• <
Baltexpo2023_duży

Okręty podwodne typu Collins ze zmodernizowanym systemem dowodzenia od Saab

pc

09.03.2018 14:24 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Okręty podwodne typu Collins ze zmodernizowanym systemem dowodzenia od Saab

Partnerzy portalu

Okręty podwodne typu Collins ze zmodernizowanym systemem dowodzenia od Saab - GospodarkaMorska.pl

Saab podpisał z australijską grupą stoczniową Australian Submarine Corporation (ASC) umowę na dostawy zmodernizowanych okrętowych systemów dowodzenia i nadzoru (ISCMMS) dla czterech okrętów podwodnych typu Collins w służbie Royal Australian Navy. Wartość kontraktu wynosi 24,2 miliony dolarów australijskich.

Rozwiązanie ISCMMS umożliwia kontrolę okrętu podczas manewrowania i pozwala na w pełni zintegrowane zarządzanie napędem, zanurzeniem, wytwarzaniem mocy oraz obsługą jednostki. Umowa dodatkowo obejmuje m.in. dostawy unowocześnionego sprzętu i części zamiennych. Umożliwi to modernizację australijskich okrętów podwodnych i przyczyni się do zwiększenia ich potencjału bojowego do skutecznej realizacji misji w obliczu zagrożeń w regionie.

"W ramach pierwszego etapu projektu Saab Australia kompleksowo zaprojektował architekturę systemu, oprogramowanie i niezbędne wyposażenie. Umowa dostawy jest potwierdzeniem sukcesu wykonanych prac, których rezultatem będzie wprowadzenie istotnych ulepszeń dla pozostałych jednostek z floty australijskich okrętów podwodnych. Prace projektowe

i produkcyjne zostały wykonane w Australii przy udziale ponad 50 lokalnych pracowników i podwykonawców Saab, " powiedział Andy Keough, dyrektor Saab w Australii.

Podczas pierwszego etapu projektu zaktualizowane elementy ISCMMS opracowane przez Saab dostarczono do ASC, głównego wykonawcy prac przy australijskich okrętach typu Collins. Następnie zespół ASC zintegrował system na okręcie HMAS Collins, instalacja na HMAS Waller została zaplanowana w bieżącym roku.

ASC zintegruje nowy system na pozostałych australijskich okrętach podwodnych rozpoczynając od 2019 r., kiedy zakończą się ich cykle remontowe.

"Cieszymy się z bliskiej współpracy z Saab w celu zakończenia ostatniego etapu tego ważnego programu modernizacyjnego. Jego realizacja oznacza wysoki poziom zaangażowania lokalnego przemysłu i współpracy biznesowej w zakresie niezależnego zabezpieczenia eksploatacji okrętów podwodnych MW Australii”, stwierdził Stuart Whiley, dyrektor generalny ASC.

Saab Australia jest wiodącym integratorem zdolności okrętowych w Australii i od ponad 30 lat wspiera i dostarcza systemy operacyjne dla marynarki wojennej tego kraju.

Dziękujemy za wysłane grafiki.