• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

ENI zainteresowany odbieraniem gazu przez Turecki Potok

07.12.2016 14:23 Źródło: PAP
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski ENI zainteresowany odbieraniem gazu przez Turecki Potok

Partnerzy portalu

ENI zainteresowany odbieraniem gazu przez Turecki Potok - GospodarkaMorska.pl

Włoski koncern ENI jako pierwszy spośród dużych partnerów Gazpromu w UE zgodził się na przeniesienie punktu odbioru gazu w ramach obowiązującego kontraktu na nową trasę – planowany gazociąg Turecki Potok (Turkish Stream) – podał w środę „Kommiersant”.

– Chodzi o gazociąg Posejdon, który powinien stać się przedłużeniem drugiej nitki Tureckiego Potoku na południe Włoch – relacjonuje gazeta. Zastrzega, że do zmiany kontraktu może mieć zastrzeżenia Komisja Europejska.

Dziennik przypomina, że obecnie gaz, który Włochy sprowadzają z Rosji, przesyłany jest tranzytem przez Ukrainę. Punkt odbioru, w którym prawo własności przechodzi od Gazpromu na nabywcę, znajduje się w austriackim Baumgartenie. Gaz płynie z północy na południe Włoch.

Według „Kommiersanta”, prezes Gazpromu Aleksiej Miller oświadczył, że na spotkaniu 5 grudnia z szefem ENI Claudio Descalzim rozmawiano o gazociągu Posejdon, który – jak zauważył Miller – może być przedłużony od granicy turecko-greckiej na południe Włoch.

Partnerzy włoscy potwierdzają zainteresowanie współpracą z Gazpromem właśnie w kwestii dostaw gazu przez Morze Czarne za pośrednictwem nowych korytarzy transportowych – powiedział Miller.

„Kommiersant” zaznacza, że ENI odmówił komentarza w tej sprawie.

We wtorek Miller poinformował, że w drugiej połowie 2017 roku rozpocznie się budowa morskiego odcinka gazociągu Turecki Potok, a do końca 2019 roku oddane zostaną do użytku dwie nitki magistrali. We wrześniu Miller mówił, że strona turecka zaoferowała możliwość dostarczania gazu przez Turecki Potok do granicy turecko-greckiej.

Media rosyjskie podawały wówczas, że przedłużeniem magistrali od tej granicy mógłby być planowany gazociąg ITGI Posejdon, który w pierwotnej wersji miał połączyć systemy przesyłu gazu Grecji i Włoch. W lutym Gazprom podpisał z koncernami z Grecji (DEPA) i Włoch (Edison) list intencyjny dotyczący dostaw gazu przez Morze Czarne i niewskazane państwa trzecie do Grecji, a dalej do Włoch. Przekazano wówczas, że strony zamierzają wykorzystać rezultaty prac wykonanych w ramach projektu ITGI Posejdon.

Jak zauważa „Kommiersant”, przepustowość drugiej nitki Tureckiego Potoku to 15,75 mld m sześc. rocznie, a część tego gazu ma – według dziennika – popłynąć do Grecji, Bułgarii i Macedonii. – W ten sposób ten gazociąg nie może zapewnić (realizacji) całego kontraktu z ENI i Gazprom utrzyma dostawy do Włoch od północy – pisze gazeta.

Źródło w branży powiedziało dziennikowi, że dwa punkty odbioru gazu byłyby „czymś niezwykłym”. „Kommiersant” przyznaje też, że w długoterminowych kontraktach Gazpromu bardzo rzadko dochodzi do zmiany punktu odbioru gazu.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.