• <
nauta_2024

Windea z polskim kadłubem już niedługo trafi na farmę wiatrową (wideo)

PMK

30.08.2016 12:20 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Windea z polskim kadłubem już niedługo trafi na farmę wiatrową (wideo)

Partnerzy portalu

Windea z polskim kadłubem już niedługo trafi na farmę wiatrową (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Innowacyjny statek do obsługi morskich farm wiatrowych typu SOV wkrótce rozpocznie pracę na farmie wiatrowej. Kadłub jednostki o nazwie Windea został wybudowany w zeszłym roku w polskiej stoczni Crist.

Windea to jeden z dwóch statków, który trafi na farmy wiatrowe Gemini na Morzu Północnym. Projekt SX175 obejmuje dwa prototypowe statki, w których zastosowano zarówno unikatowy kształt dziobu typu X-Bow, jak i innowacyjny kształt rufy X-stern. Koncepcja została przygotowana w celu spełnienia wymagań dla branży morskiej energetyki wiatrowej. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom statek może pracować zarówno dziobem i rufą w kierunku wiatru, fal i prądów morskich, co ma niemały wpływ na wykonywanie prac przy bieżącej obsłudze morskich farm wiatrowych.

Przy budowie każdej jednostki pracowało ok. 400 pracowników, nie włączając kadry technicznej. Jednostki są napędzane za pomocą dwóch pędników rufowych, dwóch sterów strumieniowych oraz pędnika azymutalnego. Prędkość operacyjna każdej jednostki to 13,5 węzła. Statek spełnia najwyższe wymogi środowiskowe (IMO-Tier3).

Parametry techniczne:

Długość: 88 m
Szerokość: 18 m
Wysokość do pokładu głównego: 8 m
Załoga: statek może pomieścić 60 osób w pojedynczych kabinach (lub w sumie 109 osób), z czego 40 miejsc jest przeznaczonych dla serwisantów wież wiatrowych
Napęd: 2 pędniki rufowe, 2 stery strumieniowe i pędnik azymutalny
Prędkość: 13,5 węzła

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.