• <
BOTA_2023

Hybrydowy holownik Fairplay 85 w Porcie Gdynia

Partnerzy portalu

W Porcie Gdynia pojawił się nowy holownik. Pracę rozpoczął tu przeniesiony ze Szczecina Fairplay 85, który wyróżnia się kilkoma elementami na tle podobnych jednostek.


Flota holowników grupy Fairplay Towage składa się z ponad 80 jednostek, ale tylko dwie z nich mogą pochwalić się napędem hybrydowym. Jednym z takich statków jest właśnie będący częścią floty Fairplay Towage Polska Fairplay 85, który dotychczas pracował w Hamburgu i Szczecinie, a od kilkunastu dni pracuje w Porcie Gdynia.


Fairplay 85 to niespełna 30-metrowy holownik o uciągu na palu równym 90 tonom. Jednostka może rozwijać prędkość 12,5 węzłów. Została zbudowana w hiszpańskiej stoczni Astilleros Armon i przekazana armatorowi w 2015 roku.


Holownik dysponuje napędem hybrydowym. Największą moc, a tym samym maksymalny uciąg na palu, Fairplay 85 uzyskuje w trybie „boost”, kiedy silniki elektryczne jednostki zasilane są przez trzy agregaty prądotwórcze. Z kolei w trybie „eco” statek pracuje na jednym agregacie. Kolejne włączane są w razie potrzeby.


Fairplay 85 wyróżnia się też nieco innym niż zazwyczaj kształtem kadłuba. Statek jest nieco dłuższy i szerszy od również pracującego w Gdyni Fairplay-37 i przy 30 metrach długości ma 13,5 metra szerokości. Jednostka została zaprojektowana do pracy w osłoniętych akwenach, w portach i terminalach. Nieco inny kształt kadłuba zapewnia jej w takich warunkach lepsze zdolności manewrowe i stabilność kursową zarówno naprzód jak i wstecz. To z kolei pozwala jej na błyskawiczne wykorzystywanie pełnej mocy silników.


Dziękujemy za wysłane grafiki.