• <

Wynik wyszukiwania - "administracja morska" - Wiadomości

Eskalacja zakłóceń GPS w regionie bałtyckim. Finlandia wskazuje na Rosję

Zakłócenia sygnału GPS, które znacząco nasilają się od dłuższego czasu, wynikają z działań Rosji – oświadczyła szefowa MSZ Elina Valtonen w piątek po posiedzeniu komisji polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z prezydentem Alexandrem Stubbem. Działamy w tej sprawie razem z sojusznikami NATO oraz partnerami w UE – przekazano w oficjalnym komunikacie władz.
04.05.2024

Pomorska Platforma Offshore na Edu Offshore Wind: konieczne przyspieszenie permittingu

Dla osób zaangażowanych w rozwój rynku offshore w Polsce podczas tegorocznego Edu Offshore Wind spore znaczenie mogła mieć także odbywająca się w ramach targów konferencja Pomorskiej Platformy Offshore.
07.03.2024

Marynarze porzuceni przez operatora. Armator i administracja morska to moralni bankruci?

Marynarze na wielu statkach walczą o przetrwanie po tym, jak zostali porzuceni przez saudyjską firmę Hadi H Al Hamman Establishment. ITF otrzymała wiele niepokojących doniesień o wstrzymaniu wypłat dla marynarzy pracujących na ośmiu statkach należących do Hadi H Al Hamman Establishment. Firma jest zarejestrowana w Bahrajnie, który nie ratyfikował MLC – alarmuje International Transport Workers’ Federation (ITF).
07.03.2024

Singapur zielony, Singapur elektryczny. Zarząd portu stawia na sprawdzone firmy i innowacyjne rozwiązania

Zarząd Portu Singapur aktywnie działa na rzecz dekarbonizacji. Jednym z wiodących programów jest elektryfikacja floty i wyposażenie nabrzeży w ładowarki statków. Niedawno wybrano 11 projektów elektrycznych jednostek portowych przeznaczonych do wykonywania usług w porcie – poinformował w lutym br. Eng Dih Teo, Chief Executive, Maritime and Port Authority Singapore, na portalu społecznościowym.
25.02.2024

Alarm 3 stopnia dla floty Norwegii. Marynarz może zejść ze statku pływającego w strefie wojny

Podczas, gdy wielu operatorów zmienia trasy swoich statków, norweska administracja morska podeszła do zagadnienia kompleksowo i wyznaczyła strefy zagrożeń statkom pływającym pod banderą tego kraju. A trzeba podkreślić, że flota norweska to czwarta flota narodowa na świecie pod względem wartości.
27.01.2024

Zatoka Botnicka skuta lodem

Cała Zatoka Botnicka została pokryta lodem. Na akwenie pracuje cała flota szwedzkich państwowych lodołamaczy w liczbie pięciu jednostek.
08.01.2024

W wyniku sztormu ucierpiał klif w Gdyni Orłowie

Służby Ochrony Wybrzeża Urzędu Morskiego w Gdyni szacują straty, które powstały po sztormie na Bałtyku. W Lubiatowie woda zabrała kilkanaście metrów plaży. Z klifu w Gdyni Orłowie spadło kilka drzew.
27.12.2023

Dołącz do zespołu budującego falochron dla terminalu regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego (FSRU)

W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
13.11.2023

Urząd Morski w Gdyni laureatem Złotej Kotwicy podczas Baltexpo 2023 [wideo]

O kluczowych inwestycjach i wyzwaniach stojących przed administracją morską rozmawialiśmy podczas Baltexpo 2023 z Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni.
01.11.2023

Inwestycje w jednostki pływające dla morskiej energetyki wiatrowej. Crew Transfer Vessels (CTV) – zaopatrzeniowce

W ciągu najbliższych lat polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku stanie się miejscem nigdy dotąd niespotykanej aktywności gospodarczej. Rozpocznie się budowa morskich farm wiatrowych (MFW), których moc osiągnie kilkanaście GW, a do roku 2040 nawet kilkadziesiąt. Wygeneruje to istotny przepływ pracowników oraz ładunków z portów do farm wiatrowych. Jednym ze sposobów transportu będzie wykorzystywanie jednostek typu CTV.
16.10.2023

Chiny przygotowują się na atak tajfunu Koinu

Niezwykle silny tajfun Koinu zbliża się do wybrzeży chińskiej prowincji Guangdong i wyspy Hainan. Władze ostrzegły w sobotę przed olbrzymimi falami, intensywnymi opadami deszczu i silnym wiatrem.
07.10.2023

Udane wodowanie Ursy

We wtorek, 19 września br. zwodowano kolejny statek specjalistyczny, który zasili flotę Urzędu Morskiego w Gdyni. Pogłębiarka dedykowana jest nowej, ponad dwudziestokilometrowej drodze wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską i powstaje w ramach programu wieloletniego, na podstawie którego realizowana jest cała inwestycja. Wykorzystywana będzie również do obsługi i utrzymania torów podejściowych do portów morskich do 18 m.
24.09.2023

12 milionów dolarów dotacji dla amerykańskich autostrad morskich

Administracja Morska Departamentu Transportu Stanów Zjednoczonych (MARAD) przekazał znaczną sumę środków w wysokości blisko 12 milionów dolarów na rozwinięcie ośmiu projektów autostrad morskich, które obejmują różne regiony kraju.
22.09.2023

MV Cape Ducato w Porcie Gdynia. Wizyta nietypowego statku znajdującego się w wyposażeniu władz USA

Do Gdyni wszedł 7 sierpnia statek transportowy (samochodowiec) wchodzący w skład Floty Rezerwowej Obrony Narodowej (National Defense Reserve Fleet, NDRF) USA. Obecność takiej jednostki wiąże się z specyfiką działania amerykańskich służb morskich.
08.08.2023

Lato z metanolem. Armatorzy eksperymentują. Porty i administracja morska pod presją operatorów

Maersk i Hong Lam Marine pomyślnie przeprowadziły pierwszą na świecie operację bunkrowania metanolem kontenerowca Maersk w Raffles Reserved Anchorage w Singapurze ogłosiły Zarząd Portu Singapur i Maersk w końcu lipca br. Ale nie jest to pierwsze bunkrownie statku metanolem. Szlak przetarły Stena Line i Port w Göteborgu. Przebudowany w stoczni Remontowa prom Stena Germanica wykonał milowy krok w zakresie wykorzystania metanolu jako paliwa okrętowego.
07.08.2023

