• <

Wynik wyszukiwania - "dekret" - Wiadomości

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.
08.05.2024

Wielka Brytania rozpoczyna deportację migrantów przybyłych przez kanał La Manche

Przyjęta przez brytyjski parlament ustawa umożliwiająca deportację nielegalnych imigrantów do Rwandy uzyskała w czwartek formalną aprobatę króla Karola III, co oznacza jej wejście w życie. Rząd tymczasem poinformował, że ma już zarezerwowany termin na pierwszy lot i wytypowanych imigrantów.
26.04.2024

Siergiej Szojgu zatwierdził nowych dowódców rosyjskich sił morskich

Minister Obrony Federacji Rosyjskiej ogłosił dekret prezydenta kraju, Władimira Putina, w sprawie mianowania nowych dowódców sił morskich państwa. Zmiany kadrowe to potencjalnie także efekt reakcji na ciągłe niepowodzenia w trakcie wojny na Ukrainie, gdyż na Morzu Czarnym Flota Czarnomorska utraciła 1/3 swojej zdolności bojowej.
02.04.2024

ORP Wodnik wyrusza w morze. Rozpoczyna się zimowy rejs szkoleniowy podchorążych

W poniedziałek, 5 lutego rozpoczął się zimowy rejs okrętu szkolnego ORP Wodnik. Podchorążowie V roku Akademii Marynarki Wojennej opuścili Port Wojenny Gdynia i wyruszyli w morze celem odbycia praktyki morskiej. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
07.02.2024

Ukraina tworzy nowy rodzaj wojsk - Siły Systemów Bezzałogowych

Ukraina zaczyna budować nowy, odrębny rodzaj wojsk: Siły Systemów Bezzałogowych - poinformował we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. Drony nie są bronią przyszłości, ich zastosowanie powinno przynieść konkretne wyniki już teraz – powiedział.
06.02.2024

Około 530 migrantów przypłynęło kutrem na Lampedusę

Około 530 migrantów przybyło w nocy z soboty na niedzielę na pokładzie kutra na włoską wyspę Lampedusa - podała agencja Ansa. W warunkach silnego wiatru na ostatnim odcinku jednostkę eskortowała łódź patrolowała włoskiej Straży Przybrzeżnej.
05.11.2023

Włochy mają plan na powstrzymanie nielegalnej imigracji

Rada Ministrów Włoch zatwierdziła w piątek dekret z mocą ustawy w sprawie tzw. planu Mattei dla Afryki. Rzym wesprze gospodarczo kraje afrykańskie w zamian za kontrolę migracji i podpisanie umów o odsyłaniu nielegalnych imigrantów – podały włoskie media.
04.11.2023

Włochy w obliczu ogromnej fali migracyjnej. Rośnie zaniepokojenie obywateli

Około 130 tysięcy migrantów przybyło w tym roku drogą morską do Włoch; to dwa razy więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Sprawa rosnącej fali migracyjnej znalazła się w centrum dyskusji politycznej i, jak wykazują sondaże, budzi coraz większe zaniepokojenie obywateli.
29.09.2023

Włoski rząd zapowiada szybsze wydalanie niebezpiecznych imigrantów

Rząd Włoch przyjął w środę dekret, którego celem ma być ułatwienie wydalania nielegalnych imigrantów, uważanych za niebezpiecznych oraz położenie kresu zjawisku tzw. fałszywych nieletnich. To ci migranci, którzy po przypłynięciu do Włoch deklarują się jako niepełnoletni, by zapewnić sobie pobyt w osobnych ośrodkach, a zatem i lepsze warunki.
27.09.2023

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski [REAKCJE, KOMENTARZE] [ARTYKUŁ AKTUALIZOWANY]

Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii.
15.09.2023

ORP Wodnik powraca z kilkumiesięcznego rejsu

Do Portu Wojennego Gdynia wszedł 2 sierpnia polski okręt szkolny ORP Wodnik, który od dwóch miesięcy realizował rejs, w ramach którego praktykę morską realizowało 80 podchorążych Polski, Ukrainy i Kataru. Tego typu wyjścia w morza są regułą dla przyszłych oficerów kształcących się w Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni.
03.08.2023

Zakaz kostiumów kąpielowych i gołych torsów na ulicach w nadmorskiej miejscowości

W popularnej nadmorskiej miejscowości wakacyjnej Gallipoli w Apulii na południu Włoch władze wprowadziły zakaz chodzenia po jej centrum z gołym torsem i w kostiumach kąpielowych. Kara za złamanie zakazu, który będzie obowiązywał od 1 lipca do 20 września, wynosić będzie od 25 do 150 euro.
17.06.2023

Rosja stawia na Arktykę. Jeden z tamtejszych portów otwarty dla zagranicznych statków handlowych

Rosja w dalszym ciągu liczy, że rozwinięcie szlaku morskiego biegnącego wzdłuż jej północnych, arktycznych wybrzeży, pomoże jej rozwinąć handel z Azją i zniwelować skutki zachodnich sankcji. W ostatnim czasie dla potrzeb zagranicznych statków handlowych otwarty został port w Tiksi.
07.06.2023

Włochy. Dwa statki NGO zatrzymane za naruszenie przepisów MSW w sprawie ratowania migrantów

Władze włoskie zatrzymały w portach dwa statki organizacji pozarządowych, ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym. Załogom jednostek Sea Eye i Mare Go, pływającym pod niemiecką banderą, zarzucono naruszenie dekretu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w sprawie zasad niesienia pomocy na morzu. Statki mają obowiązek płynąć do portu od razu po jednej przeprowadzonej operacji.
03.06.2023

Włochy: budowa mostu w Cieśninie Mesyńskiej ma kosztować 13,5 mld euro

13,5 miliarda euro będzie kosztować według prognoz rządu Włoch budowa mostu w Cieśninie Mesyńskiej, łączącego Kalabrię na stałym lądzie z Sycylią - poinformował w poniedziałek wiceminister infrastruktury i transportu Edoardo Rixi. W marcu tego roku rząd Giorgii Meloni przyjął dekret o budowie mostu. W 2013 roku plany te zostały zawieszone głównie ze względu na oszczędności w dobie kryzysu.
08.05.2023

Przyjęto dekret w sprawie budowy mostu łączącego Kalabrię z Sycylią

Rząd Włoch przyjął dekret, który otwiera drogę do realizacji odkładanej od lat i stale powracającej w planach budowy mostu w Cieśninie Mesyńskiej, który ma połączyć Kalabrię z Sycylią. Projekt tej inwestycji bije rekordy pod względem liczby jej planów, decyzji w sprawie przystąpienia do robót i ich wstrzymywania. Prace mają rozpocząć się do lata przyszłego roku.
17.03.2023

Włochy zdeterminowane, by zwalczyć przemyt migrantów

Jesteśmy zdeterminowani, by zwalczyć przemyt migrantów, odpowiedzialny za tragedie na morzu - oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni po specjalnym posiedzeniu rządu, które odbyło się w czwartek w miejscowości Cutro w Kalabrii na południu kraju. To tam 26 lutego doszło do katastrofy łodzi z migrantami, w której zginęły dziesiątki ludzi. Rada Ministrów przyjęła dekret o zaostrzeniu walki z przemytnikami.
09.03.2023

