 roku

Prezentujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
09.09.2020

Jakie konsekwencje będzie miało zniknięcie lodów Arktyki?

Co dekadę bezpowrotnie topnieje 13 proc. lodu morskiego na półkuli północnej. Za kilkadziesiąt lat może on w okresie letnim zniknąć zupełnie. Zmniejszenie jego zasięgu na półkuli północnej powoduje dalsze zmiany klimatu i występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych na Ziemi - mówi ekspert z PAN.
23.08.2020

Wytyczne Brytyjskiej Izby Żeglugi dla promów podczas COVID-19

Brytyjska Izba Żeglugi opublikowała Poradnik, który stanowi dokument informacyjny i wytyczne dla brytyjskich promów pasażerskich podczas COVID-19. Poradnik ten został opracowany w porozumieniu z partnerami branżowymi i członkami Izby.
19.08.2020

ISR: Niebezpieczne związki miasta z portem

Katastrofa w Bejrucie przyniosła jedną z największą od zakończenia II wojny światowej skalę zniszczeń w mieście wywołaną przez obecność portu. W czasie działań wojennych maja one zazwyczaj charakter intencjonalny, są następstwem bądź dodatkowym zamierzonym efektem ataków na cele i infrastrukturę o charakterze strategicznym. Przyczyn jest jednak więcej. Nawet dziś nie udaje się wyeliminować wszystkich zagrożeń, które stanowią drugą stronę losu portowych ośrodków – port przynosi dostatek, ale też czasem śmierć i zniszczenia.
07.08.2020

Ceny ropy w USA spadają; obawy o koronawirusa w USA

Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw tanieje. Analitycy obawiają się, że popyt na surowiec może ucierpieć w związku z rosnącą liczbą przypadków koronawirusa w USA.
20.07.2020

Bezpiecznie i na czas przez oceany - projekt polskich naukowców

Polscy naukowcy chca opracować metodę planowania trasy statku odpowiadającej potrzebom użytkownika. Uwzględni ona nie tylko prognozowane warunki meteorologiczne, ale również weźmie pod uwagę niepewność przetwarzanych danych.
19.06.2020

Ponad 76 mld zł trafiło do polskich firm i pracowników

Ponad 76 mld zł trafiło do polskich firm i pracowników, aby zabezpieczyć i ochronić miejsca pracy; to środki z różnych instrumentów – tarczy antykryzysowej, tarczy finansowej oraz tarczy pomocowej – powiedziała w poniedziałek w Jaworzynie Śl. szefowa MRPiPS Marlena Maląg.
08.06.2020

Zmiany w turystyce morskiej z perspektywy przemysłu okrętowego

Pandemia COVID-19 sprowadziła sektor turystyki w stan głębokiej zapaści. Wytwarzając ponad 10% światowego PKB, stanowi on jeden z filarów światowej gospodarki. Zmiany, jakie zachodzą w tak ważnym obszarze, niosą poważne implikacje również dla przemysłu okrętowego, stawiając wyzwania, ale także otwierając nowe możliwości rozwoju.
11.05.2020

ORP Bielik w zanurzeniu

ORP Bielik odbywał szkolenie na morzu, sprawdzając m. in. przygotowanie załogi do samodzielnego operowania poza macierzystym portem w położeniu podwodnym. Marynarze określili elementy manewrowe własnej jednostki oraz dokonali kalibracji urządzeń nawigacyjnych.
02.05.2020

Zbadali zatopiony w Bałtyku las sprzed 10 tys. lat

W czerwcu archeolodzy podwodni z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku oraz Uniwersytetu w Kłajpedzie zbadali pozostałości zatopionego lasu sprzed 10.000 lat. Wspólna wyprawa polskich i litewskich badaczy miała na celu przygotowanie tzw. dokumentacji fotogrametrycznej znalezisk. Pracownicy z Działu Badań Podwodnych NMM wykonali pod wodą tysiące zdjęć, które posłużą do stworzenia trójwymiarowych modeli zatopionych drzew.
09.07.2019