Szansa na udział w kolejnej strategicznej inwestycji hydrotechnicznej Urzędu Morskiego w Gdyni

Urząd Morski w Gdyni szuka specjalistów do pracy przy realizacji „Budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk”. W ramach inwestycji na wodach Zatoki Gdańskiej powstanie falochron, tor wodny, obrotnica oraz oznakowanie nawigacyjne, zapewniające funkcjonowanie jednostki regazyfikacyjnej skroplonego gazu ziemnego (terminal FSRU).
18.07.2023

Duże problemy małych portów morskich

Mniejsze porty w Polsce są bardzo zróżnicowane, m.in. pod względem infrastruktury, powierzchni, pełnionych funkcji, czy też formy zarządzania. Spośród 29 małych portów, aż 25 mieści się w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Rozwój małych portów morskich jest wstrzymywany przez niewystarczające fundusze. Wykorzystanie pełnego potencjału portów jest niemożliwe bez inwestycji w infrastrukturę portową. Według opublikowanego raportu Najwyższej Izby Kontroli, zmiany wymaga także sposób nadzorowania działalności małych portów.
05.06.2023

Westcon Design Poland. Kurs na metanol

Westcon Design Poland, jedno z wiodących biur projektowych w branży morskiej, nieprzerwanie inwestuje swoje wysiłki w prowadzenie dyskusji z klientami na temat modernizacji systemów paliwowych w istniejących jednostkach. To integralny element kompleksowego planu przemysłowego, skoncentrowanego na rozwijaniu innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań dla przyszłości żeglugi.
18.05.2023

Chocholi taniec polskiej morskiej energetyki wiatrowej

Rok 2022 to z wielu względów bardzo szczególny rok, który przyniósł wojnę na Ukrainie, koniec obostrzeń pandemicznych, kryzys energetyczny, sabotaż Nord Stream 1 i Nord Stream 2, inflację i niepokojącą perspektywę bardzo poważnego kryzysu ekonomicznego w 2023 i 2024.
15.04.2023

Port w Elblągu wymaga dodatkowych prac

W porcie w Elblągu konieczne jest pogłębienie toru wodnego i wybudowanie obrotnicy, na które samorząd elbląski nie ma pieniędzy - powiedział we wtorek wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski. Prezydent Elbląga Witold Wróblewski odpowiedział, że pogłębienie toru do portu to zadanie administracji rządowej.
11.04.2023

Bułgarskie władze zamykają porty dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego

Bułgarskie porty morskie i rzeczne będą zamknięte od soboty 8 kwietnia dla statków wpisanych do rosyjskiego rejestru morskiego, niezależnie od tego, pod jaką banderą pływają - poinformowała bułgarska administracja morska.
06.04.2023

Małe amerykańskie stocznie otrzymały już ponad 280 mln dolarów wsparcia, kolejne 20 mln w drodze

Po raz kolejny budżet federalny USA przeznaczył środki na wsparcie w rozwoju małych stoczni prywatnych. Stocznie dostały już łącznie ponad 280 mln USD. W 2023 r wybrane zakłady otrzymają granty na łączną kwotę 20,8 mln USD. Przeznaczone zostaną one na modernizację wyposażenia oraz szkolenie ich pracowników – informuje Small Shipyard Grant Coalition.
18.03.2023

Pożar w Iskenderun ugaszony, wracają operacje morskie

Administracja morska Turcji poinformowała, że pożar w terminalu kontenerowym Iskenderun został całkowicie ugaszony i port wznawia operacje.
10.02.2023

Polska i Filipiny zacieśniają współpracę w zakresie edukacji oraz gospodarki morskiej

Polsko-filipińska współpraca w zakresie gospodarki i edukacji morskiej były głównymi tematami rozmów wiceministra infrastruktury Marka Gróbarczyka z ambasador Republiki Filipin Leah M. Basinang Ruiz. Spotkanie odbyło się 17 stycznia 2023 r. w Warszawie.
18.01.2023

Kapitan na bani, kontenerowiec na mieliźnie

Mieszkańcy duńskiego miasta Fredericia od kilku dni mogą podziwiać niecodzienny widok – niedaleko od brzegu, na piaszczystej mieliźnie utknął niewielki kontenerowiec. A wszystko z powodu pijanego kapitana.
31.10.2022

Szwecja. Ekspert o wycieku z gazociągów Nord Stream: to nie trzęsienie ziemi, to silna eksplozja w wodzie

Jestem pewien, że wyciek gazu z rurociągów Nord Stream nie został spowodowany przez trzęsienie ziemi, to była eksplozja w wodzie odpowiadająca sile wybuchu 100-200 kg dynamitu - oświadczył w rozmowie z gazetą "Expressen" sejsmolog z Uniwersytetu w Uppsali Bjoern Lund.
27.09.2022

Szwecja. Narodowa Sieć Sejsmologiczna: dwie eksplozje w pobliżu gazociągów Nord Stream

Stacja pomiarowa szwedzkiej Narodowej Sieci Sejsmologicznej (SNSN) zarejestrowała w poniedziałek dwie silne podwodne eksplozje na obszarach, gdzie stwierdzono wyciek z gazociągów Nord Stream.
27.09.2022

Wyciek gazu z gazociągu Nord Stream 1. Ekspert: to nie przypadek

Doszło do wycieku gazu z gazociągu Nord Stream 1 na Morzu Bałtyckim w dwóch miejscach na północny wschód od Bornholmu - poinformowała we wtorek Szwedzka Administracja Morska. W poniedziałek duńskie władze informowały o nieszczelności w gazociągu Nord Stream 2. Według profesora Tomasa Karbergera z Uniwersytetu Technicznego Chalmers w Goeteborgu jest mało prawdopodobne, aby zdarzenia losowe spowodowały uszkodzenia obu gazociągów.
27.09.2022

Awaria Nord Stream 2. Wyciek w nitce gazociągu pod Bałtykiem

W poniedziałek doszło do wycieku gazu z jednej z dwóch nitek Nord Stream 2 - poinformowała Duńska Agencja Energii. Administracja Morska tego kraju zamknęła dla statków akwen na Morzu Bałtyckim na południowy wschód od Bornholmu.
27.09.2022