Zimowa praktyka podchorążych na ORP Wodnik

Podchorążowie V rocznika Akademia Marynarki Wojennej w Gdyni rozpoczęli zimową praktykę morską. Przez prawie 2 tygodnie będą realizować cele szkoleniowe na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, służącym w Dywizjonie Okrętów Wsparcia 3. Flotylli Okrętów.
08.02.2023

Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy porty w Trieście i Weronie

Włochy oddadzą do dyspozycji Ukrainy swoje porty w Trieście i Wenecji; w Rzymie w marcu odbędzie się konferencja na temat odbudowy tego kraju - o takich ustaleniach poinformował włoski minister przedsiębiorczości Adolfo Urso po wizycie w Kijowie.
13.01.2023

Rosja zbuduje statek do przechowywania zużytego paliwa jądrowego z lodołamaczy

Rosyjska flota lodołamaczy o napędzie jądrowym powiększyła się w ostatnich latach, a w budowie są kolejne jednostki. Władze zatwierdziły także projekt budowy statku, który będzie odbierał, przechowywał i transportował zużyte paliwo jądrowe i odpady radioaktywne z tych statków.
12.01.2023

Putin wydał dekret zezwalający odbiorcom zagranicznym na opłacenie w walucie długów za gaz

Rosja pozwoli odbiorcom zagranicznym na uregulowanie zaległości za dostawy gazu ziemnego z Rosji w obcej walucie - podała agencja Reutera, powołując się na dekret podpisany przez Władimira Putina.
31.12.2022

Belgowie wprowadzają monitoring na Morzu Północnym z obawy przed sabotażem

Od 1 stycznia kamery monitorujące zaczną działać na Morzu Północnym w celu zabezpieczenia infrastruktury krytycznej, takiej jak turbiny wiatrowe czy podwodne rurociągi - poinformował belgijski minister ds. Morza Północnego Vincent Van Quickenborne.
30.12.2022

Moskwa o kontrakcie z Rosnieftem: Jesteśmy po bezpiecznej stronie

Jesteśmy po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej do Polski - zadeklarowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.
29.12.2022

Odwet Putina. Nie będzie ropy dla krajów stosujących limit cen

Putin podpisał dekret o zakazie dostaw ropy do odbiorców, którzy stosują limit cen.
27.12.2022

Ropa WTI zyskuje, Rosja zapowiada spadek wydobycia

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku zyskały w bieżącym tygodniu ponad 5 proc., a surowiec WTI kosztuje w piątek z rana nieco ponad 78 USD za baryłkę. Rosja grozi obniżeniem wydobycia nawet o 700 tys. baryłek dziennie w odpowiedzi na limit cen ropy ustalony przez kraje Zachodu.
23.12.2022

Polskie stocznie upamiętniają ofiary stanu wojennego

Dla stoczniowców i ich rodzin pamięć o dramatycznych wydarzeniach, rozpoczętych 13 grudnia 1981 roku jest wciąż żywa. W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego na terenie całego kraju, przypomina się o zaangażowaniu pracowników sektora morskiego w opór przeciwko autorytarnej władzy.
13.12.2022

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Hiszpańska organizacja branżowa The Spanish Wind Energy Association (AEE) przedstawiła białą księgę rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w kraju na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowany potencjał sięga 17 GW do 2050 roku. Istotną rolę odegrają pływające technologie morskie. Hiszpanie spodziewają się wysokiego wskaźnika local content, sięgającego nawet 75 proc.
02.11.2022

ISW: Rosjanie przygotowują się do przerwania tamy na Dnieprze, by zamaskować swoje porażki w okolicach Chersonia

Wojska rosyjskie przygotowują podłoże informacyjne do przeprowadzenia ataku na elektrownię wodną w Nowej Kachowce w obwodzie chersońskim i przypisania odpowiedzialności siłom ukraińskim - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Przerwanie tej tamy na Dnieprze miałoby nie tylko spowolnić ukraińską ofensywę na południu, ale i odwrócić uwagę od porażek Rosjan w tym regionie.
20.10.2022

Ukraina. Wybuchy na Krymie podczas "aneksyjnego" wystąpienia Putina

Podczas wystąpienia na Kremlu Władimira Putina, który ogłosił aneksję okupowanych przez Rosję terytoriów południowo-wschodniej Ukrainy, na anektowanym w 2014 roku przez Moskwę Krymie doszło do eksplozji - informuje ukraiński portal Suspilne.
30.09.2022

MSWiA wpisało na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC

Resort spaw wewnętrznych i administracji wpisał na listę sankcyjną spółkę Gazprom Export LLC. Jak dodano chodzi m.in. o zamrożenie wszystkich środków finansowych na terenie Polski - depozytu zabezpieczającego umowę z Gaz-System.
29.09.2022

Media: Koncern Shell nie dołączy do nowego rosyjskiego projektu energetycznego Sachalin 2

Brytyjski gigant naftowy Shell poinformował Rosję, że nie będzie uczestniczyć w nowym projekcie energetycznym Sachalin 2.
02.09.2022

Ogłoszono nazwę nowej ukraińskiej korwety

"W celu przywrócenia historycznych tradycji armii narodowej, utrwalenia pamięci wybitnego ukraińskiego męża stanu Iwana Mazepy, hetmana Armii Zaporoskiej, dekretuję: Przypisać imię hetmana Iwana Mazepy korwecie klasy "Ada" Sił Morskich Sił Zbrojnych Ukrainy i w przyszłości nazwać tę korwetę "Hetman Iwan Mazepa" – ogłosił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
26.08.2022

Grecja wyznacza cel 2 GW w offshore wind do 2030 roku

Pod koniec lipca 2022 roku grecki parlament zatwierdził pierwszą grecką specustawę o morskiej energetyce wiatrowej. Jej celem jest rozpoczęcie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Większość instalacji będą stanowiły pływające farmy morskie.
12.08.2022

Rosyjscy okupanci uruchomili pod Chersoniem przeprawę promową przez Dniepr

Rosyjscy okupanci uruchomili przeprawę promową przez Dniepr w pobliżu uszkodzonego przez ukraińskie wojska mostu Antonowskiego pod Chersoniem; najeźdźcy przerzucają tą drogą swój sprzęt wojskowy - powiadomił w piątek na Telegramie p.o. szefa władz obwodu chersońskiego Dmytro Butrij.
29.07.2022

Siły ukraińskie znów zaatakowały most Antonowski pod Chersoniem

Ukraińskie siły zbrojne ponownie przeprowadziły precyzyjne ataki na most Antonowski na rzece Dniepr w pobliżu okupowanego przez Rosjan Chersonia - oznajmiła w środę rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk, cytowana przez agencję UNIAN.
27.07.2022

Ukraina: na okupowanym Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja

Na okupowanym przez Rosję Krymie od czterech miesięcy trwa ukryta mobilizacja na wojnę z Ukrainą. Odnotowano tam też 108 pochówków żołnierzy wroga, spośród których 56 prawdopodobnie miało ukraińskie obywatelstwo – oświadczyła w środę Tamiła Taszewa, przedstawicielka prezydenta Ukrainy na Krymie.
06.07.2022

Rosja chce znacjonalizować offshorowy projekt Sachalin-2

Trwa zamieszanie w sprawie rosyjskiego projektu Sachalin-2, którego realizacja miała pozwolić Rosji oraz inwestorom z Europy i Japonii wydobywać i sprzedawać pokaźne ilości ropy i gazu. Władimir Putin myśli o wypchnięciu zewnętrznych podmiotów i całkowitej nacjonalizacji projektu.
04.07.2022