Targi POLFISH w Gdańsku: Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija (foto, wideo)

Przetwórstwo ryb w Polsce dynamicznie się rozwija. Szacuje się, że na koniec 2018 r. wartość produkcji osiągnęła 12,2 mld złotych – wynika z danych Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, największej ogólnopolskiej organizacji skupiającej firmy związane z branżą przetwórstwa ryb. Obecny na targach POLFISH, które w środę rozpoczęły się w Gdańsku, prezes tego stowarzyszenia, Jan Safader, podkreślił, że polski przemysł rybny jest ambitny.
30.05.2019

Politechnika Gdańska wykorzystuje oprogramowanie Simcenter firmy Siemens w dydaktyce i projektach badawczych

Simcenter STAR-CCM+ stał się jednym z najważniejszych narzędzi CFD na uczelni służących do symulacji przepływów cieczy.
27.05.2019

Gesa® - manometry, termometry, pirometry i wakuometry

Firma Navitech Gdynia Sp. z o.o. jest w Polsce wyłącznym przedstawicielem hiszpańskiej firmy Gesa® - producenta urządzeń pomiarowych z ponad 50-letnią tradycją.
28.01.2019

Turecki armator zainstaluje systemy uzdatniania wód balastowych Alfa Laval na swoich 16 statkach

Turecki armator Advantage Tankers & Advantage Products podpisał umowę flotową ze szwedzką grupą inżynieryjną Alfa Laval na modernizację systemów uzdatniania wody balastowej w 16 tankowcach. Zamówienie jest warte 10,5 miliona dolarów.
23.12.2018

Prace na Ślązaku zgodne z harmonogramem. PGZ Stocznia Wojenna gotowa do budowy seryjnych jednostek (foto, wideo)

Przykład tej jednostki pokazuje, że stocznia jest w stanie samodzielnie zbudować jednostkę bojową – powiedział we wtorek Konrad Konefał, prezes PGZ Stoczni Wojennej. Podkreślił, że w procesie tym niezbędna będzie pomoc zewnętrznych producentów, bo „żadna stocznia nie produkuje silników do okrętów ani żadna stocznia nie produkuje uzbrojenia”. Obecnie patrolowiec Ślązak, bo o nim mowa, przechodzi próby morskie. Budowana od 2001 r. jednostka została zaprezentowana w PGZ Stoczni Wojennej w Gdyni.
20.11.2018

Emisja dwutlenku węgla w transporcie morskim - unijne regulacje

Komisja Europejska w 2016 r. opublikowała dwa rozporządzenia wykonawcze wprowadzające narzędzia do prowadzenia monitoringu oraz raportowania zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla (CO2) z transportu morskiego.
31.10.2017

Supermaszyna od STIGALa powala na kolana. Rozmawiamy z właścicielem firmy, Marcinem Stępniem

Produkują najszybsze, najbardziej wydajne maszyny do kształtowego cięcia blach w technologii plazmowej i gazowej. Ich urządzenia pracują w największych polskich zakładach związanych z branżą morską. W Europie są praktycznie bezkonkurencyjni. Marcin Stępień, właściciel firmy STIGAL opowiada nam o przewadze, jaką jego urządzenia mają nad innymi.
09.10.2017

Konosament a umowa przewozu w świetle prawa angielskiego Cz. 2.

Niniejsza publikacja jest kontynuacją artykułu, który ukazał się na portalu "Gospodarka Morska" w dniu 8 lipca br.
29.07.2017

Premiera spektaklu „Kursk” Huellego o katastrofie rosyjskiego okrętu podwodnego

Sztukę "Kursk" Pawła Huellego, w reżyserii Krzysztofa Babickiego, wystawi w sobotę Teatr Miejski w Gdyni pod pokładem "Daru Pomorza". Spektakl nawiązuje do zatonięcia w 2000 r. rosyjskiego atomowego okrętu podwodnego ze 118-osobową załogą.
05.05.2017