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej

Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, której celem jest m.in. uporządkowanie przepisów, uproszczenie procedur i wprowadzenie ułatwień dla inwestorów budujących m.in. morskie farmy wiatrowe i rurociągi.
13.09.2022

Kpt Piotrzkowski o przekopie przez Mierzeję Wiślaną: Wszystko jest dopięte na ostatni guzik

Możemy powiedzieć, że wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Niewiele ponad dwa lata zajęła nam budowa drogi wodnej w postaci tych dość ciekawych i ładnych budowli hydrotechnicznych – powiedział we wtorek w Radiu Gdańsk dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt. Wiesław Piotrzkowski.
13.09.2022

Na Bałtyku rozbił się prywatny samolot z czterema osobami

Prywatny samolot Cessna 551 z czterema osobami na pokładzie rozbił się w niedzielę po południu nad Morzem Bałtyckim w pobliżu wybrzeża Łotwy - podało centrum ratownictwa Szwedzkiej Administracji Morskiej.
04.09.2022

Pożar na promie na Bałtyku [AKTUALIZACJA]

Na promie Stena Scandica, przewożącym 300 osób, który znajduje się obecnie na Morzu Bałtyckim, wybuchł w poniedziałek pożar. Nie ma doniesień o ofiarach - poinformowała Szwedzka Administracja Morska.
29.08.2022

Niewybuchy na dnie Bałtyku. Senatorowie wezwali rząd do działania

Zanieczyszczenie Morza Bałtyckiego, w tym materiałami niebezpiecznymi było tematem odbywającego się w czwartek w Gdyni wyjazdowego posiedzenia senackiej Komisji Nadzwyczajnej ds. Klimatu. Komisja wezwała rząd do pilnego zajęcia się sprawą niebezpiecznych materiałów z dna Bałtyku.
28.07.2022

Szwecja chce unowocześnić flotę lodołamaczy

Szwecja zamierza unowocześnić flotę lodołamaczy i zapewnić całoroczną żeglugę na wodach Morza Bałtyckiego, umożliwiając transport ładunków do portów w regionie Norrland, czyli najbardziej wysuniętej na północ części kraju. W tym celu planuje zakup dwóch nowych jednostek – lodołamaczy – o wartości 340 mln dolarów.
29.06.2022

Szkoła Morska szkoli pracowników MEW na jedynym w Polsce symulatorze CTV

Szkoła Morska w Gdyni od pewnego czasu prowadzi kursy powiązane z operacjami przy użyciu statków typu jack-up. Z uwagi na ekstremalne warunki pracy tych jednostek , w kursie uczestniczyli wytypowani pracownicy administracji morskiej, wydającej pozwolenia wykonywania czynności i kontrolującej ich egzekwowanie na polskich wodach terytorialnych.
29.06.2022

Szwedzi zamówią nowe lodołamacze

Szwedzka Administracja Morska podała, że w najnowszym planie inwestycyjnym rządu zostały uwzględnione fundusze na zakup dwóch nowych lodołamaczy. Plan zakłada także opcjonalne zamówienie trzeciego.
17.06.2022

Przedłużanie dyplomów oraz certyfikatów ukraińskich marynarzy w świetle ostatnich zmian legislacyjnych

Trwająca nieprzerwanie od 24 lutego 2022 roku wojna na Ukrainie, zainicjowana atakiem wojsk Federacji Rosyjskiej, spowodowała katastrofalne skutki humanitarne, społeczne i gospodarcze. Skrajnie trudna sytuacja naszych sąsiadów spotkała się z odzewem społeczności międzynarodowej oraz licznymi aktami wsparcia i pomocy kierowanymi do obywateli Ukrainy wskutek niezliczonych inicjatyw podmiotów prywatnych, jak i działań instytucji publicznych.
02.06.2022

Rząd ma przyjąć ustawę rozstrzygającą remisowe wyniki w postępowaniach na offshore

W trzecim kwartale rząd ma przyjąć projekt ustawy, który rozwiązywać ma remisy w postępowaniach rozstrzygających dla wniosków zw. z morską energetyką wiatrową - poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
14.03.2022

SAR – na ratunek załodze „Yachtingu”

Wciąż trwa akcja ratownicza Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa. W środę, 23 lutego inspektorzy w Morskim Ratowniczym Centrum Koordynacyjnym w Gdyni odebrali wezwanie o pomoc nadane z pokładu jachtu „Yachting”. Jednostka znajdowała się w okolicach wyspy Olandia. Uratowany z wody skipper trafił do szpitala w szwedzkiej Karlskronie. Jednostka z resztą załogi jest w tej chwili holowana w stronę Gdańska.
24.02.2022

Atak Rosji na Ukrainę: wstrzymano ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim

Rosja wstrzymała do odwołania ruch cywilnych statków na Morzu Azowskim, ale jej porty na Morzu Czarnym pozostają otwarte - poinformowała w czwartek agencja Reutera opierająca się na rosyjskich urzędnikach i firmach zajmujących się handlem zbożem.
24.02.2022

Szwecja pod presją niedoborów energii i celów klimatycznych przyśpiesza rozwój offshore wind

Szwedzi stoją w obliczu postępującej elektryfikacji gospodarki, rozwoju przemysłu, zielonych technologii oraz … niedoborów energii. Receptą mają być inwestycje w morską energetyką wiatrową, która dostarczy do 120 TWh bezemisyjnej energii rocznie.
22.02.2022

Omikron wyhamował wymianę załóg w lutym. Zagrożenie nie minęło. Panama podejmuje zdecydowane działania

Wzrost wskaźników zmiany załogi w lutym potwierdza obawy dotyczące wpływu wariantu omikron – alarmuje Global Maritime Forum.
08.02.2022

MFW: problematyczne przeszkolenie i certyfikowanie załóg floty offshore?

