• <
nauta_2024

Grupa Azoty Police z dostępem do niskokadmowych złóż fosforytów

pc

06.02.2019 04:58 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Grupa Azoty Police z dostępem do niskokadmowych złóż fosforytów

Partnerzy portalu

Grupa Azoty Police z dostępem do niskokadmowych złóż fosforytów - GospodarkaMorska.pl

Grupa Azoty Police podpisała umowę gwarantującą spółce dostęp do 2021 r. do niskokadmowych złóż fosforytów - poinformowały we wtorek służby prasowe zakładu. Całkowita wartość umowy to 64 mln dolarów.

Kontrakt pomiędzy Grupą Azoty Police, Ameropa AG oraz kopalnią fosforytów Somiva SA podpisano we wtorek w Szwajcarii - wynika z informacji Grupy Azoty Police. Niskokadmowy fosforyt to podstawowy surowiec do produkcji nawozów wieloskładnikowych, w tym niskokadmowych.

Zawarta umowa obowiązuje do 28 lutego 2021 r. Jej całkowita wartość to 64 mln dolarów.

"Zagwarantowanie długoterminowego dostępu do źródeł fosforytów niskokadmowych staje się priorytetem i strategiczną decyzją dla każdego producenta nawozów kierowanych na rynek europejski" - powiedział cytowany w komunikacie prezes zarządu Grupy Azoty Police dr Wojciech Wardacki. "Podpisanie tej umowy gwarantuje Grupie Azoty Police dostawy fosforytu niskokadmowego ze stabilnego źródła o zweryfikowanej jakości, dającej gwarancję spełnienia unijnych wymagań teraz i w przyszłości" - dodał Wardacki.

Jak podała spółka, Somiva SA od 2011 r. posiada 25-letnią koncesję na wydobycie kopalin Ndiendoury-Ouali Diala w północno-wschodnim Senegalu. Pierwsze kopaliny spółka wysłała do klientów w trzecim kwartale 2014 r. Od 2015 r. Somiva SA dostarcza fosforyty klientom w Europie, Afryce, na Bliskim Wschodzie, a także w Ameryce Północnej i Południowej.

Grupa Azoty Police od lat kupuje fosforyty od głównych i najbliższych producentów, czyli przede wszystkim z Maroka i Algierii, a także z Senegalu, Izraela i Egiptu. Dotychczasowe zapotrzebowanie na nawozy niskokadmowe wynikało ze specyficznych wymagań niektórych odbiorców, np. skandynawskich. Skala produkcji takich nawozów stanowiła niewielki udział w całości. W związku z możliwymi zmianami w prawodawstwie Unii Europejskiej Grupa Azoty Police zabezpiecza w ten sposób pozyskanie długoterminowego dostawcy tego typu surowca - poinformowała spółka.

Jakość i cena surowca sprawia, że może on być także stosowany jako standardowy i pełnowartościowy zamiennik dla aktualnie kupowanych fosforytów - podkreśla spółka.

Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., wchodząca w skład Grupy Azoty, jest największą w województwie zachodniopomorskim spółką giełdową. Łącznie "Police" zatrudniają ok 3,5 tys. osób.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.