• <
nauta_2024

Rosyjski Rosnieft wycofał się z działalności w Wenezueli. Olbrzymie tankowce VLCC puste opuściły Morze Karaibskie

gm24/PAP

29.03.2020 17:34 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Rosyjski Rosnieft wycofał się z działalności w Wenezueli. Olbrzymie tankowce VLCC puste opuściły Morze Karaibskie

Partnerzy portalu

Rosyjski Rosnieft wycofał się z działalności w Wenezueli. Olbrzymie tankowce VLCC puste opuściły Morze Karaibskie - GospodarkaMorska.pl

Rosyjski koncern Rosnieft sprzedał rządowi swoje aktywa w Wenezueli i zakończył swoją działalność w tym kraju - podało w niedzielę niezależne radio Echo Moskwy. Wcześniej USA nałożyły na dwie spółki córki Rosnieftu sankcje za handel wenezuelską ropą naftową.

Koncern poinformował, że decyzję o sprzedaży aktywów podjął w interesie swych akcjonariuszy. Transakcję Rosnieft przeprowadził w sobotę, sprzedając aktywa firmie w całości należącej do rządu Rosji. Nabywca przejął udziały w firmach wydobywczych: Petromonagas, Petroperija, Boqueton, Petromiranda i Petrovictoria, a także w operacjach handlowych i przedsiębiorstwach serwisowych.

Wszystkie aktywa Rosnieftu w Wenezueli będą sprzedane i zlikwidowane, koncern przerwie swoje operacje handlowe w tym kraju - podał dziennik gospodarczy "Wiedomosti".

W konsekwencji, trzy wielki tankowce klasy VLCC czarterowane przez Rosnieft do transportu wenezuelskiej ropy opuściły w sobotę wody Karaibów puste, po odwołaniu ładunków.

Statki - które wspólnie eksportowałyby około 5,7 miliona baryłek ciężkiej ropy wenezuelskiej do Azji - czekały tygodniami w pobliżu wód Wenezueli na załadunek, ale ładunki zostały anulowane w tym tygodniu z powodu sankcji wobec wenezuelskiego koncernu naftowego PDVSA.

Tankowce nie powinny mieć problemu z dalszym zatrudnieniem ponieważ, po tygodniach poważnych spadków cen ropy w związku ze spadkiem popytu producenci ropy naftowej na całym świecie poszukują możliwości magazynowanych do przechowywania produkcji, część z nich decyduje się na wykorzystanie tankowców jako pływających magazynów.

Rosyjski dziennik przypuszcza, że nabywcą aktywów jest Rosnieftiegaz, należący do rządu Rosji, który jest zarazem właścicielem pakietu kontrolnego akcji Rosnieftu.

Wcześniej USA wprowadziły sankcje wobec dwóch spółek córek Rosnieftu: TNK Trading International i Rosnieft Trading. Władze USA nakazały kontrahentom, by do 20 maja br. przerwały współpracę z tymi firmami. Waszyngton wezwał do zerwania wszelkich interesów z rządem Nicolasa Maduro, którego USA i kilkadziesiąt innych krajów nie uznają za prawowitego prezydenta kraju.

Na początku br. media rosyjskie podawały, że w ostatnich latach Rosja pożyczyła Wenezueli ponad 10 mld USD; połowę z tej sumy Caracas otrzymało od Rosnieftu, a pozostałą kwotę stanowił kredyt na zakup rosyjskiego uzbrojenia. Według ocen agencji Reutera od 2006 roku rząd Rosji i Rosnieft udzieliły Wenezueli kredytów w wysokości co najmniej 17 mld USD. Państwowy wenezuelski koncern naftowy PDVSA spłacał je stopniowo w formie dostaw ropy naftowej.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.