• <

Wynik wyszukiwania - "Zhoushan" - Wiadomości

Umowa o budowę statku – skutki „permissible delay”

W naszym opracowaniu Umowa o budowę statku – "permissible delay" omówiliśmy kategorię zdarzeń i okoliczności, które zgodnie z danymi postanowieniami umownymi, umożliwiają stoczni („Builder”/,,Seller”) przesunięcie kontraktowego terminu dostawy statku („Delivery Date”) bez żadnych konsekwencji prawnych i finansowych z tego tytułu. Wyjaśniono też, w ślad za orzeczeniem w sprawie „Zhoushan Iinhaaiwan Shipyard Co. Ltd. v Golden Exquisite Inc” [2015], iż kategoria „permissible delay” składa się w istocie z dwóch podkategorii.
17.04.2024

Bałtyckie porty na światowym rynku kontenerowym w 2023 roku

Globalne przewozy kontenerowe, obsługujące głównie ładunki wysoko przetworzone w relacjach Azja – Europa – Ameryka Północna, oddziaływają w znacznym stopniu na funkcjonowanie bałtyckich portów morskich, w tym portów w Polsce. Jednocześnie sytuacja w regionie, gdzie rynek rosyjski stanowi ważny kierunek docelowy dla kontenerów morskich, oddziałuje w ostatnich latach negatywnie na ogólną sytuację w portach kontenerowych Bałtyku.
10.04.2024

Z Ningbo w świat: chińskie miasto portowe przekształca się w globalne centrum otwierania się na rynki międzynarodowe

Dla wielu osób miasto Ningbo może nie wydawać się aż tak znaną metropolią chińską jak Pekin i Szanghaj, ale może być bliższe codziennemu życiu: chińskie narzędzia, urządzenia do gotowania ryżu, a nawet nowe pojazdy energetyczne z dużym prawdopodobieństwem będą podróżować przez ocean z chińskiego miasta w prowincji Zhejiang we wschodnich Chinach.
29.03.2024

Atak Huti na chiński statek. Czy Pekin zaprowadzi porządek na Morzu Czerwonym?

Sytuacja na Morzu Czerwonym stała się na bardziej skomplikowana, ponieważ jemeńscy Huti wbrew wcześniejszym zapowiedziom zaatakowali chiński statek.
28.03.2024

Umowa o budowę statku – „permissible delay”

Art. VIII (3) formularza SAJ – definiuje „permissible delay” (dopuszczalne opóźnienia) jako okoliczności mające charakter „siły wyższej” („force majeure”; określone w Art. VIII (1)) oraz „inne opóźnienia” („other delays”), charakter których, zgodnie z warunkami kontraktu, pozwala na przesunięcie terminu dostawy („Delivery Date”) statku.tzw. „dostawach armatorskich”
26.02.2024

Azja na fali – kraje azjatyckie liderami w handlu, transporcie morskim i produkcji statków

W drugim kwartale 2023 r. gospodarki Azji były krajami o największej liczbie połączeń morskich, które mierzone są za pomocą wskaźnika LSCI (Liner Shipping Connectivity Index) – informują eksperci UNCTAD w najnowszym „Review of Maritime Transport 2023”.
04.10.2023

Singapur pozostaje najważniejszym ośrodkiem żeglugowym

Raport opublikowany przez chińską państwową agencję informacyjną Xinhua oraz dostawcę danych morskich Baltic Exchange pokazuje, że od wielu lat nie zachodzą zasadnicze zmiany pod względem ośrodków morskich na świecie. Największym pozostaje od 10 lat Singapur.
22.09.2023

Kontenerowi rekordziści. Porty pod presją tonażowych innowacji

Około 6 700 statków do przewozu kontenerów o nośności około 330 mln ton, zdolnych pomieścić jednorazowo około 27,6 mln TEU to wyzwanie dla portów. Od czasów, gdy pierwszy kontenerowiec wpłynął do portu minęło prawie 70 lat. Kiedy na morza wypłynął w 1956 roku statek przerobiony przez Malcolma McLeana, gestorzy ładunków, spedytorzy, armatorzy przewożący drobnicę podchodzili z rezerwą do nowego rodzaju systemu transportu towarów. Na nową technologię z dystansem podchodzili również portowcy.
14.08.2023

Raport wypadków i zdarzeń morskich – czerwiec 2023 r.