Wielka Brytania wie, kiedy Rosja przeprowadzi nielegalne referendum w obwodzie chersońskim

Rosja planuje do jesieni tego roku przeprowadzić nielegalne referendum w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, które ma legitymizować trwającą okupację i najprawdopodobniej będzie gotowa sfałszować wyniki głosowania, by osiągnąć pożądany wynik - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
03.07.2022

Moskwa: Polska wypowiada międzyrządowe porozumienie gazowe z 1993 roku ws. Jamału

13 maja br. polski rząd przyjął uchwałę ws. wypowiedzenia porozumienia z Rosją ws. budowy systemów gazociągów do tranzytu gazu przez terytorium RP i dostawach rosyjskiego gazu z Rosji - poinformowała w poniedziałek PAP minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
23.05.2022

Odwet Moskwy! Finlandia odcięta od gazu ziemnego przez Gazprom

Rosyjski Gazprom wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Finlandii - podała spółka Gasgrid, fiński państwowy operator systemu przesyłowego gazu ziemnego. To odwet Moskwy za wszczęcie przez Helsinki procedury akcesyjnej do NATO.
21.05.2022

Ministerstwo Energetyki Ukrainy: Rosja nie może być więcej postrzegana jako wiarygodny i przewidywalny partner

Rosja nie może być więcej postrzegana jako wiarygodny i przewidywalny partner dla kogokolwiek – mówił w poniedziałek wiceminister Energetyki Ukrainy Mykoła Kolisnyk podczas odbywającej się w Międzyzdrojach konferencji Gazterm.
16.05.2022

Włosi mogą sprzedać przejęte jachty oligarchów

Od 11 do 14 milionów euro wydadzą w tym roku Włochy na utrzymanie przejętych willi i jachtów rosyjskich oligarchów, ale potem państwo będzie mogło je sprzedać - podają włoskie media. Takie rozwiązanie przewiduje dekret przygotowany przez rząd.
09.05.2022

Pierwszy dzień bez dostaw gazu z Rosji. Kolejne komentarze polityków

Środa, 27 kwietnia to pierwszy dzień bez rosyjskich dostaw gazu do Polski. Jak poinformował w środę po południu Gaz-System, transport gazu do odbiorców jest realizowany zgodnie z ich bieżącym zapotrzebowaniem - zapewnił w środę Gaz-System. Prezentujemy najnowsze komentarze polityków.
27.04.2022

Minister Moskwa: od poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał

Od środowego poranka rosyjski gaz nie płynie do Polski przez Jamał; kurek został zakręcony - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, w środę ma się odbyć organizowane przez Komisję Europejską spotkanie państw europejskich dotyczące dostaw gazu z Rosji.
27.04.2022

PGNiG: od środy Gazprom wstrzymuje dostawy z kontraktu jamalskiego

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach.
26.04.2022

Przerwanie dostaw gazu z Rosji do Polski. Komentarze polityków [AKTUALIZACJA]

Gazprom poinformował we wtorek PGNiG, że od środy, od godziny 8 czasu polskiego, nastąpi całkowite wstrzymanie dostaw gazu w ramach kontraktu jamalskiego - podała polska spółka. Podanym przez Gazprom powodem jest odrzucenie przez PGNiG płatności w rublach. Gorący temat komentują na bieżąco politycy.
26.04.2022

Rząd uspokaja, że gazu dla odbiorców nie zabraknie mimo wstrzymania dostaw z Rosji

Mimo odcięcia dostaw gazu z Rosji, Polska jest na to przygotowana; wszyscy dotychczasowi odbiorcy błękitnego paliwa w kraju otrzymają ten surowiec na poziomie, na jakim otrzymywali go do tej chwili - zapewniali we wtorek przedstawiciele rządu, minister Anna Moskwa oraz Piotr Naimski.
26.04.2022

Prezydent Duda wysłuchał informacji rządu nt. zaopatrzenia Polski w gaz

Podczas wtorkowego spotkania w BBN prezydent Andrzej Duda wysłuchał informacji rządu na temat zaopatrzenia naszego kraju w gaz; Polska, zgodnie z tymi informacjami, jest bezpieczna, zwłaszcza polskie gospodarstwa domowe - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
26.04.2022

Morawiecki: Polska nie podda się szantażowi Putina w sprawie płatności za gaz

Polska nie podda się szantażowi prezydenta Rosji Władimira Putina w sprawie płatności za gaz – podkreślił w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Zaapelował m.in. do kanclerzy Niemiec i Austrii, aby także mu nie ulegli.
02.04.2022

PGNiG otrzymało od Gazpromu pismo ws. zmiany zasad płatności za dostawy gazu

Gazprom wystąpił do PGNiG z formalnym pismem w sprawie zmian prawnych w Rosji dotyczących zmiany zasad płatności za dostawy gazu - przekazało w piątek biuro prasowe PGNiG. Dodano, że spółka nie udziela szczegółów co do zapisów umów, w tym dot. wymiany korespondencji.
01.04.2022

PGNiG nie komentuje dekretu Putina ws. płatności za gaz w rublach

PGNiG nie może komentować deklaracji politycznych ani udzielać szczegółowych informacji na temat zapisów umów z kontrahentami - podkreśliła w oświadczeniu spółka. Media poinformowały w czwartek, że prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, nakazujący zagranicznym klientom płatności za gaz w rublach.
31.03.2022

Pełne amerykańskie sankcje na Nord Stream 2 AG - od 2 marca

Ogłoszone sankcje USA wobec spółki Nord Stream 2 AG - właściciela gazociągu Nord Stream 2 - przewidują zakazanie wszelkich transakcji z nią od 2 marca - wynika z opublikowanego przez Departament Skarbu aneksu do dekretu o sankcjach.
24.02.2022

Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego jeżeli ta zaatakuje

Ukraina postrzega obecność rosyjskiej floty wojennej w pobliżu ukraińskiego wybrzeża Morza Czarnego jako zagrożenie, dlatego w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę, poprosimy, by Turcja rozważyła zamknięcie rosyjskim okrętom dostępu do cieśnin czarnomorskich - oświadczył w środę ukraiński ambasador w Ankarze Wasyl Bodnar.
23.02.2022

Wąsik: mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że NS2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku

Mam nadzieję, że zachód nareszcie zrozumiał, że Nord Stream 2 powinien zostać pustą, zardzewiałą rurą na dnie Bałtyku - stwierdził wiceszef MSWiA Maciej Wąsik po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie.
22.02.2022

Kolumbia. Nowe przepisy zobowiązują poszukiwaczy zatopionych okrętów do zwrotu ich ładunku

Rząd Kolumbii wydał dekret, na mocy którego firmy specjalizujące się w poszukiwaniu wraków okrętów zatopionych u wybrzeży kraju muszą zwrócić ich ładunek władzom w Bogocie - poinformowała wiceprezydent Kolumbii Marta Ramirez. Przepisy mają służyć "ochronie dziedzictwa archeologicznego narodu kolumbijskiego i jego stref wpływów".
13.02.2022

Urząd Morski w Szczecinie ma 75 lat [ZDJĘCIA]

Jubileusz 75-lecia istnienia Urzędu Morskiego w Szczecinie obchodzono w piątek (24 września). Podczas uroczystości minister Gróbarczyk dokonał wręczenia odznaczeń państwowych, resortowych i zakładowych pracownikom naszego Urzędu, a także 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu i Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej.
27.09.2021

8. Międzynarodowy Kongres Morski. Eksperci: nie jesteśmy gotowi na MFW

Podczas panelu poświęconemu uwarunkowaniom prawnym zaangażowania portów w sektor morskich farm wiatrowych na 8. Międzynarodowym Kongresie Morskim w Szczecinie, eksperci zwracali uwagę, że brakuje nam odpowiednich regulacji.
16.09.2021

Rząd chce ochronić Wenecję - do portów nie wpłyną wycieczkowce

Stało się. Włochy zakazują wstępu dużym statkom wycieczkowym do Wenecji. Ograniczenia wejdą w życie na początku sierpnia, co potwierdził włoski rząd. Duże statki powodują szkody w ekosystemie Wenecji.
27.07.2021

Morskie Farmy Wiatrowe w strefie przyległej RP wyłącznym problemem sektora prywatnego?