Escort - specjalizacja w podwodnych badaniach, pomiarach i monitoringu

Obecna na rynku polskim od ponad 25 lat, działająca początkowo jedynie jako firma serwisowa w zakresie urządzeń elektroniki morskiej, rozszerzyła zakres usług także na inne dziedziny związane także z wodami śródlądowymi. Wyspecjalizowała się w dziedzinie badań podwodnych, monitoringu podwodnego oraz pomiarów hydrograficznych.
20.12.2016

Automatyczny system kontroli trymu Zipwake – urządzenie skazane na sukces

Łatwy w obsłudze, zaskakująco precyzyjny i stosunkowo tani – to główne cechy innowacyjnego systemu kontroli trymu, docenionego między innymi przez Polską Izbę Przemysłu Jachtowego i Sportów Wodnych jako najlepszy produkt tegorocznych Targów Wiatr i Woda w Warszawie. Na polski rynek wprowadziła go gdańska firma Marine Works.
19.12.2016

Sokół wyszedł w morze

25 października okręt podwodny ORP Sokół, wyszedł na jednodniowe szkolenie na morzu. Na morskim poligonie Marynarki Wojennej marynarze określili elementy manewrowe własnej jednostki oraz dokonali kalibracji urządzeń nawigacyjnych.
25.10.2016

PERN ma nową strategię do 2020 r. - inwestycje za ok. 500 mln zł

Utrzymanie przesyłu ropy naftowej na poziomie ok. 50 mln ton rocznie, wzrost pojemności magazynowych i zwiększenie tłoczeń paliw płynnych zakłada m.in. nowa strategia PERN na lata 2016-20. W tym czasie spółka planuje przeznaczyć na inwestycje ok. 500 mln zł.
06.09.2016

Elektrotechnika okrętowa: kurs na nowe czasy

Na współczesnym rynku pracy armatorzy coraz częściej wymagają by mechanik okrętowy sprawował także opiekę nad prawidłowym funkcjonowaniem systemu elektrycznego. Zdaniem wykładowców Szkoły Morskiej w Gdyni jest to możliwe, o ile uzyska się pewne praktycznie umiejętności.
01.08.2016

Era dronów: nowe szkolenia Szkoły Morskiej w Gdyni

Bezzałogowe Statki Powietrzne popularnie zwane dronami, coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle, w tym także w branży morskiej. Szkoła Morska w Gdyni wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rynku organizując specjalistyczne szkolenia w zakresie ich obsługi.
13.06.2016

Nowe wymagania Konwencji SOLAS w zakresie przyrządów do badania atmosfery dla przestrzeni zamkniętych

Poprzez Rezolucję MSC.380(94) przyjętą przez IMO w 2014 roku i wdrażającą zmiany do Konwencji SOLAS, wprowadzony zostaje obowiązek wyposażenia statku w przenośne urządzenia do pomiaru atmosfery, który obowiązuje od 1. lipca 2016, jako Prawidło XI-1/7 Konwencji.
08.06.2016

Obowiązkowe ważenie kontenerów od 1 lipca 2016 r.

Już 1 lipca 2016 r. wejdą w życie nowe postanowienia Konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS), zgodnie z którymi na nadawcy ładunku będzie spoczywać obowiązek weryfikacji wagi kontenerów przeznaczonych do transportu drogą morską przed załadowaniem ich na statek. Przedmiotowe regulacje zostały przyjęte w maju 2014 r. na 93. posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa Morskiego Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) i zaakceptowane przez Komitet w listopadzie 2014 r.
06.02.2016

SatBałtyk już na wodzie

3 listopada, na Zatoce Gdańskiej, została zwodowana autonomiczna oceanograficzna pława pomiarowa Konsorcjum SatBałtyk, którego koordynatorem jest Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN). System SatBałtyk będzie dostarczał aktualnych informacji w postaci map, danych liczbowych, prognoz zmian i opisów charakterystyk strukturalnych i funkcjonalnych środowiska Morza Bałtyckiego.
16.11.2015

