• <
CHIPOLBROK_2026_1100x200_75_LAT

Polsteam Wełtyń debiutuje w polskich portach

AL

01.04.2026 20:15 Źródło: Polska Żegluga Morska
Fot.: Polska Żegluga Morska

Należący do grupy Polskiej Żeglugi Morskiej jeziorowiec Polsteam Wełtyń zakończył wyładunek w Gdańsku i obrał kurs na Szczecin. Zawinie tam po raz pierwszy - informuje armator w mediach społecznościowych.

Statek przypłynął do gdańskiego portu pod koniec marca br. 

- Jednostka dostarczyła istotny dla przemysłu antracyt (ponad 32 tysiące ton), który przebył imponującą trasę z portu w Salaverry, w Peru, pokonując po drodze m.in. Kanał Panamski - czytamy.

Polsteam Wełtyń wypłynął już z gdańskiego portu i zgodnie z danymi ze strony śledzącej ruch statków, stoi jeszcze na kotwicowisku, ale już wkrótce pojawi się także w Szczecinie. 

- Polsteam Wełtyń obrał już kurs na Szczecin, gdzie będzie można go zobaczyć po raz pierwszy. Tam załaduje pszenżyto i wyruszy w dalszy rejs - ku malowniczym wybrzeżom Hiszpanii - informuje PŻM.


Przypomnijmy, że statek został zbudowany w chińskiej stoczni Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) i przekazany do eksploatacji w październiku ubiegłego roku. To ósma i ostatnia jednostka z tej serii. Matką Chrzestną została Małgorzata Orłowska, od lat związana z Unity Line, a pierwszy rejs Polsteam Wełtyń odbył się pod dowództwem kapitana Sergiusza Zingera - do Nantong, a następnie do Meksyku.

Podobnie jak wcześniejsze jednostki tej serii, statek nosi nazwę jednego z polskich jezior.

Warto dodać, że Polsteam Wełtyń zamyka serię statków zaprojektowanych do pracy na paliwie niskosiarkowym. Kolejne cztery jeziorowce dostarczane sukcesywnie w 2026 roku, które zamkną kontrakt, będą budowane już w standardzie "methanol-ready". Oznacza to przygotowanie konstrukcji i instalacji (zbiorników paliwa, linii paliwowych, osprzętu silnikowego i zabezpieczeń) tak, aby w przyszłości możliwa była stosunkowo szybka i bezpieczna konwersja na napęd metanolowy.

SOLID PORT_790_140_2024
JOTUN_2026
MORSKA_AGENCJA_GDYNIA_75LAT_PORTY, LOGISTYKA

Dziękujemy za wysłane grafiki.