Wyłoniony w przetargu dzierżawca terminala zbożowego w Porcie Gdynia wciąż nie może rozpocząć prac, choć otrzymał już zgodę z Ministerstwa Infrastruktury. Niezbędna jest jeszcze jednak akceptacja ze strony Komisji Europejskiej.
Ponowiony przetarg na dzierżawę terminala zbożowego w Porcie Gdynia wygrało, podobnie jak przy pierwszym podejściu, konsorcjum Szczecin Bulk Terminal, Tapini i Ribera – Konsorcjum SBT. Po przedłużających się procedurach konsorcjum uzyskało zgodę na podpisanie umowy od Ministerstwa Infrastruktury, nadzorującego porty. Nie oznacza to jednak, że wszystko już czeka na nowych najemców – potrzebna jest jeszcze zgoda na koncentrację ze strony Komisji Europejskiej, co – jak w przypadku pierwszego podejścia do przetargu – może potrwać.
Resort infrastruktury podał, że uzyskanie zgody na koncentrację jest elementem polityki antymonopolowej i jest wymogiem prawa unijnego. Wynika ona z tego, że konsorcjum jest powiązane z międzynarodowymi grupami Viterra i Copenhagen Merchants. Jednakże Komisja Europejska nie ma na tę procedurę żadnych terminów, nie wiadomo zatem, kiedy potencjalnie Konsorcjum SBT może się spodziewać odpowiednich dokumentów i sygnować umowę.
Kwestia potencjalnego monopolu Viterry na polskim rynku agro stała się też kością niezgody w przypadku pierwszego podejścia do przetargu na dzierżawę terminala. Po ogłoszeniu zwycięzcy pojawiły się protesty środowisk rolniczych, które argumentowały, że oddanie w ręce Viterry największego terminala zbożowego w Polsce da spółce monopol na rynku. Po trwających kilka miesiące dyskusjach, które sięgnęły nawet sejmowej mównicy, finalnie na podpisanie umowy z konsorcjum zgody nie wydało Ministerstwo Infrastruktury. W międzyczasie kontrowersje wzbudził także fakt, że politycy reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oficjalnie mówili o tym, że terminal powinien trafić w ręce Krajowej Grupy Spożywczej (która nie stanęła do poprzedniego przetargu, ale podpisała umowę o współpracy z jednym przystępujących do konkursu konsorcjów, na jej mocy miała przejąć terminal po jego uruchomieniu). Powodu takiej decyzji nie podano. Finalnie, przetarg został unieważniony. Rozpisano nowy, którego zwycięzcą ponownie okazało się to samo konsorcjum.
W czasie trwania zamieszania dotyczącego dzierżawy terminala zbożowego w Porcie Gdynia, rząd ogłosił budowę kolejnego – tym razem w Porcie Gdańsk – przez spółkę Port Gdański Eksploatacja, będącej pod kontrolą Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, a zatem spółki Skarbu Państwa.
00:04:03
Rekordowy tunel dnie Bałtyku połączy Niemcy i Danię w 2029 roku (wideo)
00:04:15
Największe kontenerowce świata - przegląd
Polski masowiec zderzył się z suwnicą i żurawiami
Grupa OTL podsumowuje III kwartał. Trudna sytuacja rynkowa
Znamy laureatów IV edycji Grantu Dzielnicowego Busole organizowanego przez Baltic Hub
Hapag-Lloyd: biznes urósł, ale zyski mocno spadły
Wietnamskie porty na liście rankingu Lloyd’s List. Refleksje po Port Gdańsk Business Mixer w Wietnamie
Prezydent Świnoujścia popiera rozwój portu, ale nie utworzenie Przylądka Pomerania
Porzucony w Basenie Północnym w Świnoujściu kuter zatonął