• <
BOTA_2023

Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł

gm

25.12.2022 10:50 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł

Partnerzy portalu

Prace przy pogłębianiu toru na Zalewie wstrzymane, bo akwen zamarzł - GospodarkaMorska.pl
Fot. poglądowa; Pixabay

Prace przy pogłębianiu toru wodnego na Zalewie Wiślanym, dzięki któremu do portu w Elblągu będą mogły wpływać większe jednostki zostały wstrzymane. Akwen zamarzł. Roboty pogłębiarskie są obecnie zaawansowane w 80 proc. - podał PAP Urząd Morski w Gdyni.

Jak przekazali urzędnicy z Urzędu Morskiego w Gdyni, roboty czerpalne od 14 grudnia zostały przerwane, ponieważ Zalew Wiślany zamarzł. Sprzęt pogłębiarski wraz z infrastrukturą techniczną (rurociągi) został zabezpieczony i wycofany z rejonu Zalewu. Roboty pogłębiarskie są zaawansowane na poziomie około 80 proc.

Pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym jest konieczne, by większe jednostki z Bałtyku mogły wpływać do portu w Elblągu. Po to wykonano Kanał Żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Nowa droga wodna z Morza Bałtyckiego na Zalew Wiślany zapewnia niezależne od Rosji przejście a Kanał Żeglugowy gwarantuje Polsce bezpieczeństwo i suwerenność - podkreśla rząd.

Trwają też roboty hydrotechniczne na rzece Elbląg, które są związane z jej obudową. Polegają na pogrążaniu grodzisk stalowych, kotwieniu oraz wykonaniu konstrukcji żelbetowych. Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W miejscowości Nowakowo trwa scalanie konstrukcji stalowej nowego mostu - podał Urząd Morski w Gdyni.

Aby z Zatoki Gdańskiej na Zalew Wiślany mogły przepływać większe jednostki niż żaglówki, konieczne jest wykonanie prac dodatkowych, takich jak m.in. zagospodarowanie brzegów rzeki Elbląg, wybudowanie mostu obrotowego w Nowakowie czy pogłębienie torów wodnych na Zalewie Wiślanym i na rzece Elbląg do tamtejszego portu.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to prawie 23 kilometry, w tym samo przejście przez Zalew Wiślany liczy nieco ponad 10 kilometrów, na rzece Elbląg – także ponad 10 km; pozostałe ok. 2,5 km to odcinek, na który złożyły się śluza i port zewnętrzny oraz stanowisko postojowe.

Kanał oraz cały tor wodny będą miały docelowo 5 m głębokości. Całość inwestycji będzie gotowa w 2023 roku.


Dziękujemy za wysłane grafiki.