• <
Baltexpo2023_duży

Indyjska firma z branży stoczniowej otworzy europejską centralę w Szczecinie

ew

09.03.2018 14:21 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Indyjska firma z branży stoczniowej otworzy europejską centralę w Szczecinie

Partnerzy portalu

Indyjska firma z branży stoczniowej otworzy europejską centralę w Szczecinie - GospodarkaMorska.pl

Indyjska firma Baijnath Melaram specjalizująca się w recyklingu statków otworzy swoją europejską centralę w Szczecinie. Firma nie wyklucza rozszerzenia działalności w Polsce.

O planach otwarcia biura firmy Baijnath Melaram poinformował w piątek przedstawiciel przedsiębiorstwa oraz członkowie Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej.

"Zarówno Szczecin, jak i cały region ma duży potencjał, szczególnie w branży morskiej, którą jesteśmy najbardziej zainteresowani. Cieszę się także, że mam okazję spotkać się z reprezentantami firm stoczniowych i morskich, by rozmawiać o ewentualnej współpracy" - powiedział Nitesh Agarwal, partner zarządzający Baijnath Melaram. Zaznaczył, że firma nie wyklucza, iż "wraz z rozwojem biznesu" zacznie także prowadzić recykling okrętowy w Polsce i stworzy "znaczącą liczbę" miejsc pracy.

"Cieszę się, że Baijnath Melaram zdecydowało się prowadzić swoje europejskie interesy właśnie ze Szczecina" - powiedział prezes Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej Mariusz Łuszczewski. Dodał, że głównym celem Izby jest przyciąganie indyjskiego kapitału do Szczecina i regionu. "Początkowo firma chciała osiąść w Hamburgu, ale udało się ich przekonać, by postawili na Szczecin" - powiedział Łuszczewski.

Szczecińskie Biuro Baijnath Melaram ma powstać w najbliższych miesiącach. Na początku ma zatrudniać ok. 10 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.

Firma Baijnath Melaram działa od 1956 roku. Specjalizuje się w recyklingu i złomowaniu statków i okrętów. Każdego roku specjaliści z przedsiębiorstwa rozbierają od 350 do 400 jednostek. Baijnath Melaram realizowała także szczególne zlecenia dla Marynarki Wojennej Republiki Indii, przeprowadzając m.in. recykling dwóch okrętów podwodnych i niszczyciela.

Przedsiębiorstwo ma szereg certyfikatów ISO. Jak poinformował przedstawiciel Baijnath Melaram, w tym roku firma chce spełniać wszystkie niezbędne dla tego typu działalności standardy Unii Europejskiej, m.in. redukując do zera skażenie środowiska. Ma to pozwolić na rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa na terenie Europy.

Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza jest niedawno powstałą organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie działalności wytwórczej, gastronomicznej, usługowej, handlowej lub budowlanej. Izbę powołano do współpracy z zagranicą, w tym z przedsiębiorcami lub przedsiębiorstwami mającymi siedzibę w Indiach, a w szczególności w stanie Maharasztra lub Mumbai (Bombaj) czy w New Delhi. W lutym br. przedstawiciele Izby poinformowali, że 100 mln euro chce w Zachodniopomorskiem zainwestować indyjska firma z branży opakowań.

etmal_790x120_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.