• <
nauta_2024

Polska Grupa Zbrojeniowa i DCNS podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji programów morskich

oprac. MN

25.01.2017 22:31 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Polska Grupa Zbrojeniowa i DCNS podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji programów morskich

Partnerzy portalu

Polska Grupa Zbrojeniowa i DCNS podpisały porozumienie o współpracy przy realizacji programów morskich - GospodarkaMorska.pl

Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. oraz francuska spółka DCNS podpisały Memorandum of Understanding czyli porozumienie o współpracy. Celem porozumienia jest wypracowanie ram współpracy w zakresie obronności morskiej, zwłaszcza w zakresie projektów „Orka”, „Miecznik” oraz „Czapla”. Porozumienie zakłada transfer technologii oraz zaawansowany udział polskiego przemysłu stoczniowego w realizacji wymienionych projektów.  

Podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Polską Grupą Zbrojeniową S.A. oraz spółką DCNS związane jest z planami Marynarki Wojennej RP, dotyczącymi modernizacji technicznej floty, która obejmuje również pozyskanie nowych okrętów podwodnych (projekt „Orka”), nowych okrętów obrony wybrzeża (projekt „Miecznik”) oraz nowych okrętów patrolowych z funkcją zwalczania min (projekt „Czapla”).
Porozumienie o współpracy zostało podpisane przez Prezesa Zarządu PGZ S.A. Arkadiusza Siwko, Członka Zarządu PGZ S.A. Adama Lesińskiego PGZ S.A. oraz Alaina Fourgerona, Wiceprezesa ds. Sprzedaży i Marketingu DCNS.

W porozumieniu Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i spółka DCNS wyraziły wolę nawiązania współpracy w zakresie projektów „Orka”, „Miecznik” oraz „Czapla”. Na podstawie dokumentu PGZ S.A. i DCNS wypracują ramy kooperacji przy realizacji projektów zawartych w programie operacyjnym „Zwalczanie zagrożeń na morzu”, ujętym w Planie Modernizacji Technicznej Sił Zbrojnych RP. To kontynuacja rozmów na temat zaangażowania spółek stoczniowych skonsolidowanych pod szyldem Grupy PGZ w realizację wymienionych projektów.

 – Podpisane porozumienie gwarantuje Polskiej Grupie Zbrojeniowej oraz stoczniom, które należą do PGZ i tworzą jedną z największych grup stoczniowych w Europie, możliwość współpracy przy budowie okrętów podwodnych w Polsce. To kontynuacja uprzednio rozpoczętych prac, związanych z budową korwet w projektach „Miecznik” i „Czapla”  – powiedział Arkadiusz Siwko, Prezes Zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. – To porozumienie stanowi potwierdzenie, że wiodące firmy zajmujące się produkcją okrętów, upatrują w polskich stoczniach istotnego partnera do kooperacji. To pokazuje, że polski przemysł obronny i stoczniowy jest bardzo ważnym partnerem dla wszystkich liczących się podmiotów branży stoczniowej. Cieszę się także, że, jak się okazuje, potencjalne problemy w kooperacji polsko-francuskiej są czystą teorią – dodał Prezes Zarządu PGZ S.A. Arkadiusz Siwko.

– Właśnie konkretyzuje się porozumienie pomiędzy naszymi dwoma krajami, którego od dawna pragnęliśmy. To wielka szansa. Otwieramy drzwi dla dalszej współpracy, dalszego pogłębienia naszych partnerskich relacji, które przyniosą korzyści Polsce oraz polskiej Marynarce Wojennej. DCNS chce wnieść wkład swojego doświadczenia, żeby Polska w przyszłości mogła sama prowadzić własne programy zbrojeniowe. To dla mnie bardzo zaszczytny moment, choć mamy jeszcze wiele wspólnej pracy do wykonania – podkreślił Alain Fourgeron, Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu DCNS.

Porozumienie o współpracy zakłada transfer technologii do polskich spółek stoczniowych skonsolidowanych w Grupie PGZ, włączenie spółek Stocznia Remontowa „Nauta” S.A. w Gdyni oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A. w Gdyni w realizację zamówień związanych z projektami „Miecznik” i „Czapla”. Dokument przewiduje również zaawansowany udział polskiego przemysłu stoczniowego w realizacji zamówień w ramach projektu „Orka”.

DCNS jest europejskim liderem na rynku uzbrojenia morskiego i innowacyjnym graczem w dziedzinie morskiej energetyki odnawialnej. W obszarze budowy okrętów DCNS posiada know-how oraz kompetencje w zakresie głównego wykonawstwa, architektury okrętowej, integracji systemów walki, projektowania i budowy okrętów nawodnych i podwodnych oraz usług powiązanych, takich jak szkolenia, utrzymanie w sprawności i modernizacja. DCNS posiada również poparte sukcesem doświadczenie w zakresie transferu technologii do stoczni zagranicznych.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.