Czerwiec zaznaczył się w historii żeglugi kolejnymi wypadkami morskimi. Wiele z nich miało bardzo poważny charakter, zagrażający zdrowiu i życiu załogantów a także pasażerów. Pojawiły się ataki napastników na jednostki handlowe. Nie obyło się bez uszkodzeń statków a także infrastruktury portowej i znajdujących się tam urządzeń.
03.07.2023

Do floty SMT Shipping dołącza nowy masowiec

Jak poinformował w swoich mediach społecznościowych, SMT Shipping po raz kolejny powiększył swoją flotę. Tym razem zakupił nowy masowiec klasy handymax Trinidad Pearl (Bunun Brave; nr IMO 9659737), eksploatowany dotąd przez armatora Wisdom Marine Lines SA z Tajwanu.
14.06.2023

Wojenne rynki ropy naftowej. Transport morski potrzebuje VLCC i produktowców

Początek 2023 roku to dobry czas dla handlu ropą naftową, pomimo wysokich cen ropy i rosnącego ryzyka recesji gospodarczej. Według danych Refinitiv, w okresie od stycznia do kwietnia 2023 roku podaż ropy naftowej w handlu morskim wzrosła o 9,4%, do 717,8 mln ton. Skorzystali na tym głównie operatorzy z Grecji w których rękach jest 28% floty zbiornikowców do przewozu ropy naftowej oraz 17% światowej floty produktowców.
11.05.2023

FSO Safer to tykająca bomba. ONZ kupiło statek by ją rozbroić

Z Chin wypłynął zakupiony przez ONZ-owską agencję tankowiec, który ma być kluczowym elementem zapobieżenia katastrofie ekologicznej u wybrzeży Jemenu.
10.04.2023

Znów rekord. Największy kontenerowiec wchodzi do służby we wtorek

Mediterranean Shipping Company (MSC) odebrała właśnie drugi ultrawielki kontenerowiec. Jego ładowność nie dość, że przekracza magiczną do niedawna barierę 24 tys. TEU, to jeszcze tak, jak jeszcze żaden inny kontenerowiec. W ten sposób jednostka o ładowności 24 346 TEU pobiła światowy rekord.
18.03.2023

Logistyka ropy naftowej i produktów w 2022 r. Radykalne zmiany tras, portów i frachtów

Rok 2022 przyniósł radykalne zmiany w trasach transportu ropy naftowej i produktów. Po napaści Rosji na Ukrainę importerzy odczuli rekordowy wzrost stawek frachtowych operatorów zbiornikowców ropy i jej produktów. Lokalna wojna zmieniła obraz makroekonomiczny gospodarki światowej.
03.01.2023

W Szanghaju odwołano wszystkie loty z powodu silnego tajfunu

Władze Chin ogłosiły w środę najwyższy poziom alertu w związku z silnym tajfunem Muifa, zbliżającym się do gęsto zaludnionego obszaru delty rzeki Jangcy. W Szanghaju odwołano wszystkie loty, a okoliczne porty ograniczyły działalność – podały media.
14.09.2022

Porty kontenerowe Chin zdominowały globalny rynek

Terminale kontenerowe w Chinach przeładowały 142,3 mln TEU w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2022 r., co oznacza wzrost o 3 procent rok do roku. Największy obroty w czerwcu zanotowano w Szanghaju, rejestrując przeładunki równoważne 3,79 mln TEU.
11.08.2022

Shanghai Electric Wind Power Group w top 5 chińskich producentów turbin wiatrowych

W opublikowanym przez BloombergNEF rankingu 10 najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach w 2021 roku spółkę Shanghai Electric Wind Power Group uznano za jednego z pięciu najlepszych producentów turbin wiatrowych w Chinach. W ocenie tej uwzględniono również najnowszą morską elektrownię wiatrową, której moc przewyższała w 2021 roku potencjał wszystkich pozostałych chińskich graczy branżowych.
02.05.2022

