• <

Inwestycja drogowo-kolejowa Portu Gdańsk zwiększy przeładunki do 100 milionów ton rocznie (foto, video)

mb

17.03.2020 00:04 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Inwestycja drogowo-kolejowa Portu Gdańsk zwiększy przeładunki do 100 milionów ton rocznie (foto, video)

Partnerzy portalu

Inwestycja drogowo-kolejowa Portu Gdańsk zwiększy przeładunki do 100 milionów ton rocznie (foto, video) - GospodarkaMorska.pl

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk prowadzi prace przy rozbudowie i modernizacji sieci drogowo-kolejowej Portu Północnego. Nowa sieć ma być w przyszłości zapleczem dla planowanego Portu Centralnego, dzięki któremu przeładunki  wyniosą ok. 100 mln ton w skali roku.

"Jest to inwestycja drogowo-kolejowa, której inwestorem jest Zarząd Morskiego Portu Gdańsk. Inwestycje oszacowano na ponad 120 milionów złotych z dofinansowaniem w wysokości 85% z Funduszy Unijnych - środków instrumentu finansowego Connecting Europe Facility (CEF) - „Łącząc Europę”. Dotyczy ona przebudowy układu drogowego i kolejowego. Chodzi o drogi: Portową, Poinca, Kontenerową, Budowniczych i Portu Północnego. Jest to dokładnie 5,7 km dróg oraz 9,7 km torów kolejowych" - mówi Michał Stupak, Menedżer Klienta w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

"Inwestycja dotyczy głównie zwiększenia dostępu do terminala kontenerowego DCT oraz terminali węglowych znajdujących się w Porcie Północnym. W ramach przedsięwzięcia zmianie ulegnie m.in. układ komunikacyjny w Porcie Zewnętrznym. Pojawi się dodatkowy tor do terminala DCT, nowe tory do terminali węglowych oraz nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym. Dodatkowo, powstanie parking buforowy dla aut ciężarowych na 86 miejsc, pierwszy w tej części portu. Cała inwestycja pozwoli na udrożenie przyszłego Portu Centralnego, który będzie miał zdolność przeładunkową ponad 100 milionów ton"  - dodał Michał Stupak, Menedżer Klienta w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk.

Umowa na rozbudowę i modernizację sieci drogowo-kolejowej Portu Zewnętrznego w gdańskim porcie została podpisana w lipcu 2018 roku w Zarządzie Morskiego Portu Gdańsk S.A. Prace wykonuje, wyłoniona w przetargu, firma NDI S.A. Projekt ma zostać zrealizowany do końca 2020 roku.
 
Port Gdańsk w 2019 przeładował ponad 52 mln ton ładunków. W najbliższych trzech latach ZMPG ma zamiar wydać na inwestycje blisko 1,3 mld zł. W 2019 r. przeznaczył na nie blisko 390 mln zł, z czego 51 mln zł pochodziło z budżetu Unii Europejskiej.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_bezpieczny_port_dla_biznesu_black_390x100_2020
okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.