W dzisiejszym artykule autorzy, chcą w sposób esencjonalny przybliżyć czytelnikowi, jak umiejscowienie polskich MFW wpływa na ich podporządkowanie jurysdykcyjne, pod reżim prawa polskiego i czy do końca trafiony jest pogląd, który daje się niestety zauważyć, iż od momentu umiejscowienia tych inwestycji na polskich obszarach morskich, będzie to jedynie problem i zmartwienie inwestora.
28.06.2021

Praktyki podchorążych AMW na ORP Wodnik

W sobotę, 12 czerwca, w ośmiotygodniowy rejs na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, wyszli podchorążowie drugiego studiów wojskowych. Przed nimi kilkanaście tysięcy mil żeglugi po morskich i oceanicznych akwenach ale przede wszystkim doskonalenie trudnego morskiego rzemiosła.
15.06.2021

Norweski rząd wstrzymał przejęcie przez Rosjan firmy produkującej silniki okrętowe

Norweski rząd zapowiedział we wtorek, że uniemożliwi przejęcie przez rosyjski koncern Transmaszholding od Rolls-Royce'a firmy Bergen Engines, dostawcy silników okrętowych dla norweskiej marynarki wojennej. Jako powód wskazano zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju.
23.03.2021

Hellenic Coast Guard oraz Europejska Straż Graniczna i Przybrzeżna - Morskie Organy Ścigania (cz.3)

W dzisiejszej odsłonie tematyki opisującej, w sposób jak najbardziej przystępny dla odbiorcy, morskie organy ścigania na świecie, skupimy się na basenie morza śródziemnego. Będzie to całkiem naturalne po naszej ostatniej publikacji dotyczącej Japan Coast Guard (JCG)
11.03.2021

101. rocznica Zaślubin Polski z Morzem

10 lutego 1920 roku, po długim czasie zaborczej niewoli, Polska odzyskała dostęp do morza. 101 lat temu generał Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, na znak zaślubin Polski z Bałtykiem, wrzucił do morza platynowy pierścień. W rocznicę tego wydarzenia w Pucku, odbędą się uroczystości upamiętniające powrót naszego kraju na morskie rubieże Bałtyku
10.02.2021

Zimowe praktyki na ORP Wodnik

Na pokładzie okrętu szkolnego ORP Wodnik, zaokrętowano 63 studentów pierwszego i piątego roku Akademii Marynarki Wojennej. Od poniedziałku, 8 lutego, podchorążowie odbywają zimową praktykę morską.
09.02.2021

Porozumienie handlowe między UE i Wielką Brytanią jest jeszcze możliwe

Francuskie media oceniają, że żadna ze stron toczących się negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych między UE i Wielką Brytanią nie będzie chciała wziąć odpowiedzialności za ich prawdopodobne fiasko. Komentatorzy widzą pewną nadzieję w kontynuacji rozmów.
14.12.2020

39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Pamietajmy o ofiarach

Około 10 tysięcy internowanych, ponad 100 osób straciło życie - w niedzielę, 13 grudnia 2020 r. mija 39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Z powodu pandemii upamiętnienie rocznicy i oddanie hołdu ofiarom komunistycznych represji odbędzie się w sposób symboliczny - Piotr Grzelak, zastępca prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju, o godz. 18, złoży kwiaty pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970.
13.12.2020

Kim są „czarne berety”: tajniki sukcesu rosyjskiej „piechoty morskiej”

Czarne berety to szczególny rodzaj wojsk brzegowych Marynarki Wojennej Rosji. Odwieczne tradycje i najtrudniejsze misje bojowe, które są w stanie wypełnić tylko ci żołnierze.
06.12.2020

102. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

W sobotę, 28 listopada br., mija 102 lata odkąd marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu.
28.11.2020

Fincantieri nie narzeka na zamówienia, ale zysk koncernu wciąż spada

Włoski koncern stoczniowy Fincantieri odnotował 16% spadek przychodów (3,53 mld euro) w pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 roku. Znaczący wpływ na te wyniki miał wybuch epidemii Covid-19.
15.11.2020

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Z chwilą odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku jedną z dziedzin wymagających uporządkowania stała się gospodarka wodna. Odrodzone państwo posiadało wówczas wielkie rzeki łączące kraj z Morzem Bałtyckim i Morzem Czarnym, gęstą sieć hydrograficzną, czy rozległe kompleksy mokradeł, jednak w parze z możliwościami szły duże wyzwania i trudności.
12.11.2020

„Zachód jest oburzony”: Die Welt ocenił strategię Rosji w Arktyce

Państwa Zachodu są oburzone polityką Rosji wobec Północnej Drogi Morskiej, ale nic nie mogą z tym zrobić, pisze dziennikarz Felix Eick w artykule dla niemieckiej gazety Die Welt.
27.10.2020

Polska ambasada w Baku zaleca unikanie podróży poza Półwysep Apszeroński

Ambasada Polski w stolicy Azejberdżanu w dziś wieczorem wydała zalecenie o unikaniu podróży poza obszar Półwyspu Apszerońskiego. Ma to związek z napiętą sytuacją wzdłuż granicy Armenii z Azerbejdżanem i ogłoszeniem stanu wojennego.
27.09.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

Costa Cruises przedstawia nowy harmonogram rejsów na zimę

W tym miesiącu rejsy wznowiono na statkach Costa Deliziosa i Costa Diadema. Costa Cruises będzie stopniowo zwiększać liczbę pływających wycieczkowców, których oferta będzie kierowana do mieszkańców Europy zgodnie z postanowieniami włoskiego rządu. Najpopularniejsze trasy włoskiego armatora obejmują: Morze Śródziemne, Wyspy Kanaryjskie, a także rejsy dookoła świata. Zimą 2020/2021 zadebiutuje statek Costa Firenze.
17.09.2020

21 postulatów Stoczni Gdańskiej: tło i społeczne realia

21 postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego zostało spisanych na drewnianych tablicach przez Arkadiusza Rybickiego i Macieja Grzywaczewskiego, członków Ruchu Młodej Polski, i wywieszonych na bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej 17 sierpnia 1980 r.
31.08.2020

Costa Cruises wznawia rejsy od 6 września

Po otrzymaniu pozwolenia na wznowienie działalności i zatwierdzeniu nowego protokołu zdrowotnego przez włoski rząd, Costa Cruises planuje stopniowe uruchomienie rejsów z włoskich portów począwszy od 6 września 2020 r.
17.08.2020