Jedna piąta kontenerowców utknęła w kongestiach

Firma analityczna Windward wskazuje, że jedna piąta wszystkich kontenerowców na świecie utknęła w portowych kongestiach. Zdecydowana większość z nich w Chinach.
22.04.2022

Analiza rynku tonażowego (tygodnie 2-5/2022)

Sytuacja na rynku tonażowym była w ostatnich tygodniach bardzo zróżnicowana i zależała od konkretnego segmentu rynku, sektorów a nawet poszczególnych typów jednostek. Duże zapotrzebowanie występowało nadal na gazowce do przewozu LNG. Rynek frachtowy masowców sięgnął dna i mocno liczy na solidne odbicie, więc armatorzy tego segmentu bacznie obserwują sytuację.
09.02.2022

Pustki pod polską choinką. Zatory w globalnym łańcuchu dostaw zakłóciły świąteczne zakupy

Splot wydarzeń sprawił, że mamy do czynienia z ogólnoświatowym kryzysem globalnego łańcucha dostaw. Kryzys wywołuje efekt domina w łańcuchach dostaw, zakłócając globalny handel. Wydatki na tegoroczne święta Bożego Narodzenia stanęły kością w gardle dla wielu, zamieniając prezenty pod choinką na węża w kieszeni.
28.12.2021

Umowa o budowę statku – "liquidated damages" [Część 3]

Kwestia „kar umownych” w umowach o budowę statku to jedno z kluczowych zagadnień kontraktowych. W niniejszej części kontynuujemy nasze rozważania oparte na angielskim systemie common law [zob. Część 1, Część 2].
27.12.2021

Boom w inwestycjach tonażowych. Analiza rynku tonażowego (tydzień 32-35/2021)

Z rynku spływały kolejne elektryzujące informacje na temat inwestycji w tonaż. Wielkie zamówienia omijały jednak w większości przypadków europejski rynek stoczniowy, lokując się głównie na Azji.
13.09.2021

Napęd "LNG dual fuel" w natarciu. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 29-33/2021)

Pozytywne wieści dla rynku okrętowego w związku z coraz większym zwiększonym zapotrzebowaniem na tonaż, w tym przede wszystkim nowe jednostki o napędzie „LNG dual fuel”. Natomiast na rynku recyklingu okrętowego nadal zastój, pomimo solidnych cen oferowanych za złom okrętowy. Dobre informacje spływały również od polskich armatorów, którzy raportowali pozyskiwanie nowego tonażu. O tym, co działo się najważniejszego na rynku tonażowym w ostatnich tygodniach w naszym cyklicznym raporcie.
23.08.2021

Koronawirus kontratakuje. Nowe ogniska w chińskich portach zagrażają łańcuchowi dostaw

Dwa największe porty świata, Ningbo-Zhoushan oraz Szanghaj doświadczają kolejnych zatorów z racji bezprecedensowej ilości statków powracających do chińskich portów, jak również kolejnych ognisk koronawirusa, wywołując spustoszenie w globalnym łańcuchu dostaw.
23.08.2021

Co ma wisieć, nie utonie. Koronawirus sposobem na chiński sukces

Początkowo przewidywano, że pandemia koronawirusa sparaliżuje gospodarkę morską Chin, będącą motorem światowego handlu. 20 miesięcy i 4 milionów zgonów później, widzimy, że przewidywania okazały się błędne, a pandemia przyniosła odwrotny skutek.
02.08.2021

Chiny rzucają wyzwanie Singapurowi, by stać się najlepszym dostawcą bunkrów w Azji

Singapur stoi w obliczu największej jak dotąd konkurencji, jeśli chodzi o jego status dominującego dostawcy paliwa żeglugowego w Azji, a Chiny zwabiają do swoich brzegów więcej statków w wyniku szybkiej rozbudowy portów i zakładów rafineryjnych.
25.07.2021

Jeszcze ostrożnie przed euforią. Analiza rynku tonażowego (tydzień 23-26/2021)

