• <
urząd_morski_gdynia_2021

Francja: Szef MSZ apeluje do Rosji i Ukrainy o deeskalację konfliktu

Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Francja: Szef MSZ apeluje do Rosji i Ukrainy o deeskalację konfliktu
Francja: Szef MSZ apeluje do Rosji i Ukrainy o deeskalację konfliktu - GospodarkaMorska.pl

pc

27.11.2018 Źródło: PAP

Szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian zaapelował we wtorek do Rosji i Ukrainy o deeskalację napięć, by uniknąć kolejnych "poważnych incydentów". Z kolei szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podkreślił, że nie widzi potrzeby mediacji między Moskwą a Kijowem.

"Francja apeluje do stron (konfliktu), by działały na rzecz deeskalacji sytuacji oraz by wszyscy wykazali powściągliwość" - powiedział Le Drian na wspólnej konferencji z Ławrowem po rozmowie polityków.

"Powiedziałem Siergiejowi Ławrowowi, że od Rosji oczekuje się gestu możliwie najszybszego wypuszczenia przetrzymywanych więźniów i okrętów, ale zadzwonię także do mojego ukraińskiego odpowiednika, by zachęcić go do starań o deeskalację" - poinformował szef francuskiej dyplomacji.

W niedzielę Rosjanie zaatakowali trzy jednostki ukraińskiej marynarki wojennej, które płynęły z Odessy do portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Do incydentu doszło w pobliżu mostu nad Cieśniną Kerczeńską, zbudowanego przez Rosję po zaanektowaniu Krymu. W wyniku ostrzału rannych zostało sześciu ukraińskich marynarzy – podały władze w Kijowie, według których załogi trzech jednostek składały się z 23 osób. Wszyscy oni zostali zatrzymani przez Rosjan, którzy przejęli także ukraińskie okręty.

Le Drian ostrzegł we wtorek, że "incydent ten jest w dużej części wywołany silną remilitaryzacją tego rejonu i może jedynie zwiększyć napięcia i prowadzić do (kolejnych) poważnych incydentów".

Z kolei Ławrow podkreślił, że "nie widzi potrzeby mediacji" między Moskwą a Kijowem i zasugerował, że incydent wywołany był z pobudek politycznych dotyczących wewnętrznych spraw ukraińskich. "Wszyscy, którzy wiedzą, o co tu chodzi i jak rozwija się polityka na Ukrainie, mogą wyciągnąć z tego wnioski" - powiedział Ławrow, nie wdając się w szczegóły.

Według strony ukraińskiej zdarzenie miało miejsce na wodach neutralnych. Rosja utrzymuje, że Ukraińcy wpłynęli na jej wody terytorialne.

W związku z zaostrzeniem sytuacji parlament Ukrainy zatwierdził w poniedziałek dekret prezydenta Petra Poroszenki o stanie wojennym. Stan wojenny obejmie obwody przy granicy z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz obwody położone nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32397,00 $ tona 0,63% 4 maj
 Cynk 2959,00 $ tona 1,89% 4 maj
 Aluminium 2434,00 $ tona -0,45% 4 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.