• <
ALFA_LAVAL_TOP_2021

Petrobaltic wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Petrobaltic wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8
Petrobaltic wkrótce rozpocznie pracę na złożu B8 - GospodarkaMorska.pl

pc

08.10.2019 Źródło: własne

Przebudowana na Morskie Centrum Produkcyjne platforma Petrobaltic wkrótce rozpocznie prace na złożu B8. Jak poinformował na facebookowym profilu Grzegorz Strzelczyk, prezes LOTOS Petrobaltic, jednostka pod koniec września została doholowana w sąsiedztwo platformy LOTOS PETROBALTIC, której zadania przejmie. Nowa platforma umożliwi wydobycie projektowe 6 tys. baryłek ropy dziennie oraz ok. 200 tys. m3 gazu.

Morskie Centrum Produkcyjne zostało przebudowane w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA. 20 września jednostka opuściła stocznię i została odholowana na kotwicowisko nr 4 w Porcie Północnym. Tam czekała na odpowiednie warunki pogodowe, a następnie została przeholowana na miejsce pracy docelowej na złożu B8.

Prace związane z przebudową platformy nadzorował Polski Rejestr Statków. Grupa LOTOS podała, że„kluczową dla całego przedsięwzięcia była operacja nasuwania i montażu na pokładzie platformy czterech potężnych modułów o wadze kilkuset ton każdy – systemu separacji ropy naftowej, systemu sprężania i eksportu gazu, systemu zatłaczania wody do złoża oraz systemu energetycznego, którego sercem jest turbogenerator wykorzystujący odseparowany gaz jako paliwo do zasilania platformy. Kolejnym elementem był montaż podpory pod moduł mieszkalny oraz spalarki gazów, czyli flary. Następnie kanałem portowym, przy użyciu barek, z ogromną precyzją przetransportowano moduł mieszkalny z lądowiskiem dla śmigłowców o wadze ok. 550 ton. Równie skomplikowaną operacją było posadowienie potem modułu na platformie” – poinformowała Grupa LOTOS.

Poświęcenie jednostki odbyło się 27 sierpnia w Gdańskiej Stoczni Remontowa. Prezes LOTOS Petrobaltic Grzegorz Strzelczyk informował wtedy, że przed nami „godzina prawdy”, czyli posadowienie jednostki na złożu B8, prace na morzu, rozruchy, uruchomienie zainstalowanych na platformie systemów oraz efektywne zakończenie zagospodarowania tego złoża.

– To była platforma wiertnicza, używana przez szereg lat przez LOTOS Petrobaltic do poszukiwania i penetracji złóż na Morzu Bałtyckim. W roku 2013 podjęto decyzję o przebudowie tej platformy na platformę wydobywczą i od 2015 r. tak naprawdę ruszyła jej przebudowa. Dzisiaj kończymy ten pierwszy etap całego procesu zagospodarowania złoża B8. To jest ropa bardzo wysokiej jakości, tzw. „lekka ropa słodka”, czyli bez zanieczyszczeń, z niską zawartością siarki, z której uzyskuje się bardzo dobre wyniki przerobu, jeżeli chodzi o paliwa lekkie, czyli te najwyżej marżowe w przemyśle rafineryjnym – mówił Grzegorz Strzelczyk, prezes LOTOS Petrobaltic.

Dodał, że złoże B8 powinno być całkowicie zagospodarowane w 2021 r.

Złoże B8, na którym będzie pracowała platforma, znajduje się w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego, w odległości ok. 70 km na północ od Jastarni.

Przebudowa platformy to jeden z projektów inwestycji zagospodarowania złoża B8. Skala tego projektu oraz jego specyfika offshore powodują, że jest to jedno z najciekawszych przedsięwzięć w Europie. Obecnie realizowany zakres prac dotyczy I fazy programu docelowego zagospodarowania złoża B8, która zakończy się stabilnym wydobyciem z czterech odwiertów produkcyjnych. Plan docelowego zagospodarowania złoża zakłada dalszy rozwój infrastruktury w II fazie, która umożliwi zwiększenie wolumenu wydobycia ropy i gazu przez dodanie do eksploatacji kolejnych otworów produkcyjnych, stabilny transport gazu do Władysławowa wybudowanym w 2018 roku przez LOTOS Petrobaltic rurociągiem oraz stabilizację pracy złoża poprzez zatłaczanie wody – poinformował LOTOS Petrobaltic w komunikacie.

LOTOS Petrobaltic wraz ze swoimi spółkami zależnymi koncentruje się na działalności operacyjno-serwisowej w obszarze bałtyckim, tj.: eksploatacji złoża B3, zagospodarowaniu złoża B8, w celu uruchomienia pełnej produkcji, realizacji projektów poszukiwawczych na Morzu Bałtyckim oraz koncesjach lądowych w Polsce. Równolegle spółka rozwija swoje kompetencje inżyniersko-wykonawczo-projektowe dla sektora offshore, docelowo z możliwością świadczenia usług poza Grupą LOTOS.

LOTOS Petrobaltic funkcjonuje w ramach Grupy Kapitałowej LOTOS, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic.
 

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28267,00 $ tona 1,68% 16 kwi
 Cynk 2853,00 $ tona 1,57% 16 kwi
 Aluminium 2308,00 $ tona -0,86% 16 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.