Na katalońskich plażach pełno ludzi wbrew zaleceniom władz

Pomimo rekomendacji autonomicznego rządu Katalonii, skierowanej w piątek do 4 mln mieszkańców Barcelony i okolic, aby przez 15 dni nie wychodzili z domu z wyjątkiem sytuacji koniecznych, w sobotę katalońskie plaże były pełne ludzi. W regionie odnotowano ostatnio wzrost zakażeń SARS-CoV-2.
18.07.2020

Rosja: Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego

Rosyjska Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego, jako piątej takiej struktury na terenie Federacji Rosyjskiej - poinformowała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta". Zdaniem ekspertów decyzja wskazuje na znaczenie kierunku arktycznego dla władz w Moskwie.
08.06.2020

Iran twierdzi, że ma morskie pociski kierowane o zasięgu 700 km

Iran zwiększył zasięg swych morskich pocisków kierowanych do 700 km - poinformował w poniedziałek cytowany przez irańskie media dowódca Marynarki Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, admirał Alireza Tangsiri.
20.04.2020

Polscy przedsiębiorcy wobec pandemii koronawirusa

Światowa gospodarka mierzy się obecnie z tąpnięciem, którego nie było od czasu globalnego kryzysu finansowego w latach 2007-2009. Giełdy zanotowały największe spadki od dekady, a Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, OECD, obniżyła prognozowany wskaźnik wzrostu z 2,9 na 2,4 proc. w 2020 roku. Wszystko przez koronawirusa, który uderza w ekonomie niemal wszystkich krajów na świecie. Branżami najbardziej odczuwającymi kryzys są turystyka oraz przewóz pasażerski, który według ostatni danych Ministerstwa Rozwoju stracił ponad
13.03.2020

Protest Hiszpanii po poszerzeniu przez Algierię wód terytorialnych

Rząd Hiszpanii złożył oficjalny protest w Algierze w związku z poszerzeniem przez Algierię granicy na wodach terytorialnych, przylegających do archipelagu Balearów. Była to jednostronna decyzja władz Algierii.
20.02.2020

157. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego z Marynarką Wojenną RP

W środę, 22 stycznia o godzinie 12:00, marynarze 3. Flotylli Okrętów uczcili 157. rocznicę największego w XIX wieku zrywu niepodległościowego polskiego narodu, który do historii przeszedł pod nazwą Powstania Styczniowego.
23.01.2020

Mińsk i Moskwa nie wynegocjowały taryf na tranzyt ropy

Mińsk i Moskwa nie zdołały uzgodnić stawki za tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś. Wciąż nie ma umowy dwustronnej w sprawie dostaw ropy dla Białorusi na 2020 roku.
13.01.2020

NCBR: 150 mln zł na wspólne projekty jednostek naukowych i przedsiębiorców

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło kolejny z konkursów w ramach Programu Inteligentny Rozwój w tym roku. Na wsparcie projektów badawczo-rozwojowych realizowanych przez konsorcja naukowo-przemysłowe agencja wykonawcza ministra nauki i szkolnictwa wyższego przeznaczyła 150 mln zł.
03.12.2019

101. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej

28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski wydał dekret, w którym rozkazał utworzyć Marynarkę Wojenną. Od tego czasu, nieprzerwanie przez 101 lat, Marynarka Wojenna wykonuje zadania na rzecz polskiej, morskiej racji stanu. W najbliższy czwartek (28 listopada) w Porcie Wojennym Gdynia odbędą się uroczystości upamiętniające odtworzenie sił morskich naszego państwa po odzyskaniu niepodległości.
27.11.2019

Popatrzeć na gospodarkę morską z innej perspektywy

Rok 2019 został ustanowiony przez Międzynarodową Organizację Morską IMO jako rok docenienia znaczenia roli kobiet w gospodarce morskiej.
04.11.2019

Maroco inwestuje prawie 1,5 miliarda euro w budowę Dakhla Atlantic Port

Na poczatku września Rada Rządu Moraco przyjęła dekret ustanawiający komitet pod Ministerstwem Infrastruktury w celu nadzorowania budowy nowego portu Dakhla Atlantic.
15.09.2019

Kidawa-Błońska: płaca minimalna powinna być połową średniej krajowej

Płaca minimalna powinna być połową średniej krajowej; powinna rosnąć wraz ze wzrostem tej średniej - powiedziała we wtorek kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO).
10.09.2019

Zablokowany przez Salviniego statek NGO z migrantami zawinął na Sycylię

Statek Eleonore niemieckiej organizacji pozarządowej Lifeline z ponad 100 migrantami na pokładzie wpłynął w poniedziałek do portu Pozzallo na Sycylii. Wcześniej wstępu na włoskie wody zabronił mu szef Włoch Matteo Salvini oraz resorty obrony i infrastruktury.
02.09.2019

Włoskie MSW zabroniło wstępu statkowi organizacji pozarządowej z migrantami (wideo)

Szef MSW Włoch Matteo Salvini podpisał we wtorek dekret zabraniający statkowi organizacji pozarządowej ze 101 migrantami na pokładzie wstępu na włoskie wody. Statek Eleonore pływający pod niemiecką banderą uratował ludzi z tonącego pontonu koło Libii.
27.08.2019

Tunel pod Świną ma swoją grę planszową

Zrób psikusa budowlańcom i wybuduj tunel pod Świną jeszcze w tym roku!Gra planszowa o Świnoujściu „Tunel pod Świną” oficjalnie pojawi się w sprzedaży 19 sierpnia. Ale już w ten weekend miała swoją przedpremierę. Można ją było w przedsprzedaży kupić na jednym ze stoisk Sail Świnoujście na nabrzeżu Władysława IV. Gra to świetna zabawa dla całej rodziny. Mogą w nią bowiem grać dzieci od 8 lat, ich rodzice i dziadkowie.
19.08.2019

U brzegów Lampedusy stoi statek NGO, w rządzie - nowy spór o migrantów

Niedaleko brzegów włoskiej wyspy Lampedusa stoi statek hiszpańskiej organizacji pozarządowej Open Arms ze 147 migrantami i czeka na zgodę na wpłynięcie do portu. Wśród ministrów byłej koalicji rządowej doszło do ostrego sporu wokół tej jednostki pomocowej.
15.08.2019

Argentyna: Kurs krajowej waluty ponownie spadł

Perturbacje finansowe po zdecydowanym wygraniu niedzielnych prawyborów prezydenta Argentyny przez opozycyjnego kandydata Alberto Fernandeza utrzymywały się we wtorek już drugi dzień, powodując ponownie spadek kursu argentyńskiego peso.
14.08.2019

KE przeanalizuje nowe włoskie prawo przewidujące kary za ratowanie migrantów

Komisja Europejska zamierza przenalizować nowe włoskie prawo przewidujące grzywnę do 1 miliona euro dla załóg statków organizacji pozarządowych, które ratując migrantów na morzu nie stosują się do rozkazów wydawanych im przez włoskie służby.
07.08.2019

Włoska organizacja humanitarna uratowała u wybrzeża Libii 54 migrantów

Żaglowiec włoskiej organizacji humanitarnej "Alex" uratował w czwartek na wodach międzynarodowych blisko wybrzeży Libii 54 migrantów, wśród nich trzy ciężarne kobiety i czworo dzieci.
04.07.2019

