• <
KONGSBERG_2023

Morskie farmy wiatrowe w Polsce dopiero po 2030 r.

pc

23.04.2017 11:43 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Morskie farmy wiatrowe w Polsce dopiero po 2030 r.

Partnerzy portalu

Morskie farmy wiatrowe w Polsce dopiero po 2030 r. - GospodarkaMorska.pl

Morskie farmy wiatrowe w Polsce dopiero po 2030 r. - poinformował portal biznesalert.pl, powołując się na agencję ISBNews. Wiceminister energii Andrzej Piotrowski w odpowiedzi na interpelację poselską napisał, ze dopiero ta data pozwoli na rozwój tego sektora. Wynika to z malejących kosztów tej technologii oraz wzrostu konkurencji wśród firm zainteresowanych jej rozwojem – podaje agencja.

W odpowiedzi na interpelację Piotrowski wskazuje m.in., powołując się na dane Ministerstwa Energii, że do 2020 r. żaden z inwestorów nie będzie gotowy z realizacją inwestycji związanej z morską energetyką wiatrową. W ten sposób ten sektor nie będzie miał też swojego udziału w miksie energetycznym do roku 2020. Zdaniem wiceministra, morskie farmy wiatrowe mogą także powodować wahania związane z nadpodażą energii elektrycznej, co może utrudnić działanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – informuje ISBNews.

Podczas konferencji „Morska energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”, Michał Michalski, członek zarządu Polenegria S.A., czołowej polskiej firmy inwestującej w budowę farm wiatrowych, podkreślał, że budowa pierwszej morskiej farmy na Bałtyku mogłaby się zakończyć do 2021 r. Jego zdaniem, na przeszkodzie stoją głównie niedokończone prace nad systemem regulacyjnym.

– Projekt budowy morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku prowadzimy już od 2010 r. Do tej pory ustalaliśmy lokalizację, wynegocjowaliśmy umowę przyłączeniową i podpisaliśmy ją z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi, przez co mamy możliwość wpięcia projektu do sieci, co jest bardzo istotne. Dla pierwszego etapu 600 MW dostaliśmy już pozwolenie środowiskowe, teraz zainstalowaliśmy boję pomiarową i mierzymy wietrzność, także ciągle coś się dzieje, czekamy na odpowiednie regulacje – mówił Michał Michalski, członek zarządu Polenergia S.A., na konferencji „Morska Energetyka wiatrowa kołem zamachowym polskiej gospodarki”.

Morska energetyka wiatrowa rozwija się w Europie bardzo szybko. W ciągu ostatnich 15 lat średnioroczny przyrost mocy osiągał 30 %. Obecnie zainstalowano 11 GW mocy, a do 2020 roku Europa może osiągnąć jej ponad 20 GW.

W Polsce realizowane są dwa projekty wiatrowych farm morskich o łącznej mocy 2,2 GW. Chodzi o projekty PGE Energia Odnawialna oraz Polenergia Bałtyk II i Polenergia Bałtyk III, w przypadku którego w lipcu ub. roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) wydała pierwszą decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zabudowy.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.