Jak pokazują statystyki ostatnich tygodni ilość złomowań statków na świecie zaczęła wreszcie wzrastać. Wolumeny statków przekazywanych do okrętowego recyklingu nie są jednak oszałamiające. Jak pokazują statystyki średnia spadków złomowań dla całego świata wynosi 2%, przy czym mocno tracą tradycyjne azjatyckie lokalizacje na rzecz innych. Sprzyjają temu rekordowe ceny stali (w Bangladeszu oferuje się aktualnie cenę 580 USD za tonę statku pustego).
14.07.2021

Koronawirus w chińskich portach. Łańcuch dostaw znowu stoi w miejscu

Cały świat przygotowuje się na kolejny kryzys związany z transportem morskim, ponieważ pandemia koronawirusa w południowych Chinach zakłóca pracę portów. Skutki obecnej sytuacji znajdą swoje negatywne konsekwencje zarówno w opóźnieniach towarów importowanych z Chin, jak również ich wyższych cenach.
01.07.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

Masowiec VLOC Sea Zhoushan największym statkiem z Rotor Sails

Norsepower z siedzibą w Finlandii ogłosił instalację pięciu pędników wiatrowych Rotor Sails na pokładzie nowo zbudowanego bardzo dużego statku typu VLOC, budowanego w Chinach.
14.05.2021

Kurs na wiatr. Świat stawia na morskie farmy wiatrowe

Inwestycje w rozwój morskich farm wiatrowych poza Chinami wzrosną o 57% w ciągu najbliższych 18 miesięcy – prognozuje WestwoodOffshore. Energia z elektrowni wiatrowych będzie zapewniać 30% całej światowej produkcji energii elektrycznej do 2050 r. – przewiduje DNV.
29.04.2021

Pomimo pandemii notuje się znaczny wzrost wolumenu kontenerów w chińskich portach

Od początku roku, w chińskich portach obserwuje się duży wzrost wolumenu kontenerów. Analitycy notują zwyżkową tendencję, w styczniu było to 37,9%, w lutym 20,5%. Kurs nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Według statystyk opublikowanych przez China Ports and Harbours Association wartość ta na początku marca była równa 14.5%.
22.03.2021

W chińskiej stoczni zwodowano największą bunkierkę LNG na świecie

W chińskiej stoczni Zhoushan Changhong International Shipyard zwodowano bunkierkę Avenir Allegiance dla armatora Avenir LNG. Jednostka ma zostać przekazana właścicielowi w trzecim kwartale tego roku.
29.01.2021

Portowe kongestie i rolowanie kontenerów. Nowy rozdział na rynku promowym i ro-ro. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 2-3/2021)

Kolejne dwa tygodnie nowego roku, to kontynuacja silnego trendu podaży ładunków w segmencie przewozów kontenerowych, wzmacnianie warunków frachtowych dla jednostek wielozadaniowych a także ro-ro. Dalszej intensywnej transformacji podlega rynek promowy, który nie dość, że wskutek pandemii został mocno dotknięty, jeśli chodzi o zmniejszone ilości przewiezionych pasażerów, to na dodatek wielu z zachodnioeuropejskich armatorów musiało dokonać istotnych zmian swoich serwisów w związku z Brexitem.
24.01.2021

Grimaldi z nową hybrydową jednostką ro-ro

Włoska Grimaldi Group rozpoczęła 2021 rok dostawą Eco Barcelona – drugiej z dwunastu hybrydowych jednostek klasy GG5G. Prom ro-ro został przekazany armatorowi przez chińską stocznię Jinling.
05.01.2021

Brazylijski koncern z umową na budowę składowiska rudy żelaza

Brazylijskie Vale i chiński port Ningbo Zhoushan podpisały umowę o zainwestowaniu około 650,6 miliona dolarów w obiekty do przechowywania i przetwarzania rudy żelaza w chińskim Zhejiang.
15.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – energetyczny boom (tydzień 34-35)

