ew
Indyjska firma Baijnath Melaram specjalizująca się w recyklingu statków otworzy swoją europejską centralę w Szczecinie. Firma nie wyklucza rozszerzenia działalności w Polsce.
O planach otwarcia biura firmy Baijnath Melaram poinformował w piątek przedstawiciel przedsiębiorstwa oraz członkowie Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej.
"Zarówno Szczecin, jak i cały region ma duży potencjał, szczególnie w branży morskiej, którą jesteśmy najbardziej zainteresowani. Cieszę się także, że mam okazję spotkać się z reprezentantami firm stoczniowych i morskich, by rozmawiać o ewentualnej współpracy" - powiedział Nitesh Agarwal, partner zarządzający Baijnath Melaram. Zaznaczył, że firma nie wyklucza, iż "wraz z rozwojem biznesu" zacznie także prowadzić recykling okrętowy w Polsce i stworzy "znaczącą liczbę" miejsc pracy.
"Cieszę się, że Baijnath Melaram zdecydowało się prowadzić swoje europejskie interesy właśnie ze Szczecina" - powiedział prezes Zachodniopomorskiej Indyjskiej Izby Gospodarczej Mariusz Łuszczewski. Dodał, że głównym celem Izby jest przyciąganie indyjskiego kapitału do Szczecina i regionu. "Początkowo firma chciała osiąść w Hamburgu, ale udało się ich przekonać, by postawili na Szczecin" - powiedział Łuszczewski.
Szczecińskie Biuro Baijnath Melaram ma powstać w najbliższych miesiącach. Na początku ma zatrudniać ok. 10 wysoko wykwalifikowanych specjalistów.
Firma Baijnath Melaram działa od 1956 roku. Specjalizuje się w recyklingu i złomowaniu statków i okrętów. Każdego roku specjaliści z przedsiębiorstwa rozbierają od 350 do 400 jednostek. Baijnath Melaram realizowała także szczególne zlecenia dla Marynarki Wojennej Republiki Indii, przeprowadzając m.in. recykling dwóch okrętów podwodnych i niszczyciela.
Przedsiębiorstwo ma szereg certyfikatów ISO. Jak poinformował przedstawiciel Baijnath Melaram, w tym roku firma chce spełniać wszystkie niezbędne dla tego typu działalności standardy Unii Europejskiej, m.in. redukując do zera skażenie środowiska. Ma to pozwolić na rozszerzenie działalności przedsiębiorstwa na terenie Europy.
Zachodniopomorska Indyjska Izba Gospodarcza jest niedawno powstałą organizacją samorządu gospodarczego, reprezentującą interesy zrzeszonych w niej podmiotów w zakresie działalności wytwórczej, gastronomicznej, usługowej, handlowej lub budowlanej. Izbę powołano do współpracy z zagranicą, w tym z przedsiębiorcami lub przedsiębiorstwami mającymi siedzibę w Indiach, a w szczególności w stanie Maharasztra lub Mumbai (Bombaj) czy w New Delhi. W lutym br. przedstawiciele Izby poinformowali, że 100 mln euro chce w Zachodniopomorskiem zainwestować indyjska firma z branży opakowań.
PowerX prezentuje innowacyjny projekt statku dostarczającego i magazynującego energię elektryczną
MSC uruchamia bezpośrednie połączenia kontenerowe między Gdynią a portami chińskimi
Stocznia z „wielkiej trójki” z nowym właścicielem i nazwą
Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy
Zatopiony na Bałtyku dźwig podjęty z dna
Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej