• <
KONGSBERG_2023

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana

13.08.2020 11:55 Źródło: LOTOS

Partnerzy portalu

Rafineria Grupy Lotos będzie wyremontowana - GospodarkaMorska.pl
fot. LOTOS

Mają zaledwie 17 dni na gruntowny przegląd kilkuset aparatów i urządzeń rafineryjnych. Mostostal Pomorze podpisał umowę z Grupą LOTOS na wykonanie prac podczas postoju remontowego WIOSNA 2021 i 2022. To bardzo wymagające zadanie pod względem organizacyjnym i technicznym. Choć termin wykonania projektu jest krótki, receptą na sukces jest odpowiednie przygotowanie, a te w Mostostal Pomorze już trwają.

Postoje remontowe instalacji rafinerii Grupy LOTOS wykonywane są cyklicznie co 4-5 lat. Z uwagi na dynamiczny rozwój rafinerii na przestrzeni ostatnich lat, za każdym razem zwiększa się ich zakres. To jedno z największych przedsięwzięć i wyzwań na poziomie organizacyjnym. Wymaga olbrzymiego potencjału wykonawczego, wiedzy popartej doświadczeniem i późniejszej ścisłej koordynacji. Precyzyjne przygotowanie i zaangażowanie wykonawców takich, jak Mostostal Pomorze to gwarancja, że rafineria będzie gotowa na kolejne lata bezawaryjnej pracy.

Postoje remontowe pozwolą zweryfikować oraz odtworzyć stan techniczny i eksploatacyjny obiektów oraz urządzeń instalacji produkcyjnych rafinerii w Gdańsku. Dzięki temu, wzrośnie efektywność zakładu oraz jego elastyczność w doborze przerabianych gatunków ropy, co powinno przynieść Grupie LOTOS wymierne korzyści ekonomicznie.

Remont Mostostal

– Cieszy zaufanie, jakim obdarzyła nas Grupa LOTOS, powierzając nam remont. Zakres zakontraktowanych prac jest bardzo duży, a zadań składających się w całość są tysiące
– wyjaśnia Szymon Szubzda, dyrektor produkcji w firmie Mostostal Pomorze. – Każdy pracownik musi dokładnie wiedzieć, co wykonać i w jaki sposób, przy dużej presji czasu, a co szczególnie istotne z poszanowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa. Stąd konieczność przygotowania organizacji i podwykonawców.

– Ten kontrakt jest przykładem, że nasz koncern wspiera polskie firmy. Pomimo pandemii koronawirusa, nie ograniczamy działań remontowych, a wręcz chcemy ułatwiać ich realizację, m.in. poprzez elektroniczny obieg dokumentów czy skrócenie ścieżki opiniowania. Dzięki tym działaniom pokazujemy, że LOTOS to solidny partner w biznesie – dodaje Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.

Mostostal Pomorze, gdański lider budowy wielkogabarytowych konstrukcji, będzie odpowiedzialny za wykonanie remontów mechanicznych zakładu destylacji (PZD) i zakładu hydrokrakingu (PZH). W zakresie są remonty reaktorów, kolumn, zbiorników, chłodni, filtrów, remonty rurociągów oraz dodatkowo prace wspierające remont zaworów i automatyki. W proces zaangażowany będzie zespół wielu wykonawców oraz jednostki nadzorujące dla zapewnienia odpowiedniej jakości prac, a przekłada się to bezpośrednio na bezpieczeństwo eksploatacyjne gdańskiej rafinerii. Mostostal Pomorze na wykonanie zakontraktowanych prac ma 17 dni. Choć realizacja kontraktu dopiero w marcu 2021 to ze względu na złożoność przedsięwzięcia przygotowania w gdańskiej spółce już się rozpoczęły.

Mostostal Pomorze ma wieloletnie doświadczenie w tego rodzaju projektach, potwierdzone licznymi realizacjami prac remontowych w Grupie LOTOS od 2002 roku, biorąc udział również w projektach inwestycyjnych, takich jak Program 10+ oraz EFRA.

Mostostal Pomorze SA to uznany i dynamicznie rozwijający się producent wielkogabarytowych konstrukcji stalowych oraz aluminiowych na rynku zagranicznym i krajowym, z ponad 20-to letnim doświadczeniem. Spółka realizuje specjalistyczne projekty głównie dla branży offshore, w tym morskiej energetyki wiatrowej, przemysłu naftowo – gazowego, konstrukcji podwodnych. Ponadto wykonuje wielkogabarytowe konstrukcje dla przemysłu petrochemiczno-rafineryjnego, infrastrukturalnego czy stoczniowego.

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic. LOTOS to także sieć ponad 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.