Dalsza poprawa rynków frachtowych będzie zależała od możliwych przyszłych scenariuszy związanych z rozwojem pandemii COVID 19. Niemniej jednak w całym tym chaosie i niepewności jest jasny punkt, który napędza aktualnie rynek żeglugowy. Mowa tutaj o inwestycjach w alternatywne źródła energii, od których nie ma już odwrotu. Praca do wykonania w tym zakresie jest olbrzymia, ponieważ zakłada ewolucję z nadal przeważającej w gospodarkach energetyki konwencjonalnej na rozwiązania godne XXI wieku.
31.08.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w czwartym tygodniu lipca 2020 roku

Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych autorstwa MGMiŻŚ.
07.08.2020

Chiny planują pobierać energię z pływów morskich

Turbina pływowa o średnicy większej niż długość przyczepy ciągnikowej została zainstalowana w Chinach w ramach projektu Simec Atlantis Energy Ltd., China Shipbuilding Industry Company Ltd. i China Three Gorges Corp.
28.04.2020

Koronawirus a działanie terminali kontenerowych

Pandemia koronawirusa zaczyna być już widoczna w trójmiejskich terminalach kontenerowych. Wstrzymanie produkcji w strefach przemysłowych Chin spowodowało zmniejszoną podaż towarów tamtejszych portach. Stowarzyszenie europejskich spedytorów Clecat oraz Polska Izba Spedycji i Logistyki ostrzegają, że ładunki eksportowe są ograniczone, a operacje portowe mogą się opóźniać z powodu braku operatorów przeładunkowych i magazynierów w Chinach.
17.03.2020

Chiny z mniejszym zapotrzebowaniem na paliwo morskie

Sprzedaż paliw żeglugowych w Chinach spadła w lutym aż o 50%, ponieważ szybko rozprzestrzeniający się koronawirus i przedłużająca się przerwa w Księżycowym Nowym Roku zmniejszyły ruch towarów z i do Państwa Środka.
02.03.2020

Grimaldi odebrał trzeci z rzędu nowy samochodowiec

Włoska grupa Grimaldi przyjęła do floty Grande Houston, nowego samochodowca typu PCTC. 15 stycznia armator odebrał trzeci z siedmiu statków budowanych w chińskiej stoczni Yangfan w Zhoushan.
23.01.2020

Chińskie stocznie zbudują 100 jednostek do przewozów paliw - azjatycki wyścig trwa

Chiński Sinopec Corp. zlecił budowę 100 małych zbiornikowców (SPOB - self-propelled oil barqe tłum. barka z własnym napędem przewożąca ropę naftową), które mają zostać dostarczone w ciągu najbliższych trzech lat. Jednostki bedą przewozić paliwo morskie zgodne z nowymi światowymi standardami emisji IMO.
14.11.2019

SeaLand wprowadza nowoczesne kontenerowce z klasą lodową na serwis bałtycki zawijający do Gdańska (wideo)

27 czerwca do terminalu DCT Gdańsk zawinął nowoczesny kontenerowiec Vaga Maersk. Jednostka reprezentuje najnowszą klasę lodową zaprojektowaną z myślą o trasach bałtyckich. Co ciekawe, statki z tej serii zostaną na stałe włączone do serwisu bałtyckiego z zawinięciami do Gdańska, obsługiwanego przez spółkę z grupy Maerskpe - A Maersk Company.
30.06.2019

Port Ningbo-Zhoushan w Porcie Gdańsk

Port Gdańsk gościł delegatów czwartego największego portu kontenerowego na świecie. Spotkanie Zarządu Morskiego Portu Gdańsk z przedstawicielami Portu Ningbo-Zhoushan odbyło się w wieży Kapitanatu Portu Północnego. Stronę chińską reprezentowali Tao Chengbo, Wiceprezes Zarządu w Porcie Ningbo-Zhoushan oraz dyrektorzy działów HR, Strategii i Umów, Nauki i Technologii: Wang Jiancheng, Pan Xizhong, Chen Jianliang, Wu Xudong, Jiang Fengxiang.
30.04.2019

