• <

Intensywny początek jesieni w PSP Florian w Porcie Gdańsk

gm

28.09.2023 09:28 Źródło: inf. prasowa
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Intensywny początek jesieni w PSP Florian w Porcie Gdańsk

Partnerzy portalu

Fot. PSP Florian

Portowa Straż Pożarna Florian wyjeżdża do ponad 300 zdarzeń rocznie. Jednostka specjalizuje się w akcjach ratowniczo-gaśniczych na terenie portu, na wodzie, jak również realizuje szkolenia i kursy dla załóg statkowych, w tym serwisy sprzętu przeciwpożarowego. Interwencje, wyjazdy do zdarzeń, asysty na wodzie, szkolenia dla marynarzy  tak zapowiadają się najbliższe miesiące w portowej straży pożarnej.

– Czeka nas bardzo intensywny czas. Naszą podstawową działalnością są oczywiście wyjazdy do zdarzeń i asysty pożarnicze. Natomiast realizujemy również tzw. szkolenia STCW, czyli kursy, które są wymagane dla osób zawodowo pracujących na statkach i żaglowcach. Wypadki i niebezpieczne zdarzenia na morzu są niestety dość częste. Na świecie kładzie się duży nacisk na szkolenia z zakresu STCW. Dobrze przygotowana załoga jest w stanie poradzić sobie ze zdarzeniem na statku i niejednokrotnie uratować jednostkę i ocalić ludzkie życie. Aktualnie realizujemy nasze szkolenia praktycznie w każdym tygodniu. Jest to ponad 60 szkoleń rocznie – mówi Karol Madej, zastępca dyrektora ds. szkoleniowych PSP Florian.

fot. PSP Florian


Szkolenia realizowane są na poligonie pożarniczym, zlokalizowanym w Porcie Północnym. Są to także kursy z zakresu indywidualnych technik ratowniczych. Warunki w jakich przeprowadzane są szkolenia są zbliżone do warunków naturalnych, co jest bardzo istotne z punktu widzenia uczestnika, który może zweryfikować nie tylko sprawność fizyczną, która jest bardzo ważna, ale również psychiczną, aby zachować pełną gotowość do podjęcia akcji ratowniczej.

– Zadania wymagają współpracy i często dodatkowego wsparcia. Dlatego w tego typu szkoleniach bardzo ważna jest praca zespołowa. Uczestnicy naszych kursów mają unikalną okazję do tego, by w praktyce wypróbować sprzęt do gaszenia pożaru dedykowany danemu materiałowi. Nasze ćwiczenia odbywają się na specjalnie przygotowanym poligonie pożarniczym. Widzimy ogromną satysfakcję naszych kursantów, którym udaje się przejść komorę dymową w aparacie powietrznym, jednocześnie ewakuując poszkodowanego ze strefy zagrożenia. Są to często osoby, które po raz pierwszy mają do czynienia z tego typu praktycznym szkoleniem – mówi Piotr Witkowski, kierownik ośrodka szkolenia PSP Florian.

Do końca roku planowanych jest kolejnych kilkadziesiąt szkoleń specjalistycznych, jak również dalsza modernizacja sprzętu w tym sprzętu ochrony indywidualnej.

– Od września zaczęliśmy również prowadzić nowe zajęcia poligonowe na statki transportujące substancje chemiczne, tzw. chemikaliowce. Uczestnik szkolenia może w praktyce zobaczyć, jak działają systemy pożarowe na tych jednostkach. To kluczowe z punktu widzenia sprawnej akcji ratowniczej. Pod koniec września w naszym ośrodku szkoleniowym gościmy również światowej sławy guru z Australii – Shana Raffela, który realizuje u nas swój flagowy kurs. Jego dramatyczne doświadczenia i śmierć kolegów sprawiły, że postanowił on poświęcić się szkoleniu strażaków w zakresie rozpoznawania oznak pożaru – mówi Karol Madej, zastępca dyrektora ds. szkoleniowych PSP Florian.


okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.