• <
PZT_1100x200_gif_2020

Prezydent Senegalu w Porcie Gdańsk - podsumowanie wizyty

Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Prezydent Senegalu w Porcie Gdańsk - podsumowanie wizyty
Prezydent Senegalu w Porcie Gdańsk - podsumowanie wizyty - GospodarkaMorska.pl

oprac. MN

02.11.2016 Źródło: własne

Prezydent Republiki Senegalu Pan Macky Sall odwiedził Polskę. Po wizycie w Warszawie, gdzie odbył spotkania z przedstawicielami władz i uczestniczył w Polsko-Senegalskim Forum Gospodarczym, odwiedził także Gdańsk. Po oficjalnym spotkaniu z Marszałkiem Województwa odwiedził również tutejszy port.
 
Wraz z Prezydentem do Portu gdańsk przybyli także przedstawiciele Portu w Dakarze, w tym jego Dyrektor Generalny, Cheikh Kante, który wraz z Prezesem Portu Gdańsk, Łukaszem Greinke podpisali oficjalny dokument - Protokół Ustaleń pomiędzy Niezależnym Portem w Dakarze oraz Zarządem Morskiego Portu Gdańsk.

W dokumencie strony wyraziły chęć wzajemnej współpracy, wymiany informacji w zakresie szkoleń, zarządzania i eksploatacji portów, walki z zanieczyszczeniem i ochrony środowiska, bezpieczeństwa, wymiany wiedzy eksperckiej dotyczącej sektora portowego, rozwiązań technicznych i technologicznych.

Spotkanie było okazją do zaprezentowania Prezydentowi i towarzyszącej mu licznej delegacji senegalskiej potencjału Portu Gdańsk, jego aktualnej pozycji w regionie i perspektyw rozwojowych na najbliższe lata. Poruszono m.in. kwestię poczynionych w ostatnim okresie w Polsce oraz w Porcie Gdańsk inwestycji infrastrukturalnych, które stanowią szczególny obiekt zainteresowania Prezydenta. Senegal jest bowiem najbardziej uprzemysłowionym państwem z krajów byłej Francuskiej Afryki Zachodniej. Kraj bazuje m.in. na wydobyciu fosforytów, soli kamiennej, ale także na produkcji energii elektrycznej, przetwórstwie surowców rolnych (przemysł olejarski, mięsny, cukrowy, młynarski, skórzany, włókienniczy).

Senegal, zwłaszcza w okolicach Dakaru, koncentruje przemysł dotyczący przerobu fosforytów, rafinacji ropy naftowej, produkcji cementu, montownie samochodów ciężarowych, zakłady metalowe, fabryki maszyn rolniczych. Dakar to również trzeci największy port zachodniej Afryki i dziewiąty na całym kontynencie afrykańskim. Stąd wizyta w największym polskim porcie morskim, możliwość zapoznania się z rozwiązaniami stosowanym w Gdańsku i spektrum poczynionych tu inwestycji cieszyły się szczególnym zainteresowaniem delegacji senegalskiej.

Podpisany z Portem Gdańsk Protokół Ustaleń ma stanowić impuls do kontynuowania wymiany myśli, dobrych praktyk i rozwiązań nie tylko z zakresu inwestycji infrastrukturalnych, ale także eksploatacji portu i zarządzania nim.

Wizyta Prezydenta Senegalu była okazją do podjęcia rozmów o współpracy w dziedzinie nauki, przemysłu stoczniowego, rybołówstwa oraz inwestycji, które prezydent Sall zamierza zrealizować w swoim kraju. Wśród nich wymieniano budowę linii kolejowych, infrastruktury drogowej, wydobycie surowców, nie tylko fosforytów, ale także gazu ziemnego.
 
Rozmawialiśmy o liniach kolejowych, o autostradach, o rurociągach. To współpracach w ramach przemysłu rolnego, rolno-spożywczego. To maszyny rolnicze, to współpraca w dziedzinie nawozów sztucznych, która już jest rozpoczęta, bo Grupa Azoty jest obecna w Senegalu, rozpoczęła inwestycje, które - jestem przekonany - będą powiększane, będą rozbudowywane - zaznaczył polski prezydent.

Źródło:
własne
Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_sprzedaż_pge_390x100_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34462,00 $ tona 6,28% 6 maj
 Cynk 2920,00 $ tona -0,51% 6 maj
 Aluminium 2476,00 $ tona 1,23% 6 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.