• <
BOTA_2023

Lider złomowego rynku zwija biznes z gdyńskiego portu

Paweł Kuś

14.12.2015 14:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Lider złomowego rynku zwija biznes z gdyńskiego portu

Partnerzy portalu

Lider złomowego rynku zwija biznes z gdyńskiego portu - GospodarkaMorska.pl

Spółka Kuusakoski zakończyła swoją działalność w Polsce. Jeden z potentatów w sektorze pozyskiwanie złomu oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego działała dotychczas na terenie portu Gdynia. Trudna sytuacja na rynku złomu zmusiła fińską spółkę do likwidacji.

Spółka została zlikwidowana już w zeszłym miesiącu. Powodem jest słaba sytuacja na rynku złomu, która zmusiła fińską grupę do cięcia kosztów. Warto przypomnieć też, że przez ostatnie 4-5 lat Finowie wciąż szukali nowego miejsca w porcie dla swojej firmy, po tym jak port wypowiedział im poprzednią umowę dzierżawy. Od tego czasu spółka korzystała z gościnności MTMG - Morskiego Terminalu Masowego Gdyni.

- Nie jest jednak łatwo znaleźć nowe miejsce dla tego typu uciążliwej dla środowiska działalności, w szczególności w porcie otoczonym miastem. Próby przeniesiena działalności fińskiej spółki często rozbijały się o względy środowiskowe - tłumaczy Walery Tankiewicz, wcieprezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia.

Kuusakoski działa w Polsce od 2001 roku. Spółka realizuje dostawy międzynarodowe oraz zaopatruje w surowce huty i odlewnie z Polski. Terminal masowy spółki jest największym terminalem eksportowym złomu stalowego w Polsce, jeżeli weźmiemy pod uwagę ilość przeładowanego złomu na masowce.

Ogółem Kuusakoski działa już od ponad 100 lat i jest obecna w ponad 11 krajach, gdzie zatrudnia ok. 3 tys. osób. W Polsce jednak firma już nie będzie operować. Dzierżawione przez nią place już zostały uprzątnięte.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.