• <
nauta_2024

Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę
Położenie stępki pod pierwszego "Delfina" w Remontowa Shipbuilding S.A. Znamy też jego nazwę - GospodarkaMorska.pl

Rafał Kamiński

27.07.2023

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o budowanym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy jednostki.

Pokaż cały artykuł
Fot. GospodarkaMorska.pl

Podczas drugiej w tym tygodniu wyjątkowej uroczystości dla branży okrętowej oraz polskiej Marynarki Wojennej zaprezentowano nowe informacje o pierwszym okręcie rozpoznania radioelektronicznego programu "Delfin". Rozpoczyna się również kolejny etap budowy tej jednostki.

Ledwie dwa dni temu taka sama uroczystość w tym samym miejscu była poświęcona niszczycielowi min proj. 258, przyszłemu ORP Jaskółka, który wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Dziś można było zobaczyć, jak prezentuje się element okrętu, który jako pierwszy, z zaplanowanych dwóch, wejdzie w skład Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. Flotylli Okrętów.

Kilka dni temu pojawiła się informacja, że okręty zostaną nazwane na cześć polskich matematyków, którzy w 1932 złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Dziś wiemy, że pierwszy z nich będzie się nazywał w przyszłości ORP Jerzy Różycki (261), natomiast drugi ORP Henryk Zygalski (262). Przypomnijmy, że ceremonia cięcia blach pod pierwszy z dwóch zaplanowanych okrętów miała miejsce 27 kwietnia br.


W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. Dariusz Jaguszewski, wiceprezes i szef działu okrętów nawodnych w Saab Kockums AB Daniel Oscarson, szef projektu Mangus Nielsen, szef Szefostwa Techniki Morskiej Agencji Uzbrojenia kmdr Piotr Skóra, dowódca 3. FO kmdr Andrzej Ogrodnik, dowódca 8. FOW Piotr Sikora, dowódca Grupy Okrętów Rozpoznawczych 3. FO kmdr por. Marcin Gronek oraz prezesi i pracownicy firm należący do grupy kapitałowej Remontowa Holding.

Z racji na to, że dziś okręty nie mają klasycznej stępki jak okręty drewniane, symbolicznym momentem jej "położenia" było zaplombowanie pamiątkowego medalu w elemencie kadłuba i rozpoczęcie nowego etapu prac. Następnie szef Szefostwa Techniki Morskiej, przedstawiciel DNV i prezes zarządu Remontowa Shipbuilding S.A. złożyli podpisy na symbolicznej karcie pieczętującej ten moment budowy.

- Wydarzenie potwierdza zdolności i kompetencje tej stoczni. To chwila dumy dla Agencji Uzbrojenia, że zgodnie z oczekiwaniami, o czasie trwa wdrażanie kolejnego etapu budowy. Mamy już kilka lat doświadczenia z stocznią i cieszymy się na na kontynuowanie tej współpracy. Okręty rozpoznania radioelektronicznego to "oczy i uszy" na kierunku północnym wraz z innymi systemami jakie polska armia pozyska. Chwalimy sobie też współpracę z szwedzkim koncernem Saab. Jednym z założeń było wykorzystanie doświadczeń przy budowie podobnego okrętu dla szwedzkich sił morskich, również ze strony polskich podmiotów zaangażowanych w jego powstawanie - powiedział kmdr Piotr Skóra.

- To dla nas wielki dzień i drugi etap budowy okrętów. Patrzymy z optymizmem w przyszłość, gdyż już za kilka lat będziemy mogli na nich działać operacyjnie. Planowane wyposażenie jednostek proj. 107 jest najwyższej klasy i będzie mogła go nam pozazdrościć niejedna Marynarka Wojenna - podkreślił kmdr por. Marcin Gronek.

Saab

Umowa w sprawie budowy okrętów programu "Delfin" została zawarta 25 listopada między koncernem Saab a Agencją Uzbrojenia 25 listopada 2022 roku. 15 grudnia szwedzka firma poinformowała o dopięciu szczegółów umowy potwierdzając rozpoczęcie przygotowań do realizacji zamówienia. Za projekt odpowiada biuro MMC Ship Design & Marine Consulting. Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 6,7 mld koron szwedzkich, czyli blisko 2,8 mld zł.

Obecnie w polskiej Marynarce Wojennej służą dwa okręty rozpoznania radioelektronicznego proj. 863 (kod NATO: Modified Moma) ORP Hydrograf i ORP Nawigator. Obie jednostki przeszły gruntowne remonty i doposażanie odpowiednio w 2018 i 2020 roku, co miało na celu przedłużenie ich zdolności do wykonywania zadań. Z racji ich wieku (zostały wcielone do służby w latach 1975-1976) zachodzi potrzeba zastąpienia ich nowoczesnymi okrętami, bardziej przystosowanymi do obecnych realiów. Wedle wstępnych planów ich następcy mają wejść do służby w 2027 roku.

Dzisiejsza ceremonia wpisuje się w ciąg wielu kolejnych etapów prac stoczniowych w Remontowa Shipbuilding S.A. Cięcie blach pod drugi okręt programu "Delfin", przyszłego ORP Henryk Zagalski odbędzie się w niedługim czasie. Ponadto na styczeń i październik przyszłego roku są zaplanowane uroczystości cięcia blach pod dwa kolejne niszczyciele min proj. 258, przyszłe ORP Rybitwa i ORP Czajka.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.