• <
Baltexpo2023_duży

Statek towarowy stracił stateczność w porcie, kontenery spadły do wody

ac

28.04.2021 12:37 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Statek towarowy stracił stateczność w porcie, kontenery spadły do wody

Partnerzy portalu

Statek towarowy stracił stateczność w porcie, kontenery spadły do wody - GospodarkaMorska.pl
fot. HCMC Maritime Administration

Mały kontenerowiec ładujący kontenery w wietnamskim porcie stracił stateczność, przez co przewrócił się na bok i stracił część ładunku. W zdarzeniu nikt nie ucierpiał, ale władze wietnamskie zalecają, aby statki korzystały z alternatywnych tras, ponieważ istnieje ryzyko zderzenia z dryfującymi kontenerami.

Statek towarowy Alica o masie 2470 dwt, zarejestrowany w Mongolii znajdował się obok portu Hiep Phuoc w dystrykcie Nha Be na południe od miasta Ho Chi Minh nad rzeką Soai Rap. Według raportów władz portowych na 34-letni statek o długości około 76 metrów były ładowane kontenery przed planowanym odpłynięciem do Indonezji.

Materiał wideo sugeruje, że statek mógł używać dźwigów pokładowych do ładowania kontenerów. Władze portowe donoszą, że załadowano na pokład 54 kontenery, gdy statek stracił stateczność i przechylił się w stronę basenu portowego. Zbyt duży kąt nachylenia spowodował, że kontenery zaczęły wypadać za burtę. 

Doniesienia medialne podają, że do rzeki Soai Rap wpadło łącznie 18 kontenerów, przy czym niektóre z nich zatonęły, a inne pozostały na powierzchni. Niektóre kontenery szybko znalazły się nawet ponad pół mili dalej.

Administracja morska HCMC informuje, że próbuje zlokalizować zatopione kontenery, jednocześnie instruując inne statki wchodzące i wychodzące z portu, aby zachowały ostrożność i korzystały z alternatywnych tras.

Trwa dochodzenie w sprawie przyczyny wypadku.


Dziękujemy za wysłane grafiki.