• <
BOTA_2023

Włochy zdeterminowane, by zwalczyć przemyt migrantów

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Włochy zdeterminowane, by zwalczyć przemyt migrantów

Partnerzy portalu

Fot. Italian Government, CC BY-SA 3.0 IT <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/it/deed.en>, via Wikimedia Commons

Jesteśmy zdeterminowani, by zwalczyć przemyt migrantów, odpowiedzialny za tragedie na morzu - oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni po specjalnym posiedzeniu rządu, które odbyło się w czwartek w miejscowości Cutro w Kalabrii na południu kraju. To tam 26 lutego doszło do katastrofy łodzi z migrantami, w której zginęły dziesiątki ludzi. Rada Ministrów przyjęła dekret o zaostrzeniu walki z przemytnikami.

Szefowa włoskiego rządu mówiła po obradach w Cutro: "zrobimy wszystko, co należy zrobić , by pokonać tych kryminalistów".

Podkreśliła, że przemytnicy żądali do 9 tysięcy euro za miejsce na łodzi, która potem "rozpadła się na tysiąc kawałków".

Premier mówiła o konieczności "rozbicia szlaków przemytników".

"Chcemy - dodała - walczyć z niewolnictwem trzeciego tysiąclecia, jakie reprezentują te organizacje przestępcze".

"Nie chcemy powtarzać podejścia tych, którzy w ostatnich latach pozwalali bezkarnie działać przemytnikom" - zadeklarowała Giorgia Meloni. "Chcę walczyć z tymi ludźmi, chcę ich pokonać" - podkreśliła.

Premier poinfomowała, że przyjęty przez rząd dekret przewiduje podniesienie kar dla przemytników. Wprowadza między innymi karę do 30 lat więzienia dla tych, którzy doprowadzają do śmierci lub obrażeń ludzi w trakcie przeprawy.

Jak wyjaśniła, proceder ten będzie ścigany przez wymiar sprawiedliwości Włoch także wtedy, gdy przestępstwo zostało popełnione poza ich granicami. "My uważamy, że jest to przestępstwo uniwersalne" - oświadczyła włoska premier.

Zaznaczyła: "nie było dwustronnego spotkania, w trakcie którego nie podniosłam tej kwestii".

Giorgia Meloni wyraziła przekonanie, że w sprawie migracji potrzebne jest zaangażowanie całej Unii Europejskiej.

"Włochy nie mogą same mierzyć się z tym problemem" - dodała przypominając, że w tej sprawie napisała zaraz po katastrofie w Kalabrii list do europejskich instytucji.

"Prosimy o to, aby od najbliższej Rady Europejskiej czyniono konkretne kroki" - oświadczyła włoska premier.

Ogłosiła, że rząd chce przeprowadzić kampanię informacyjną w krajach pochodzenia migrantów, by "pokazać im, jak bardzo dalekie od prawdy jest to, co opowiadają im kryminaliści".

Ponadto premier poinformowała, że rząd przywróci wydawanie dekretów w sprawie legalnego napływu kwot imigrantów.

"Uważam, że innym sposobem na to, by zwalczać przemytników ludzi jest kierowanie przesłania, że nie opłaca się nielegalnie dostawać do Włoch, płacić i ryzykować śmiercią" - powiedziała szefowa rządu.

Z Rzymu Sylwia Wysocka
 sw/ adj/


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.