Kapitan statku Sea Watch 3 została zwolniona z aresztu

Sąd na Sycylii zwolnił z aresztu domowego kapitan statku niemieckiej organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carolę Rackete, która została zatrzymana w nocy z piątku na sobotę, po tym gdy wbrew zakazowi władz Włoch wpłynęła z 40 migrantami do portu na Lampedusie.
02.07.2019

Kapitan statku Sea Watch 3 pozostaje w areszcie domowym

Kapitan statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 Carola Rackete, która wbrew zakazowi władz wpłynęła do portu na włoskiej wyspie Lampedusa z 40 migrantami na pokładzie, spędzi następny dzień w areszcie domowym. Sędzia decyzję w jej sprawie przełożyła na wtorek.
01.07.2019

Salvini czeka na deklarację, jakie kraje przyjmą migrantów ze statku NGO

Szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini zapewnił w piątek, że pozwoli zejść na ląd migrantom ze statku stojącego koło wyspy Lampedusa, gdy tylko dowie się, jakie kraje UE ich przyjmą. Próba sił wokół jednostki organizacji pozarządowej trwa ponad dwa tygodnie.
28.06.2019

Polska w krótkim terminie nie powinna negatywnie odczuć wznowienia wojny handlowej między USA a Chinami

Po półrocznym zawieszeniu w maju wybuchła kolejna odsłona bitwy na cła między Stanami Zjednoczonymi a Chinami – prezydent Donald Trump podniósł stawki dla chińskich towarów o wartości 200 mld dol. i zagroził wprowadzeniem kolejnych opłat. Na cenzurowanym znalazł się chiński koncern Huawei, z którym na skutek dekretu Trumpa amerykańscy potentaci zrywają współpracę. Choć Polska znajduje się na peryferiach tego konfliktu, może on skutkować m.in. osłabieniem złotego, co jest korzystne dla eksporterów.
24.06.2019

UE: Czaputowicz proponuje, by sankcje wobec Rosji przedłużano o rok

Polska chce, by sankcje wobec Rosji za agresję na Ukrainę były przedłużane nie o 6, ale o 12 miesięcy - mówił w poniedziałek szef MSZ Jacek Czaputowicz, który Luksemburgu brał udział w spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.
18.06.2019

Włochy: Salvini cytuje słowa św. Jana Pawła II o migracji

Włoski wicepremier, szef MSW Matteo Salvini zacytował w niedzielę słowa św. Jana Pawła II na temat migracji. Słowa te przytoczył w czasie następnego kryzysu wokół statku organizacji pozarządowej z migrantami, któremu zabronił zawinięcia do włoskiego portu.
16.06.2019

Polemika ONZ-rząd Włoch na temat nowego dekretu w sprawie migracji

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka w liście do MSZ Włoch skrytykowało projekt nowego dekretu resortu spraw wewnętrznych zaostrzającego walkę z migracją. W reakcji szef MSW Matteo Salvini wezwał urząd, by zajął się Wenezuelą.
19.05.2019

Włoska prasa: będą kary za łamanie przepisów podczas ratowania migrantów

Kary do 5,5 tysiąca euro od każdego migranta za nieprzestrzeganie rozkazów podczas akcji ratunkowej na morzu przewiduje projekt nowego dekretu MSW Włoch – pisze w sobotę włoska prasa. Resort chce mieć pełnię kompetencji, by zatrzymać statek z uratowanymi migrantami.
11.05.2019

USA: Trump nakłada nowe sankcje na Iran

Prezydent USA Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze nakładające sankcje na eksport irańskich metali. Poinformował też, że jest to ostrzeżenie dla krajów importujących metale z Iranu, a sankcje pozostaną w mocy, aż Teheran "zmieni swe zachowanie".
09.05.2019

Rosja: Admirał Nikołaj Jewmienow nowym dowódcą marynarki wojennej

Admirał Nikołaj Jewmienow został mianowany dowódcą rosyjskiej marynarki wojennej. Zastąpi na tym stanowisku Władimira Korolewa - poinformowały w środę media w Rosji. Nowego dowódcę ma rosyjska Flota Czarnomorska - został nim wiceadmirał Igor Osipow.
08.05.2019

Kreml zapewnił, że nie myślał o zadośćuczynieniu dla Krymu od Ukrainy

Administracja prezydenta Władimira Putina nie rozpatrywała możliwości uzyskania od Ukrainy zadośćuczynienia dla Krymu - oznajmił w poniedziałek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
18.03.2019

Rosja: Obchody piątej rocznicy aneksji Krymu

W miastach Rosji odbywają się w poniedziałek obchody piątej rocznicy podpisania przez prezydenta Władimira Putina dekretu o wejściu Krymu i Sewastopola w skład Federacji Rosyjskiej. Rocznicowe wiece, koncerty, wystawy i kiermasze rozpoczęły się już w weekend.
18.03.2019

Szef MSW Włoch: w tym roku spadek fali migracyjnej o 95 procent

O 95 proc. spadła w tym roku liczba migrantów przypływających do Włoch - ogłosił w środę szef włoskiego MSW i wicepremier Matteo Salvini. Zapewnił, że prawo do ochrony mają tylko ci, którzy naprawdę uciekają przed wojną.
13.03.2019

Ropa w USA drożeje, bo A.Saudyjska mocno tnie dostawy, a Wenezuela nie ma prądu

Ropa naftowa w USA drożeje - od poniedziałku już prawie o 2 proc. Na rynku paliw zacieśnia się sytuacja podażowa, bo Arabia Saudyjska mocno tnie dostawy swojego surowca. Z kolei w Wenezueli załamała się produkcja ropy z powodu braku energii - podają maklerzy.
12.03.2019

Załoga AGH Pogorią przepłynęła Morze Śródziemne w 100-lecie uczelni

Prawie 300 mil morskich Morza Śródziemnego przepłynęła załoga Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w 100-lecie tej uczelni. Rejs żaglowcem Pogoria trwał tydzień.
23.02.2019

Rafalska: Starzenie się społeczeństwa wyzwaniem dla współczesnego rynku pracy

Rosnąca liczba starszych pracowników wymaga odpowiedniego podejścia do polityki zatrudnieniowej. To największe wyzwanie dla polskiego rynku pracy – powiedziała w środę szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska podczas uroczystej gali z okazji 100-lecia publicznych służb zatrudnienia.
23.01.2019

Ukraina: zakończył się stan wojenny

Na Ukrainie zakończył się w środę stan wojenny, ogłoszony na 30 dni po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej – poinformował prezydent Petro Poroszenko na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
26.12.2018

Włochy/MSW: W ośrodkach dla migrantów przebywa ponad 140 tys. osób

W ośrodkach dla migrantów we Włoszech przebywa ponad 140 tysięcy osób - poinformowało we wtorek MSW w Rzymie. Jak wyjaśniono, obecnie rozpatrywanych jest 110 tysięcy wniosków o azyl.
18.12.2018

Szef MSZ: Różnimy się z Niemcami ws. Nord Stream 2, ale podobnie oceniamy rolę Rosji

Polacy mają prawo rozmawiać o ogromie strat i ofiar poniesionych w czasie II wojny światowej; tocząca się w Polsce dyskusja na temat reparacji to część naszej pamięci historycznej - powiedział w czwartek w Berlinie szef MSZ Jacek Czaputowicz.
13.12.2018