CMA CGM ochrzciła nowy kontenerowiec przeznaczony na Antyle

Francuski armator kontenerowy, CMA CGM, ochrzcił pierwszą jednostkę dedykowaną na Antyle Francuskie. Kontenerowiec o ładowności 3,504 TEU otrzymał nazwę CMA CGM Fort De France. Jednostka została zwodowana w styczniu w stoczni COSCO Zhoushan.
07.04.2019

Maersk odebrał nowy kontenerowiec Vilnia Maersk. Jednostka będzie pływać po Bałtyku

Stocznia Cosco Zhoushan dostarczyła Maerskowi kontenerowiec o ładowności 3,6 tys. TEU o nazwie Vilnia Maersk.
13.01.2019

Podpisanie listu intencyjnego między PRS a władzami chińskiego miasta Ningbo

Wstępne porozumienie o współpracy między PRS a władzami miasta Ningbo, w związku z planowanym przeniesieniem chińskiej spółki PRS z Szanghaju do tego miasta, zostało podpisane 24 września. Na uroczystym podpisaniu listu intencyjnego PRS reprezentował prezes Andrzej Madejski, któremu towarzyszyli dyrektor i pracownicy spółki PRS z Szanghaju. Ze strony chińskiej list podpisał Pan Zheng Jiejie, zastępca sekretarza komitetu partii i sekretarz komitetu partii miejskiej dystryktu Yinzhou miasta Ningo.
04.10.2018

Vistula Maersk - pierwszy kontenerowiec z wysoką klasą lodową nowej generacji

Vistula Maersk to pierwszy z siedmiu kontenerowców dowozowych (feeder container vessel) z wysoką szwedzko-fińską klasą lodową. Ma nie tylko wzmocniony kadłub, ale i wiele innych cech zapewniających mu możliwość żeglugi w ekstremalnych warunkach - jest zoptymalizowany do eksploatacji w temperaturach do −25 °C.
16.04.2018

Chiny - Powiększa się plama ropy z tankowca Sanchi

Gwałtownie rozprzestrzenia się wyciek ropy z tankowca Sanchi, który z ładunkiem prawie miliona baryłek lekkiej ropy z Iranu zatonął na Morzu Wschodniochińskim; powierzchnia plamy ropy wzrosła trzykrotnie - podały w poniedziałek chińskie władze.
22.01.2018

Zhejiang Ocean University z wizytą w Akademii Morskiej w Szczecinie

Akademię Morską w Szczecinie w poniedziałek odwiedzili przedstawiciele z Zhejiang Ocean University w południowo wschodnich Chinach. Po wzajemnej prezentacji, uczestnicy spotkania podjęli rozmowy o możliwych formach współpracy przede wszystkim w obszarze dydaktyki.
20.01.2018

Nawet 500 masowców czeka na rozładunek węgla w chińskich portach

Od 400 do 500 dużych masowców czeka na rozładunek węgla na chińskich wodach z powodu korków w azjatyckich portach węglowych - wynika z danych Thomson Reuters Erikson.
04.01.2018

SMT odmładza flotę - m/v Kraków idzie na złom

Masowiec m/v Kraków należący do SMT Shipping Cyprus Ltd. został sprzedany za ok 6,6 mln dolarów informuje IHS. Jednostka zostanie zezłomowana.
29.12.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Azja, cz. 1 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się światowym liderom z Azji. Przez ostatnie 20 lat to porty z tego regionu stały się największymi światowymi centrami przeładunku kontenerów, dzięki szybkiemu rozwojowi azjatyckich tygrysów.
04.04.2017

Wärtsilä dostarczy system gospodarki wodnej dla CMA CGM

Na pokładzie czterech nowych kontenerowców o pojemności 3300 TEU, które budowane są dla francuskiej grupy żeglugowej CMA CGM, znajdą się balastowe systemy gospodarki wodnej (BWMS) od Wärtsili.
31.01.2017

Chiny dalej będą obniżać zdolności przeładunkowe portów

Chiński rząd zamierza kontynuuować swoją politykę optymalizacji portów kontenerowych. Nie dziwi to, biorąc pod uwagę fakt, że zdolności przeładunkowe tych obiektów aż o 50 mln TEU przekraczają popyt.
22.08.2016