Wyciek paliw ciężkich w gdyńskim porcie. Statek uderzył w dok

W Gdyni ostro pracują nad usunięciem mazutu. To paliwo ciężkie wyciekło wczoraj wieczorem ze statku, gdy ten uderzył o dok.
28.08.2015

Remont klasowy chłodniowca „Green Magnific”

Stocznia Marynarki Wojennej S.A. remontuje kolejne jednostki. Tym razem na przegląd zawitał „Green Magnific", należący do armatora norweskiego oraz „Thebe” armatora niemieckiego.
16.06.2015

„Horyzont II” - remont w 15 rocznicę pływania

Na ok. 4 tygodnie zaplanowano stoczniową kurację dla "Horyzonta II". Statek musiał przejść remont odnowienia klasy 5-letniej. W wyniku postępowania przetargowego, realizację remontu powierzono Stoczni Remontowej "Nauta" SA w Gdyni.
12.05.2015

Urządzenia Pomiarowe i Chłodnictwo – istotna inwestycja

Większość zleceń realizowanych przez Marine Invest Poland to serwis, kalibracja i certyfikacja różnych urządzeń pomiarowych przeznaczonych na statki. Drugim istotnym elementem działalności przedsiębiorstwa jest serwis okrętowych urządzeń chłodniczych. Firma szybko się rozwija, odświeża wizerunek i uaktualnia stronę internetową, zwiększa też zatrudnienie i staje się bardziej konkurencyjna.
19.01.2015

Młodzi wynalazcy i projekt wykorzystania dronów do wykrywania sinic

Wizyjny monitoring zakwitów sinicowych za pomocą drona – to projekt, który pod okiem wykładowcy z Politechniki Gdańskiej dr. inż. Stanisława Raczyńskiego, realizować będą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. Młodszym kolegom mentorować będą studenci PG zrzeszeni w kole naukowym SKALP.
19.01.2015

LOTOS zwiększa bezpieczeństwo

Grupa LOTOS zakupiła kolejne stacje MicroDock II do automatycznego testowania i kalibracji przenośnych detektorów gazów. Inwestycja ta ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników. LOTOS był także pierwszą firmą petrochemiczną w Polsce, która zdecydowała się na takie rozwiązanie.
13.11.2014

Bezprzewodowa rewolucja bezpieczeństwa pomiarów gazów - rozmowa z Marianem Hoppe, prezesem firmy SafeTech Marian Hoppe Sp. j. Technologia dla bezpieczeństwa

Firma SafeTech Marian Hoppe powstała w 2003 roku. Działa głównie na polach BHP, pomiaru gazów, ochrony środowiska naturalnego, ochrony osobistej służb strażackich, ratowniczych i komunalnych, a także technik oddymiania i gaśniczych oraz monitoringu termowizyjnego z pełną dokumentacją. W zakresie bezpieczeństwa oferuje najnowsze rozwiązania dostępne na rynku, opierając się na produktach uznanych marek.
08.10.2014

SafeTech Marian Hoppe S.j. oferuje nowe ułatwienia dla firm i jednostek używających sprzętu do detekcji gazów

Zostają wydłużone godziny serwisowania dla wszystkich Klientów posiadających produkty do detekcji gazów BW by Honeywell (serie żółtych detektorów GasAlert i stacje do kalibracji). Serwis dla napraw pilnych dostępny będzie od godziny 8 rano do 22 wieczorem każdego dnia.
07.10.2014

Kalibracja przyrządow pomiarowych - rozmowa z Bartoszem Jarmolińskim, Marine Invest Poland

Pierwsza międzynarodowa konferencja na temat bezpieczeństwa żeglugi odbyła się w 1914 roku i była odzewem na tragedię Titanic’a. Podpisano wówczas pierwsze traktaty poprzedzające międzynarodową konwencję o bezpieczeństwie życia na morzu - SOLAS (ang. International Convention for the Safety of Life at Sea). Egzekwowaniem jej przepisów zajmują się administracje państwowe, natomiast wykonywanie prac związanych ze środkami zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa pozostaje domeną firm prywatnych.
02.07.2014

PBP Enamor - dwadzieścia pięć lat ciągłego rozwoju.