Debata o Młodym Mieście w Gdańsku: Emocjonalna dyskusja, zero kompromisu

Jestem pełen obaw co do dalszych losów terenów postoczniowych w Gdańsku – powiedział prof. Antoni Taraszkiewicz podczas piątkowej debaty o przyszłości Młodego Miasta, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej. – Brak jest możliwości, a nawet chęci kompromisu u niektórych ze stron, a bez tego do niczego nie dojdziemy.
02.12.2018

Gdańsk: Wystawa o marynarzach rzecznych z 20-lecia międzywojennego

Około 100 eksponatów można oglądać na wystawie w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku poświęconej marynarzom rzecznym z Flotylli Wiślanej i Flotylli Pińskiej, działających w dwudziestoleciu międzywojennym. Ekspozycja będzie czynna do 1 grudnia 2019 r.
01.12.2018

W części obwodów Ukrainy zaczął obowiązywać stan wojenny

Na Ukrainie zaczął oficjalnie obowiązywać w środę po południu stan wojenny, wprowadzony po ataku Rosji na okręty ukraińskiej marynarki wojennej. Decyzje w tej sprawie weszły w życie po opublikowaniu w prasie dekretu prezydenckiego i ustawy o stanie wojennym.
28.11.2018

Ukraina/Wiceminister: Stan wojenny nie wpływa na dostawy zbóż z portów nad Morzem Azowskim

Stan wojenny na Ukrainie obecnie nie wpływa na dostawy zbóż z portów nad Morzem Azowskim. W razie konieczności zboża mogą być wysyłane do odbiorców zagranicznych z portów nad Morzem Czarnym – oświadczył w środę wiceminister rolnictwa Ukrainy Maksym Martyniuk.
28.11.2018

100-lecie utworzenia Marynarki Wojennej (foto, wideo)

Oczekuję decyzji o wzmocnieniu potencjału Marynarki Wojennej; modernizacja jest wymogiem teraźniejszości – napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w środę w Gdyni przez jego przedstawiciela podczas obchodów stulecia utworzenia Marynarki Wojennej.
28.11.2018

USA: Departament Stanu apeluje do Europy o większą pomoc dla Ukrainy

Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że Stany Zjednoczone chciałyby, aby kraje europejskie udzieliły większej pomocy Ukrainie w jej sporze z Rosją, aby zaostrzyły sankcje wobec Moskwy oraz ponownie rozważyły poparcie dla projektu gazociągu Nord Stream 2.
28.11.2018

29 krajów NATO: Nie ma usprawiedliwienia dla wykorzystania przez Rosję siły

Rada Północnoatlantycka wezwała Moskwę do zapewnienia swobodnego dostępu do ukraińskich portów i umożliwienia żeglugi na Morzu Azowskim, wskazując, że nie ma usprawiedliwienia dla użycia siły militarnej przez Rosję.
27.11.2018

Ukraina: Prezydent wydał dekret o stanie wojennym ze zmianami

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko wydał zmieniony dekret w sprawie stanu wojennego, zgodnie z którym potrwa on 30 dni i obowiązuje już od 26 listopada. Tekst dokumentu opublikowano we wtorek na stronie internetowej administracji prezydenckiej w Kijowie.
27.11.2018

Francja: Szef MSZ apeluje do Rosji i Ukrainy o deeskalację konfliktu

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian zaapelował we wtorek do Rosji i Ukrainy o deeskalację napięć, by uniknąć kolejnych "poważnych incydentów". Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podkreślił, że nie widzi potrzeby mediacji między Moskwą a Kijowem.
27.11.2018

Ukraina: Podano nazwiska Rosjan z ataku w Cieśninie Kerczeńskiej

Ukraińska prokuratura wojskowa i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ustaliły nazwiska Rosjan, którzy uczestniczyli w niedzielnym ataku na ukraińskie okręty. Wszczęto przeciwko nim postępowanie z paragrafów mówiących m.in. o "agresywnej wojnie" i zamachu na życie ludzkie.
27.11.2018

KE o stanie wojennym na Ukrainie

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że rozumie, iż wprowadzony na części terytorium Ukrainy stan wojenny jest wynikiem eskalacji na Morzu Azowskim, w tym przejęcia przez Rosję ukraińskich okrętów i zatrzymania ukraińskich marynarzy.
27.11.2018

100. rocznica utworzenia Marynarki Wojennej w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

W środę, 28 listopada mija 100 lat od dnia, w którym marszałek Józef Piłsudski swoim dekretem powołał do życia Marynarkę Polską. W dniu poprzedzającym te historyczne wydarzenie marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża spotkali się na uroczystym apelu.
27.11.2018

Po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej ranny oficer SBU

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła, że dwóch jej oficerów znajdowało się na ukraińskich okrętach, zaatakowanych w niedzielę przez Rosję w Cieśninie Kerczeńskiej, a jeden z nich został ranny w wyniku ostrzału rakietowego z rosyjskiego myśliwca.
27.11.2018

USA: Sekretarz Stanu Mike Pompeo o przejęciu trzech ukraińskich okrętów

Przejęcie przez Rosję trzech ukraińskich okrętów marynarki wojennej jest "niebezpieczną eskalacją i naruszeniem prawa międzynarodowego" - powiedział w poniedziałek sekretarz stanu USA Mike Pompeo w oświadczeniu, w którym wezwał oba kraje do zachowania rozsądku.
27.11.2018

Ukraina: Protesty przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w ukraińskich miastach

Protesty przeciwko agresji Rosji na Morzu Azowskim odbywały się przed placówkami dyplomatycznymi Rosji w Kijowie, Charkowie, Odessie i Lwowie. Aktywiści zapowiadają dalsze pikiety.
27.11.2018

Parlament Ukrainy zatwierdził dekret o stanie wojennym w części kraju

Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy zatwierdziła w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o wprowadzeniu stanu wojennego. Szef państwa oświadczył, że obejmie on obszary przy granicy z Rosją oraz obwody nad Morzem Czarnym i Azowskim i potrwa 30 dni.
27.11.2018

Manifestacje przed przedstawicielstwami rosyjskimi po hasłem „Zatrzymać wojnę”

Pod hasłem "Zatrzymać wojnę" odbyły się w poniedziałek manifestacje przed ambasadą Federacji Rosyjskiej w Warszawie i budynkiem Konsulatu Generalnego Rosji w Krakowie. Uczestnicy domagali się m.in. uwolnienia zatrzymanych przez Rosjan ukraińskich marynarzy.
27.11.2018

USA: Trump chce pomóc Europie rozwiązać konflikt ukraińsko-rosyjski

Donald Trump powiedział w poniedziałek w Waszyngtonie, że "nie podoba mu się to, co się dzieje między Rosją i Ukrainą". Prezydent USA podkreślił, że będzie współpracował z rządami europejskimi nad koncepcją rozwiązania tej sytuacji.
27.11.2018

Hiszpania,Portugalia/ Media: Konflikt na Ukrainie wkroczył w nową fazę

Hiszpańskie i portugalskie media wskazują w poniedziałek, że konflikt na Ukrainie wkroczył w nową fazę. Odnotowują wystąpienia mieszkańców Kijowa i Lwowa przeciwko Rosjanom oraz pierwsze oficjalne starcie armii Ukrainy i Rosji.
27.11.2018