W poprzednich artykułach autorzy wskazywali na szereg braków, trapiących polską legislację w zakresie przedmiotowym związanym z morskimi farmami wiatrowymi na polskich obszarach morskich. Niniejszy artykuł będzie wskazaniem korelacji pomiędzy poszczególnymi brakami legislacyjnymi oraz nieuznawaniem przez organy polskiej administracji morskiej, certyfikatów dla osób obsługujących MFW jak i również członków załogi statków samo-podnośnych służących do budowy farm wiatrowych na morzu (Jack-Up).
20.01.2022

Sejm. Komisja odrzuciła projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej odrzuciła we wtorek w pierwszym czytaniu senacki projekt noweli ustawy o obszarach morskich RP i administracji morskiej. Projekt zakładał większy wpływ gmin nadmorskich w gospodarowaniu nadbrzeżnym pasem technicznym – przede wszystkim plażami.
11.01.2022

Szwedzi zwodowali pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną metanolem

Metanol jest paliwem alternatywnym dla statków, które pomaga przemysłowi morskiemu spełniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji. Szwedzka Administracja Morska (SAM) zwodowała we wtorek 14 grudnia pierwszą na świecie łódź pilotową napędzaną w pełni metanolem. Jest to pierwsza z istniejących łodzi pilotowych, która została teraz przerobiona w celu przetestowania nowego napędu.
19.12.2021

Urząd Morski w Gdyni rekrutuje do Kapitanatu Portu Nowy Świat

W związku z postępem prac przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, Urząd Morski w Gdyni prowadzi sukcesywną rekrutację pracowników do Kapitanatu Portu Nowy Świat.
14.12.2021

W przewróconym do góry dnem statku znaleziono zwłoki marynarza

We wnętrzu duńskiego statku handlowego Karin Hoy, który przewrócił się do góry dnem w cieśninie między Bornholmem a szwedzkim miastem Ystad, znaleziono ciało marynarza. Drugi członek załogi pozostaje zaginiony - poinformowała w poniedziałek Szwedzka Administracja Morska.
13.12.2021

Zamiast do portu w Ustce, wpłynęli na plażę. Dochodzenie umorzone

09.12.2021

Nietrzeźwy kapitan i załoga rosyjskiego statku o włos od wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej

Po 4 rano, rosyjski statek na kursie z Kłajpedy, w ostatniej chwili uniknął wejścia na mieliznę u brzegów Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku. Po interwencji funkcjonariuszy z Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej okazało się, że zarówno kapitan, jak i dwóch oficerów było pod wpływem alkoholu.
04.12.2021

Polskie MFW "niewypałem" przez niewybuchy?

W swoim poprzednim artykule MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich - GospodarkaMorska.pl, autorzy przybliżyli problem, będący fizyczną przeszkodą, związany z powstaniem na polskich obszarach morskich pierwszych farm wiatrowych. W niniejszym artykule uwaga zostanie zwrócona m.in. na aktualny status wydobycia i utylizacji zatopionej broni chemicznej oraz usuwania z polskich obszarów morskich wraków stwarzających zagrożenie dla działalności gospodarczej na morzu, w świetle obowiązujących regulacji prawnych
02.12.2021

Port Gdynia gościł przedstawicieli IMO [WIDEO, ZDJĘCIA]

W piątek, 19 listopada, przedstawiciele Korpusu Dyplomatycznego Państw-Członków Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) gościli w Gdyni. Wizyta studyjna odbyła się w ramach wspierania polskiej kandydatury do Rady IMO w kategorii C na lata 2022-23.
19.11.2021

MFW: niewybuchy i broń chemiczna na polskich obszarach morskich

„Miejsca zatopienia amunicji chemicznej stanowią trudne do kontrolowania rozproszone punktowe źródła skażeń o nieznanej wielkości. Ponadto mają duże negatywne oddziaływanie na gospodarkę, co powoduje, że Morze Bałtyckie jest mniej bezpieczne i potencjalnie bardziej kosztowne pod kątem inwestycji.”
19.11.2021

Szkoła Morska przygotowuje do bezpiecznej pracy w offshore. W kwestii regulacji prawnych wciąż jest wiele luk

Polskie przepisy regulujące bezpieczeństwo przyszłych pracowników farm morskich są zawieszone w próżni. Opracowania wymagają również regulacje użytkowania i wprowadzenia sprzętu do pracy w polskiej strefie ekonomicznej na Bałtyku. – Administracja morska musi stworzyć stały algorytm ekspertyzy, który będzie obiektywny i przede wszystkim obejmie wysokie standardy bezpieczeństwa. Nie powinniśmy dopuścić ,by te przepisy w podstawowej wersji stworzyli inwestorzy. Koszty wynikające z wypadków na morzu przez niedotrzymanie rygorów bezp
10.11.2021

Rekrutacja do Kapitanatu Nowy Świat

W związku z trwającymi pracami przy budowie drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską, Urząd Morski w Gdyni rozpoczął sukcesywną rekrutację pracowników do Kapitanatu Portu Nowy Świat.
29.10.2021

DCT Gdańsk. „Morskim kolosom nie opłaca się zanieczyszczać morza”

Specjaliści z DCT Gdańsk i Urzędu Morskiego w Gdyni obalają mit mówiący o tym, że statki stanowią wielkie zagrożenie dla czystości wody. Nasi rozmówcy wyjaśniają, kto i w jaki sposób czuwa nad odbiorem nieczystości z morskich kolosów, dlaczego monitoruje się wody balastowe oraz ile trzeba zapłacić za nieprzestrzeganie zasad.
08.10.2021

Putin rozważa wykorzystanie żeglugi bliskiego zasięgu, aby ominąć Kanał Sueski

W tym tygodniu rosyjski prezydent Władimir Putin spotkał się z kierownictwem krajowego przemysłu stoczniowego, aby dokonać przeglądu planów priorytetowych dla żeglugi morskiej bliskiego zasięgu z nadzieją na ominięcie Kanału Sueskiego.
26.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
19.07.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

MFW: Polski „Local Content” w całkowitej próżni prawnej

Kwestia local content w odniesieniu do Polskich Morskich Farm Wiatrowych stała się ostatnio przedmiotem wielu dyskusji i obaw w szeroko rozumianym środowisku gospodarki morskiej. W poniższej publikacji przybliżę ten problem od strony prawnej.
06.07.2021

Broń chemiczna i wraki na dnie Bałtyku. Sejmik Województwa Pomorskiego apeluje

Na XXXIII sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego, która odbyła się 31 maja 2021 r. radni przyjęli jednogłośnie apel do władz Unii Europejskiej oraz polskiego rządu w sprawie zagrożenia dla wód Morza Bałtyckiego, jakim jest zatopiona broń chemiczna z czasów II wojny światowej. Chcą aby rozwiązaniem problemu pilnie zajęli się politycy, naukowcy i UE.
31.05.2021

