• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

UE dofinansuje studium wykonalności terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej

PMK

24.04.2017 19:44 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski UE dofinansuje studium wykonalności terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej

Partnerzy portalu

UE dofinansuje studium wykonalności terminalu LNG w Zatoce Gdańskiej - GospodarkaMorska.pl

Unia Europejska dofinansuje kwotą ponad miliona euro studium wykonalności małego terminala LNG w porcie w Gdańsku – poinformowała w poniedziałek Komisja Europejska.

Studium wykonalności jest podstawowym dokumentem przygotowującym do realizacji inwestycji. Działanie w Polsce jest jednym z siedmiu w obszarze infrastruktury w UE, które otrzymało zielone światło od państw członkowskich.

Pieniądze na ten cel będą pochodziły z funduszu Łącząc Europę (CEF), którego zadaniem jest finansowanie inwestycji mających służyć większej liczbie państw członkowskich.

Jak wynika z opublikowanych w poniedziałek przez Komisję Europejska materiałów, dotacja do studium ze strony UE ma wynieść 1,048 mln euro, czyli 60 proc. całkowitych kosztów kwalifikowalnych (1,75 mln euro).

"Europejski transport wciąż jest zależny energetycznie w 94 proc. od ropy. Dlatego UE inwestuje w siedem projektów, aby przyspieszyć rozwój alternatywnych źródeł transportu" - oświadczyła cytowana w komunikacie unijna komisarz ds. transportu Violeta Bulc.

Jak poinformowała PAP grupa Lotos, która wraz z Gaz-Systemem składała wniosek o dofinansowanie, celem studium jest przygotowanie realizacji inwestycji budowy w Gdańsku terminala LNG tzw. małej skali, pełniącego rolę bazy przeładunkowej, bunkrowania i dystrybucji LNG do odbiorców końcowych i stacji paliw.

Projekt ten jest powiązany z projektem zwiększenia zdolności przeładunkowych terminalu LNG w Świnoujściu z 5,0 mld m sześc. do 7,5 mld m. sześc. gazu rocznie (po regazyfikacji). "Przygotowywane obecnie studium wykonalności instalacji w Świnoujściu o dodatkowe pojemności magazynowe i funkcjonalności stwarza realną możliwość stworzenia rynku przeładunku i dystrybucji LNG w Polsce i regionie" - oceniła spółka.

Baza LNG w Gdańsku ma umożliwić bezpośredni rozwój rynku LNG w Polsce, tym samym zwiększając zasadność ekonomiczną rozbudowy terminala LNG w Świnoujściu.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.