Stoltenberg wzywa Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy

Szef NATO Jens Stoltenberg powiedział w poniedziałek, że po użyciu siły przez Rosję w rejonie Morza Azowskiego wszystkie państwa sojusznicze NATO wyrażają pełne poparcie dla Ukrainy. Wezwał też Rosję do zwrotu ukraińskich okrętów i uwolnienia marynarzy tego kraju.
27.11.2018

Ukraina/Szef MSZ: Zastrzegamy sobie prawo do samoobrony

Ukraina będzie szukała sposobów pokojowego rozwiązania sytuacji na Morzu Azowskim, ale zastrzega sobie prawo do samoobrony - oświadczył w poniedziałek szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin. Powiedział, że nie wyklucza dalszych aktów agresji ze strony Rosji na lądzie i morzu.
27.11.2018

Szczerski: Na Morzu Azowskim doszło do jawnego naruszenia prawa międzynarodowego

Mamy do czynienia z sytuacją, którą można nazwać jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego i porozumień dwustronnych o swobodzie żeglugi - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, odnosząc się do wydarzeń na Morzu Azowskim. Dodał, że należy rozważyć zaostrzenie sankcji wobec Rosji.
27.11.2018

Wielka Brytania potępia „akt agresji” Rosji przeciwko Ukrainie

Wielka Brytania potępiła w poniedziałek ostrzelanie przez rosyjską straż graniczną i zajęcie trzech okrętów ukraińskiej marynarki wojennej w pobliżu Krymu. Rzecznik brytyjskiego rządu powiedział, że incydent to kolejny dowód na destabilizujące zachowanie Moskwy.
27.11.2018

Węgry/Szef dyplomacji: Stan wojenny na Ukrainie to zła wiadomość

Jako złą wiadomość określił w poniedziałek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto dekret prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki o wprowadzeniu w kraju stanu wojennego. Dekret ten wymaga jeszcze zatwierdzenia przez ukraiński parlament.
27.11.2018

DZIEŃ NA FX/FI: Złoty w trendzie bocznym; możliwy lekki wzrost rentowności SPW

Kurs EUR/PLN w najbliższych dniach powinien utrzymać się w konsolidacji wokół poziomu 4,30 - oceniają eksperci. Dodają, że konflikt na Ukrainie nie wpłynął na polską walutę, a rentowności krajowych obligacji pozostaną w najbliższych dniach stabilne z możliwością lekkiego wzrostu.
27.11.2018

Berlin proponuje francusko-niemiecką mediację ws. konfliktu w Cieśninie Kerczeńskiej

Niemcy i Francja mogliby jako mediatorzy pośredniczyć między Ukrainą i Rosją, żeby zapobiec przekształceniu się napięć między tymi dwoma krajami w "poważny kryzys" - oświadczył w poniedziałek przebywający z wizytą w Madrycie szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.
27.11.2018

Unijni członkowie RB ONZ „głęboko zaniepokojeni” konfliktem Rosja-Ukraina

Ambasadorowie państw UE zasiadających w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - Polski, Francji, Holandii, Szwecji i Wielkiej Brytanii - wyrazili w poniedziałek "głębokie zaniepokojenie" wzrostem napięcia na Morzu Azowskim i w Cieśninie Kerczeńskiej.
26.11.2018

Ukraina: Rada Najwyższa rozpoczęła posiedzenie ws. stanu wojennego

W Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy rozpoczęło się w poniedziałek zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie, na którym deputowani mają rozpatrzyć dekret prezydenta Petra Poroszenki w sprawie wprowadzenia stanu wojennego, jednak do dyskusji nie doszło.
26.11.2018

Ukraina: Prezydent wydał dekret wprowadzający stan wojenny

Prezydent Petro Poroszenko wydał dekret wprowadzający na Ukrainie stan wojenny do 25 stycznia. Decyzja prezydenta wymaga jeszcze zatwierdzenia przez Radę Najwyższą (parlament), zbierającą się w poniedziałek po południu.
26.11.2018

Nowa wystawa czasowa w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku

100 lat temu, równolegle z odzyskiwaniem niepodległości przez nasz kraj, rodziła się Polska Marynarka Wojenna. Wówczas, 28.11.1918 r. Marszałek wydał dekret powołujący "Marynarkę Wojenną". Formujące się Państwo Polskie nie miało jeszcze dostępu do morza i dlatego Marynarka Wojenna powstawała na polskim śródlądziu, a pierwszymi akwenami jej działań były rzeki – Wisła, Pina i Prypeć.
23.11.2018

Piknik marynarski z okazji 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej

Już w najbliższą niedzielę, 25 listopada, świnoujscy marynarze zapraszają do wspólnego świętowania. Z okazji 100. rocznicy utworzenia Marynarki Wojennej na terenie Świnoujścia odbędzie się piknik marynarski.
22.11.2018

Francja: W razie Brexitu konieczna rozbudowa infrastruktury portu w Dunkierce

Przez port w Dunkierce na północy Francji, w drodze do Anglii, przewija się ok. 700 tys. ciężarówek i ponad 3 mln pasażerów rocznie. Nowa granica, powstała w wyniku ewentualnego Brexitu, zmusi do rozbudowy infrastruktury i zatrudnienia celników i weterynarzy.
16.11.2018

Niepodległa żegluga śródlądowa

Od wieku istnieją urzędy, które czuwają nad transportem rzecznym a ich zadaniami są troska o retencję wodną, drogi wodne i bezpieczeństwo żeglugi. Po odzyskaniu niepodległości, już w lutym 1919 powołano organ, którego kompetencje obejmowały najważniejsze dla transportu wodnego zagadnienia, to jest budownictwo i konserwację (utrzymanie) dróg wodnych oraz sprawy żeglugi śródlądowej. Został nim Minister Robót Publicznych. Żegluga śródlądowa to ważny element działalności Państwa Polskiego. W sposób szczególny wpisała się w okres międ
08.11.2018

Rosja objęła sankcjami wysokich rangą przedstawicieli Ukrainy i 68 firm

Rosja wprowadziła w czwartek sankcje wobec 322 obywateli Ukrainy - w tym ministrów, deputowanych i sędziów - oraz wobec 68 ukraińskich podmiotów prawnych. Restrykcje przewidują blokowanie aktywów na terytorium Rosji i zakaz wywozu kapitału z Rosji na Ukrainę.
01.11.2018

Prezydent: Europa nie może stać się ekskluzywnym klubem

Wspólnotę w UE można zbudować tylko na lojalnej współpracy równych państw; Unia nie może stać się ekskluzywnym klubem - mówił prezydent Andrzej Duda na Uniwersytecie w Zurychu. Dodał, że UE powinna być wspólnotą, która szanuje swobodę debaty i wyborów politycznych.
10.10.2018

Rosja zostanie królową Arktyki? (wideo)

Rosja, jako jedyna na świecie korzysta z floty atomowych lodołamaczy. Ich celem jest bezproblemowe przedarcie się przez grube lody Arktyki i dotarcie do tych miejsc, do których reszta nie ma żadnej szansy dopłynąć. Cel jest bardzo wartościowy, bowiem północne lody strzegą ok. 1/4 złóż roby naftowej dostępnej na naszej planecie. Agencja prasowa TASS poinformowała właśnie o wybraniu stoczni, która stanie się liderem projektu i będzie odpowiedzialna za budowę najpotężniejszych lodołamaczy, jakie kiedykolwiek zostały zbudowane.
20.09.2018

Dziękujemy za wysłane grafiki.