Zawieszono poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego

Poszukiwania rybaka z duńskiego kutra, który dryfował na Bałtyku na wysokości Ustronia Morskiego, zostały zawieszone. Decyzja o tym, czy akcja będzie dalej prowadzona, podjęta zostanie w najbliższym czasie, po konsultacjach m. in. z Ministerstwem Spraw Zagranicznych – powiedział dyrektor służby SAR Sebastian Kluska.
20.05.2021

USA: Rząd rozważa, czy zachować wymóg przewożenia paliwa amerykańskimi statkami

Ministerstwo transportu USA rozważa, czy tymczasowe zwolnienie z Jones Act z roku 1920 jest potrzebne dla dostaw paliw po cyberataku na Colonial Pipeline. Zgodnie z tym prawem towary między portami w USA mogą przewozić statki zbudowane w kraju z amerykańską załogą.
12.05.2021

Statek towarowy stracił stateczność w porcie, kontenery spadły do wody

Mały kontenerowiec ładujący kontenery w wietnamskim porcie stracił stateczność, przez co przewrócił się na bok i stracił część ładunku. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ale władze wietnamskie zalecają, aby statki korzystały z alternatywnych tras, ponieważ istnieje ryzyko zderzenia z dryfującymi kontenerami.
28.04.2021

Czterdzieste upoważnienie administracji morskiej dla PRS

Z przyjemnością informujemy, że PRS został upoważniony do działania w imieniu kolejnej już administracji morskiej, tym razem Wysp Owczych.
19.04.2021

Atak zimy nie opóźnił prac na Mierzei

Mimo silnych mrozów i mocnych opadów śniegu intensywność robót na budowie przekopu Mierzei Wiślanej nie maleje. Trwają prace narzutowe w części morskiej. Zakończono wykonywanie ścianki szczelnej, mikropali i wykopów pod pale CFA w śluzie Kanału Żeglugowego. Montowana jest konstrukcja stalowa obu mostów. Harmonogram robót uległ modyfikacji jedynie na sztucznej wyspie, ponieważ Zalew Wiślany zamarzł. Nie zagraża to jednak planowanemu ukończeniu prac.
18.02.2021

Międzynarodowa konferencja: Niebezpieczne Wraki Vol. 2

W czwartek, 28 stycznia 2021 roku odbędzie się Międzynarodowa Konferencja: Niebezpieczne Wraki Vol. 2. To już drugie takie wydarzenie zorganizowane przez Fundację MARE, którego tematem będzie problem zalegających na dnie mórz i oceanów wraków statków oraz zatopionych wraz z nimi niebezpiecznych ładunków. W tym roku głównym powodem zorganizowania konferencji jest publikacja „Ogólnej Metodyki Oczyszczania Bałtyckich Wraków z Paliwa”, której autorem jest dr inż. Benedykt Hac, a współautorką, Olga Sarna z MARE. Dokument ten został st
25.01.2021

Wystawa „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej” w Szczecinie

Historia Polskiej Administracji Morskiej sięga 1920 roku, kiedy to Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych z dnia 2 kwietnia 1920 roku został utworzony Urząd Marynarki Handlowej w Wejherowie. Dziś, w 2020 roku, funkcjonują dwa Urzędy Morskie: w Szczecinie i w Gdyni, a o tym, co wydarzyło się na przestrzeni tych stu lat będzie można dowiedzieć się z wystawy „100-lecie Polskiej Administracji Morskiej", która w piątek, 13 listopada, zostanłą ustawiona na Bulwarze Chrobrego.
14.11.2020

Stulecie Administracji Morskiej RP (wideo)

W 2020 roku przypada 100. rocznica utworzenia Urzędu Marynarki Handlowej, którego funkcjonowanie zapoczątkowało współczesną historię Administracji Morskiej RP. Miało to miejsce dokładnie 2 kwietnia 1920 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, urzędy morskie wspólnie z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planowały w kwietniu tego roku szereg wydarzeń, jednak ich termin i zakres musiały zostać zmienione z uwagi na panującą sytuację epidemiologiczną.
25.09.2020

ZODIAK II w służbie Urzędu Morskiego w Gdyni [foto]

W czwartek, 20 sierpnia 2020 roku, nastąpił odbiór końcowy i przekazanie nowej jednostki wielozadaniowej Urzędu Morskiego w Gdyni – Zodiak II. Ze strony stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. statek przekazał wiceprezes zarządu Bartłomiej Pomierski i członek zarządu Dariusz Jaguszewski. Po stronie odbiorcy podpisy złożyli: Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora ds. oznakowania nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie, Piotr Jesion, naczelnik Wydziału Oznakowania Nawigacyjnego Urzędu Morskiego w Szczecinie oraz Jan Młotkowski, zastęp
21.08.2020

Ruszył projekt Fastwater mający na celu komercjalizację metanolu jako ekologicznego paliwa morskiego

Konsorcjum europejskich liderów w dziedzinie badań morskich i technologii uruchomiło projekt Fastwater, aby zademonstrować wykonalność modernizacji i budowy nowych statków napędzanych metanolem.
25.06.2020

Statki autonomiczne a uwarunkowania prawne

Statki autonomiczne to zagadnienie, które dla wielu jest mniej lub bardziej odległą wizją przyszłości, która biorąc pod uwagę obecne trendy może bardzo szybko stać się po prostu naszą codziennością. Myślę, że w obecnej dobie temat stał się na tyle aktualny, iż należy bardzo poważnie rozważyć prawne implikacje wprowadzenia statków autonomicznych (bezzałogowych) w żegludze międzynarodowej.
22.06.2020

Tykające bomby na dnie Bałtyku

Zarówno administracja morska jak i ochrony środowiska nie rozpoznawały zagrożeń wynikających z zalegania w zatopionych na dnie Bałtyku wrakach ropopochodnego paliwa i broni chemicznej. Nie szacowały też ryzyka z nimi związanego i skutecznie nie przeciwdziałały rozpoznanym i zlokalizowanym zagrożeniom. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej na niespotykaną skalę. Największe zagrożenie stanowią pochodzące z okresu II wojny światowej Stuttgart i Franken. Z pierwszego już wydobywa się paliwo, drugi, z powodu korozji może się
30.05.2020

15 marynarzy porzuconych na gazowcu

Hiszpański gazowiec zakotwiczony w Zatoce Manilskiej na Filipinach utracił sterowność, ale na jego pokładzie znajduje się 15 marynarzy, którym brakuje zapasów i elektryczności - poinformowała Międzynarodowa Federacja Pracowników Transportu (ITF).
15.05.2020

