• <
smartre_2023

Modernizacja Daru Młodzieży

21.12.2015 09:22

Partnerzy portalu

Modernizacja Daru Młodzieży - GospodarkaMorska.pl

Od półtora miesiąca "Dar Młodzieży" przechodzi swoistą kuracja odmładzającą, na której skorzystają szczególnie nasi studenci, szykujący się do morskich praktyk w najbliższym i kolejnych sezonach szkoleniowych.

W gdyńskiej Stoczni Remontowej "Nauta", prowadzony jest remont i modernizacja wnętrz, głównie w części studenckiej. Po 33 latach eksploatacji, całkowitej wymianie poddawana jest zabudowa i  wyposażenie pomieszczeń przeznaczonych dla praktykantów. Przez kubryki praktykanckie przewinęło się od początku eksploatacji w 1982 roku, prawie 19 tysięcy studentów Akademii Morskich, uczniów średnich szkół morskich, żeglarzy. Wysłużone koje, elementy wyposażenia kubryków i wewnętrzne instalacje, w całości zdemontowano. W nowym projekcie wnętrz, uwzględniono eksploatacyjne doświadczenia minionych lat, ze zwróceniem uwagi na bardziej przyjazne studentom warunki odbywania praktyk.

Modernizacji poddany został m.in. sam układ kubryków - miejsce czterech 20-osobowych i czterech 10-osobowych - zajmie dwanaście kubryków 10-osobowych. Wewnątrz znajdą się nowe piętrowe koje, nowe szafki studenckie, zmienione zostanie rozmieszczenie środków ratunkowych - kombinezony ratownicze znajdą się w podkojowych bakistach, kamizelki w drewnianych kasetach przy kojach. Wymienione zostaną także wszystkie szoty, wykładziny i drzwi, a także część bulajów. Po całkowitym demontażu dotychczasowego wyposażenia i konserwacji wewnętrznej kadłuba, gruntownej modernizacji poddano instalacje - elektryczną, oświetleniową, wentylacyjną, klimatyzacyjną. Znacznie zwiększono na przykład ilość gniazdek elektrycznych - każdy praktykant mustruje obecnie z własnym sprzętem typu laptop, tablet czy telefon komórkowy, koje wyposażone zostaną w indywidualne oświetlenie do czytania. Zmiany poprawią komfort odbywania praktyk - nie zmieni się jednak zasadniczo specyfika marynarskiej służby na żaglowcu, pozostającej pierwszym marynarskim sprawdzianem dla przyszłych oficerów floty.

Jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia przebudowa kubryków zostanie zakończona. Bezpośrednio po przebudowie wnętrz, "Dar Młodzieży" - także w Stoczni Remontowej "Nauta" - przejdzie, wymagany przepisami remont klasowy (odnowienie klasy 5-letniej), połączony z dokowaniem. W drugiej połowie stycznia 2016 roku, żaglowiec ponownie zacumuje na swoim stałym miejscu przy Nabrzeżu Pomorskim. a już w lutym, odświeżony "Dar Młodzieży" przyjmie pierwszych praktykantów

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.