• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

Nowy prom dla Wasaline. Zawarto kontrakt!

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Nowy prom dla Wasaline. Zawarto kontrakt!
Nowy prom dla Wasaline. Zawarto kontrakt! - GospodarkaMorska.pl

ew

Kvarken Link – właściciel marki Wasaline – oraz przedstawiciele stoczni Rauma Marine Constructions (RMC) podpisali wczoraj wiążący kontrakt na budowę nowego promu, który będzie pływał na trasie Vaasa-Umeå.

Miało być kilka miesięcy, ostatecznie wystarczyło kilka dni, by list intencyjny na budowę nowego statku, który będzie kursował w barwach Wasaline na popularnej trasie pomiędzy Finlandią a Szwecją, zamienił się w pełnoprawną umowę. Przedstawiciele zakładów RMC oraz armatora pochwalili się dziś ekspresowym tempem, w jakim udało się dopiąć wszystkie szczegóły. Dzięki temu już wczoraj możliwe było podpisanie dokumentu, który pozwoli na szybkie rozpoczęcie prac konstrukcyjnych.

„Zawarliśmy umowę nieco ponad tydzień po podpisaniu listu intencyjnego. Teraz zaczyna się prawdziwa praca. Chcielibyśmy wyrazić nasze uznanie wobec ministrów oraz urzędników z Ministerstwa Transportu i Komunikacji w Finlandii, Ministerstwa Spraw Gospodarczych i Pracy oraz Ministerstwa Finansów za ich rolę w dążeniu do uczynienia tego projektu rzeczywistością” - powiedział Jyrki Heinimaa ze stoczni RMC.

Tak szybkie sfinalizowanie wszystkiego od strony formalnej sprawia, że prace przy budowie rozpoczną się niemal natychmiast, a sam prom – jeśli nie pojawią się nieprzewidziane przeszkody – zostanie przekazany armatorowi już w 2021 r.

Podpisany kontrakt opiewa na sumę ok. 120 milionów euro. Gwarantami finansowania przedsięwzięcia jest Kvarken Link, którego właścicielami są miasta Umeå oraz Vaasa. Władze stoczni oceniły, że sygnowanie umowy będzie miało pozytywny wpływ na zatrudnienie. Realizacja przedsięwzięcia pochłonie bowiem ok. 800 osobolat. Ujawniono, że o kontrakt zabiegały w sumie cztery stocznie.

Nowoczesny prom, który za dwa lata rozpocznie obsługę połączenia Vaasa-Umeå, będzie mógł przyjąć na pokład 800 pasażerów, a jego linia ładunkowa wyniesie 1500 metrów. Statek będzie napędzany układem dual-fuel. Będzie można go zasilać nie tylko paliwem LNG, ale też biopaliwem. Ekologiczny ro-pax będzie przystosowany do żeglugi w trudnych warunkach, jakie panują w tej części Zatoki Botnickiej (klasa lodowa 1A Super w fińsko-szwedzkiej klasyfikacji, pozwalająca na żeglugę statku nawet w trudnych warunkach lodowych - często bez asysty lodołamacza).

Źródło:
promyskat.pl

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31902,00 $ tona 2,04% 22 cze
 Cynk 2841,00 $ tona 0,32% 22 cze
 Aluminium 2375,00 $ tona 0,93% 22 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.