Załogi statków wykonujące czynności zawodowe nie będą objęte kwarantanną

Załoga statku, która wykonuje czynności zawodowe, nie będzie objęta kwarantanną – wynika ze zmiany wprowadzonej do rozporządzenia ministra zdrowia ws. ogłoszenia stanu epidemicznego. Kwarantannę będą musieli natomiast przejść polscy marynarze, którzy zejdą ze statku po zakończeniu kontraktu.
15.03.2020

Zapraszamy na seminaria - Kryteria stateczności statku w stanie nieuszkodzonym drugiej generacji

Podkomitet ds. Projektowania i Konstrukcji Statków (SDC Sub-committee) Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) zakończył w pierwszej połowie lutego 2020 r. prace nad nowymi kryteriami oceny stateczności statków w stanie nieuszkodzonym. Prace, trwające ponad 15 lat, zaowocowały projektowymi kryteriami, które znane są pod nazwą „Kryteria stateczności statków w stanie nieuszkodzonym drugiej generacji”.
10.03.2020

Polsko-japońskie porozumienie - ułatwienia dla polskich marynarzy

Polska Administracja Morska podpisała 20 stycznia 2020 r. porozumienie z Administracją Morską Japonii w sprawie uznawania dyplomów polskich marynarzy do służby na statkach pod banderą Japonii.
03.02.2020

W stoczni Remontowa Shipbuilding zwodowano elektryczny prom dla norweskiego armatora (foto, wideo)

W stoczni Remontowa Shipbuilding należącej do Grupy Remonowa Holding zwodowano elektryczny prom dla armatora Norled. Będzie to dwustronna jednostka z napędem Diesel Electric Hybrid. Kontrakt podpisany z norweskim armatorem zakłada budowę czterech takich statków.
04.10.2019

Hiszpania: Trwają poszukiwania portu dla uratowanych na morzu 124 migrantów

Hiszpańska organizacja Open Arms podała w piątek, że jej statek uratował 124 migrantów na Morzu Śródziemnym u wybrzeży Libii. Ponieważ Włochy odmówiły ich przyjęcia, trwają poszukiwania portu, w którym można by wysadzić migrantów zabranych z dwóch łodzi.
04.08.2019

Na dnie Bałtyku znaleziono 500-letni wrak. Jest w idealnym stanie (wideo)

Niezwykłe odkrycie na dnie Morza Bałtyckiego. Archeolodzy znaleźli tam 500-letni wrak statku handlowego. Badacze twierdzą, że jest w idealnym stanie.
25.07.2019

Spotkania ws. projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich

W pierwszym tygodniu czerwca 2019 r. odbyły się w Warszawie dwa spotkania, na których administracja morska wraz z wykonawcą projektu planu (konsorcjum Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego), zaprezentowali przebieg prac planistycznych oraz ich wynik – końcową wersję pierwszego w historii projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.
11.06.2019

Rebelianci Huti zapowiadają przeprowadzenie nowych ataków

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w ZEA, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.
20.05.2019

Arabia Saudyjska: Atak dronów na przepompownie ropy naftowej

Saudyjski minister energetyki Chalid al-Falih poinformował we wtorek, że dwie przepompownie ropy naftowej obsługujące rurociąg Wschód-Zachód zostały zaatakowane przez drony załadowane materiałami wybuchowymi. Do ataków przyznali się jemeńscy rebelianci Huti.
14.05.2019

A. Saudyjska: dwa tankowce uszkodzone w akcie sabotażu u wybrzeży ZEA

Dwa saudyjskie tankowce zostały poważnie uszkodzone podczas "ataku sabotażowego" u wybrzeży miasta Al-Fudżajra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich - poinformował w poniedziałek minister energetyki Arabii Saudyjskiej Chalid al-Falih.
13.05.2019

NIK: niewystarczające fundusze hamują rozwój średnich i małych portów morskich

Niewystarczające fundusze hamują rozwój średnich i małych portów morskich. Odbywa się w nich minimalna liczba przeładunków. Bez inwestycji w infrastrukturę portową, zapewniającą lepszy do nich dostęp, niemożliwe jest wykorzystanie ich potencjału - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli.
05.02.2019

Polski statek na mieliźnie w Danii

Jak poinformował duński portal tveast.dk, polski statek Raba utknął na mieliźnie krótko po wyjściu z Faxe Ladeplads. Towarowiec był załadowany wapnem i kierował się do portu Aabenraa.
25.11.2018

Stocznia Remontowa Shipbuilding położyła stępkę pod budowę wielozadaniowego statku dla Urzędu Morskiego w Szczecinie (foto, wideo)

Skok w XXI wiek, jeżeli chodzi o jednostki, a co za tym idzie, wykonywanie naszych statutowych obowiązków – powiedział o wielozadaniowych statkach dla urzędów morskich Zenon Kozłowski, zastępca dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie. W poniedziałek w Gdańsku w stoczni Remontowa Shipbuilding położono stępkę pod budowę pierwszej wielozadaniowej jednostki B 618 przeznaczonej dla Urzędu Morskiego w Szczecinie. Podpisany w marcu kontrakt zakłada budowę dwóch takich statków – drugi trafi do Urzędu Morskiego w Gdyni.
29.10.2018

Specjalny zespół wypracuje plan działań dot. zabezpieczenia wraku t/s FRANKEN

Na spotkaniu w gmachu Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w czwartek zapowiedziano powołanie zespołu, który wypracuje plan działań dotyczących zabezpieczenia wraku niemieckiego tankowca t/s FRANKEN zatopionego w rejonie Zatoki Gdańskiej podczas II Wojny Światowej.
20.07.2018

Plany obszarów morskich a morska energetyka wiatrowa

Branża OZE przestrzega, że powstające plany zagospodarowania obszarów morskich mogą zostawić za mało miejsca dla morskich farm wiatrowych (offshore). Ministerstwo gospodarki morskiej uważa, że zarezerwowane obszary są wystarczające na obecnym etapie.
19.07.2018

Remontowa Shipbuilding zbuduje dwa elektryczne promy dla norweskiego operatora

Stocznia Remontowa Shipbuilding, należąca do grupy Remontowa Holding, zbuduje ekologiczne promy dla norweskiego operatora Norled. Kontrakt został podpisany 11 lipca. Jak poinformowała stocznia z Gdańska, zakłada on budowę dwóch dwustronnych promów z napędem Diesel Electric Hybrid.
19.07.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

