• <
gryfia_70lat

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA]

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA]
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl

Anna Konopka

14.06.2022

Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".

Pokaż cały artykuł
Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa ma 20 lat. Już dziś przygotowuje się na kolejne wyzwania [WIDEO, ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

Obchody jubileuszu 20-lecia istnienia Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa odbyły się w Gdyni 13 czerwca. W trakcie uroczystości zostały wręczone odznaczenia dla zasłużonych pracowników i osób, które wniosły szczególny wkład w funkcjonowanie i rozwój SAR - medale "Zasłużony Pracownik Morza" oraz "Zasłużony dla Służby SAR".

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (nazywana w skrócie SAR od anglojęzycznego Search And Rescue) jest odpowiedzialna za poszukiwania i ratowanie każdej osoby, która znajdzie się w niebezpieczeństwie na wodach Morza Bałtyckiego oraz za likwidowanie zanieczyszczeń środowiska morskiego. Obszary, na których operują ratownicy morscy, to Polska Strefa Odpowiedzialności SAR oraz Polska Wyłączna Strefa Ekonomiczna – w przybliżeniu to 28 tys. km2.

SAR powołano do życia z początkiem 2002 roku na mocy ustawy o bezpieczeństwie morskim. Wyłoniono go z Polskiego Ratownictwa Okrętowego, które nadal funkcjonuje i realizuje zadania komercyjne. Podczas 20-lecia dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa dziękował za zaangażowanie swojemu ponad 300-osobowemu zespołowi.

– Przez 20 lat firma zmieniła się na tyle, by dziś prezentować nowoczesne oblicze polskiego ratownictwa. Przed nami kolejne lata wyzwań – mówił podczas obchodów 20-lecia Sebastian Kluska, dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Offshore to także wyzwanie dla SAR. 550 mln zł na modernizację i nowy statek

Do największych wyzwań dyrektor zaliczył dynamiczny rozwój nowej branży w polskiej gospodarce – offshore. – Budowa farm wiatrowych zapewni bezpieczeństwo energetyczne Polski, jednocześnie dla nas, jako służby ratowniczej, wielkie inwestycje na morzu będą stanowiły nowe wyzwanie. Zapis naszej ustawy mówi, że jesteśmy zobowiązani nieść pomoc każdemu człowiekowi, który znajdzie się w niebezpieczeństwie na morzu, bez względu na okoliczności, – przypomina.

Dyrektor Kluska podkreślił, że nowa branża będzie się wiązała z zatrudnianiem nowych pracowników, którzy będą potrzebni na polskim Bałtyku. – Za tym idzie rozwój floty, wymiana naszych jednostek pływających. Konieczna jest więc modernizacja i już niebawem ruszy związany z nią program Fenix. 

To właśnie w ramach tego programu powstanie nowy statek wielozadaniowy, który będzie wsparciem dla flagowej jednostki SAR-u - Kapitana Poinca.

Te dobre informacje potwierdził Grzegorz Witkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, który uczestniczył w 20-leciu.

– Przez 20 lat istnienia Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa jest stale modernizowana. Zapewnienie ratownikom morskim nowoczesnego sprzętu jest stale pilną potrzebą ze względu na ekstremalne warunki, w jakich pracują, a zarazem szybką zużywalność sprzętu ratowniczego. W ramach programu Feniks planowana jest dalsza modernizacja i wymiana jednostek, jakimi służba SAR dysponuje. Przewidywany koszt programu to 550 mln zł – powiedział wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Jubileusz okazją do podsumowań

– W czasie gdy Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa powstawała, to do floty wchodziły ostatnie szybkie jednostki ratownicze typu SAR 1500, które służbę pełnią do dziś. Budowano również bazy dla ratowników, które miały polepszyć standard pracy wszystkich takich pracowników na polskim Wybrzeżu – przypomina Rafał Goeck, rzecznik prasowy SAR. – Do floty SAR-u weszły również trzy "krążowniki" ratownicze (SAR 3000), które służą do dziś, będąc jednymi z najnowocześniejszych jednostek na Bałtyku.  

Warto wspomnieć, że statki te zastąpiły wysłużone jednostki typu R-27. Są one wyposażone w ambulatorium do zapewnienia kwalifikowanej pierwszej pomocy rozbitkom, kamerę podczerwieni oraz dodatkową szybką łódź ratowniczą wodowaną przy pomocy slipu rufowego.