Firma Enamor już od ponad dwudziestu pięciu lat towarzyszy polskiemu przemysłowi morskiemu, lotniczemu i obronnemu. Z okazji srebrnego jubileuszu, w Teatrze Muzycznym w Gdyni odbyła się uroczystość, która zgromadziła gości ze świata biznesu, nauki, administracji morskich i przedstawicieli firm z branży z Polski i zagranicy. W imprezie wzięło udział blisko 180 osób, a jej gościem honorowym, był Prezydent Miasta Gdyni, Wojciech Szczurek.
12.05.2014

Cięcie pierwszych blach do budowy niszczyciela min „Kormoran II”

Cięcie pierwszych blach do budowy niszczyciela min „Kormoran II” odbyło się w piątek, 25 kwietnia 2014 roku w Remontowa Shipbuilding SA. W uroczystości udział wziął między innymi Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Czesław Mroczek. Spółka należy do Grupy Kapitałowej Remontowa Holding S.A. Uroczystość cięcia blach to w przemyśle okrętowym oficjalne rozpoczęcie procesu produkcyjnego jednostki.
27.04.2014

Vistal szuka kontraktów w Brazylii, Petrobras partnerów w Polsce

Vistal Gdynia liczy na kontrakty w Brazylii związane z rozpoczynającą się w tym kraju eksploatacją złóż podmorskich w strefie pré-sal. Z kolei brazylijski Petrobras szuka w Polsce podwykonawców i dostawców sprzętu. Analitycy wśród potencjalnych beneficjentów tych kontaktów wymieniają również Zamet.
26.02.2014

Brazylia. Naftowy biznes stulecia

Do narodzin nowego światowego giganta naftowego doszło 21 października w Barra da Tijuca, rozrywkowo-turystycznej dzielnicy Rio de Janeiro. Przetarg z jednym oferentem - konsorcjum złożonym z pięciu towarzystw naftowych - dał początek "biznesowi stulecia"\'.
28.10.2013

Arctic- Adriatic Logistic Conference w Amber Expo

W jaki sposób usprawnić przewozy towarów spożywczych, jak optymalizować transport ryb oraz jak eliminować tzw. puste powroty, na te pytania przedstawiciele branży transportowej oraz producenci żywności, będą mogli znaleźć odpowiedź podczas Arctic-Adriatic Logistic Conference: Optymalizacja procesów logistycznych Polska-Skandynawia.
10.05.2013

System Pozycjonowania Podwodnego SPP1

System pozycjonowania podwodnego SPP1 oferuje rozwiązanie dla użytkowników wymagających określania pozycji obiektów pod wodą w czasie rzeczywistym.
04.11.2011

Targi Sportów Wodnych i Festiwal Żeglarski WIATR i WODA – na wodzie 2011

Od 4 do 7 sierpnia zapraszamy Państwa do Gdyni na wielkie święto sportów wodnych – szóste Targi i Festiwal Żeglarski WIATR i WODA na wodzie. Najpiękniejsze jachty, najszybsze łodzie motorowe, skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny przez cztery dni można będzie oglądać w przystani jachtowej „Marina Gdynia”.
02.08.2011

Akcja Saperów Marynarki Wojennej

Ponad 170 sztuk niewypałów i niewybuchów z II wojny światowej wydobyli oraz zabezpieczyli saperzy Marynarki Wojennej. Niebezpieczne obiekty wyrzuciło morze na brzeg Półwyspu Helskiego. Akcję przeprowadził patrol rozminowania 43 Batalionu Saperów Marynarki Wojennej we współdziałaniu z Grupą Nurków Minerów 13 Dywizjonu Trałowców.
11.07.2011

Deepwater Container Terminal (DCT) Gdańsk wprowadza Navis SPARCS N4

Navis SPARCS N4 wesprze dynamiczny rozwój terminala i rewolucję w regionie Morza Bałtyckiego, zapoczątkowaną przez DCT
07.06.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.