W dniu 4 kwietnia br. odbyła się Konferencja Naukowa 450 lat Polskiej Administracji Morskiej, na którą patronat honorowy objęli Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pan Marek Gróbarczyk oraz Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Organizatorami konferencji są Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni oraz Urząd Morski w Gdyni.
05.04.2018

W inwestycjach i nie tylko - Cała Naprzód! - rozmowa z Wiesławem Piotrzkowskim, dyrektorem Urzędu Morskiego w Gdyni

"W tym roku finanse na inwestycje, którymi przyjdzie nam zarządzić to kwota około 1 390 000 000 zł. A więc olbrzymie pieniądze, które będą spożytkowane dla rozwoju gospodarki morskiej, ale też dla poprawy warunków mieszkańców gmin nadmorskich".
04.04.2018

450 lat polskiej administracji morskiej

Konferencja Naukowa 450 lat polskiej administracji morskiej, na którą patronat honorowy objął Prezydent Miasta Gdyni Wojciech Szczurek, odbędzie się 4 kwietnia 2018 r. w WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
15.03.2018

Szczecin: Podpisano umowę na budowę statków wielozadaniowych dla urzędów morskich

W Szczecinie podpisano umowę na budowę dwóch statków wielozadaniowych dla urzędów morskich w Szczecinie i Gdyni. Statki wybuduje stocznia Remontowa Shipbuilding z Gdańska.
05.03.2018

51. zjazd Europejskiego Stowarzyszenia Pilotów Morskich (EMPA)

W Bergen w Norwegii od 10 do 13 maja obradował 51. zjazd stowarzyszenia EMPA (Europejskie Stowarzyszenie Pilotów Morskich), w którym uczestniczyło ponad 100 delegatów z 25 krajów w tym delegacja z Polski. Czterodniowe obrady zdominowały tematy bezpieczeństwa żeglugi, sprawnie działającego pilotażu i wyzwań stawianych przed pilotami morskimi.
25.05.2017

50. sesja Komitetu Paryskiego Memorandum (Paris MoU)

W gdańskim Dworze Artusa trwa 50. jubileuszowa sesja Komitetu Paryskiego Memorandum (Paris MoU). W Gdańsku Polska Administracja Morska gości około 70 przedstawicieli administracji morskich Państw, stron Paris MoU, Tokyo MoU, Black Sea MoU, Caribben MoU, Vina delMar, US Coast Gard, oraz ILO, IMO i Komisji Europejskiej. Sesja Paris MoU ma charakter podsumowania efektów całorocznej działalności inspekcyjnej statków zawijających do europejskich portów oraz nakreślenia polityki i strategii działania organizacji na kolejne dekady. Zako
22.05.2017

Kto, u diabła, rządzi w portach?

Na obszarach portowych rozciąga się szara strefa, w której nie wiadomo, kto tak naprawdę rządzi. Niby istnieje wyraźny podział, na administrację morską i „terytorialną”, ale jeśli chodzi o wydawanie decyzji, dotyczących obszaru objętego granicami portowymi, jedna i druga wchodzą sobie w drogę.
24.04.2017

Certyfikat upoważniający do prowadzenia kursów operacji balastowych dla Szkoły Morskiej w Gdyni

Administracja Morska Wysp Marshall'a przyznała Szkole Morskiej w Gdyni certyfikat upoważniający do prowadzenia kursów operacji balastowych MOU w oparciu o Rezolucję IMO A.1079(28).
24.01.2017

Skarby Gustloffa – powtórne zbadanie wraku może przynieść zaskakujące informacje

Zbadanie niedostępnych dotychczas pokładów zatopionego na wysokości Łeby wraku okrętu wojennego Wilhelm Gustloff to cel gdańskiego klubu nurków Rekin. Złożono w tej sprawie wnioski do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz do Urzędu Morskiego w Gdyni.
11.09.2016

Polak strażnik oceanów. „Stado delfinów” na horyzoncie przemienia się w motorówki z 80 piratami na pokładach

Gdy "Kapitan Phillips" bił rekordy popularności w kinach, Polacy stawali się specjalistami od ochrony statków przed piratami.
06.04.2015

NIK o ochronie brzegów morskich

Instytucje państwa nie wiedzą, czy skutecznie zapobiegają degradacji wybrzeża i zmniejszaniu się plaż Bałtyku. Według obecnie obowiązującego stanu prawnego organy administracji morskiej mają utrzymać linię brzegową z 2000 roku, choć od kontroli NIK sprzed pięciu lat wiadomo, że nie mają wiedzy jak ona przebiegała. Mimo zaleceń NIK oraz wniosków dyrektorów urzędów morskich minister do tej pory nie zakończył prac nad nowelizacją stosownej ustawy.
06.08.2014

Zielone światło dla dużych statków w szczecińskim porcie

Jest porozumienie ze spółkami portowymi - statki o dużych rozmiarach będą mogły wpływać do Szczecina - informuje Urząd Morski.
25.07.2014

Kiedy gazowiec wpłynie do terminalu? Urząd określił warunki

Już wiadomo w jakich warunkach, między innymi pogodowych, gazowce będą mogły zawijać do terminalu LNG w Świnoujściu. Określił je Urząd Morski.
22.04.2014

Szczecin wraca do tematu pogłebiania swoich nabrzeży przemysłowych

Bywa, że przy niskim stanie wód trzeba wstrzymać transport oraz pracę. Przyległe akweny nadorzańskie są zbyt płytkie i zbyt często zakłóca to pracę firm działających na terenach po stoczni szczecińskiej. Aby problem rozwiązać, konieczny jest zakup specjalnej pogłębiarki.
12.03.2014

III Seminarium Offshore - plany zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich

15 listopada 2013r. administracja morska RP ogłosiła przystąpienie do prac planistycznych, których celem jest sporządzenie projektu „Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich” poprzedzone opracowaniem „Studium uwarunkowań do planu”. Seminarium zorganizowane 15 stycznia w Hotelu Mercure było okazją do poznania założeń formalno-prawnych prac planistycznych oraz rozwiązań stosowanych w innych krajach UE.
16.01.2014

Szczecin-Świnoujście: Pogłębienie toru niezbędne

Władze portu Szczecin-Świnoujście uważają, że działania zmierzające do pogłębienia toru wodnego łączącego Szczecin ze Świnoujściem jest niezbędne, gdyż doprowadzić powinno to do poprawy konkurencyjności kompleksu portowego.
10.01.2014

