• <
gryfia_70lat

Hyundai przetestuje autonomiczną nawigację

05.08.2021 22:11 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Hyundai przetestuje autonomiczną nawigację

Partnerzy portalu

Hyundai przetestuje autonomiczną nawigację - GospodarkaMorska.pl
Fot. HHI

Południowokoreański producent statków, Hyundai Heavy Industries, przygotowuje się do testów autonomicznej nawigacji na dużym gazowcu LNG podczas transoceanicznego rejsu.

Testy mają się odbyć jeszcze w tym roku. Statkiem, na którym zostanie zainstalowany system autonomicznej nawigacji, jest powstający w należącej do Hyundai Heavy Industries stoczni Korea Shipbuilding & Marine Engineering (KSME) gazowiec. Statek ma mieć 300 metrów długości.

System, jaki będzie testowany, nazywa się Hyundai Intelligent Navigation Assistant System (HiNAS) 2.0. Został opracowany przez firmę Avicus, spółkę zależną KSME. Zadaniem systemu jest autonomiczna nawigacja przy pełnym nadzorze załogi na pokładzie.

Nie wiadomo jeszcze jaką trasę będzie miał pokonać statek, ale komentatorzy spodziewają się, że do testów dojdzie na Pacyfiku lub Oceanie Indyjskim. Wyniki testów będą miały wielkie znaczenie dla Hyundai Heavy Industries. Koreański gigant chce przy ich pomocy ustalić, czy ta technologia będzie w najbliższym czasie miała potencjał komercyjny.

Budowany wciąż gazowiec nie będzie jednak pierwszym statkiem wyposażonym w HiNAS. Już w kwietniu 2020 roku pierwsza wersja systemu została zaimplementowana na masowcu. Tym samym Hyundai Heavy Industries stał się pierwszą firmą, która z powodzeniem zastosowała system autonomicznej nawigacji na dużej jednostce. HiNAS automatycznie rozpoznawał obecne w pobliżu statki, określał ryzyko kolizji w oparciu o rozszerzoną rzeczywistość. Potrafił określić lokalizację i prędkość przeszkód na wodzie nawet w ograniczonej widoczności.

Wyliczenia Acute Market Reports pokazują, że światowy rynek autonomicznych statków i związanego z nimi wyposażenia będzie do 2025 roku rósł w tempie 12,8 proc. rocznie i na koniec 2025 będzie wart 155 miliardów dolarów.Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.