Obecny podczas jubileuszu 20-lecia SAR-u Grzegorz Pettke, dyrektor Pionu Okrętowego w Polskim Rejestrze Statków S.A. przypominał, że to właśnie PRS sprawuje nadzór nad stanem technicznym jednostek SAR w eksploatacji, jak i nadzór nad budową. – Nadzorowaliśmy budowę nowoczesnych jednostek SAR 3000 – przypominał Pettke. – Mamy również nadzieję, że wszystkie kolejne statki powstaną w polskich stoczniach przy nadzorze polskiego klasyfikatora. Czujemy się łącznikiem w dbaniu o bezpieczeństwo pomiędzy służbą SAR a nadzorem technicznym – podkreślał. 

W 2021 roku padł kolejny już rekord interwencji z udziałem służby SAR – 421 razy. 

– Z roku na rok te interwencje rosną, jednak dzisiaj nie mówimy już o typowej pracy, którą Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa wykonywała 20 lat temu – podkreśla dyrektor Kluska. – Nasza służba ewaluowała z polskiego ratownictwa okrętowego. Obecnie mówimy przede wszystkim o zapewnieniu bezpieczeństwa ludzi, którzy uprawiają turystykę. Większość naszych interwencji dotyczy zapewnienia bezpieczeństwa tym wszystkim Polakom i turystom, którzy w okresie wakacyjnym chcą bezpiecznie wypoczywać nad morzem. Stąd wszystkie nasze bazy, morskie i brzegowe stacje ratownicze, które są w pełnej gotowości 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu. 

SAR poszerza zatrudnienie

– Chcemy doprowadzić do takiego stanu, kiedy minimum dwóch zawodowych ratowników znajduje się na dyżurze na każdej brzegowej stacji ratowniczej. To gwarantuje nam przede wszystkim skuteczność i skrócenie czasu do wyjścia w morze – przekonuje Sebastian Kluska. – Aktualnie jest tak, że dyżur pełni jeden zawodowy ratownik, a do pomocy ma ratowników ochotników. 

W roku 2022 w Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa już udało się zatrudnić 20 pracowników. – Planowanych było jeszcze 40 osób, tak by docelowo mieć ich ok. 60. Przekłada się to na ok. 400 tys. zł na wynagrodzenia w skali roku – informuje dyrektor.

Dodajmy, że w ostatnich latach w 13 miejscach stacjonowania jednostek służby SAR zostały wybudowane nowe budynki, w których mieszczą się Morskie Stacje Ratownicze. Dzięki tej inwestycji podniósł się standard pełnienia dyżurów przez ratowników morskich.

LISTA OSÓB ODZNACZONYCH MEDALAMI RESORTOWYMI ORAZ WEWNĘTRZNYMI SŁUŻBY SAR:

Dariusz Brylowski

Łukasz Wiśniewski

Ryszard Wika-Czarnowski

Marek Długosz

Wojciech Rolbiecki

Mirosław Kapczyński

Krzysztof Wandzio

Piotr Kin

Andrzej Plinski

Bogusław Capała

Jerzy Kiszczak

Paweł Danlowski

Franciszek Szulski

Krzysztof Walasek

Rafał Skóra

Marek Koza

Szymon Wanat

Dominik Hołdyński

Tadeusz Jankowski

Wojciech Paczkowski

Krzysztof Płotka

Radosław Sośnik

Wojciech Pałkowski

Waldemar Łęgosz

Wiesław Napiwodzki

Aleksander Wenta

Andrzej Soldatke

Tomasz Perka

Jacek Matyjaszewski

Piotr Krzemiński

Leszek Krogulec

Piotr Korczyński

Bogusław Kaim

Dariusz Czarnecki

Kazimierz Stasiak

Mirosław Dąbrowski

Roman Budzyński

Bartłomiej Krawczyński

Marcin Bieniek

Zenon Gąsiorowski

Maria Grochowska

Anna Denz

Weronika Smagorzewska

Joanna Wójtowicz

Tamara Konefał

Rafał Marciniak

Zbigniew Sowiński

Sławomir Ganther

Barbara Wybierała

Sylwia Maciejewska

Jacek Mierzejewski

Teresa Byczkowska

Barbara Rawicz-Galińska

Igor Majewski

Gabriela Grygiel

Ryszard Róg

Jarosław Krawiec

Jarosław Stępień

Katarzyna Różańska

Ireneusz Bulaczak

Łukasz Buszke

Tomasz Perka

Piotr Zielonka

Izabela Ziętkowska

Beata Sierzputowska-Myk

Dariusz Słomiński

Anna Pożoga

Dariusz Grygiel


Dziękujemy za wysłane grafiki.