Pogłębienie toru niezbędne

Kontrahenci szczecińskiego portu chcą obsługiwać coraz większe partie ładunków. Tymczasem duże statki, które wpływają do Szczecina bądź opuszczają port, nie wykorzystują w pełni swoich możliwości. Powód jest znany od lat – za płytki tor wodny.
03.01.2014

Przystań Narodowego Centrum Żeglarstwa będzie większa

Umowę dotycząca dofinansowania rozbudowy przystani jachtowej Narodowego Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku Górkach Zachodnich podpisali dziś marszałek województwa pomorskiego i rektor AWFiS w Gdańsku.
31.07.2013

Jest nowy dyrektor Żeglugi Świnoujskiej

61-letni Jerzy Barczak jest nowym dyrektorem Żeglugi Świnoujskiej. 20.03.2013 prezydent miasta zatwierdził wybór komisji konkursowej. Poprzedni dyrektor Leszek Paprzycki odchodzi na emeryturę.
21.03.2013

Współpraca z administracją morską

Kontradm. SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej podpisał dziś w Sopocie z dyrektorami urzędów morskich z Gdyni, Słupska oraz Szczecina plany współpracy administracji morskiej z MOSG na 2013 rok. W czasie spotkania podsumowano realizację wspólnych zadań wykonanych w ubiegłym roku.
23.01.2013

Na statku jest drugi po kapitanie

17 nowych starszych mechaników otrzymało dyplomy w Urzędzie Morskim w Szczecinie. Dyplom starszego mechanika to szczyt kariery na statku dla marynarzy pracujących w maszynowni. Starszy mechanik to druga osoba na statku po kapitanie. Aby zdobyć dyplom starszego mechanika, trzeba wypływać wiele lat na morzu.
17.12.2012

I Konferencja i Targi offshore – szanse i wyzwania

Zakończona właśnie sopocka konferencja była jak dotychczas pierwszym tak kompleksowym wydarzeniem, poświęconym energetyce wiatrowej. W ciągu dwóch dni wygłoszono ponad 34 odczyty dotyczące każdego aspektu ekologicznej energii. Obok uwarunkowań prawnych i wymogów środowiskowych, omówiono kwestię finansowania projektów oraz zaprezentowano rozwiązania techniczne, stosowane w krajach o najwyższej produkcji energii uzyskiwanej za pośrednictwem farm wiatrowych. Z przedstawionych przez ekspertów informacji rysuje się obraz rynku lukraty
16.10.2012

Debata o ochronie brzegów Morskich

W Pogorzelicy w dniu 4.10.b.r. odbyło się walne zebranie delegatów Związku Miast i Gmin Morskich. W ramach spotkania odbyła się debata na temat ochrony brzegów morskich w Polsce.
10.10.2012

Chemsea- oszacować zagrożenie

27 września 2011r. w Instytucie Oceanologii PAN w Sopocie odbyła się konferencja otwierająca Chemsea- projekt związany z zarządzaniem ryzykiem stwarzanym przez broń chemiczną z czasów II wojny światowej. Rok po określeniu celów zespołu badawczego i sformowaniu celów pojawiły się pierwsze wnioski oraz propozycje na ograniczenie wpływu substancji zawartych w pociskach spoczywających na dnie morza na florę i faunę morza Bałtyckiego. Przedstawi je Dr Jacek Bełdowski- koordynator projektu, zarządzający zespołem polskich i zagraniczny
14.05.2012

Statki muszą płacić za wejście do szczecińskiego portu czy nie?

Urząd Morski w Szczecinie dementuje informacje, że statki, które chcą wejść do portu poza konwojami muszą płacić za asystę holownika.
27.02.2012

27. Sesja Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej w Londynie

W dniach 21-30 listopada br. w Londynie odbywa się 27. Sesja Zgromadzenia Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO).
25.11.2011

Nad naszym morzem wieją lepsze wiatry

Tadeusz Aziewicz, Poseł RP: „Kondycja przemysłu portowego jest wybitnie zależna od koniunktury. W ostatnich latach jest ona dobra, nasze porty biją rekordy przeładunków, osiągając przy tym znakomite wyniki. Cieszę się, że nasi menedżerowie potrafią znakomicie wykorzystać dobry czas, jednocześnie mocno inwestując w rozwój infrastruktury, co otwiera przed polskimi portami nowe perspektywy”
25.10.2011

Wiatr od morza.

W pasie nadmorskim, na całej długości wybrzeża, Polska ma ok. 20 lądowych elektrowni wiatrowych.
03.10.2011

Baltexpo 2011 - lądowe bariery rozwoju portów morskich

XVI Międzynarodowe Targi Morskie "BALTEXPO 2011" były dobrą sposobnością do oceny plusów i minusów polskiej gospodarki morskiej. Rozszerzenie formuły prezentacji przemysłu stoczniowego o debaty poświęcone problemom morskiej energetyki wiatrowej, technologiom bezpieczeństwa obszarów morskich, wreszcie - przyszłości polskich portów morskich okazało się zabiegiem korzystnym.
09.09.2011

Kto wyprowadzi Gdynię w morze?

Z kpt.ż.w. inż. Zbigniewem Wyganowskim, głównym inspektorem Inspektoratu Bezpieczeństwa Żeglugi w Urzędzie Morskim w Gdyni oraz starszym mechanikiem, inż. Adamem Stróżykiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Starszych Mechaników Morskich, rozmawia Maciej Borkowski.
19.07.2011

Wątpliwości pozostały. VAT dla portowych inwestycji

Pod znakiem zapytania stanęło sfinansowanie niektórych inwestycji portowych Urzędu Morskiego w Szczecinie. Chodzi o zadania kosztujące kilkadziesiąt lub kilkaset mln zł.
27.06.2011

Obchody 90-lecia Polskiej Administracji Morskiej

28 sierpnia br. Polska Administracja Morska świętowała jubileusz 90-lecia powstania. W ramach imprez towarzyszących obchodom rocznicy odbył się I Bałtycki Maraton Brzegiem Morza zorganizowany przez Urząd Morski w Gdyni wspólnie z Miastem Jastarnia, Miastem Władysławowo oraz Ligą Morską i Rzeczną, jak również Regaty Jachtów Żaglowych i Łodzi Motorowych.
07.09.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.