• <
nauta_2024

Ruszyła budowa niemieckiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Udział w niej wziął polski zakład

PMK

27.08.2017 13:29 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ruszyła budowa niemieckiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Udział w niej wziął polski zakład

Partnerzy portalu

Ruszyła budowa niemieckiej farmy wiatrowej na Bałtyku. Udział w niej wziął polski zakład - GospodarkaMorska.pl

Ostatnio niemiecki koncern energetyczny E.ON i norweski Statoil rozpoczęły budowę morskiej farmy wiatrowej Arkona, która będzie zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Rugia i będzie się składać z 60 elektrowni wiatrowych Siemensa o łącznej mocy 385 MW. Elektrownie wiatrowe staną na wodach, których głębokość sięga do 37 m.

Inwestycja, której koszt wycenia się na 1,2 mld euro, ma zostać oddana do użytku w 2019 r. Po jej uruchomieniu niemiecki E.ON stanie się pierwszą firmą, która posiada morskie farmy wiatrowe zarówno na Morzu Północnym jak i Bałtyckim.

W postaniu farmy wiatrowej wziął udział Energomontaż-Północ Gdynia. Całe zamówienie realizowane przez EPG dotyczyło budowy 30 platform zewnętrznych o łącznej wadze 720 ton. Platformy o szerokości 9,5 m oraz długości 11,5 metra zostały w całości wykonane w halach prefabrykacyjnych Energomontażu przy ulicy Handlowej w Gdyni.

Projekt Arkona to kolejne zlecenie Energomontażu-Północ Gdynia w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Spółka wykonywała już podobne konstrukcje platform zewnętrznych na farmy Baltic 2, Butendiek oraz Gwynt y Môr. Ponadto spółka dostarczała różnego rodzaju elementy do budowy farm wiatrowych London Array i Walney (w Wielkiej Brytanii) i Rodstand (w Danii). Doświadczenie spółki w tej dziedzinie może zostać z powodzeniem wykorzystane w przyszłości, zwłaszcza w kontekście prognozowanego dalszego wzrostu branży morskiej energetyki wiatrowej.

Energomontaż-Północ Gdynia SA specjalizuje się w produkcji dla sektora offshore. Spółka ma w swym portfolio szereg projektów związanych z wykonaniem konstrukcji służących do wydobycia surowców z dna morskiego. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym).

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.