Kolejny masowiec SMT Shipping wchodzi do służby

Jutro (05.11) na nowym statku armatora SMT Shipping – Poland Pearl – zostanie podniesiona bandera. Wodowanie jednostki odbyło się 12 sierpnia. To drugi z serii trzech masowców budowanych dla SMT w Chinach. Trzecia jednostka dołączy do floty w 2016 roku.
04.11.2015

„Polacy posiadają cechy, których czasem brakuje innym. Dlatego ich zatrudniamy” - rozmowa z Dariuszem Stefaniakiem z SMT Shipping

15 sierpnia w swój pierwszy rejs wyruszyła „Norway Pearl”, nowy statek we flocie SMT Shipping. Firma świętuje 25-lecie działalności poprzez inwestowanie w nowe statki oraz swoich pracowników. - Odsetek pracujących Polaków wśród naszych załóg rośnie i mamy nadzieję, że to będzie trend długofalowy – mówi Dariusz Stefaniak, Crewing Manager SMT Ship Management & Transport Gdynia Ltd.
24.08.2015

Spada obrót kontenerami w azjatyckich portach

W ostatnich miesiącach spadają przeładunki kontenerów w głównych azjatyckich portach, które są zarazem największymi na świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, patrząc na wyniki czołowych portów Europy (w tym polskich), gdzie również zanotowano spadek obrotów kontenerami.
20.08.2015

Chińskie porty notują wzrost przeładunków kontenerowych

Główne porty chińskie zaliczyły udane I półrocze. Mimo kryzysu gospodarczego w Państwie Środka, prawie każdy z nich zaliczył wzrost przeładunków kontenerowych.
17.07.2015

Stocznie COSCO mają plan, jak poradzić sobie z małą ilością nowych zamówień

Konglomerat stoczni COSCO (CSG) zamierza zmienić swoją politykę działania, by dostosować się do obecnego rynku, nękanego przez nadpodaż tonażu. Rozwiązaniem ma być między innymi skupienie się na naprawach i przebudowie starych jednostek.
28.04.2015

Maersk Line zamawia nowe kontenerowce

Maersk Line złożył w czwartek zamówienie na siedem kontenerowców o pojemności 3,6 tys. TEU każdy. Jednostki zostaną zbudowane w stoczni COSCO w chińskim Zhoushan. Będzie to część 5-letniego planu (o wartości 15 mld dolarów) modernizacji i poszerzenia floty duńskiego armatora.
26.03.2015

Cosco z nowymi zleceniami

Cosco Shipyard Group ogłosiło właśnie zdobycie dwóch nowych kontraktów opiewających łącznie na sumę 160 mln dolarów.
06.02.2015

Kolejne statki dla PŻM

Polska Żegluga Morska podpisała nowy kontrakt inwestycyjny, dotyczący budowy czterech (w opcji kolejnych dwóch) statków do przewozów masowych o nośności 36,500 dwt. Są tzw. jeziorowce, czyli jednostki przystosowane do żeglugi na Wielkich Jeziorach Amerykańskich.
13.01.2015

Przetasowana wśród największych portów kontenerowych

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy port Ningbo - Zhoushan we wschodnich Chinach (prowincja Zhejiang) obsłużył 14,8 mln TEU (ładunków w kontenerach 20. stopowych), o 12 proc. więcej niż w 2013 roku.
02.11.2014

PŻM zamówił cztery nowe masowce

25 czerwca w Polskiej Żegludze Morskiej sfinalizowano umowę kontraktową na budowę w chińskiej stoczni Yangfan czterech masowców o nośności 38.500 tys. dwt. Statki te będą odbierane przez PŻM w pierwszej połowie 2017 roku. Umowę podpisali, ze strony stoczni - prezes Grupy Yangfan Li Mingdong, natomiast ze strony armatora - dyrektor Pionu Techniczno-Inwestycyjnego PŻM Leszek Trachimowicz oraz dyrektor Pionu Finansowego Mariusz Jachimowicz.
26.06.2014

Dziękujemy za wysłane grafiki.