gm
Po zeszłotygodniowym wodowaniu kadłuba pierwszego promu budowanego w Gdańskiej Stoczni „Remontowa” dla polskich armatorów, konstrukcja cumuje przy stoczniowym nabrzeżu, gdzie kontynuowane są prace.
Zwodowany prom jest pierwszym z trzech zamówionych przez państwową spółkę Polskie Promy. Wszystkie będą budowane w Gdańskiej Stoczni „Remontowa”. Dwa z tych statków – pierwszy i trzeci – pływać będą w barwach linii Unity Line należących do Polskiej Żeglugi Morskiej, zaś drugi w liniach Polferries Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Kontrakt zawiera także opcję budowy czwartego promu dla PŻB.
Wszystkie promy będą niskoemisyjne, zasilane silnikami na LNG ze
wspomaganiem bateryjnym. Jednostki będą mierzyć po 195,6 m długości i
32,2 m szerokości. Linia ładunkowa mierzyć będzie 4100 m. Promy rozwiną
maksymalną prędkość 19 węzłów, a podróżować nimi będzie mogło 400
pasażerów i 50 członków załogi. Za projekt koncepcyjny, dokumentację
projektową i wykonawczą odpowiadało biuro Remontowa Marine Design.
Przekazanie Ro-Paxa zamawiającemu ma nastąpić w 2025 roku.
Kadłub pierwszej jednostki, po wodowaniu przy pomocy zanurzalnego doku, został odholowany do nabrzeża. Tam kontynuowane są prace wyposażeniowe, zamontowana zostanie także gotowa już nadbudówka. Kadłub już wyposażony jest w napęd, silniki i część systemów ogólnookrętowych.
Jednostka powstaje w ramach rządowego programu „Batory”. Jego celem jest stymulowanie rozwoju technologii, projektowania i budowy jednostek pływających i konstrukcji morskich w Polsce, przesunięcie sektora stoczniowego w kierunku produkcji innowacyjnych produktów i wyspecjalizowanych jednostek o wysokiej wartości dodanej. Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury, program ma cztery autonomiczne części: budowa promów pasażersko-samochodowych dla polskich armatorów, wspieranie tworzenia i wdrażania nowoczesnych technologii okrętowych, budowa nowoczesnej modułowej platformy offshore, stworzenie „Zielonej Stoczni” w kraju.
CMA CGM odbiera statki na LNG
Hanwha Ocean zbuduje najnowocześniejsze okręty podwodne dla Korei Południowej. Te same oferuje w ramach programu "Orka"
Deltamarin podpisuje umowę projektową na statki Wallenius Wilhelmsen
Doki w Chinach pękają w szwach. W Korei i UE pustoszeją
ABB dostarczy pierwszy na świecie morski system ładowania dla nowych promów elektrycznych Auckland Transport
Zatwierdzenie AiP dla innowacyjnego projektu statku ekspedycyjnego