• <
PZT_980x120_gif_2020

Prezydent: energia gazowa jednym z filarów bezpieczeństwa Polski

Strona główna Porty, logistyka Prezydent: energia gazowa jednym z filarów bezpieczeństwa Polski
Prezydent: energia gazowa jednym z filarów bezpieczeństwa Polski - GospodarkaMorska.pl

ew

07.05.2019 Źródło: PAP

Energia gazowa jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i kluczowym projektem współpracy w ramach inicjatywy Trójmorza – podkreślił prezydent RP Andrzej Duda w liście do uczestników konferencji Gazterm.

W nadmorskich Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) oficjalnie zainaugurowano we wtorek konferencję Gazterm pod hasłem „Bałtycki szczyt gazowy. Integracja rynków gazu w regionie bałtyckim”.

"Energia gazowa jest jednym z filarów bezpieczeństwa Polski i kluczowym projektem współpracy regionalnej w ramach inicjatywy Trójmorza oraz ważnym elementem planów związanych z solidarnością energetyczną UE" – napisał prezydent w liście skierowanym do uczestników konferencji, który odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska.

Zwiększając przepustowość terminalu LNG w Świnoujściu oraz budując gazociąg Baltic Pipe, znacząco zbliżamy się do bycia w pełni suwerennym energetycznie państwem – podkreślił prezydent. "Jesteśmy i pragniemy w jeszcze większym stopniu być regionalnym dostarczycielem gazu i gwarantem wysokiego poziomu bezpieczeństwa energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, a poprzez to w całej UE" – dodał Duda.

"Do tej elementarnej funkcji odpowiedzialnej polityki energetycznej, jaką jest bezpieczeństwo dostaw energii pragniemy dołożyć dziś wyjątkową wartość dodaną. Mam tu na myśli nasz ambitny cel, jakim jest wzrost międzynarodowego znaczenia środkowoeuropejskiego rynku gazu; rynku maksymalnie wolnego, suwerennego i zdywersyfikowanego" – napisał.

Prezydent podkreślał znaczenie czterech czynników, które według niego odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu polityki energetycznej Polski. "Mam tu na myśli dbałość o dobro konsumentów, solidarność regionalną, utrzymanie dobrej kondycji gospodarczej koncernów energetycznych oraz rosnącą pozycję naszego kraju na europejskim, globalnym rynku energii" – dodał.

Według prezydenta, w kolejnych latach należy zadbać przede wszystkim o konkurencyjność cenową energii oraz dokończenie ewolucji energetycznej w Europie Środkowej.

Pierwszy cel ma wymiar społeczny – zauważył prezydent. "Powinniśmy go postrzegać w krótkiej perspektywie, jako dążenie do pozyskania energii w opłacalnych ekonomicznie cenach i nieobciążania konsumentów prywatnych nadmiernymi kosztami. Długoterminowe zadanie to dokończenie ewolucji na regionalnym rynku energii. Chodzi tu o trwałą zmianę, która pozwoli na pełną niezależność naszego regionu. Używając ewolucyjnych środków chcemy zrewolucjonizować energetyczny status naszych państw tak, aby nigdy już nie były zakładnikiem jednego monopolisty" – podkreślał.

Rolę idei Trójmorza podkreślał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. "To jest Skandynawia, Szwecja, Dania, Finlandia, to są kraje na wschód od nas nad Bałtykiem: Litwa, Łotwa i Estonia. To jest sytuacja, w której możemy patrzeć na Bałtyk jako szansę. Szansę do współpracy, do tworzenia struktur gospodarczych, społecznych, politycznych, które będą Skandynawię jako region łączyły z Trójmorzem" – dodał.

Jak podkreślał, na tym polu energia jest bardzo dobrą podstawą do współpracy. "Suwerenność energetyczna jest ważna dla wszystkich uczestników, dla wszystkich państw, nie tylko tego naszego regionu, szeroko rozumianego regionu, ale także dla wszystkich państw, które cenią sobie bezpieczeństwo i niepodległość" – powiedział.

"Solidarność regionalna w dziedzinie zaopatrzenia w energię, w dziedzinie dążenia do suwerenności energetycznej jest fundamentalna" – podkreślał Naimski. "To, co my robimy; Baltic Pipe, terminale LNG, współpraca z firmami ze Stanów Zjednoczonych przy sprowadzaniu LNG do regionu, współpraca z Norwegią i eksploatacja złóż na szelfie norweskim, tworzenie dostępu do alternatywnych źródeł nowymi drogami transportowymi to jest coś, co rzeczywiście jest fundamentem" – dodał.

"To jest działanie praktyczne, które uważam, że jest naszą odpowiedzią na działania niektórych krajów nadbałtyckich, takich jak Rosja i Niemcy, których działalność i plany energetyczne podważają solidarność. Podważają solidarność regionalną i europejską. Działajmy na rzecz solidarności" – powiedział Naimski.

Organizatorzy konferencji Gazterm chcą podczas tegorocznej edycji zwrócić szczególną uwagę na problematykę związaną z gazem w basenie Morza Bałtyckiego. Uczestnicy rozmawiają m.in. o bezpieczeństwie, rozwoju i integracji nadbałtyckich rynków gazu, a także potencjale i uwarunkowaniach rozwoju rynku bunkrowania LNG w regionie bałtyckim. Jeden z paneli poświęcony jest także rozwojowi infrastruktury paliw alternatywnych w perspektywie rozwoju do 2025 r. w ujęciu regionalnym.

Konferencja Gazterm, która potrwa do 9 maja uzyskała patronat honorowy prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Źródło:
PAP
port_gdynia_port_zewnętrzny_390x100_jpg_2020
 Ropa brent 43,39 $ baryłka  0,67% 12:56
 Cyna 17377,00 $ tona 1,74% 13 lip
 Cynk 2215,00 $ tona 3,26% 13 lip
 Aluminium 1664,00 $ tona 1,53% 13 lip
 Pallad 1996,75 $ uncja  0,32% 12:56
 Platyna 845,75 $ uncja  0,68% 12:56
 Srebro 19,75 $ uncja  0,56% 12:56
 Złoto 1809,20 $ uncja  -0,20% 12:56

Dziękujemy za wysłane grafiki.